Jump to content


Prvi koraci u svet HiFi-ja


Recommended Posts

Kao prvo zelim da pozdravim sve forumase,pregledao sam dosta foruma sto se tice hifi stvarcica ali ovaj mi se nekako najvise dopao...za HiFi sistemima zudim jos od pre par godina,kad sam prvi put cuo tehchnics amp sa jamo zvucnicima i odusevio sam se(posto sam razgledao sve i svasta na netu,znam da nije to bas neka prava HiFi kombinacija al meni se to stvarno dopalo)...zbog finansijske situacije nisam mogao sebi da priustim neki kvalitetan sistem,pa sam isao na ono uradi sam sto se tice zvucnika,a za amp sam uzeo neku staru sony-jevu risiver/liniju...no stvari su malo dosle na svoje mesto i uspeo sam da kupim svoj prvi amp Technics SU-X902...na njega sam nakacio jednu kutiju CAT LEB-401 podnostojeca kutija(nazalost nemam par kutija nego samo jednu,ali polako)...dopao mi se zvuk ali mi se cini da ipak nije to ono sto ja zelim...e sad,mene zanima nesto oko gore navedenog amp-a,ako neko ima iskustva sa istim...drugo sto me zanima je,koje kutije bih ste mi preporucili do 100-150e??? Prostor gde svira muzika ima oko 12 do 15kvm,naravno nije potpuno prazno,tu su i ormani i sta ja znam,zato me najvise zanimaju podnostojece kutije...Slusam raznovrsnu muziku,ali najvise elektro...nadam se da bi ovo bilo dovoljno za neku pomoc,preporuku,svaki savet je dobrodosao...takodje i kritika :) Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

U tom prostoru, podnostojeće kutije će da se guše, mada ne znam za taj CAT, možda su oni nešto usavršili u zadnje vreme.

 

Da i ja tako mislim,ali zaboravio sam da napomenem da cu se za par meseci preseliti u sobu od 25kvm,CAT je tu za prvu pomoc,njega imam vec 2 godine ali bih zeleo da ga zamenim nekim malo boljim zvucnicima u tom cenovnom rangu 100-150e.

Link to comment
Share on other sites

U tom prostoru, podnostojeće kutije će da se guše, mada ne znam za taj CAT, možda su oni nešto usavršili u zadnje vreme.

 

Bas tako, medjutim s obzirom da slusa elektroniku bolje ce da se snalaze od bookshelfa. S druge strane za floorstanders treba i malo vise sinusa u pojacivacu. 

Ovo su savrsene kutije... Impedanca im je na 8 oma, osetljivost 91 decibel, nisu velike, a jako zahvalne kutije... Ja ih imam vec 6 godina odlicna all round kutija.

 

http://www.kupujemprodajem.com/B-W-Dm-302-4634390-oglas.htm?filter_id=22139393

 

Ovde je dosta jaka cena za njih ako mozes da mu spustis malo uzmi ih odma.... 

 

Ima i za 100e medjutim na jednom zvucniku fali mrezica... Daleko bolje sviraju od svih malih kutija na kp sajtu. Mogu da izuju iz cipela Jamo, Magnate itd....

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljno slusanje elektronske muzike preko bookshelf je prosto bezveze. Kompromise koje se prave kod regalce nisu kompatibilne za techno, tech-house, dnb, minimal tech i sl. Podnostojeci Magnat, JBL, Cerwin-Vega su pravi izbor za elektroniku. Pojachalo ne mora da je neka ezoterija, samo nek pokreta kutije kako treba (preko 100WPC RMS u 8Ohms). Moja preporuka za pojachalo je NAD, Kenwood ili Pioneer u ovom slucaju.

Link to comment
Share on other sites

^

Ne bih se složio. Zapravo, imao sam potpuno suprotna iskustva. Naravno, bitno je znati i o kojoj vrsti elektronske muzike govorimo. Ako je u pitanju neki od žanrova sa izraženim niskotonskim područjem u produkciji, u malom, natrpanom prostoru pre bih se odlučio za kombinaciju sa SW-om, nego za podnostojeće kutije koje bi verovatno bile živa muka za pozicioniranje. Ako niskotonsko područje nije presudno, (solidni) bookshelf-i tek onda dobijaju na smislu.

Link to comment
Share on other sites

Niskotonsko podrucje za elektronsku muziku je presudno. Znam jer slusam veoma aktivno elektronsku muziku vec preko 15 godina, bavio sam se DJ-stvom i produkcijom elektronske muzike. Ekvilizacija za elektronsku muziku je obratnoproporcionalna od ta za jazz. Sinusoida je u obliku smajlija (parabola).

 

Bookshelf nije za elektronsku muziku osim za avangardu kao Stockhausena i slicnih. Ako je u pitanje Stephan Bodzin, Ritchie Hawtin, Josh Wink, Thomas Zimmerman, Nick Douwma, Underworld i sl, onda zna se da trebaju ti snazne podnostojece kutije.

 

Ako slusam elektroniku 80% vremena onda definitivno ne bi uzeo regalce. Ne vidim zasto predlazemo pokretacu teme regalce kad je i sam napomenuo da zeli podnostojece kutije.  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Niskotonsko podrucje za elektronsku muziku je presudno. Znam jer slusam veoma aktivno elektronsku muziku vec preko 15 godina, bavio sam se DJ-stvom i produkcijom elektronske muzike. Ekvilizacija za elektronsku muziku je obratnoproporcionalna od ta za jazz. Sinusoida je u obliku smajlija (parabola).

 

Bookshelf nije za elektronsku muziku osim za avangardu kao Stockhausena i slicnih. Ako je u pitanje Stephan Bodzin, Ritchie Hawtin, Josh Wink, Thomas Zimmerman, Nick Douwma, Underworld i sl, onda zna se da trebaju ti snazne podnostojece kutije.

 

Ako slusam elektroniku 80% vremena onda definitivno ne bi uzeo regalce. Ne vidim zasto predlazemo pokretacu teme regalce kad je i sam napomenuo da zeli podnostojece kutije.  :wave2

 

Ne slažem se sa većinom napisanog, ali ti svakako imaš pravo na svoje mišljenje. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljno slusanje elektronske muzike preko bookshelf je prosto bezveze. Kompromise koje se prave kod regalce nisu kompatibilne za techno, tech-house, dnb, minimal tech i sl. Podnostojeci Magnat, JBL, Cerwin-Vega su pravi izbor za elektroniku. Pojachalo ne mora da je neka ezoterija, samo nek pokreta kutije kako treba (preko 100WPC RMS u 8Ohms). Moja preporuka za pojachalo je NAD, Kenwood ili Pioneer u ovom slucaju.

 

Pojacalo je vec kupljeno,u prvom postu sam naveo model,koliko sam nalazio na netu ima 100w rms-a po izlazu...mene zanimaju samo zvucne kutije.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice bookshelf kutija,dok sam u maloj sobi u kojoj sam sad (12-15kvm-a) radile bi super,nebi se gusile kao podnostojece,medjutim takodje sam napomenuo u jednom postu da bi za mesec-dva trebao da se preselim u vecu sobu (oko 25kvm-a) i bas zbog ozvucenja ne planiram da pretrpavam sobu stvarima,i cini mi se da bih se u tom prostoru bolje snasle neke podnostojece kutije i verovatno bi se vise i uklopile u ambijent.

 

Kaiser,posto si spomenuo cerwina,koji model bi po tvom misljenju odgovarao mom technicsu?

Link to comment
Share on other sites

Pa kod nas na balkanu vidim imamo sve neke varijacija i podvarijacije istog modela AT-12 i AT-15. Daleko bolji je XLS 215 ali i noviji i skuplji. Ja sam imao 2 put AT-12 i sam bio sasvim zadovoljan za elektornsku muziku, cak impresionirali me. 

 

Taj Technics je 100WPC RMS u 8ohms ako se ne varam. Odlican za namenu. Sa kervine bice mu lako pokretanje jer su efikasni.

Link to comment
Share on other sites

Pa kod nas na balkanu vidim imamo sve neke varijacija i podvarijacije istog modela AT-12 i AT-15. Daleko bolji je XLS 215 ali i noviji i skuplji. Ja sam imao 2 put AT-12 i sam bio sasvim zadovoljan za elektornsku muziku, cak impresionirali me. 

 

Taj Technics je 100WPC RMS u 8ohms ako se ne varam. Odlican za namenu. Sa kervine bice mu lako pokretanje jer su efikasni.

 

Kako se krecu ta 2 modela AT-12 / AT-15? Da XLS je prava stvar,al kao sto kazes noviji i skuplji,mada i to ce jednom doci :)

Samo jos cenu da saznam od tih AT modela i nadam se da cu ih kupit do kraja meseca ako nadjem neke lepo ocuvane za prihvatljivu sumu.

Zanima me jos jedna stvar,nakon zvucnika bih da uzmem neki tjuner,takodje mi i za to treba preporuka jer tjuner nikad jos nisam imao i to ce stvarno biti novo iskustvo za mene,pa ako moze dobro bi mi dosao neki predlog i za to.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas u Makedoniju Cerwin-Vega AT12 ide oko 180-300 eur ovisno stanja i urgentnost prodavaca. Kod velikih zvucnika treba paznju obratiti da nisu koristeni u neki kafe bar.

 

CV 12ke i 15ke se testiraju najbolje na ovaj album:

 

 

Plastikman - Closer
 
plastikman-closer-nomu100-560x560.jpg
 
Samo hrabro   :wave2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...