Jump to content


Linearno napajanje za DAC


Willi Studer

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam Å¡ta je izolovano u DAC-u, možda samo Äip ima odvojeno napajanje +5V a masa ostaje vezana pa to pravi petlju u analognom stepenu.

Pa ne znam ovaj je chip adum4160 a vidim da prodaju i samo taj usb izolator link kao poseban uredjaj, tu pise "The isolator will create a new ground for the USB device so that it doesn't have to share ground with your computer and other devices you might have connected in the same house. This can be used to prevent ground loops. ...." Sad valjda to sve vazi i za ovaj izolator u mom daku jer je isti cip??

Link to comment
Share on other sites

Definitivno ovo moje svicersko napajanje nema uzemljenje ali sad vidim da ni ovi aktivni Solo 1 zvucnici nemaju uzemljenje, znaci da nije do uzemljenja i da brum ide preko nule, ali je mozda bas problem nedostatak uzemljenja??

Kako u produznom gde su ubodeni izvucnici i dac imam i komp, stampac i dva monitora, probao sam da ubodem naponski kabl iz zvucnika direktno u zid ali i dalje imam taj tihi brum.

Nekako mi se cini da linearno napajanje ne bi resilo ovaj brum?

Link to comment
Share on other sites

obrati pažnju na sopstveno pisanje, tu ti je i odgovor:

"..tiho zujanje, koje se pojacava kako dodirnem hladnjak pojacala za zvucnicima, kad salusam preko sluski nema zujanja."

ako unosiš ekstra brum pipanjem hladnjaka onda je tamo i problem

To mu i ja rekoh u #71

Link to comment
Share on other sites

ono, uzemljenje je jedna priÄa a masa druga,

Mislim da to razumem, u ovom slucaju masa nije na potencijalu zemlje. Nekako mi je bilo logicno da je masa pojacala uzemljena i bas sam se iznenadio kad sam danas video da nije. Mada sta ja znam, kad se ne bavim time, samo volem da slusam muziku dok radim :)

Hvala svima na odgovorima i pomoci, definitivno necu ulagati u linearno napajanje, vec cu probati da drugacije resim ovaj sitan brum.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Primio sam se da napravim SuperTeddyReg pa surfajući naiÅ¡ao na ovu temu. Ovo Willi Studer-ovo je baÅ¡ ispalo kao bombona, jako lepo i uredno. Već sam krenuo da lociram delove, Å¡to nisam naÅ¡ao kod nas naruÄujem sa Alija. A planirao sam da koristim Print transformator 10 VA u livenom kućiÅ¡tu jer imam DAC koji vuÄe samo 100 mA / 5V pa su mi torusni overkill.

 

Za kutije mi se sviÄ‘a izbor kod 5MK, po opisu mi deluje da su predusretljivi i da rade pojedincima. A rade i perforaciju, postavljanje nožica i sve to... Samo se joÅ¡ nisam odluÄio izmeÄ‘u RKE i  RKP

Link to comment
Share on other sites

Moje preporuke za izradu tvog STR: umesto print trafoa razmisli o nekom double R-core trafou, to nije skupo. Drugo, ne znam koje komponente nabavljaÅ¡ sa Alija, ali ako su u pitanju FET-ovi, bolje nemoj da kupujeÅ¡ kineske falsifikate nego se raspitaj na forumu ili potraži u radnjam ko ih možda joÅ¡ ima i drži. I, na kraju, ne zaboravi da precizno proračunaÅ¡ vrednosti komponenti na osnovu Vin i Vout. 

Link to comment
Share on other sites

Svako napajanje sa transformatorom i stabilizatorom je linearno (suprotno od svičerskog ili čoperskog). Tebe verovatno zanima low-noise ili ultra low-noise napajanje. Ja ne znam Å¡ta ovi TPA pojačivači zahtevaju  ali bi bilo dobro pretražiti po internetu i videti kakva su iskustva u samogradnji. Å to se tiče cene, mislim da će kvalitetno napajanje od 100W (19x5A) koÅ¡tati viÅ¡e jer bi pedesetak evra koÅ¡tao samo torusni transformator te snage.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljao sam da je takva procena. TPA radi u rasponu od 12-24V. Koliko sam video po forumima gde se ozbiljno eksperimentise sa ovim cipovima optimalnim se smatra 19V, kada pricamo o svicerskim. Zanimljivo je da su kao najbolje resenje napajanja za ova malena pojacala proglasili linearna napajanja koja se koriste u radio tehnici, konkretno model Astron, ako se dobro secam, radi na 13.8V/12A. Vecinom su to tipovi iz Amerike i kupovali su na Ebayu ili lokalnim second hand elektro shopovima po nekim cenama oko 20-30 dolara takva napajanja. Naravno, to naruciti iz Amerike ovamo nije isplativo jer ce postarina, zbog tezine (teska su ta napajanja) biti overkill. Gledao sam slicna napajanja po domacim oglasima radio tehnike i, u principu, cene su od 50-ak evra pa na gore, rekoh da se raspitam koliko je to u samogradnji, mada sam ocekivao da nece moci jeftinije. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

Moje preporuke za izradu tvog STR: umesto print trafoa razmisli o nekom double R-core trafou, to nije skupo. Drugo, ne znam koje komponente nabavljaÅ¡ sa Alija, ali ako su u pitanju FET-ovi, bolje nemoj da kupujeÅ¡ kineske falsifikate nego se raspitaj na forumu ili potraži u radnjam ko ih možda joÅ¡ ima i drži. I, na kraju, ne zaboravi da precizno proraÄunaÅ¡ vrednosti komponenti na osnovu Vin i Vout. 

 

Da sa alija sam hteo samo ove 2SK363 jer ne mogoh da ih iskopam nigde, nisam znao da i FETove kopiraju, sunce im kinesko. Videću oko toga, ako ništa drugo sa farnela ili tako nešto.

 

Videću da izsurfujem prednosti tih R-core trafoa. Mada sam baÅ¡ skoro Äitao neki Älanak gde se hvali klasiÄan EI trafo, samo ako se oklopi i usmeri kako treba.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moje preporuke za izradu tvog STR: umesto print trafoa razmisli o nekom double R-core trafou, to nije skupo. Drugo, ne znam koje komponente nabavljaÅ¡ sa Alija, ali ako su u pitanju FET-ovi, bolje nemoj da kupujeÅ¡ kineske falsifikate nego se raspitaj na forumu ili potraži u radnjam ko ih možda joÅ¡ ima i drži. I, na kraju, ne zaboravi da precizno proraÄunaÅ¡ vrednosti komponenti na osnovu Vin i Vout. 

 

Krenuo ovih dana polako da nabavljam delove ali ne mogu nigde da iznaÄ‘em taj double R-core trafo. ZnaÅ¡ li gde ga ima kod nas? Sa obzirom da sam sve drugo na kraju naÅ¡ao ovde, ne bih se za jednu jedinu stvar cimao sa inostranim naruÄivanjem.

 

Drugo, zna li neko ima li kvalitativne razlike izmeÄ‘u ovih print trafoa Hahn iz Mikroprinca i Myrra iz Kelca

Link to comment
Share on other sites

Krenuo ovih dana polako da nabavljam delove ali ne mogu nigde da iznađem taj double R-core trafo. Znaš li gde ga ima kod nas? Sa obzirom da sam sve drugo na kraju našao ovde, ne bih se za jednu jedinu stvar cimao sa inostranim naručivanjem.

 

 

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xr+core.TRS0&_nkw=r+core&_sacat=0

Ne znam koji naponi i snaga su ti potrebni ali pojave se povremeno i na KP.

Link to comment
Share on other sites

 

Треба обратити пажњу да Ñу транÑпортни трошкови око 10 Евра.

 

Ðа пример код http://www.trafco.rs/cenovnik.php100ВРтранÑформатор кошта ~ 2600динара.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...