Jump to content


Stalci za bookshelf zvucnike


impuls

Recommended Posts

Stavio sam temu u samogradnju a zanimaju me iskustva o zvuku kutija sa razliciti stalaka. Razlog za to je prelazak na manje kutije a istovremeno zelim da u prostoru stalka napravim plicu za knjige ili cd-ove s tim da i dalje zvucnik bude cvrsto oslonjen na stalak. Zato bih zeleo iskustva sa razlicitim stalcima da pokusam da nadjem pravilo sta kako utice na zvuk i da li cu moci da noge stalka tako razmaknem da mi ostane koristan prostor.

 

Druga ideja je bila konzola na zidu. kakva su iskustva sa njom i na cega treba obrattiti paznju pri samogradnji.

 

Treca ideja je u stvari polica na kojoj bi stajao zvucnik ali mi se ova varijanta najmanje svidja. Mozda ipak postoji konstrukcija koja dobro zvuci?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U poslednjihdva meseca sam pravio tri razliÄita stalka za dva para zvuÄnika, a imao sam nekoliko iskustava i ranije.Kao Å¡to svi znamo stalak ima nekoliko funkcija.Prvo da zvuÄnik drže na propisanoj visini koju predviÄ‘a proizvoÄ‘aÄ(tj projektant) drugo da obezbedi stabilan položaj zvuÄnika bez "ljuljanja" i mikrovibracija kao posledice akcije-reakcije na relacijimembrana-ostatka zvuÄnika treće da omogući odvoÄ‘enje i upijanje nepoželjnih vibracija iz zvuÄnika.Stalci razliÄite konstrukcije i materijala ovo rade na razliÄite naÄine pa razliÄito se i odražavaju na zvuk, a razlike uopÅ¡te nisu male.

 Prvi od tri stalka je kombinacija medijapana i drveta, drugi medijapan punjen peskom, treći metalni punjen peskom.Ranije sam eksperimentisao sa betonom i prirodnim kamenom.Generalno medijapanska i kombincija sa drvetom daju topliji muzikalniji zvuk, dok metalni utežu bas i otvaraju gornji spektar i povećavaju rezoluciju.Prirodni kamen oće da nabije viÅ¡ak basa ali to zavisi od mnogo faktora.

   Pretpostavljam da te interesuje stalak za Scan Speak.Moje iskustvo u izradi stalka za Borealise  mi govori da ti treba metalni stalak,masivan i Ävrst i dampiran naprimer peskom.Najbolje takozvana stolica sa Äetiri stuba i reÅ¡etkasta konstrukcija po mogućstvu bez ploÄa, mada treba videti Å¡ta je lakÅ¡e i jeftinije za izradu.TakoÄ‘e treba biti oprezan sa punjenjem i probati.Ne valja da se stalak predampira, može doći do umrtvljivanja i beživotnosti zvuka i gubita basa.Meni se to desilo sa ovim metalnim stalcima za AE2 pa sada moram da odvadim deo peska

Link to comment
Share on other sites

Stavio sam temu u samogradnju a zanimaju me iskustva o zvuku kutija sa razliciti stalaka. Razlog za to je prelazak na manje kutije a istovremeno zelim da u prostoru stalka napravim plicu za knjige ili cd-ove s tim da i dalje zvucnik bude cvrsto oslonjen na stalak. Zato bih zeleo iskustva sa razlicitim stalcima da pokusam da nadjem pravilo sta kako utice na zvuk i da li cu moci da noge stalka tako razmaknem da mi ostane koristan prostor.

 

Druga ideja je bila konzola na zidu. kakva su iskustva sa njom i na cega treba obrattiti paznju pri samogradnji.

 

Treca ideja je u stvari polica na kojoj bi stajao zvucnik ali mi se ova varijanta najmanje svidja. Mozda ipak postoji konstrukcija koja dobro zvuci?

 

Napravio ih od medijapana. Stub napunjen kvarcnim peskom.

Meni je ova varijanta vrlo dobra, zvuÄno. Stalak je solidno "mrtav".

Dimenzije gornje ploÄe su 17x20 cm, dakle, za male dvosistemce.

 

Fotografija0099_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  Slažem se da medijapanski stalci dobro sviraju, pogotovo Å¡to njemu trebaju niži pa se manje "klate", ali ovaj stalak ne vrÅ¡i funkciju police mada su  to za moj pojam malo kontradiktorni zahtevi, ali mali prostor je mali prostor, mora da se iskoristi.

 

 Može od medijapana i ovako

post-15694-0-32656000-1361634457_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ne ih ja tu nesto previse filozofirao,iskopiras ili kupis nesto od poznatog.Ja sam licno bio prezadovoljan target stalcima u vise navrata,kako zvucnckih od onih sa 4 noge,tako i sa gramofonskom konzolom(pravljene su i zvucnicke za close to wall kutije,firma sound organisation).Ono na sta bih skrenuo paznju je koriscenje vrlo ostrih siljaka i prema podu i prema zvucnicima koji su kod malih zvucnika meni dali odlicne rezultate,jer sam probao i sa i bez.Nisam nazalost jedino probao one sa treceg linka.

http://store.atacama-audio.co.uk/c/speaker-stands

http://www.google.com/images?q=target+speaker+stands&hl=en&gbv=2&rlz=1W1RNRN_enRS434&gs_l=heirloom-hp.1.1.0l10.16844.26250.0.29281.10.10.0.0.0.0.469.2703.2-4j1j3.8.0...0.0...1c.1.rCprHjWJ45w&sa=X&oi=image_result_group&ei=bBYpUdfNL8aOswb61ICQDA&ved=0CCEQsAQ

http://img53.imageshack.us/img53/721/twinsinbikinisdynsli4.jpg

Link to comment
Share on other sites

U poslednjihdva meseca sam pravio tri razliÄita stalka za dva para zvuÄnika, a imao sam nekoliko iskustava i ranije.Kao Å¡to svi znamo stalak ima nekoliko funkcija.Prvo da zvuÄnik drže na propisanoj visini koju predviÄ‘a proizvoÄ‘aÄ(tj projektant) drugo da obezbedi stabilan položaj zvuÄnika bez "ljuljanja" i mikrovibracija kao posledice akcije-reakcije na relacijimembrana-ostatka zvuÄnika treće da omogući odvoÄ‘enje i upijanje nepoželjnih vibracija iz zvuÄnika.Stalci razliÄite konstrukcije i materijala ovo rade na razliÄite naÄine pa razliÄito se i odražavaju na zvuk, a razlike uopÅ¡te nisu male.

 Prvi od tri stalka je kombinacija medijapana i drveta, drugi medijapan punjen peskom, treći metalni punjen peskom.Ranije sam eksperimentisao sa betonom i prirodnim kamenom.Generalno medijapanska i kombincija sa drvetom daju topliji muzikalniji zvuk, dok metalni utežu bas i otvaraju gornji spektar i povećavaju rezoluciju.Prirodni kamen oće da nabije viÅ¡ak basa ali to zavisi od mnogo faktora.

   Pretpostavljam da te interesuje stalak za Scan Speak.Moje iskustvo u izradi stalka za Borealise  mi govori da ti treba metalni stalak,masivan i Ävrst i dampiran naprimer peskom.Najbolje takozvana stolica sa Äetiri stuba i reÅ¡etkasta konstrukcija po mogućstvu bez ploÄa, mada treba videti Å¡ta je lakÅ¡e i jeftinije za izradu.TakoÄ‘e treba biti oprezan sa punjenjem i probati.Ne valja da se stalak predampira, može doći do umrtvljivanja i beživotnosti zvuka i gubita basa.Meni se to desilo sa ovim metalnim stalcima za AE2 pa sada moram da odvadim deo peska

Jel ovo važi kad je potenciometar na devet sati ili ipak preko toga? Ja imam KEMP Coloseum C-60, ljuškaju se pomalo, ali vrše posao. Muziku retko slušam preko devet sati, pa se nadam da mi ne treba neka besna Atacama :roll:

Link to comment
Share on other sites

Jel ovo važi kad je potenciometar na devet sati ili ipak preko toga? Ja imam KEMP Coloseum C-60, ljuškaju se pomalo, ali vrše posao. Muziku retko slušam preko devet sati, pa se nadam da mi ne treba neka besna Atacama :roll:o

To Å¡to sam pisao nema veze sa jaÄinom kojom se sluÅ¡a, mada nisam najbolje razumeo na Å¡ta si konkretno u mom postu mislio.E sad, ja nisam pisao o stalku koji vrÅ¡i posao nego o stalku koji izvlaÄi finese iz zvuÄnika.Generalno svaki stalak "vrÅ¡i posao".Stalcima može viÅ¡e da se postigne u kvalitetu zvuka nego kablovima

Link to comment
Share on other sites

Da li je moguće da neko ko ima 1582 posta, otvori ovakvu temu, koja naravno odavno postoji, prežvakana i obrađena...

Prilicno glupa izjava. Ako niste imali sta da kazete korisno bolje da ste preskocili temu

 

Da li je neko sem SurokVl probao kako zvuci na istim kutijama:

- isti stalak od razlicitih materijala (drvo, medijapan, sendvic materijali, metal razlicitih profilnih oblika...)

- jedan stalak razlicite ispune (pesak - razlicite vrste, sacma razlicite granulacije, neka druga ispuna ili prazni)

- jedan stalak a razliciti materijali podloge za zvucnik (metalna ploca, mermer, sper, medijapan...)

- jedan stalak a razliciti materiijali izmedju zvucnika i stalka (siljak na obe strane okrenut, guma, coja, sorbotan, ping-pong loptica...)

- kako utice na zvuk siljak sa lepljenom maticom a kako siljak direktno uvrnut u podlogu

- oslonac u tri ili cetiri tacke

- paralelne noge ili konusne

 

Mozda postoje teme o pravljenju stalaka ali me interesuju gotova iskustva clanova koji su direktno poredili zvuk u zavisnosti od detalja. Mozda imam 1582 posta ali sam stalaka u zivotu napravio samo 3 i to pre 25 godina a razlicitih implementacija operacionih i diskretnih sklopova sam sigurno probao vise od broja postova. Zato pretpostavljam da sam dobar sagovornik kada je ta oblast u pitanju a to ne mora da znaci da sam sve oblasti licno probao u hiljadu varijanti.

 

Stalak treba da svira i tom smeru zelim da dobijem korisne informacije. A posle toga cu primeniti znanja da napravim stalak kojim cu iskoristiti i prostor ispod njega.

Link to comment
Share on other sites

To Å¡to sam pisao nema veze sa jaÄinom kojom se sluÅ¡a, mada nisam najbolje razumeo na Å¡ta si konkretno u mom postu mislio.E sad, ja nisam pisao o stalku koji vrÅ¡i posao nego o stalku koji izvlaÄi finese iz zvuÄnika.Generalno svaki stalak "vrÅ¡i posao".Stalcima može viÅ¡e da se postigne u kvalitetu zvuka nego kablovima

Ma, nisam ništa konkretno(loše) mislio u tvom postu..Pitao sam onako, uopšteno, da li sve to što si ti naveo ili bi neko drugi, nema veze, je primetno na nižem ,,volumeu'' ili se tek odražava posle dvanaest sati, recimo. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Zelis stalak koji bi ujedno bio i polica za diskove, jel?

Planirao sam da stalak bude samostalan i da polica bude unutar stalka samostalna. Zamisao mi je bila stalak tipa drvene cetvoronozne stolice pa izmedju nogu jednostavna polica da iskorisitim prostor u malom stanu. varijanta sa stubom u sredini i tankom plocom gore koja se na tackama oslonca zvucnika uvija mi ne uliva pocerenje a mozda je u dobra varijanta za upojanje vibracija. Treba probati. Kad malo otopli i bude se moglo raditi napolju probacu par varijanti. Pre 25 godina sam radio stalke za Diamond i za Infinity 4001. Za infinity su bili tronozni konusni bez gornje i donje ploce vec je bila konstrukcija u obliku slova T i to je korektno radilo posao ali sa siljcima okrenutim prema podu na oba mesta.

 

Da li je neko probao puniti noge stalka razlicitom granulaciojm sacme i peska po nivoima. Kao kad se rade betonske kocke umesto asfalta pa se podloga priprema sa razlicitom granulacijom sljunka i kamena i peska?

 

Mozda tema izgleda nekom glupa, stalak kao i svaka druga komponenta ima svoj uticaj na zvuk.

 

Perodeformero video sam ono sto ste radili. moracu isplanirati da probam vise varijanti sa sto manje ulaganja

Link to comment
Share on other sites

^

:thumbsup2

U svakom sluchaju upotrebi(te) medijapan, rezultati su izuzetni za malo novca. Inache, kutije koje su na onim mojim  fotkama su prethodno radile na masivnim mermernim stalcima, i sada rade neuporedivo bolje, pre svega u definiciji basova, a nije ni zanemariva chinjenica da su prilichno zgodniji za bilo kakva pomeranja. Pre ovih stalaka sam imao na probi metalne (sa slike ispod), i nisam nikako bio zadovoljan stabilnoshcu, jer mi se kutije nalaze na prolaznom mestu, i vrlo je moguce da ih neko nespretan obori.

 

STANCE.jpg

Link to comment
Share on other sites

Najbolji stalak "ne svira". Ako mora "svirati" problem je negdje drugdje. InaÄe kao i u svemu u audiu , opreÄna su miÅ¡ljenja u konstrukciji i težini, kao i u umrtvljenju tj... pijesak- saÄma. Možđa su po nekoj logici ipak oni Sonus Faberovi okomiti "sendviÄi" ok jer imaju (navodno) najbolje odvajanje "energije" zvuÄnika od poda .Bitniji su za kompresione kutije, jer bas reflex manje "rade" . Pijesak navodno može Å¡uÅ¡kati :) ,saÄma kao ne može. Ma ni jedno ni drugo ne može ako je pravilno odvojeno od  zvuÄnika.Kao Å¡to se zvuÄna kutija isprobava dodirom na vajnsku stranicu (ne smije vibrirati- osim u posebnim konstrukcijama) tako ni stalak ne smije raditi. Njemu je zadatak da osim pozicioniranja kutije u prostoru onemogući "rad" ornosno da energiju koju je stvorio odvede najjednostavnijim putem u podlogu odnosno u pod.A kojim će to naÄinom  uraditi to je predmet rasprave kao Å¡to rekoh kao i sve u ovom naÅ¡em "sportu" Svatko sa elementarnim znanjem fizike može zakljućiti koji je put "pravi" :):listen:wave2

Link to comment
Share on other sites

Jedan od većih problema kod stalaka su tanke metalne ploÄe.Zvone kao lude i ne možeÅ¡ im skoro niÅ¡ta.Ja sa mermerom tj.generalno kamenom nisam imao pozitivna iskustva, takoÄ‘e zvoni.A kada neÅ¡to zvoni onda je joÅ¡ gore kada je masivno jer imamo veliku pokretnu masu i  u stanju je da apsorbuje i izraÄi veliku koliÄinu nepoželjne energije.Medijapan je akustiÄki veoma inertan ali je kod njega problem Ävrstina spojeva, no to se prevaziÄ‘e pogodnom konstrukcijom.TakoÄ‘e ima veoma dobar odnos uloženo i dobijenog.Mada svaki zvuÄnik ima stalak koji mu pasuje bolje od ostalih.Svojevremeno sam dugi niz godina imao Celestion SL6Si.Na metalnom stalku ina drvenom katastrofa.Dok nisam napravio liveni stalak od betona i azbestne cevi nije prosvirao.I samo punjenje stalka ne može da se generalizuje ni koliÄina ni materijal, mada ja liÄno mislim da onaj ko Äuje da pesak "Å¡uÅ¡ka" u stalku, odmah mu treba dodeliti orden Zlatnog Å¡iÅ¡miÅ¡a! :D

post-15694-0-11914700-1361707306_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Jedan od većih problema kod stalaka su tanke metalne ploÄe.Zvone kao lude i ne možeÅ¡ im skoro niÅ¡ta.Ja sa mermerom tj.generalno kamenom nisam imao pozitivna iskustva, takoÄ‘e zvoni.A kada neÅ¡to zvoni onda je joÅ¡ gore kada je masivno jer imamo veliku pokretnu masu i  u stanju je da apsorbuje i izraÄi veliku koliÄinu nepoželjne energije.Medijapan je akustiÄki veoma inertan ali je kod njega problem Ävrstina spojeva, no to se prevaziÄ‘e pogodnom konstrukcijom.TakoÄ‘e ima veoma dobar odnos uloženo i dobijenog.Mada svaki zvuÄnik ima stalak koji mu pasuje bolje od ostalih.Svojevremeno sam dugi niz godina imao Celestion SL6Si.Na metalnom stalku ina drvenom katastrofa.Dok nisam napravio liveni stalak od betona i azbestne cevi nije prosvirao.I samo punjenje stalka ne može da se generalizuje ni koliÄina ni materijal, mada ja liÄno mislim da onaj ko Äuje da pesak "Å¡uÅ¡ka" u stalku, odmah mu treba dodeliti orden Zlatnog Å¡iÅ¡miÅ¡a! :D

Da zlatni šišmiš :):roll: ,al ak ljudi ćuju 30 khz što ne bi i pijesak ? :) :) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Uskoro pravim stalke visine 45cm za veliki bookshelf, pa sam smislio ovako nesto...

 

Drveni_visoki_1.jpgDrveni_visoki_2.jpgDrveni_visoki_3.jpg

 

Dvoumim se oko materijala, pa pitam za iskustva

 

1) Gornja i donja ploca medijapan ili neki metal?

2) Telo puno drvo (koje) ili medijapan

 

Bice dole spajkovi sa podloskama, eventualno neka ploca ispod svega toga, dal' mermer ili nesto mekse, probacu prvo...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...