Jump to content


Sony DTC-690 i DDS trake, više pitanja


talichni

Recommended Posts

RazmiÅ¡ljao sam da se "uglavim" u temu o DAT rekorderima, ali sam ipak odluÄio da pokrenem novu temu.

 

Nabavio sam kod naÅ¡e CD-ROM-ske braće Maxell DDS trake od 90 minuta, oÄigledno u besprekornom stanju, sa natpisima o backup-u nekog softvera, oÄigledno da su samo jednom snimljene, cena je bila smeÅ¡na, 150 dinara za pakovanje od 10 komada. Lik je bio srećan Å¡to se neko uopÅ¡te zainteresovao za njih. Sad, budući da je u mojoj HiFi kolekciji ureÄ‘aja planirana nabavka jedine preostale nedostajuće komponente - DAT deka, interesuje me da li model Sony DTC-690 hoće da piÅ¡e i da Äita na ovim kasetama bez dropovanja ili drugih problema, ili ne, iz iskustva vas, iskusnih DAT-omana? Uvidom u oznaku kaseta saznao sam da se radi o DDS 1 standardu, a da je dužina trake od 90 metara srazmerna dužini trajanja DAT trake od 180 minuta. Ovaj model deka je dosta Äest na KP, pa razmiÅ¡ljam o njegovoj nabavci, a po nekim forumima vidim da su iskustva podeljena, tj, da ima i onih koji tvrde da su ove kasete Äak kvalitetnije od audio DAT kaseta, a ima i onih koji tvrde da samo prljaju glave na ureÄ‘ajima. Prodavac reÄe da ima joÅ¡ ovih traka, pa nabavka nije problem. Pitanja su:

 

Da li je Sony DTC-690 vredan nabavke (cena mu varira oko 100€)?

Da li ovaj model Äita ove Maxell DDS trake?

Da li dužina ovih traka predstavlja problem mehanizmima, budući da nisam viđao DAT kasete duže od 120 minuta?

 

Dovoljno. Hvala na interesovanju.

Link to comment
Share on other sites

Neko ce ti vec konkretno odgovoriti za taj model a ja samo mogu da kazem da takve i slicne kasetice odlicno rade na "originalnom" prvom sony mehaniznu sa 4DD motora, koji se nalazi i u Luxmanu KD117.

 

Mislim da potencijalni problem moze biti u debljini same trake i kako se mehanizam bori sa tim, dal' ima mehanicko podesavanje torque-a ili "elektronsko" i sl.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Izbjegavaj opcenito Sony DAT rekordere, jer imaju losu I slabu mehaniku.....imao sam vise od 15 njihovih rekordera i dobro zvuce, lijepi su, ali su nekvalitetni skljocavi i bucni.....ako mozes uzeti od nekog drugog proizvodjaca toplo preporucujem, ako ne, nemoj koristiti u Sonyu DDS, jer bi mogao polako poceti zezati sa premotavanjem i sl.

Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje je da DDS kasete treba izbegavati  :nono  :excl: ,jer vremenom moze doci do istezanja trake,zbog velike metraze odnosno minutaze traka je dosta tanja nego u DAT kasetama,ipak je to kaseta koja nije predvidjena za DAT uredjaje.Sto se tice Sony DTC-690 primecujem da dosta ljudi izbegava taj model neznam zbog cega ali i cena govori sve,mozda da probate neku ES seriju od Sony-a,ovo je moje zapazanje koje sam citao po forumima,jer nisam imao kontakta sa Sony-jevim DAT-ovima.

Ja posedujem :klanjanje Technics SV-DA 10,on guta i DDS kasete bez problema,ali meni mnogo bolje zvuce snimci sa DAT kaseta.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

DDS 1 od 90 metara je identican DAT kaseti od 120min po duzini i debljini trake, ali je sama traka kvalitetnija. DDS je koriscen za kompjuterske podatke i kao takav zahtevao je veci standard od DAT trake za audio. Da ne pricam napamet potvrdjuje i, sad moj bivsi, Tascam DA40 koji je imao iscitavanje korekcije gresaka na displeju po glavi na bubnju. Sa novim DDSom i novom DAT trakom rezultati su ubedljivo na strani DDS-a , vecinu vremena brojac pokazuje 0000 do 0008, a na DAT se te brojke cesto vrte oko 0050 dok na 0000 skoro nikad nije ( na vrednostima preko 0500 se javljaju dropovi)

E sad sto neko misli, to je nesto drugo, cak i DDS2 ne predstavlje specijalni teret za mehaniku, dok se to ne bi moglo reci za DDS3 trake. Ove zadnje se isto mogu koristiti , ali je potrebno besprekorno stanje ton rolera i cistoca kapstana.

Idemo dalje, kolko Vas je videlo kompjuterski DDS drajv otvoren uzivo? Kad ga nabavite uporedite ga sa DAT mehanikom, pa nastavite diskusiju.

Sto se tice sony mehanike, jeste pomalo kilava ( ova na 690, 59es, 60es), ali i lako popravljiva. Jedini problem koji se javlja je pucanje plasticnih osiguraca na zupcanicima od starosti.

Link to comment
Share on other sites

DDS 1 od 90 metara je identican DAT kaseti od 120min po duzini i debljini trake, ali je sama traka kvalitetnija. DDS je koriscen za kompjuterske podatke i kao takav zahtevao je veci standard od DAT trake za audio. Da ne pricam napamet potvrdjuje i, sad moj bivsi, Tascam DA40 koji je imao iscitavanje korekcije gresaka na displeju po glavi na bubnju. Sa novim DDSom i novom DAT trakom rezultati su ubedljivo na strani DDS-a , vecinu vremena brojac pokazuje 0000 do 0008, a na DAT se te brojke cesto vrte oko 0050 dok na 0000 skoro nikad nije ( na vrednostima preko 0500 se javljaju dropovi)

E sad sto neko misli, to je nesto drugo, cak i DDS2 ne predstavlje specijalni teret za mehaniku, dok se to ne bi moglo reci za DDS3 trake. Ove zadnje se isto mogu koristiti , ali je potrebno besprekorno stanje ton rolera i cistoca kapstana.

Idemo dalje, kolko Vas je videlo kompjuterski DDS drajv otvoren uzivo? Kad ga nabavite uporedite ga sa DAT mehanikom, pa nastavite diskusiju.

Sto se tice sony mehanike, jeste pomalo kilava ( ova na 690, 59es, 60es), ali i lako popravljiva. Jedini problem koji se javlja je pucanje plasticnih osiguraca na zupcanicima od starosti.

Potpuno si u pravu. Bolje je koristiti novu DDS traku nego 15 godina staru DAT. Na zalost i DAT masine su vec vremesne sprave,obzirom na minijaturizovanu mehaniku a glave su sigurno dobro ostrugane,bez obzira koliko masine bile ocuvane spolja i radile bez dropova. Dakle,slobodno se drzite preporuke koju je Uzvarb izneo.

Link to comment
Share on other sites

DDS 1 od 90 metara je identican DAT kaseti od 120min po duzini i debljini trake, ali je sama traka kvalitetnija. DDS je koriscen za kompjuterske podatke i kao takav zahtevao je veci standard od DAT trake za audio. Da ne pricam napamet potvrdjuje i, sad moj bivsi, Tascam DA40 koji je imao iscitavanje korekcije gresaka na displeju po glavi na bubnju. Sa novim DDSom i novom DAT trakom rezultati su ubedljivo na strani DDS-a , vecinu vremena brojac pokazuje 0000 do 0008, a na DAT se te brojke cesto vrte oko 0050 dok na 0000 skoro nikad nije ( na vrednostima preko 0500 se javljaju dropovi)

E sad sto neko misli, to je nesto drugo, cak i DDS2 ne predstavlje specijalni teret za mehaniku, dok se to ne bi moglo reci za DDS3 trake. Ove zadnje se isto mogu koristiti , ali je potrebno besprekorno stanje ton rolera i cistoca kapstana.

Idemo dalje, kolko Vas je videlo kompjuterski DDS drajv otvoren uzivo? Kad ga nabavite uporedite ga sa DAT mehanikom, pa nastavite diskusiju.

Sto se tice sony mehanike, jeste pomalo kilava ( ova na 690, 59es, 60es), ali i lako popravljiva. Jedini problem koji se javlja je pucanje plasticnih osiguraca na zupcanicima od starosti.

 

 

Slažem se sa komentarom. To su iste mehanike i na komp. drajvu i u ure]ajima DAT-va, i u skorije vreme bi voleo da nabavim takav jedan.

Posedujem dva DAT-a Pioneer D-05 i Denon DTR-2000 i oba rade sa DDS 1 i 2 kasetama i to bez problema, nisam imao prilike da probam sa DDS 3 i 4 mada mislim da bi bilo problema sa njima.

 

HP DAT: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Home.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=12169&prodSeriesId=63890 

 

:wave2 

 

Link to comment
Share on other sites

IdlerTire, on 29 Mar 2013 - 18:46, said:

Izbjegavaj opcenito Sony DAT rekordere, jer imaju losu I slabu mehaniku.....imao sam vise od 15 njihovih rekordera i dobro zvuce, lijepi su, ali su nekvalitetni skljocavi i bucni.....ako mozes uzeti od nekog drugog proizvodjaca toplo preporucujem, ako ne, nemoj koristiti u Sonyu DDS, jer bi mogao polako poceti zezati sa premotavanjem i sl.

Uz duzno postovanje kolega, mora da odreagujem na ovaj tvoj napisani komentar!

Tacno je da su Sony DAT masine jako nezne i osetljive po pitanju mehanike, ali zavisi koji su modeli u pitanju!

Jeftiniji modeli poput DTC-59, 60, 670,690ES iz prve polovine devedesetih godina imaju tih problema jako puno vezanih za mehaniku i izradu samih delova koji se nalaze u mehanizmima. Puno plastike koja posle toliko godina i toliko rada jednostavno puca, a pronaci takve plasticne rezervne delove je jako tesko.Postoji opcija da se uzme neka neispravna DAT masina koja ima istu mehaniku, i sa nje po potrebi skidati delove i koristiti ih kao rezervne.

Ja posedujem dve od cetiri Sony-jeve DAT masine iz njihovog samog vrha, Sony DTC-77ES i Sony DTC-1000ES!

E tu je prica mnogo drugacija, i slozices se samnom mnogo ozbiljnija.

Kod ovih masina je mnogo toga drugacije reseno, svaka od njih je teska po 12kg, robusna i jako tiha u radu da nekazem (SKLJOCAVA).

Izuzetno kvalitetno su konstruisane i uradjene, plastike u menanizmima gotovo da i nema (jako malo), vitalni delovi mehanizma su metalni i kvalitetni. Zvucno su neprevazidjeni, a u samo radu su jako pouzdani i sigurni.

Svojevremeno kostali papreno mnogo, Sony DTC-1000ES (3500DM) modeli iz 1987g, ujedno i prva DAT masina na svetu koja je napravljena za kucnu upotrebu, i Sony DTC-77ES (3000DM) model iz 1991g,

Ostala dva modela iz TOP vrha Sony ponude su bili Sony DTC-1500ES (za Japansko trziste) i Sony DTC-2000ES.

Licno, ja sam jako zadovoljan sa moji masinama, i nemislim da ih menja nizasta drugo!

Tako da se ne slazem sa tobom oko izbegavanja Sony DAT masina! Sve je stvar odabira proizvodjaca i modela, i narvno koliko je ko spreman da plati za takvo zadovoljstvo.

Sve u svemu, koliko novca, toliko i muzike!

Link to comment
Share on other sites

Uz duzno postovanje gospodine Naum...pre glupo bi mi bilo da moram objasnjavati da nemislim generalno na svaki model da nevalja.Sony ima najveci broj razlicitih modela dat rekordera i velika vec ina je smece koliko se to nekom svidjalo ili ne.....npr 55es ima solidnu mehaniku, ali plasticni zupcanici sa donje strane pucaju redovno i nije opravdanje samo starost, nego nekvaliteta pojedinih dijelova. Jako puno dat uredjaja iz 80tih koji i dan danas besprijekorno rade...cak i plasticni zupcanici. Imao sam ja sigurno preko 40 dat uredjaja do sada i koristio sam ih sto privatno, sto profesionalno te mogu reci da nijedan, ali nijedan dat drugog proizvodjaca mi nije radio mehanicke probleme, ali nikad!

Vecina sony modela koji se najcesce mogu kupiti su bas ti modeli sa kikiriki mehanizmima i zato ih treba zaobilaziti, a pogotovo ne koristiti dds trake

Link to comment
Share on other sites

Uz duzno postovanje gospodine Naum...pre glupo bi mi bilo da moram objasnjavati da nemislim generalno na svaki model da nevalja.Sony ima najveci broj razlicitih modela dat rekordera i velika vec ina je smece koliko se to nekom svidjalo ili ne.....npr 55es ima solidnu mehaniku, ali plasticni zupcanici sa donje strane pucaju redovno i nije opravdanje samo starost, nego nekvaliteta pojedinih dijelova. Jako puno dat uredjaja iz 80tih koji i dan danas besprijekorno rade...cak i plasticni zupcanici. Imao sam ja sigurno preko 40 dat uredjaja do sada i koristio sam ih sto privatno, sto profesionalno te mogu reci da nijedan, ali nijedan dat drugog proizvodjaca mi nije radio mehanicke probleme, ali nikad!

Vecina sony modela koji se najcesce mogu kupiti su bas ti modeli sa kikiriki mehanizmima i zato ih treba zaobilaziti, a pogotovo ne koristiti dds trake

 

Da, oko KIKIRIKI modela (kako ti kazes) se u potpunosti slazem sa tobom da ih treba zaobic. Jer su jako ne kvalitetno uradjeni, ne pouzdani i cesto se kvare. Ali ta prica ne vazi za modele koje imam, i o kojima sam pisao!

 

Podseticu te da Sony i dan-danas proizvodi Profesionalne Audio Broadcast DAT masine, sa kojima ima prilike da radim, jer priroda mog posla je takva, da se prilicno cesto srecem i radim sa DAT masinama u poslednjih dvadesetak godina! Ponajvise sa Sony-jem, ima tu i Tascam-a i jos po nesto.

 

Sve ovo sto sam napisao je produkt mog dvadesetogodisnjeg profesionalnog i privatnog iskustva u radu sa Sony DAT masinama.

Link to comment
Share on other sites

Ponavljam, ne mislim generalno na svaki model, nego mislim na komercialne modele kojih ima najvise na trzistu...sta cu komentirati model 1000 ili 2000 kad su rijetki bili i ostali...a profesionalni su druga kategorija...makar bi se i o njima moglo raspravljati.

Cisti primjer je njihov 50es minidisc impresivno izgleda...otvorim ga, a kad rastavim mehanizam ladice, imam sta i vidjeti....najobicnije smece od transporta kpje koriste i u najslabijem modelu, samo ima dodatak ladicu....kad mi je otisao citac na 50es...skinuo sam transport sa 3 es i montirao ladicu i sklopio 50es.....otvori npr 670 i neki ES iz iste generacije pa pogledaj koja je razlika....pusti na prvi pogled limove i pregrade....kad skines transporte i okrenes ih oni su isti, samo postoje razlike izmedju serija....a otvori bilo koji Tascam, Pioneer, Panasonic, Technics,Jvc, Philips etc....vidjet ces veliku razliku u robusnosti kompletnog transporta u tim home modelima. Npr Technicsov kucni SV 10 dat dijeli transport sa profesionalnim Panasonicom i mojim Studerom D780.....sad zamisli da Sony PCM bolji modeli imaju transport iz recimo DTC 670?! pa nebi izdrzali hardcore tempo ni mjesec dana.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera da konfrontiram nikoga zbog ove teme. PoÅ¡tujem vaÅ¡a miÅ¡ljenja, odustajem od Sony DTC-690, DDS trake neće nestati iz fioke, Äekaće neku drugu maÅ¡inu da ih rabi. Jednostavno retko na KP nailazim da se prodaju DAT maÅ¡ine osim Sony-ja, ne znam da li samo jednom ili dva puta video neki drugi tip da se prodaje, i to po bezobraznim cenama. Ovaj mi je bio pristupaÄan po ceni, ali ako je tako nežan kao Å¡to kažete, nije mi uopÅ¡te imperativ niti hitno da ga pazarim.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera da konfrontiram nikoga zbog ove teme. PoÅ¡tujem vaÅ¡a miÅ¡ljenja, odustajem od Sony DTC-690, DDS trake neće nestati iz fioke, Äekaće neku drugu maÅ¡inu da ih rabi. Jednostavno retko na KP nailazim da se prodaju DAT maÅ¡ine osim Sony-ja, ne znam da li samo jednom ili dva puta video neki drugi tip da se prodaje, i to po bezobraznim cenama. Ovaj mi je bio pristupaÄan po ceni, ali ako je tako nežan kao Å¡to kažete, nije mi uopÅ¡te imperativ niti hitno da ga pazarim.

 

Paz ovako narodni reÄeno, sve Å¡to se pravilo do 90' je bilo ok a posle 90' se Å¡krtarilo na materijalu, da li je u pitanju Sony, Pioneer, Akai, Technics, Denon, Teac, JVC i da ne nabrajam ostale firme. Tako je to nažalost.

90' godinu sam onako napisao mada su već krajem 80' sa kastriranjem/uÅ¡trojavanjem/Å¡krtarenjem krenuli.

 

 

 

:wave2 

Link to comment
Share on other sites

Nije mi bila namera da konfrontiram nikoga zbog ove teme. PoÅ¡tujem vaÅ¡a miÅ¡ljenja, odustajem od Sony DTC-690, DDS trake neće nestati iz fioke, Äekaće neku drugu maÅ¡inu da ih rabi. Jednostavno retko na KP nailazim da se prodaju DAT maÅ¡ine osim Sony-ja, ne znam da li samo jednom ili dva puta video neki drugi tip da se prodaje, i to po bezobraznim cenama. Ovaj mi je bio pristupaÄan po ceni, ali ako je tako nežan kao Å¡to kažete, nije mi uopÅ¡te imperativ niti hitno da ga pazarim.

Gle, mozda ce tebi taj sony raditi 1000 godina, ali ja sam imao dosta losa iskustva, imao sam ih dosta i najezim se na spomen njihovih datova....jos uvijek imam dva njihova pokvarena koje ni ne zelim popravljati....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...