Jump to content


Spendor Café


Milos A

Recommended Posts

Jbg Solo, sto nisi prvo pitao pa kupio?

Spendor S serija je tamnijeg karaktera u odnosu na A seriju za koju se ne moze takodje reci da svira svetlo. Mislim da ces morati da menjas amp. Ipak pre toga pozajimi iz Audioplusa QED Silver An XT ili   Signature Reveltion kablove  (mislim da su oba modela od posrebrenog bakra) pa probaj.

S6e je inace zvucnik koji bez obira na specifikacije trazi agilno, brzo  pojacalo (meni Marantz pm16 nije poznat mnogo kao model) da bi se dobilo na ritmici i kontroli bass-a. Jedan bivsi clan (trajno banovan) ima u relativno maloj sobi S6e, Creek Destiny poveramp i Creek pasivni preamp. Izvor mu je Young DAC. On je prezadovoljan.

Probaj te kablove koje ti spomenuh (taman je vikend pred nama) pa ako ne "piju vodu" onda da pricamo o drugom pojacalu. 

 

Inace, cestitam, odlice si zvucnike kupio samo ces sad morati malo da se potrudis da im "ugodis". :)

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav.

potreban mi je savet od iskusnih.

Uzeo sam Spendor s6e amp mi je predivni Marantz pm 16 a kablovi Qed xt 400.pre spendora sam imao dyno contur i meadowlark.bio sam presrecan sa marantz kombinacijom,medjutim sa spendorima je zvuk oduran.pretaman sa previse basa.ono balans neslusljiv.

sta da radim da menjam amp ili da uzmem neke druge kablove.nazalost na raspolaganju sto se tice kablova imam samo lin k20 koji mi nikad ni na jednom sistemu nije prosvirao pa nije ni sad od pomoci.

help

 

Tako ti je to kad cackash mecku  pa iscackash  problem  - nisi jedini kome se to desava. Tesko da ces sa kablovima ispeglati  tako neslusljiv balans. Nema ti druge nego da menjas amp i uzmes nesto sto je svetlijeg karaktera  mada sam ja cuo pm 16 na Contour  s 1.4 i bilo je dobro. Izgleda da DY i nije tako probirljiv prema pojacalima kao Spendor sto ne znaci da kad ga uparis i ubodes ne dobijes nagradu  jer je Spendor odlicna kutija. Jos jedna  bitna stvar ako su kutije nove moras imati strpljenja da se usviraju 2-3 meseca jer hoce kao nove dok se ne usviraju da rade kao pokvarene 

Link to comment
Share on other sites

Probaj sa nekim izvorom vrlo svetlog karaktera.Taj Creek je bas takav,srebrni kabl takodje moze malo da pomogne ali ne do kraja ako takav zvuk nevolis, jer  je ovaj drugar upravo imao Creek uz Korato amp pa mu nije pomoglo.Kutije definitivno imaju taman zvuk,nikako mi se nije svideo.I ovaj drugar je bio srecan kad ih se resio i zamenio ih Neat zvucnicima,koji su na suprotnoj strani karakterom zvuka.Taj linn kabl je upravo suprotan onom sto ti treba,odlican je da negde smeksa ostrinu u zvuku.Treba uvek dobro isprobati zvucnike uz amp,ovako mislim da ces ih prodavati uskoro.Srecom ima ljudi kojima je bas taj sound cup of tea.

Link to comment
Share on other sites

ja iskreno mislim da bih im naim ili expo legao do panja,ja volim generalno smoot zvuk,nevolim da prsti iritira me.zato mi ni jedan englez nikad nije bio u kuci duze od mesec dva.a za spendore mislim da su odlicni zvucnici.imaju odlicne detalje i sredinu a i bas samo sto su marantz i oni slicnog karaktera i nikako nelezi.marantz je bogat zvukom i izuzetno relaxirajuc sto je bilo odlicno sa energicnim meadowlarcima.ali videcemo epilog price kroz par dana.problem je sto nemam dostupan izbor kablova za probu,ecoss,chord oni su otvoreni ili kimber tc 4 ili 4 vs.sutao sam ih po ormarima.nisam znao sta sa njima zato sto su preotvoreni bili.sve se okrene ali dobro bar mi je zabavno KIDATI NERVE na hifi

Link to comment
Share on other sites

ja iskreno mislim da bih im naim ili expo legao do panja...

 

Creek, Audiolab, Naim iz Olive ili Chrome serije, Exposure... inace odlicna kutija kad joj pogodis amp jer volis "smooth" karakter. Moje Rege su se slicno ponasale, isprobavao kablove, menjao izvor.. sve donelo neke promene ali minimalne. Problem je bio u preampu, nisam uopste sumnjao u njega.. progledalo je sve i prosviralo dodavanjem HiCapa.  

Link to comment
Share on other sites

Slusni test zavrsen.Srce mi je puno tuge.Marantz je pored harmana pokazao impozantnost u svakom pogledu ali i cena je veca  sto netreba zaboraviti,sredina i vokali su ogromni i bas i bas i BAS,ali to ima i spendor tako da je sukob zvuka ovde izuzetno ocigledan.marantz sa svojim smoot i relaxirajucim zvukom na mojim prethodnim kutijama je blistao a ovde jednostavno nema nikakvu sinergiju.zamena nekih kablova nije donala neki rezultat.tako da je marantz vrlo moguce vec nasao drugog vlasnika. ali samo da ga jos malo probam usvirati.a videcu sta dalje.znam samo da creek ipak necu,podseca me na JVC tjunere iz ranih 90 po izgledu.i nista sto iza uredjaja pise made in CHINA.

hvala na savetima javicu sta sam uklopio na kraju,posto sam sad clan fan cluba

Link to comment
Share on other sites

...jer  je ovaj drugar upravo imao Creek uz Korato amp pa mu nije pomoglo.Kutije definitivno imaju taman zvuk,nikako mi se nije svideo.I ovaj drugar je bio srecan kad ih se resio i zamenio ih Neat zvucnicima,koji su na suprotnoj strani karakterom zvuka....

 

:D  :D  :D

 

@sondek,

ti si majstor da iskrivis istinu i onda u nju poverujes pa pokusas da i druge u to ubedis. 

Posto predpostvlm da je prijatelj o kome pricas nas koleg sa foruma (kome se isti smucio pa vise ne ucestvuje) Lalelala, onda mogu da kazem da je cela prica isla ovako: Lale je dosao u AV Impuls sa zeljom da cuje Creek o kome se na forumu u to vreme pricalo "nasiroko". Pozeleo je da cuje i Spendor zvucnike, konkretno model A5 i mi smo mu to prezentovali. Bio je zadovoljan onim sto je cuo (opisao je svoje iskustvo u vise tema na ovom forumu - sad ih je tesko naci, ako neko zeli mogu da pokusam), opisivao je iskustvo recima "zanosno", "leprsavo", "leptirici u stomaku" bla, bla... Iako mu je bilo receno da ta kombinacija nije a njegov prostor od cca 60m2 + visina tavnice preko 4m jer  su zvucnici relativno malih gabarita, u nemogucnosti da ide na neku jacu/skuplju varijantu odlucio je da ipak kupi ovo sto je cuo. Neko vreme je bio prezadovoljan, o  Spendoru pricao bajke nasiroko ali se onda pojavio problem - nedostatak bass-a pri tihom slusanju u kasnim vecernjim satima. Pokusao je da ga resi zamenom strujno potentnijeg  pojacala i napamet kupio Korato snagas u prodavnici koja se zatvarala i rasprodavala robu (snagas placen cca 1/3 - 1/2 pune cene). Zatim se desilo to da se Korto nije dobro uklopio sa Spendorom. Prilikom jedne posete AVI cuo je Neat Momentum 3i, jako mu se dopao i odlucio se da ga kupi. Ja sam mu odmah nasao kupca za A5 pa smo sve obavili u roku od nekoliko dana. Dakle, nije bas istina da je bio srecan kad se Spendora "otarasio" vec da je bio srecan kad je dosao do zvuka (svog sistema u svom prostoru)  koji je zeleo. O Spedoru ni posle toga losu rec nije rekao. 

Tebi se ne Spendor svidja i to je ok. Tu nemam nikakvih primedbi.

Nemoj ovo da shvatis lcno, samo pokausavm da ispricam pricu na nacin na koji se desila.

Link to comment
Share on other sites

ja iskreno mislim da bih im naim ili expo legao do panja,ja volim generalno smoot zvuk,nevolim da prsti iritira me.zato mi ni jedan englez nikad nije bio u kuci duze od mesec dva.a za spendore mislim da su odlicni zvucnici.imaju odlicne detalje i sredinu a i bas samo sto su marantz i oni slicnog karaktera i nikako nelezi.marantz je bogat zvukom i izuzetno relaxirajuc sto je bilo odlicno sa energicnim meadowlarcima.ali videcemo epilog price kroz par dana.problem je sto nemam dostupan izbor kablova za probu,ecoss,chord oni su otvoreni ili kimber tc 4 ili 4 vs.sutao sam ih po ormarima.nisam znao sta sa njima zato sto su preotvoreni bili.sve se okrene ali dobro bar mi je zabavno KIDATI NERVE na hifi

 

Spendor S6e i cela "S" serija je tamnijeg karaktera od "A" serije. Imaj to na umu. Pogledaj na net-u, pogledaj i Naim forum. Tu ima dosta korisnika koji imaju Spendor/Naim kombinaciju i zadovoljni su. Obarti smo paznju koja je serija Spendora u pitanju. Imaj na umu i da se ukusi razlikuju. Sondeku je Spendor taman, mnogima nije. Ako se oslonis na tudji ukus mozes da pogresis. Audioplus NS je imao Naim svojevremeno u radnji. Zamoli ih za Home demo.

 

Creek je mislim doba opcija. Mislim da S6e zasluzuje bolje pojacalo i od Creek Evo2 i od Naim 5i. Ako mozes da dobacis do jaceg Naim-a XS ili SuperNait to bi bilo dobro. Ponavljam, dobar si zvucnik kupio ali ako mu ne obezbedis dobar pogon "dzabe si krecio".

Vidim da ti Creek ne igra jer je Made in China. Kao disributer i uvoznik mogu da ti kazem da smo za skoro 6 godina distribucije imali smo samo jednu aktiviranu reklmaciju za Creek. Ova ti informacija mozda pomogne da promenis misljenje, mozda i ne.

 

Exposure... odicno ide uz Spendor po mom iskustvu. Kako proci jeftiije ili odloziti davanje mnogo para u cugu?

1. Na KP imas predhodnu generaciju 3010S za oko 800e. To je u sustini dobra cena. Gde je kvaka? Za "S" seriju se kaze da nije dobra kao S2. To se pre svega misli na model 3010S. 2010S je kazu fenomenalan. Pise o tome u Stereophile, imas na net-u. Mnogo vise cene 2010S nego 3010S. Navodno to je bio i osnovnoi razlog pojavljivanja S2 serije gde su "ispravljene" greske u modelu 3010S. Ja od kad radim Expo, aktuelna je S2 serija. Sa S serijom nekam vecih iskustava.

2. Na KP je bio, i to mislim bas u NS jedan 2010S snagas za 550e. Nije dzabe ali nije ni lose. U toj varijanti mozes da dodas 2010S2 integralac i da vezes sve u bi-amping mod. Kazu da je to opasna kombinacija.  U nekom britnskom casopisu (svojevremeno su na Expo sajtu imali pdf za download, proveri) su tu kombinaciju testirali sa Spendor S8e zvucnicima i rivjuer je bio zapanjen sinergijom koju su mali 2010 imali sa daleko skupljim zvucnicima. 

Na kraju, kolega sa foruma Mrmot ima upravo 2010sint/2010s power amp kombo pa pitaj i njega za misljenje.

 

3.Audiolab... nisam ga sliusao uopste, mislim na novije serije. Kazu da je ok. Audioplus NS bi mozda mogao da ima neki primerak pa eto prilike da i to cujes ako ti ga donesu na probu (i ako to hoce da rade).

 

4. Cyrus... cuo jednim priliko. Ima tu "oo nesto" u kombinaciji sa Spendorom. Britanska stampa favorizuje tu kombinciju.

 

Napisao sam najiskrenije sta mislim sa zeljom da pomognem. Ako ima jos neko pitanje rado cu na njega odgovoriti bilo ovde bilo na PP ako je potrebno.

 

 

Ajd' sa srecom! :)

 

@edit

Rotel, Cambridge Audio? Mislim samo na top modele integrlaca...

Link to comment
Share on other sites

Spendor S6e i cela "S" serija je tamnijeg karaktera od "A" serije. Imaj to na umu. Pogledaj na net-u, pogledaj i Naim forum. Tu ima dosta korisnika koji imaju Spendor/Naim kombinaciju i zadovoljni su. Obarti smo paznju koja je serija Spendora u pitanju. Imaj na umu i da se ukusi razlikuju. Sondeku je Spendor taman, mnogima nije. Ako se oslonis na tudji ukus mozes da pogresis. Audioplus NS je imao Naim svojevremeno u radnji. Zamoli ih za Home demo.

 

Creek je mislim doba opcija. Mislim da S6e zasluzuje bolje pojacalo i od Creek Evo2 i od Naim 5i. Ako mozes da dobacis do jaceg Naim-a XS ili SuperNait to bi bilo dobro. Ponavljam, dobar si zvucnik kupio ali ako mu ne obezbedis dobar pogon "dzabe si krecio".

Vidim da ti Creek ne igra jer je Made in China. Kao disributer i uvoznik mogu da ti kazem da smo za skoro 6 godina distribucije imali smo samo jednu aktiviranu reklmaciju za Creek. Ova ti informacija mozda pomogne da promenis misljenje, mozda i ne.

 

Exposure... odicno ide uz Spendor po mom iskustvu. Kako proci jeftiije ili odloziti davanje mnogo para u cugu?

1. Na KP imas predhodnu generaciju 3010S za oko 800e. To je u sustini dobra cena. Gde je kvaka? Za "S" seriju se kaze da nije dobra kao S2. To se pre svega misli na model 3010S. 2010S je kazu fenomenalan. Pise o tome u Stereophile, imas na net-u. Mnogo vise cene 2010S nego 3010S. Navodno to je bio i osnovnoi razlog pojavljivanja S2 serije gde su "ispravljene" greske u modelu 3010S. Ja od kad radim Expo, aktuelna je S2 serija. Sa S serijom nekam vecih iskustava.

2. Na KP je bio, i to mislim bas u NS jedan 2010S snagas za 550e. Nije dzabe ali nije ni lose. U toj varijanti mozes da dodas 2010S2 integralac i da vezes sve u bi-amping mod. Kazu da je to opasna kombinacija.  U nekom britnskom casopisu (svojevremeno su na Expo sajtu imali pdf za download, proveri) su tu kombinaciju testirali sa Spendor S8e zvucnicima i rivjuer je bio zapanjen sinergijom koju su mali 2010 imali sa daleko skupljim zvucnicima. 

Na kraju, kolega sa foruma Mrmot ima upravo 2010sint/2010s power amp kombo pa pitaj i njega za misljenje.

 

3.Audiolab... nisam ga sliusao uopste, mislim na novije serije. Kazu da je ok. Audioplus NS bi mozda mogao da ima neki primerak pa eto prilike da i to cujes ako ti ga donesu na probu (i ako to hoce da rade).

 

4. Cyrus... cuo jednim priliko. Ima tu "oo nesto" u kombinaciji sa Spendorom. Britanska stampa favorizuje tu kombinciju.

 

Napisao sam najiskrenije sta mislim sa zeljom da pomognem. Ako ima jos neko pitanje rado cu na njega odgovoriti bilo ovde bilo na PP ako je potrebno.

 

 

Ajd' sa srecom! :)

 

@edit

Rotel, Cambridge Audio? Mislim samo na top modele integrlaca...

Hvala

videcu sta cu da uradim.

Link to comment
Share on other sites

:D

 

@sondek,

ti si majstor da iskrivis istinu i onda u nju poverujes pa pokusas da i druge u to ubedis. 

 

i ti si majstor da uvredis i ocnis coveka bez povoda,ne razumem zasto bih "krivio istinu" i sta bi ja imao od toga.Najbolje jos par smajlija staviti... :D  :D  :D

Nije mi Lale bio nerazdvojni drug iz detinjstva da bi znao ceo njegov hifi istorijat tj. da sam ga i licno cuo, vec ga upoznah na forumu kad je vec imao Korata i zvucalo je tako kao sam opisao, i uklapa mi se potpuno i u  Solin opis zvuka.Creek plejer koji je bio svetlijeg karaktera od sveg sto smo posle od izvora slusali nije bio dovoljan da napravi malo svetliji ton.Cuo sam i Neat sa istim sistemom i bio mi je cak presvetao zvuk koji je posle Lale resio adaptacijom Creek plejera i promenom kablova,ali je dobio na kraju svoj "veliki" zvuk na tihom slusanju koji mu se i kod mene svideo.I ja slusam muziku posle 22h pa su nam se ukusi slozili.Bas je tu na kraju ispao mnogo manje bitan.Sve to uopste ne znaci da bas takav zvuk nekom nece biti idealan,ako se meni nije svideo.

On topic u vezi ampa nait5 koji je sola kratko imao imao je dosta taman i ne transparenta zvuk kod mene u odnosu na moj i sve ostale naime (a bilo ih je dosta) sto sam cuo ,pa imam osecaj da je vise za neki otvoren zvucnik poput neat-a.Neki su visi modeli i iz nove serije bili dosta otvoreniji pa bolje u tom smislu razmisljati,verujem da je XS na pr. vec dosta bolji.Malo jeste ova moja trodelna skalamerija komplikovana,ali mogli bi i dogovoriti da se proba taj match koji na zelenom forumu hvale.Takav skoro isti karakter imaju svi stariji kompleti,a i jedan noviji koji sam cuo.

Link to comment
Share on other sites

Uh nema potrebe za zakuvavanjem.lalelali je prevelik orostor bio ocigledno.spendor je odlican za nocno slusanje.na harmanu je radio svetlije i samo treba da uparim sa nekim ampom i bice to po meni odlicna kombinacija.a Neat sam slusao na sajmu i to je meni presvetlo,ostar je gore jako.sve su to odlicni uredjaji samo je pitanje ko sta voli i uparivanje.sto se tice ampa razmisljam u pravcu naima i expoa ali posto sam proklinjao naima zbog njihove filozofije- kablova,adaptera,cinceva itd, nekako sam suzdrzan sad,kad gledam amp gledam.primare,audio analog,unison,a preporuka ide u sasvim ostrvskom pravcu.muka tantalova.

Link to comment
Share on other sites

...sad,kad gledam amp gledam.primare,audio analog,unison,a preporuka ide u sasvim ostrvskom pravcu.muka tantalova.

 

Audioanalogue i Primare se po mom iskustvu i misljenju nece uklopiti garantovano, bar kad je moj ukus u pitanju. Isto vazi i za Hegel i EC. Sa Unisonom bi valjalo probati, ja nisam pa ne znam; ne bih bio preveliki optimista ali ponavljam valja probati, mozda me osecaj i prevari. :)

Link to comment
Share on other sites

Utisak o "svetlije" i "tamnije" zvuÄećim zvuÄnicima zavise od toga da li je gornje srednjetonsko i visokotonsko podruÄje "podignuto" ili "spuÅ¡teno" u odnosu na ostatak frekventnog opsega.
Za sve te ureÄ‘aje koji su: presvetli, pretamni, premuÅ¡iÄavi, imam narodnu poslovicu: "Å to se grbavo rodi, vreme ne ispravi". Jurite ureÄ‘aje koji imaju dobar balans duž frekvetnog opsega, pa se neće imati previÅ¡e problema oko uparivanja. Malo gaÄ‘anja oko boje zvuka i to je to. Ali zato malo ili nimalo oko ovih naknadnih ekvalizacija delova opsega.
 
Uparivanje svetlijih zvuÄnika sa tamnijim pojaÄalom, i obratno je apsurdna koncepcija u startu, jer se problem jednog ureÄ‘aja pegla suprotnim problemom drugog ureÄ‘aja. To onda zvuÄi "podnoÅ¡ljivo" (ali ne i vrlo dobro) samo u toj konkretnoj kombinaciji, i sa nekim snimcima, ne svim.
Link to comment
Share on other sites

 

Utisak o "svetlije" i "tamnije" zvuÄećim zvuÄnicima zavise od toga da li je gornje srednjetonsko i visokotonsko podruÄje "podignuto" ili "spuÅ¡teno" u odnosu na ostatak frekventnog opsega.
Za sve te ureÄ‘aje koji su: presvetli, pretamni, premuÅ¡iÄavi, imam narodnu poslovicu: "Å to se grbavo rodi, vreme ne ispravi". Jurite ureÄ‘aje koji imaju dobar balans duž frekvetnog opsega, pa se neće imati previÅ¡e problema oko uparivanja. Malo gaÄ‘anja oko boje zvuka i to je to. Ali zato malo ili nimalo oko ovih naknadnih ekvalizacija delova opsega.
 
Uparivanje svetlijih zvuÄnika sa tamnijim pojaÄalom, i obratno je apsurdna koncepcija u startu, jer se problem jednog ureÄ‘aja pegla suprotnim problemom drugog ureÄ‘aja. To onda zvuÄi "podnoÅ¡ljivo" (ali ne i vrlo dobro) samo u toj konkretnoj kombinaciji, i sa nekim snimcima, ne svim.

 

 

Ovo je Boki 1.000 % u pravu.  

Link to comment
Share on other sites

Ovo je Boki 1.000 % u pravu.  

 

Jeste u pravu ali nije sve tako crno i belo... za koji zvucnik moze da se kaze svetao ili taman????  Kada se slusa neki zvucnik, slusa se ustvari ceo sistem u datom prostoru... i zvuk je sklop izvora-kablova-ampa-zvucnika-prostora... 

 

Neat sam slusao u dva razlicita prostora, zvucao je u jednom previse otvoren a u drugom skoro taman.. Vienne takodje, itd. 

Svaki uredjaj manje-vise nosi neki epitet o karakteru.. tamnije, svetlije... a i svako za sebe dozivljava zvuk drugacije.

 

Zato se pojavila i "sinergija" medju uredjajima :cheers

Link to comment
Share on other sites

Jeste u pravu ali nije sve tako crno i belo... za koji zvucnik moze da se kaze svetao ili taman????  Kada se slusa neki zvucnik, slusa se ustvari ceo sistem u datom prostoru... i zvuk je sklop izvora-kablova-ampa-zvucnika-prostora... 

 

Neat sam slusao u dva razlicita prostora, zvucao je u jednom previse otvoren a u drugom skoro taman.. Vienne takodje, itd. 

Svaki uredjaj manje-vise nosi neki epitet o karakteru.. tamnije, svetlije... a i svako za sebe dozivljava zvuk drugacije.

 

Zato se pojavila i "sinergija" medju uredjajima :cheers

 

 

TaÄno je da se sluÅ¡a ceo sistem, i da zbir svega daje ukupni utisak. Pitanje je da li ti želiÅ¡ da znaÅ¡ Å¡ta daje tu razliku ili ne? LogiÄno bi bilo da želiÅ¡ da znaÅ¡ Å¡ta se deÅ¡ava, da bi izvrÅ¡io lakÅ¡u evaluaciju pojedinaÄnih ureÄ‘aja. HiFi mediji su tokom godina uveli u upotrebu mnoge pojmove koji su diskutabilni, kao Å¡to su sinergija, PRaT, itd. Oni služe prvenstveno da opravdaju velike zvuÄne razlike izmeÄ‘u skupih ureÄ‘aja. Jer, kako 2 ili 3 para navodno vrhunskih zvuÄnika mogu da zvuÄe toliko razliÄito, a svaki koÅ¡ta po 20.000 €? Dakle, samo je jedan najbilži vernoj reprodukciji, ostali su dalje, ali i njih treba izreklamirati i prodati, zar ne?
Sinergija je pojam koji je u religijskom domenu. Ljudi su joÅ¡ u praistoriji izmislili bogove kada nisu imali objaÅ¡njenje za neke prirodne pojave. Ovo se nimalo ne razlikuje. S tim Å¡to sada objaÅ¡njenja postoje, ali je interesantno da mnogi ljudi sa tim ne žele da se zamaraju. E sad, po sistemu, ne platiÅ¡ na mostu, ali platiÅ¡ na ćupriji, nezamaranje objaÅ¡njenjima iz akustike može silan posao i zamaranje da donese kod "nabadanja" ureÄ‘aja koji će da se slože. 
Prostor znaÄajno utiÄe na zvuk iz zvuÄnika. Mi praktiÄno sluÅ¡amo zvuÄnike+prostor. MeÄ‘utim, ako se urade neki minimalni zahvati u prostoriji, koji će smanjiti period reverberacije: prekriti reflektujuće povrÅ¡ine, skinuti ogledala, staviti zavese na prozore, prekriti pod tepihom, neÅ¡to polica na zidovima za knjige i CD-ove, onda se na srednjetonskom i visokotonskom podruÄju i ne mogu dobiti prevelike razlike koje bi dovele do toga da isti zvuÄnik zvuÄi jako razliÄito. Dalje, imamo pojaÄalo i izvor, koji takoÄ‘e moraju da budu solidno neutralni i "ravni" na frekv. opsegu. Naravno da ima kod svih ureÄ‘aja joÅ¡ mnogo faktora koji utiÄu na dobar zvuk, ne samo ravan frekv. odziv, ali bi bilo preÅ¡iroko sada o tome pisati. Ubacit ćemo pod: kvalitetno pojaÄalo i izvor.
Dakle, ovako opisano, imamo uslove za evaluaciju zvuÄnika, i zvuÄni peÄat koji Äujemo je onaj stvarni i dominantni koji opisuje konkretan zvuÄnik. ZvuÄnik je daleko najproblematiÄnija komponenta, jer ima naviÅ¡e varijacija po svim taÄkama (frekv. odziv, faza, impedanca, THD, i mnogi drugi parametri) u odnosu na druge ureÄ‘aje. Zato i najviÅ¡e utiÄe na zvuk celog sistema.
 
Eh, da, kablovi. Za mene na kraju HiFi lanca, jer realno ne utiÄu toliko mnogo na zvuk.....osim, ako se (opet) sami ne upetljate u kuÄine.
Evo jednog primera koji se uklapa u gornju priÄu o magli, u kojoj se najbolje profitira.
FTHXOR5GE1Y30UD.MEDIUM.jpg
 
Najveći napor nije konstrukcija ovog kabela, već bombastiÄna priÄa, obimna reklama i mnogi "testovi" tj. recenzije koji treba da ga umesto za nekolimo $, prodaju za nekoliko hiljada $. Tu se nalazi klasiÄno LCR kolo za ekvalizaciju koje kod originalnog signala pravi lagani loudness efekat. Stvara se blaga parabola u frekv. odzivu tako Å¡to se priguÅ¡e srednji tonovi, pa bass i visoki postanu lagano izdignuti. Uvetu prija lagano podignut bass i krajnji visoki, tako da u mnogim sistemima taj kabel daje utisak "snažnijeg"(zbog basa) i "transparentnijeg" zvuka (podignuti visoki). Zato se valjda i zove Transparent. A u pitanju je obiÄan trik. 
Link to comment
Share on other sites

Evo prodje par dana,prvo da se zahvalim kolegi Mozartu koji je ljubazno dotrcao kod mene da cuje spendore i doneo biser lampi njegov upgrade trafomatik.i ja i on smo bili odusevljeni zvukom,opusteno mogu da kazem a to ce potvrditi par ljudi sto su slusali od druga sa harmanom pa do mozzarta da su spendori izuzetne kutije.slika 1 prikazuje trafomatic.usput posto zelim da cujem i engleske ampove  kupio sam Aecama a 70 i Exposure 2010.slika 2 arcam.expo stize za neko vreme.da bih culi pravu prirodu marantza koji nije bio taman na meadowlarcima odnosi  kolega Mozzart marantza na njegove Jamo concert 830.i zakljucak je da amp predivno svira,vracam amp sav zbunjen sutra dan kuci i sta  mi ostaje nego:

menjam strujni kabel na cd plejeru sa debelog srebrnog kao palac  za koji znam da dodaje bas i daje smoot zvuk,vracam fabricki

izvlacim zvucnike od coskova i zadnjeg zida na 35 cm,bili 25 cmi blago ih ukosim ka slusaocu

okrecem uticnicu na ampu radi uskladjivanja faza,onako na uvo,neverujem u to ali kao da mi u jednom polozaju zategne bas i zanijansu otvori zvuk.to jos moram ispitati

i skidam mrezice sa kutija posto meadowlarci nisu ni imali mrezicu,mozda je to samo bio shok za moje usi zbog navike na otvoren zvuk,jer drug kad smo krenuli slusanje je izgovorio A STA JE TU TAMNO.

i sad krecem ponovo slusanje sa marantzom,stanje se definitivno promenilo ka boljem za sat slusanja ali videcemo ,

 

a videcemo sta ce krajne imati da pokazu arcam i expo kad stignepost-8572-0-84435300-1385497732_thumb.jppost-8572-0-71662300-1385497748_thumb.jp

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...