Jump to content


Linearno napajanje za DAC


Willi Studer

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sklopljena pločica je autorov original koji prodaje za 70 dolara, a samo Å¡tampa je nečiji razvoj po Å¡emi. i dalje mi je potrebna pomoć jer nisam vičan proračunu R8 i R8a za 12V, kao i koliki ulazni napon sa trafoa da bude. Konačno, kolike kondenzatore da stavim posle greca. 

Realno, ja bih ovo i radio na raster pločici ako nema zainteresovanih za GB.

Link to comment
Share on other sites

kameni, nije ti DC matiÅ¡ baÅ¡ taÄan zaboravio si 2 pada na diodama greca. (skoro nebitno, al postoji)

mali trafići imaju dovoljno viši napon kada su manje opterećeni od nominalne struje, to mu dođe srećna okolnos'.

Willi, nemo bežiš od 15V AC, to je sasvim fino.

Link to comment
Share on other sites

Ма тачан је, Ја рачунам 1,5Ð’ пад. Ри транÑформатори Ñу Ñа примаром за 220, а у мрежи је увек већи напон   :cheers

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam, Anubis ima neku DIY verziju Teddy Pardo PSU, mada nisam baš siguran za SuperTeddyReg

Anubis na Altmanu ima dva napajanja u jednom kucistu pa moze da bira zvuk. Nakon proba jos je doradjena banka kondenzatora iza oba napajanja sa snuberom. Ispravljacki deo je sa 3x4700uF i zavojnicama izmedju. Nemam fotku poslednje verzije a ovo je pocetak pre montaze konektora, kablova i povezivanja.

post-10695-0-20969400-1360969288_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Плочица иÑправљача је могла да буде и далеко мања а и црвено црни кабл као и конектор је могао да буде окренут за 180 Ñтепени.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pazi, znao sam da ćeš se javiti i to sa kritikama ali to sam i hteo da čujem! Pločicu ispravljača sam dimenzionisao tako da ulazi u bočne šliceve kutije jer nisam hteo da bušim kuitju i za stubiće koji će je nositi. Što se tiče širine, pertinaks je krt pa sam ovom širinom obezbedio čvrstinu. I ja sam primetio pogrešnu orijentaciju izlazne pritn kleme ali sam ostaivo ovako jer je letovanje na raster ploči ubi bože - zaletuj i zaboravi, nema skidanja. Same print kleme su jednostrane.

Link to comment
Share on other sites

Pazi, znao sam da ćeÅ¡ se javiti i to sa kritikama ali to sam i hteo da Äujem!

 

Ðакон онолико допиÑивања морам да критикујем, то ми је поÑ' о.

 

Лични Ја бих Ñаму штампу направио на витроплаÑту, значи права штампа а не та   :ruganje  Ñ†ÐµÐ´Ð¸Ñ™ÐºÐ°.

 

Друго, употребио бих грец а не четири диоде. мала је разлика у цени.

 

ОÑтало је ОК.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pre svega bih hteo da se zahvalim Impulsu, Ston-u i Anubisu za drugarsku pomoć u realizaciji ovog projekta.
 
SuperTeddyReg je projekat Tedija Parda, izraelskog konstruktora koji pravi izuzetno hvaljena napajanja za Naim i druge uređaje. SuperTeddyReg je njegova treća iteracija stabilisanog napajanja iz koje su eliminisani svi potencijalni izvori šuma: integrisani stabilizatori, zener diode i, naravno, čoperi. Ovo je, zapravo, povratak na linearna napajanja koja su bila popularna pre pojave integrisanih, monolitnih stabilizatorskih kola. STR je ultra low noise stabilizator, namenjen digitalnim uređajima i pretpojačailima potrošnje do 2A. Sastoji se iz dva stepena: stabilizatora i akceleratora, gde ovaj drugi ima ulogu da napon što pre uvede u radnu tačku, što je zahtev koji postavljaju konverteri i clock-ovi. STR nema povratnu spregu: on, dakle izlazni napon održava konstantnim u odnosu na ulaz ali ne i u odnosu na izlaz. Stoga je potrebno izvršiti korekciju napona na referentnu vrednost sa priključenim potrošačem, to jest uređajem.
STR je kao projekat besplatno ponuđen za samogradnju uz detaljan opis komponenti i proračuna za željene karakteristike, a moguće je poručiti ga kao gotov i testiran stabilizator ili samo PCB. Ja sam se odlučio za ovo poslednje. Komponente su srazmerno lako nabavljive, a posebno se insistira na visokom kvalitetu elektrolita. Teddy Pardo preporučuje za najkritičniju poziciju suvi, mil-spec tantalski kondenzator. Zbog nedostupnosti, izostavio sam ga i svuda stavio low-ESR elektrolite. Sama pločica je dimenzija 30x40 mm i pravljena je za SMD komponente; komponente sa izvodima staju knap - neke se čak i guraju međusobno - a po ivicama čak nije ostavljeno ni malo slobodnog prostora za bušenje i montažu same pločice.
Na ulazu se nalazi Trafco torus od 30VA. Diodni most čine četiri Schottky diode a filtraciju dva Nichicon VZ(M) kondenzatora od po 6.800 uF. Opciono, mogao bi da se ubaci i keramički bajpas 0,1 uF ali sam ga izostavio jer je iz nekog razloga izostavljen i u najnovijoj iteraciji STR gde se nalazio na ulazu regulatora.
Odmah po uključivanju, PSU je sa trimerom za fino podešavanje napona nameštenim na sredinu, dao 14V, što je bilo ohrabrujuće jer je blizu meni potrebnih 12V koje sam dobio vrlo lako, podešavanjem trimera. Stabilizator ima veliku inerciju, tako da izlazni napon kasni i po nekoliko sekundi za okretanjem trimera a napon podiže i spušta veoma, veoma sporo. Talasnost napona i frekvenciju nisam mogao da izmerim mojim multimetrom što znači da su manji od 1mV. Nasuprot njemu, originalni adapter za V-DAC II, sa čoperom i veličine punjača za telefon, ima talasnost 30mV na 50Hz.
Regulator sam prvo isprobao na automobilskoj sijalici 12V 4W i tu sam odmah uočio pad napona koji je potrebno korigovati u zavisnosti od potrošača. Zbog korekcije napona, ovaj PSU nije univerzalan i potrebno je trajno ga upariti sa uređajem za koji je namenjen. U probnoj fazi, PSU je radio sa sijalicom celu noć, naponski i termički stabilan, i tek tada je bio spreman za probu na DAC-u. Pri priključenju na DAC, pad napona iznosi skoro 2V.
Tonski, sa novim napajanjem Musical Fidelity zvuči kao viša cenovna klasa DAC-a. Ono što skoro svi korisnici ove kombinacije DAC-PSU hvale na prvom mestu - pozadinsku tišinu i "crnu" pozadinu - jeste poboljšanje ali to nije bio moj prvi utisak. Najveći napredak je raširena dinamika, kao da je DAC navukao Pistorijusove proteze i počeo da trči i skače, neverovatno čvrsto i elastično u isto vreme - sa originalnim napajanjem sam na mahove osećao da ne može da se odvoji dovoljno od zemlje i preskoči preponu. Primetna je i bolja rezolucija, finoća i dinamika gornjeg opsega a bas se produbio i dobio na kontroli. Sredina je pitkija i fluidnija, za nijansu isturenija nego ranije.
Konačno, što se tiče troškova, tri najskuplje stavke su kutija (20 evra), trafo (14 evra) i PCB sa poštarinom (12 evra). Elektronske komponente i elektromehanički delovi koštaju ukupno oko 30 evra. Sve zajedno, PSU je izneo ispod 80 evra. Moja topla preporuka za upgrade.
Link to comment
Share on other sites

U doradi napajanja je dodato sledeće:

1. Bajpas blok 0,1uF na primar trafoa

2. Bajpas 0,1uF filtracije posle ispravljača

3. Kondenzator 2.700uF na izlazu regulatora, bajpasovan sa 0,1uF

Što se tiče treće stavke, konstruktor mi je u mejlu rekao da za njime nema potrebe. Međutim, po Impulsovom savetu sam dodao filtraciju i na izlazu, čime se dobija dodatna dinamika i, čini mi se, brzina.

post-9017-0-03688900-1362748337_thumb.jp

post-9017-0-73903600-1362748339_thumb.jp

post-9017-0-67186400-1362748343_thumb.jp

post-9017-0-30597800-1362748437_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Od petka kod mene napajanje koje je radio Impuls za moj MF V90-DAC. Po Willijevoj preporuci, jer sam već imao u planu da radim napajanje za ovaj Dac, naruÄio sam ovu SuperTeddyReg varijantu zato Å¡to se dobro pokazala sa proÅ¡lom verzijom malih MF dac-ova a i sa drugim skupljim dac-ovima.

 

Saradnju sa Impulsom nema potrebe Å¡iroko da opisujem, svako ko je radio sa njim zna koliko je Äovek precizan i voljan da sasluÅ¡a konkretne potrebe, da objasni Å¡ta treba nama elektronski neukima, svaka Äast za strpljenje i za poslovnost i od mene. Najprijatnije iznenaÄ‘enje je bilo kada mi je napisao da njegov princip da ureÄ‘aj poÅ¡alje, ja probam i ako ocenim da postoji napredak u odnosu na fabriÄko napajanje - platim, ako napretka nema vratim mu napajanje.

 

Najbitnija stvar mi je bila da Dac tonski ne promeni karakter jer mu je zvuk odliÄan, a da se dobije na kvalitetu zvuka. Taj eventualni dobitak na osnovu Äitanja tuÄ‘ih iskustava nikako nisam mogao da zamislim dok ne Äujem o Äemu se radi u svom sistemu te mi je iz tog razloga cela stvar sa napajanjem bila veoma zanimljiva, pogotovo kad sam saznao da mogu da probam i da vratim ako ne budem Äuo zadovoljavajući napredak. Ukratko, napretka ima i baÅ¡ sam zadovoljan kako Dac sad svira sa ovim napajanjem. Ima dosta opisa zvuka ovog V90 na netu i najbitnije Å¡to ja mogu da kažem je da je zvuk vrlo pitak, može da se sluÅ¡a neprekidno, detaljan je i ima pun, muzikalan zvuk, niÅ¡ta ne Å¡trÄi, prijatan zvuk, da skratim. Sa ovim napajanjem sve je to zadržano i uzdignuto za nivo viÅ¡e. Ja sam radio vrlo prost test, sluÅ¡ao sam sa fabriÄkim napajanjem istu pesmu, pa onda sa ovim STR napajanjem i tako nekoliko pesama po nekoliko puta. To je veoma dobar naÄin da se uverite u eventualne razlike a one se ovde Äuju vrlo brzo. Willi je pominjao tu tamniju pozadinu, ja sam to osetio kao dodatnu prostornost u muzici, jasnije raÅ¡Älanjavanje instrumenata, sve je nekako jasnije ocrtano. Bas je bolji i precizniji, ali to je ono Å¡to sam i oÄekivao, naivno ubeÄ‘en da će to biti jedino Å¡to ću uspeti da Äujem kao razliku, a najviÅ¡e me oduÅ¡evilo upravo to Å¡to se celokupna prezentacija muzike prosto uÄvrstila i otvorila za lepu nijansu dok je karakter zvuka ostao isti, na prijatnoj strani. Vlasnici starije verzije MF dac-ova, kao Å¡to je Willijev, ili ove moje dosta piÅ¡u o tome da dac zvuÄi analogno ali ja ne bih iÅ¡ao u takva deljenja karaktera zvuka jer to ne volim, mogu samo da tvrdim na osnovu sopstvenog iskustva da ovaj dac nema prisutan digitalni prizvuk ni u naznakama. Sa ovim Impulsovim napajanjem, stvar je joÅ¡ bolja, vrlo prijatno sluÅ¡anje muzike sam imao ovih dana.

 

InaÄe, ako i to nekog zanima, Dejan je uradio ureÄ‘aj kao tenkić, izgleda a bogami i teži kao jedan tenkić. Nisam otvarao jer me mrzelo a i ne interesuje me mnogo, znam da je unutra predimenzionirani trafo, STR ploÄica regulacije napona, banka kondenzatora i, ako sam dobro shvatio na izlazu regulatora su dodati odreÄ‘eni kondenzatori koji u originalnoj Å¡emi ne postoje ali ih Impuls ugraÄ‘uje, vidim da je i Willi uradio isto. Mrežni kabl je Lapp. O dodatnim tehniÄkim pitanjima zaista ne mogu niÅ¡ta da kažem, o tome će možda neÅ¡to napisati Impuls ili Willi, glavno je da je ova stvar stvarno fino doradila zvuk dac-a i ja sam na pitanje konverzije signala stavio taÄku :listen

post-10102-0-67921700-1389542210_thumb.j

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ako veruješ, uopšte mi nije pala na pamet boja kutije dok smo dogovarali izradu napajanja. Primetio sam da je crna tek posle dva sata slušanja :D , to mi je bilo mnogo važnije.

Jeste, sa ovim sam zaokružio pitanje DAC-a, zadovoljan sam kako mi sistem zvuÄi i ne bih niÅ¡ta dirao ali kad doÄ‘e vreme (a doći će pre ili kasnije) menjaće se amplifikacija ili zvuÄnici a DAC nikako :listen .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...