Jump to content


Spendor Café


Milos A

Recommended Posts

Par reci samo u svojstvu nekoga koji iskustveno poznaje Spendorovog "brata od strica" (Harbeth) veoma dobro. A imao sam prilike da cujem i A6 (valjda) na nekom od sajmova.

 

Spendor (i uopste ta skola izrade zvucnih kutija) je izuzetno dobar zvucnik. Ako se procunja malo po istoriji ovih BBC derivata, vidi se da se radi o inzinjerskom (nikako marketinskom) naporu da se napravi sto bolji broadcast monitor, sto je za slusaoce tada (60-te i 70-te) bilo izuzetno znacajno s obzirom da se radi o vremenu kada je radio bio dominantan izvor zvuka (muzika i govor). Losi monitori zavaravaju ton-majstore i navode ih da pogresno intervenisu, pa su i emisije losijeg kvaliteta. Da bi se to postiglo, BBC je angazovao nekoliko inzinjera i posle godina rada i objavljenih naucnih i strucnih radova na tu temu, krenulo se sa izradom materijala za zvucnik i serijskom proizvodnjom. Kasnije su ti inzinjeri osnivali svoje radionice, a danas su ostale samo 2 kredibine firme - Spendor i Harbeth. Oba imena su derivati imena i prezimena inzinjera i imena njihovih supruga (Spencer + Dorseth mislim = Spendor, kao i Harwood + Beth od Elisabeth = Harbeth). 

 

Ono sto je vazno da su obe firme zadrzale rezonski pristup zvuku, i, koliko sam imao prilike da cujem Spendor, i dalje prave kutije koje mozete da slusate sa najrazlicitijom amplifikacijom i najrazlicitijim materijalom a da ni u jednoj od ovih kombinacija ne kazete "fuj". Cenovno su to skupi zvucnici za nase uslove ali mislim da imaju veoma dobar odnos cene i kvaliteta (da ne bude zabune, nista ni od koga vise ne kupujem... ;-) ). Ono sto sam od Spendora cuo ima takodje tu karakteristicnu odobinu da je vojsovan na veoma cist i ubedljiv midrange, mozda malo na ustrb dubokog basa - doduse meni i nije nikada bila jasna gotovo falocentricna opsednutost dubokim basovima, pogotovo na snimcima gde toga i nema (a takvih je velika vecina), i na kraju, vise nego podnosljivi visoki tonovi. Posteno uradjene skretnice i odlican materijal za kabinete svakako doprinose ukupnom rezultatu, iako ce mnogi reci da se radi o ruznim, ili u najmanju ruku neuglednim kutijama. No, za takve je lifestyle proizvod a Spendor to nije.

 

Svakako ih treba poslusati. "Nabildovani" audiofili ce mozda reci da se radi o mekom i mutnom zvuku, sto je daleko od istine posto se mekoca uglavnom podmece kao mana a zapravo se radi o slusljivosti, dok se "mutnost" pogresno tumaci kao nedostatak dominacije visokih tonova i basa, a kod ovih zvunika, poenta je u midrange-u na koji nase uvo najlinearnije reaguje i gde se u najvecem broju slucajeva i nalazi gotovo sva ekspresivnost muzike.

 

Za kraj, da li spadaju u High-End ili ne, zapravo je beznacajno. Po mom misljenju, ta kovanica ne odredjuje proizvod ni tehnicki, a ni finansijski. Ne volim da budem cinican, ali pre mislim da ona odredjuje vlasnika tog proizvoda, socioloski, ili bolje receno, sociopatoloski. 

Link to comment
Share on other sites

Svakako ih treba poslusati. "Nabildovani" audiofili ce mozda reci da se radi o mekom i mutnom zvuku, sto je daleko od istine posto se mekoca uglavnom podmece kao mana a zapravo se radi o slusljivosti, dok se "mutnost" pogresno tumaci kao nedostatak dominacije visokih tonova i basa, a kod ovih zvunika, poenta je u midrange-u na koji nase uvo najlinearnije reaguje i gde se u najvecem broju slucajeva i nalazi gotovo sva ekspresivnost muzike.

 

Za kraj, da li spadaju u High-End ili ne, zapravo je beznacajno. Po mom misljenju, ta kovanica ne odredjuje proizvod ni tehnicki, a ni finansijski. Ne volim da budem cinican, ali pre mislim da ona odredjuje vlasnika tog proizvoda, socioloski, ili bolje receno, sociopatoloski. 

Srdjane, veoma lepo si ovo objasnio. Ubedjen sam da se ovo sto si napisao moze u principu odnositi i na kutije drugih proizvodjaca, kao i na samu filosofiju dozivljaja ugodnog slusanja muzike ili pak same teznje u pronalazenju puta ka takvoj ugodi. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Naravno Mrmote, o tome se i radi. Ova skola zvuka spada u moje licne preference i svakako da nije univerzalno resenje za svakoga, ali sam osetio potrebu da to napisem posto iskreno smatram da se radi o ozbiljnom zvucniku koga svako ko se razmislja o kupovini u tom cenovnom rangu, nikako ne treba da zaobidje pri evaluaciji.

Link to comment
Share on other sites

Razmisljam ovih dana o ovoj temi i izvanrednom tekstu koji je Milos napisao o Spendoru i Lebenu,

(potiskujuci u svesti minoran incident sa  L. Holloway), bez obzira sto je sve to tacno i sto sve stoji,

o ovim brendovima sto je napisao, super je zanimljivo da mnogi to nisu znali ovde,

nisu imali pojma o cemu se zapravo radi, da je ova vrsta indirektnog "marketinga"

mnogo efikasnija i vaznija od klasicne reklame, kojoj odavno niko normalan ne veruje.

 

Realno bi nas zajednicki prijatelj Sima  trebao dobro da razmisli i da  predmetne komponente javno pokloni Milosu

(bilo kakav popust je prosto nedostojan), ne samo kao znak paznje i zahvalnosti, nego kao primer

i podstrek svim HiFI entuzijastima da se odgovorno, promisljeno, nesebicno i ozbiljno odnose prema svom hobiju,

prema informacijama/iskustvima koje javno dele. Cista i dobra investicija u buducnost, ne samo poslovna.

Link to comment
Share on other sites

R

 

Realno bi nas zajednicki prijatelj Sima  trebao dobro da razmisli i da  predmetne komponente javno pokloni Milosu

(bilo kakav popust je prosto nedostojan), ne samo kao znak paznje i zahvalnosti, nego kao primer

i podstrek svim HiFI entuzijastima da se odgovorno, promisljeno, nesebicno i ozbiljno odnose prema svom hobiju,

prema informacijama/iskustvima koje javno dele. Cista i dobra investicija u buducnost, ne samo poslovna.

 

Saša, hvala :oops:

 

Rado primam zahvalnost svake vrste, ali istini za volju, nisam siguran da bi otiÅ¡la u prave ruke - ssrdjanov tekst o Spendorima je i decidniji i afirmativniji od mog, prava apoteoza tim kutijama! Ja odlažem svoju konaÄnu ocenu do seanse sa Spendorima, Lebenom i nekim vrhunskim izvorom, npr 1210  :) 

Link to comment
Share on other sites

Sima bi pre ruku dao nego neku svoju kvalitetnu komponentu :crno-na-belo

 

Ja to ne bih rekao, Sima nije cicija, to bar znamo, a ovde se usput uopste ne radi o tome.

Da ne davim, sve sam vec napisao gore, ko ne razume... nema veze, bar nista ne boli... :blah

Link to comment
Share on other sites

Razmisljam ovih dana (o potrebi) da se odgovorno, promisljeno, nesebicno i ozbiljno odnose prema svom hobiju,

prema informacijama/iskustvima koje javno dele. 

 

Potpuno si u pravu, slažem se 100%. Za dobar život potrebne su nam dobre informacije. Reklame mi joÅ¡ i najmanje smetaju - onako nadrndane, Å¡arene i isprazne nekako su mi poÅ¡tene u formi i sadržaju. Ali me užasno živciraju reviews po raznoraznim "struÄnim" sajtovima kojima nas kljuka Google. Iz aviona se vidi koliko su pristrasni, ne samo za hi-fi, nego i za sve drugo - muziku, foto opremu, automobile, you name it. Najdraže mi je liÄno iskustvo i opis iz prve ruke - voleo bih da takvih tema bude viÅ¡e na forumu.

Link to comment
Share on other sites

ssrdjane zaista dobar post u vezi Spendora. :) Zapravo I ja sam ponosni vlasnik jednog para A6. Predhodno I A5. Mislim da ste u pravu vezano za komentare srednji tonova Spendor/Harbeth zvucnika. Sto se tice visokih I niskih tonova ne delim do Kraja vase misljenje. Miislim da uz pravilan izbor elektronike Spendor zvucnici zaista sijaju. U kombinaciji samojim Exposure pojacalom visoki tonovi su dovoljno naglaseni detaljni I puni vazduha. Bas je precizan brz I dovoljno dubok. Cak I sa malo tvrdjom rock muzikom. Za ozbiljnu I jazz muziku su Kao stvoreni. Po mom iskustvu potpuni kako Englezi umeju da kazu allrounderi.

A9 sam takodje poslusao u salonu. Na zalost ne sa Leben 600 Vec sa Hegel H100. Imaju fenomenalan prostor I mirnocu reprodukcije. Ipak mislim da zasluzuju daleko bolju elektroniku da bi se prikazali u punom sjaju.

Link to comment
Share on other sites

@ ssrdjan

 

Svojim postom si objasnio neke stvari od suštinske važnosti za ovaj forum i za HiFi uopšte. Respect :klanjanje

To je zapravo sudar dve koncepcije zvuka, "nabildovanog" kako si ga ti maestralno nazvao, i prirodnog, Äemu bi zapravo HiFi trebalo da teži. Nažalost, tendencije su takve da nisam siguran u ishod ovog "meÄa", ali neka svako bira Å¡ta mu drago.

Link to comment
Share on other sites

@ peterson & djenka,

 

Izvinite za ovu ignoraciju s moje strane, ubi me posao pa sam zaboravio da postoji forum.

 

@peterson: moje muzicke preference se i krecu uglavnom u domenu klasike i znam tacno o cemu govoris, ali i dalje ne bih stavljao ruku u vatru da je ovaj tip zvucnika "the sharpest knife in the drawer" kada se radi o npr. elektronskoj muzici ili HM. Naravno, moze biti i da gresim. Za pojacalo se sasvim slazem, nasuprot ubedjivanju na Harbeth forumu da je maltene svejedno koje ce se pojacalo upariti s njima, imam direktna iskustva da nije bas tako. Odnosno, Harbeth je uprkos relativno niskoj osetljivoti" veoma zahvalan za pokretanje, ali nije pokretanje jedino sto se u nasem hobiju racuna. Sa dobrom amplifikacijom se tek vidi kakav je zvucnik, u to sam uveren.

 

@djenka: mislio sam se da li da napisem taj bilderski deo u strahu da cu da izazovem polemike a vec duze vreme nisam za fight tog tipa. Srecom, pravilno sam shvacen. Da ponovim, svak ce da bira sta mu je drago. Ima ljudi koji to zaista vole i ja sa tim nemam problem. Problem mogu da imaju oni koji olako ocenjuju zvucnike a imaju nameru da ih kupe. Vise puta sam bio svedok koliko "wow" efekat moze da utice na brzopletu odluku, a onda se zavrsi sa sistemom koji se pali samo kad dodju prijatelji da bi se cuo inspirijum pevaljke, i u njemu se ne uziva. Ovaj tip zvucnika nema "wow" efekat i zato na prvo uvo moze da zvuci i malo banalno ako se ne radi o promisljenijem slusaocu. Njegovi pravi kvaliteti se spoznaju nakon manje ili vise vremena, mislim da je to jedan od razloga sto ih i nema bas mnogo na oglasima. Kada se rascisti sa prioritetima kod sklapanja sistema, ova skola zvuka ostaje jedna od legitimnijih opcija za "konacno resenje" - odmah da se ogradim, ima i daleko boljih kutija, ali bojim se, i cena bude adekvatna.

Link to comment
Share on other sites

@ peterson & djenka,

 

Izvinite za ovu ignoraciju s moje strane, ubi me posao pa sam zaboravio da postoji forum.

 

@peterson: moje muzicke preference se i krecu uglavnom u domenu klasike i znam tacno o cemu govoris, ali i dalje ne bih stavljao ruku u vatru da je ovaj tip zvucnika "the sharpest knife in the drawer" kada se radi o npr. elektronskoj muzici ili HM. Naravno, moze biti i da gresim. Za pojacalo se sasvim slazem, nasuprot ubedjivanju na Harbeth forumu da je maltene svejedno koje ce se pojacalo upariti s njima, imam direktna iskustva da nije bas tako. Odnosno, Harbeth je uprkos relativno niskoj osetljivoti" veoma zahvalan za pokretanje, ali nije pokretanje jedino sto se u nasem hobiju racuna. Sa dobrom amplifikacijom se tek vidi kakav je zvucnik, u to sam uveren.

 

@djenka: mislio sam se da li da napisem taj bilderski deo u strahu da cu da izazovem polemike a vec duze vreme nisam za fight tog tipa. Srecom, pravilno sam shvacen. Da ponovim, svak ce da bira sta mu je drago. Ima ljudi koji to zaista vole i ja sa tim nemam problem. Problem mogu da imaju oni koji olako ocenjuju zvucnike a imaju nameru da ih kupe. Vise puta sam bio svedok koliko "wow" efekat moze da utice na brzopletu odluku, a onda se zavrsi sa sistemom koji se pali samo kad dodju prijatelji da bi se cuo inspirijum pevaljke, i u njemu se ne uziva. Ovaj tip zvucnika nema "wow" efekat i zato na prvo uvo moze da zvuci i malo banalno ako se ne radi o promisljenijem slusaocu. Njegovi pravi kvaliteti se spoznaju nakon manje ili vise vremena, mislim da je to jedan od razloga sto ih i nema bas mnogo na oglasima. Kada se rascisti sa prioritetima kod sklapanja sistema, ova skola zvuka ostaje jedna od legitimnijih opcija za "konacno resenje" - odmah da se ogradim, ima i daleko boljih kutija, ali bojim se, i cena bude adekvatna.

Jednom davno sam baš ovde upotrebio za takav uređaj pridev „dosadan“ i ostajem pri toj svojoj oceni... Volim „dosadne“ uređaje... Nije njihov zadatak da me zabave, to je posao za ono što oni imaju zadatak da prenesu... Nekako, sve dok otkrivam osobine uređaja znam da to nije trebalo da se desi... Oni koji ostaju neprimetni su pravi... Eto, samo jedna (po)misao...

Link to comment
Share on other sites

Srdjane, Ziko

Potpuno razumem I potpuno se slazem sa vasim zapazanjima. Ono sto se meni kod mojih Spendora dopada je po mom misljenu vrlo izrazen kameleon efekat to jest sposobnost kutija da se prilagode tipu muzike koju sviraju. Npr Neat zvucnici oko koji sam se jako lomio u momentu kupovine I za Koje objektivno imam samo reci hvale nemaju taj efekat do Kraja uoblicen. Neke pravce sviraju korektno neke pak fenomenalno. Spedor je tu mnogo izbalansiraniji.

Istina je da pojedinci preferiraju nesto drugaciju prezentaciju ali to Vec zalazi u domen ukusa. Spendor po mom misljenju ume da bude izbirljiv prema pojacalima. Pre svega govorim o mom A6. Sa Exposure I Creek radi vise nego dobro, sa Arcam bas I ne. Sa Hege je to dostta tamno I po mom misljenju nekako sporo. Sa sdruge strane A9 je recimo sa Hehel H100 radio jako dobro, detaljno sa sjajnim prostorom, da se ne ponavljam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Zahvalio bih AV Impulsu i SonicHammeru na izuzetnoj ljubaznosti i gostoprimstvu. Naime, danas sam posetio AV impuls da bih poslusao Spendorove zvucnike A5 I A6. Mislim da mi je prvenstvena namera bila da poslusam Spendore i po svaku cenu im nadjem neku manu, jer skoro sve ono sto sam procitao o njima su hvalospevi, i moram priznati da su me zaista izuzetno zainteresovali. A naci im neku manu bi znacilo ustedeti koji evro, jer morate priznati ovi zvucnici moraju opravdati svoju cenu. Da li je zaista tako (iz mog ugla, normalno)?

Pa, jeste tako... Odlicni su to zvucnici, ako mene neko pita i uopste ako ga zanima moje misljenje. A5 je sjajan zvucnik koji na prvi pogled deluje fizicki mali, ali ima impozantan zvuk. Mogao bih dugo, dugo da se druzim sa njim (sto bi neki rekli) i slusam muziku na njemu. Ovde bih dodao da sam se i uverio i u to da ni moji ML Acoustic Perun II nema cega da se postidi, uporedjujuci sa A5. Moje misljenje je da u poredjenju sa A5 Perun II ne zaostaje mnogo, iako se radi o cenovno razlicitim klasama zvucnika. Voleo bih da direktno uporedim ova dva modela zvucnika (iako se radi o drugacijoj koncepciji i o drugacijem zvuku!?-nisam bas toliko siguran :listen ), pa se nadam da bi to moglo da se dogodi kada sledeci put dodjem u AV Impuls, ako se Sonic slaze. Takodje, ovo ne znaci da umanjujem izuzetnost A5 u svakom pogledu, ne bih zeleo da neko to tako shvati. A5 je odlican, autoritativan i prijatan zvucnik.

A6 je posebna prica. Odusevljen sam ovim zvucnicima na prvo slusanje. To je ono sto zelim da imam i nadam se da ce tako uskoro i biti. Sjajno, nemam tu vise sta da dodam. 

Jos jednom hvala AV Impulsu na visesatnom prijatnom druzenju. :thumbsup2  :cheers

Link to comment
Share on other sites

A5 je sjajan zvucnik koji na prvi pogled deluje fizicki mali, ali ima impozantan zvuk...

 

A5 je biser serije, retko koja kutija moze da se pohvalim takvim balansom (bar za moje usi) osim Rege :P ...

u par navrata sam slusao A5 i uvek bio zatecen zvukom. Jednom sam napisao, odnosno citirao podnaslov iz nekog stranog casopisa "from the deeper sea to higher space" (tako nesto).. i stvarno je takav dozivljaj.

Link to comment
Share on other sites

Gde su moji postovi vezani za SpendorD7, Spendor SP3/5 R2 itd, itd????

Pomenute zvucnike nisam hvalio niti nekome prelagao da ih kupi jer su "dobri", samo sam postavio linkove ka review-ima za iste.

Koiko sam primetio u temi DYnaudio Klub postovi mog kolege Mladje vlasnika Vox Trade i zastupnika za Dynaudio koji govore o novitetima iz DY programa nisu obrisani.

 

Pitam: zasto su moji postovi obrisani???

Pitam administratora Ljubu i moderatora Chowek-a koji je vec 20min na mom profilu i ocigledno sistematicno i vrlo predano brise moje postove.

 

Jel to pravila foruma nisu ista za sve clanove?

O demu se radi ovde u stvari?

Link to comment
Share on other sites

Molim moderatore da ostave moju temu na miru  :evil:

 

Da mi neÅ¡to smeta, prijavio bih. Umesto Å¡to briÅ¡ete informativne postove o opremi koja zaslužuje svaku pažnju, uzmite i briÅ¡ite sva moguća trolovanja, dobacivanja iz zadnje klupe, neduhovite one-linere, postove sa smajlijem koji skida gaće, upite za najbolji CD do 25 evra i sliÄno. ZnaÄi, teme i postove koji bi svaki moderator na svakom forumu u univerzumu momentalno obrisao.

 

:evil:  :evil:  :evil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...