Jump to content


Jos jedna tema o DACovima


Jazzavac

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Pitao sam se da li da ovu temu postavljam ovde ili u 'obicnom' pod-forumu, ali bih da ukljucimo u razmatranje i skuplje uredjaje pa sam se ipak resio da probam ovde...

 

Trazim resenje da mogu da slusam muziku sa PC-a i iPod-a. Znaci, trazi se DAC koji ima asinhroni USB ulaz i mogucnost da se na njega spoji iPod. Vidjao sam do sada ili - ili varijante, ali nista dobro a da je u jednom.. Neke ideje ili iskustva?

 

Sta se meni kroz glavu mota je Wadia posto vec imam CD player i jako mi prija kako to svira.... DAC 121 je recimo nov 1300$, a iPod dock za oko 400$. A ja ne bih dve sprave, vec ove dve u jednoj.... 

 

Sto se samog PC resenja tice, Bladelius ima finu stvarcicu za oko 600$. 

 

Ima na ovom linku recimo lep spisak opreme: http://www.audiostream.com/category/dac-reviews

 

... Jos malo traje februar, pa da prekratimo vreme do proleca :-) ...  :cheers

 

Link to comment
Share on other sites

Zasto DAC koji ce se koristiti za PC kao izvorom mora imati USB ulaz? Zbog cega se ogranicavati toliko?

Mislim da bi bolje bilo orijentisati se ka profi interfejsu sa SPDIF i AES/EBU izlazom i ici na neki kvalitetniji DAC koji se posle lako moze promeniti kao bude potrebe,

iPOD se moze povezati i sa redovnim DAC uz pomoc SPDIF adaptera takodje (jednom prilikom sam slusao iPOD gen 4 koliko se secam sa SPDIF adapterom i to je radilo vrlo dobro) . . . 

Link to comment
Share on other sites

Ispod navedenog cenovnog je ranga,ali mozda vredno pomena: http://www.halidedesign.com/dachd/ -dosta citao o njemu,navodno je jako dobar - cena nesto ispod 500$. 

 

Za navedeni budzet,pretpostavljam da je logican izbor young dac, ili Naim dac,ako se ide na polovnu varijantu (on se krece oko 1500 funti...doduse,trenutno je jedan na oglasima za 1250).

Link to comment
Share on other sites

Kada kazem PC, mislim na laptop.... 

 

Ovo nije resenje za primarni digitalni izvor, vec trazim nesto sto je solidno, a da bude i prakticno... Na primer, iPod mogu da prikljucim na sistem u kolima, mogu u avionu da ga slusam na slusalice, a sto onda ne bih mogao i kod kuce? Sa druge strane, svu tu muziku imam i na laptopu koji je pregledniji, muzika laksa za manevrisanje, pa bih i njega da mogu da prikljucim.

 

Ne bih da koristim usb2spdif, pa onda spdif ulaz. Vise volim asinhroni USB - prakticniji.... 

 

Odvojena resenja postoje i vec smo o tome razglabali ovde, mene vise interesuje ako postoji jedan uredjaj sa oba ulaza... 

 

Moze da bude resenje i ovo sto Panta predlaze - iPod2spdif - s'tim sto se tu gubi mogucnost kontrole iPod-a....

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam DAC-ove sa asinhronim USB ulazom i one strarije bez, navodno je to bitno zbog jitter-a. Iskreno nisam cuo nikakvu razliku (clock ocigledno nije imao problem u radu).

Medjutim, imam jedno pitanje: da li neko zna za neki lap-top (ili tablet) koji ima koaksijalni izlaz ???

imam ga ja,Acer aspire 1410 :wave2

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam DAC-ove sa asinhronim USB ulazom i one strarije bez, navodno je to bitno zbog jitter-a. Iskreno nisam cuo nikakvu razliku (clock ocigledno nije imao problem u radu).

Medjutim, imam jedno pitanje: da li neko zna za neki lap-top (ili tablet) koji ima koaksijalni izlaz ???

 

Mislim da ce ekterni USB/SPDF konvertor odraditi bolji posao nego SPDF out na prosecnom lap top-u.

Link to comment
Share on other sites

To je pitanje i mene zanimalo kad sam kupovao sistem. A poÅ¡to je Sima bio raspoložen za razna isprobavanja doneo sam obiÄan raÄunarski Hama USB kabl od 1000din. Dobro, ne baÅ¡ najjeftiniji, ovaj je bio oklopljen i sa pozlaćenim konektorima. Ja nisam mogao da Äujem razliku izmeÄ‘u njega i nekog znatno skupljeg "hi-fi" USB kabla. A joÅ¡ je ovaj kompjuterski kabl bio dug 5 metara. Moguće je da ja u tom trenutku nisam mogao da Äujem suptilne razlike, i da bi sad možda i mogao kad sam već navikao na zvuk sistema. A moguće je i da kod asinhronog USB-a kabl nema uticaja, jer će DAC ionako da ispegla sav jitter u svom baferu. U pitanju je bio M2Tech Young DAC.

 

TakoÄ‘e sam imao prilike i da Äujem 2 razliÄita USB kabla u Audiophile, DAC Magic+ je bio u pitanju. Tu smo probali samo 2 hi-fi kabla, zaboravio sam koja. Jedan je bio duplo skuplji od drugog. Prodavac je tvrdio da je razlika osetna, a ja nisam Äuo nikakvu. I taj DAC koristi asinhroni USB ako se ne varam.

Link to comment
Share on other sites

Da li je iko imao iskustva sa uticajem kvaliteta USB kabla na zvuk?

 

Dok sam aktivno testirao, imao sam prilike da probam Audioquest, Transparent i jos ponesto. Razlika na DAC-ovima koji nisu asinhroni je bila vise nego upecatljiva (da napomenem da nisam imao pojma koji kabl koliko kosta pri testiranju), posebno se secam da sam je osetio na Hegel DAC-u. Odnos prema nekom obicnom komercijalnom USB kablu je bio skoro isti kao kod analognih interkonekta razlicite kategorije.

 

Da bi se ove razlike osetile potrebno je imati dovoljno analitican sistem i odlicno poznavati njegov zvucni karakter.

Link to comment
Share on other sites

Dok sam aktivno testirao, imao sam prilike da probam Audioquest, Transparent i jos ponesto. Razlika na DAC-ovima koji nisu asinhroni je bila vise nego upecatljiva (da napomenem da nisam imao pojma koji kabl koliko kosta pri testiranju), posebno se secam da sam je osetio na Hegel DAC-u. Odnos prema nekom obicnom komercijalnom USB kablu je bio skoro isti kao kod analognih interkonekta razlicite kategorije.

 

Da bi se ove razlike osetile potrebno je imati dovoljno analitican sistem i odlicno poznavati njegov zvucni karakter.

 

Slozio bi se sa komentarom naseg iskusnog poznavaoca  i recenziste  hi fi - hi - end opeme  ZoaranaBG.  I ovo sto Panta predlaze je jako zanimljivo i da sam ja u pitanju isao bih u tom smeru.

 

Generalno smatram da ima  puno  prevara u toj digitaliji i zato predlazem oprez. Zoki je apsolutno u pravu  kad kaze da moramo imati   dovoljno rezolutne sisteme da bi uocili razlike koje postoje. Zato su probe i testiranja najveci kapital i riznica znanja kad su audio uredjaji u pitanju. Napr... kako ja mogu da pametujem o deck- ovima Zoranu BG KAD JE COVEK NA STOLU IMAO UPOREDNE TESTOVE STOTINE DECK - OVA . Samo sam naveo banalni primer da me slucajno neko pogresno ne razume jer je Zoki  testirao mnogo vise hi - fi opreme  od ovoga sto sam samo naveo kao primer 

 

Planiram uskoro u saradnji sa nasim poznatim konstruktorom dac - ova Miroslavom Petrovicem da napravimo probu njegovog najnovijeg dac - a kod mene u sistemu jer kako on kaze zeli da za  svoju prvu zvucnu  probu   svog  dac - a  stavi u sudar pored  (po njemu )  referentnog digitalno sklopa Burmestera 001 u dovoljno rezolutnom sistemu koji ce biti u stanju da prikaze eventualne razlike. Na testu ce biti i par usb to spdif konvertora i par kit verzija dac - ova

 

Ugosticemo i mali hi - face usb to spdif m2Tech. Mene licno najvise zanima da li je bolje vuci spdif direktno sa maticne ploce iz kompa ili nekim usb to spdif konvertorom praviti exploziju na putu signala

 

Bice veoma zanimljivih testova u neko skorije vreme. Zavisi kad ce Miroslav da zavrsi svoje novo digitalno cudo. Ako neko zna bolje o kakvom se uredjaju radi neka  nas obavesti jer na znam ni koje cipove koristi, da li ce imati taj asihroni usb, sta ce biti od ulaza  - izlaza itd, itd. U razgovoru sa njim sam cuo ono sto me je najvise zanimalo  - kakav mu je izlazni stepen i rekao mi je i ono sto sam ocekivao da cujem jer dobro znam kako konstrukcijski   izgledaju - rade njegovi dac - ovi a to je da na putu signala  nema niti jednog opa ( operacioni pojacivac ) vec sve reseno diskkretno  - tranzistorski  i bez povratne sprege sto je po meni uslov da bi nesto radilo kako treba 

Link to comment
Share on other sites

Secam se da sam pre nekih petnaestak godina modifikovao Philips CD304 Mk2. Izmedju ostalog, menjao sam i S/PDIF kabl koji ide od konektora na ploci do cinca na zadnjoj strani plejera. Kabl je bio desetak centimetara dugacak i dobio sam velike promene u zvuku (DAC je bio Audio Alchemy DDE v1.1) koriscenjem srebrnog, bakarnog obicnog i bakarnog OFC kabla, sto me je prilicno zacudilo, radilo se o svega desetak centimetara provodnika.

 

Testirajuci USB kablove dobio sam znacajan nivo promena, prosto nisam ocekivao da ce se to desiti posle toliko godina i napretka tehnologije. Ne mogu da se setim da li sam koristio neki asinhroni DAC sa USB portom, ali par ovih koje sam probao sa razlicitim kablovima dali su jasne razlike. Transparent kablove ne volim ali njihov USB kabl se pokazao odlicno.

 

Sto se iPod-a tice, ima tih docking stationa koje sluze kao transporti ili DAC uredjaji te ljudi misle da je to ko zna kakva pamet. Medjutim, Naim na nekim svojim uredjajima ima USB port namenjen flash memorijama ili iPod-u i familiji. Ta opcija mu je samo usputna, ali mislim da je korektno odradjena znajuci sta od elektronike radi unutar tih komponenti. Uzima se digitalni signal sa iPod-a i uz jos neka prilagodjavanja se konvertuje. Nikada se nisam ozbiljno bavio time, ali ako stignem probacu iPod 2G na USB portu Naim-a ND5XS, pa cu napisati par reci kako to zvuci u odnosu na klasican streaming ili FLAC sa USB flasha.

Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan sam koristio marantz na7004 kao externi DAC. Izmedju ostalog sam preko USB pustao neke FLAC fajlove na 24/96 skinute sa neta i sve je zvuÄalo perfektno. Sve osim 1 numere koja je u basu davala iskriÄavo-praskavo-metalno Å¡uÅ¡tanje (sliÄno kao kad ''produva'' membrana mid basa samo blaže). Druge numere koje su daleko zahtevnije u basu su zvuÄale odliÄno. Sve ovo me je potpuno zbunilo (sve numere su iz istog foldera).

Da li je moguce da je problem u produkciji FLAC fajla?  Da li uopÅ¡te postoji razlika u produkciji FLAC-ova???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...