Jump to content


Spendor Café


Milos A

Recommended Posts

CS600 nije za SP100, nemoj da te prevari njegova osetljivost, 1/2 je druga prica sa minimalnom impedansom od 7 ohma i drajverima od 8" to bi bila kombinacija boli glava. Ja sam se interesovao za to pojacalo jedno vreme, medjutim cifra je cifra.

Za SP100 samo onaj snagas sa KT 120 lampama, mono varijanta jos bolje!

Link to comment
Share on other sites

Na mobilnom je skoro pa nemoguce citirati, nema veze, pitanje je za Neboju: na osnovu cega smatras da CS600 nije dovoljan za Spendore - licno iskustvo ili imas neku poluinformaciju sa interneta? Moje licno iskustvo je da CS600 sa lakocom tera svaki Spendor, zakljucno sa devetkama. Spendori su veoma osetljive i neprobirljive kutije. Naravno, ako ocekujes neki izuzetan SPL, za zurke i svadbe, onda zaboravi na cevase.

Pozz sa Zlatibora

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sasvim jasno rekao da je model SP100 prevelik zalogaj za model CS600 sto NE ZNACI da nemoze da se slusa. Valjda je svakom ko daje tolike pare za takve uredjaje cilj da cuje pun potencijal jednog takvog zvucnika pa i pojacala sto u ovom slucaju nije moguce. Ja sam slusao CS600 sa jos osetljivijim zvucnicima od A9, tannoy turnberry pa opet to nije to. Na kraju, iole iskusnom audiofilu je odma bez ikakvog slusanja jasno da takve trosistemske gromade mogu da efektivno teraju samo pojacala bazirana na kt120 ili 6550 cevima. Sve ostalo su truli kompromisi koji veoma kratko zadovoljavaju.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sasvim jasno rekao da je model SP100 prevelik zalogaj za model CS600 sto NE ZNACI da nemoze da se slusa. Valjda je svakom ko daje tolike pare za takve uredjaje cilj da cuje pun potencijal jednog takvog zvucnika pa i pojacala sto u ovom slucaju nije moguce. Ja sam slusao CS600 sa jos osetljivijim zvucnicima od A9, tannoy turnberry pa opet to nije to. Na kraju, iole iskusnom audiofilu je odma bez ikakvog slusanja jasno da takve trosistemske gromade mogu da efektivno teraju samo pojacala bazirana na kt120 ili 6550 cevima. Sve ostalo su truli kompromisi koji veoma kratko zadovoljavaju.

Nepodnosljiva lakoca izricanja presuda - tako cest slucaj na forumu. Neke kolege su slusale svaki uredjaj ikada proizveden, u kombinaciji sa svakim drugim. To su hiljade kombinacija, ako ne milioni. Ni reci o tome gde, sta, kako, koji izvor, koji materijal, koje izdanje. Meni je to bitno, bez tih informacija ocena je nebitna i cesto je samo trla-baba-Google.

Link to comment
Share on other sites

Sve sam u prethodnom postu rekao i nema potrebe da ponavljam. Vidim da imas preko hiljadu poruka ali je pravo pitanje koliko sati slusnog iskustva i sta to ukljucuje. Tvoj odgovor na moj zadnji post je "nepodnosljiva lakoca izricanja presuda"  ?? takav komentar govori da nemas daljih argumenata ili nisi razumeo ono sto si procitao sto je neverovatno jer se to uci u prvom razredu skole hifia a posle u praksi se razvija logika, to je iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

HIFI CRITIC

Vol7/No3 Jul - Sep 2013

 

Spendor D7

 

"... 

Conclusions

The Spendor technology deployed here will run

and run. It has a decent helping of the original mid

1970s BBC magic midrange but with a modern

twist. For those with the ears to hear it, here is a

modern interpretation of the classically neutral,

accurate and well integrated design. The D7 is easy

to drive, truly compatible with valve amplifiers, and

also genuinely efficient. Undemanding of placement,

it has fine stereo and extended powerful bass, sounds

upbeat and well balanced, and will drive larger rooms

as required. And the build and finish is first rate: what more can one ask? "

                                                                                     Martin Colloms

Link to comment
Share on other sites

Bio sam danas na kratko u AvImpulsu i ponovo sam posluÅ¡ao Spendor A9 sa BFA pojaÄalom i DAC-om. Za razliku od proÅ¡log puta kad je sistem tek bio stigao, ovaj put su stavljeni malo bolji kablovi. Rezultat je dosta bolji i ne bi imao ni jednu zamerku na taj sistem. Kad ih poredim sa svojim sistemom ovde ima mnogo viÅ¡e autoriteta u donjem registru, gornji deo spektra je prirodniji, pozicioniranje u prostoru je odliÄno i generalno niÅ¡ta ne Å¡trÄi. Sa druge strane moja iskustva sa ovom klasom su veoma skromna, samo poneÅ¡to na sajmovima tako da nemam referencu da kažem gde je ovo u apsolutnim merilima. Ali da je osetno bolje od mog sistema - jeste, i moj utisak je (možda greÅ¡im) da su Spendori zaslužni za najveći deo razlike.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Grujo na prikazu :)

 

Iako mislim da Spendor jeste ozbiljna firma kada su zvucne kutije u pitanju ovog puta ne mogu do kraja da se slozim sa gore iznetim jer sam BFA amp/DAC komplet slusao sa vise razlicitih kutija  ( Avalon Indra npr)  i zahvaljujuci tome mogu reci da se u ovom slcaju sveukupan kvalitet zvuka moze jednako pripisati i zvucnicima i elektronici. Koliko sam u pravu delom cu/cemo moci da proverim/o i na predstojecem HiFilse showu gde BFA nastupa sa ovom kombinacijom elektronike a na kraju lanca ce nadam se blistati Rockport zvucne kutije (visestruko skuplje od Spendor A9). Iskreno "tipujem" da to moze biti jedna od ozbiljnijih prezentacija na predstojecem show-u. 

Link to comment
Share on other sites

Sam Bog zna sta je sve bilo potrebno da danas iskombinujem pa da pobegnem u AV impuls sa jos jednim kolegom sa foruma i konacno iskljucim mobilni telefon...

Ali vredelo je svakog minuta ukradenog od svakodnevice... Sima je poznat kao dobar domacin, a AV impuls kao mesto gde u pravoj atmosferi moze da se poslusa HI FI (END)... tako bar ja zamisljam slusanje muzike, daleko od trznih centara, neonskih svetala, gomile pomahnitalih malogradjana, prodavaca koji nemaju pojma sta prodaju ali vrhunski znaju da ugnjave coveka....

Pa, da predjemo na stvar. Odlucili smo da namucimo taj BFA i Spendore, stavimo ih na probu sa svim zanrovima, da uzivamo u muzici, a usput probamo da ih prevarimo i nadjemo bar neku manu (naravno u skladu sa cenom :smile: ).

Poceli smo sa JAZZ-om (normalno) ... bili su tu Hank Mobley i Gene Ammons, mislim ''sa nama u sobi'' ...sta vise reci, ocigledno lak zadatak za combo, toliko je to lepo i uverljivo zvucalo, skoro da smo osetili i dim cigareta, zadimljenu atmosferu i žamor u nekom jazz klubu.

Lagano smo presli na klasicnu muziku. Poceli smo sa J.S. Bach-om, pa zatim presli na simfonijski orkestar, bilo je tu i neke kamerne muzike i jedna rapsodija (po izboru domacina :smile: )... Kako opisati zvuk bez uobicajenih fraza? Dakle, pozornica je bila tu, duboka i siroka, separacija instrumenata po celom prostoru, tranzijenti u vazduhu, bas definisan, kontrolisan, dovoljno jak taman koliko treba, o srednjima da ne pricamo... Ako zazmurite imacete utisak da ste u koncertnoj dvorani.

Naravno, isprobali smo i R'n'R, nema se tu sta zameriti...Dire Straits dobro sviraju i daleko inferiorniji sistemi, a za ovaj ne treba trositi mnogo reci...

Koje osobine da izdvojimo koje bi sistem opisale u dve reci? Ja bih izdvojio izuzetnu prirodnost zvuka, to je ona vrsta HI End skole koja daje slusaocu ''vernost zvuka'', nema tu preterivanja, sve deluje da je reprodukovano bas onako kako je i izvedeno. Jedna od osobina je takodje i brzina, pojedine numere su izvedene sa takvom brzinom i ujedno preciznoscu da na pojedinim ozbiljnim sistemima u poredjenju sa ovim zvuce ''tromo''. Sve u svemu najvise mi se svidela ''lakoca'' sa kojom je sistem svirao...

E sad, kada smo pustili Depeche Mode remix iz 2011. to je zvucalo skroz OK, ali nije nas zadivilo u onoj meri prethodni zanrovi. Tu mi se ukazala sansa da pronadjem neku manu. Pustili smo Prodigy, numeru Breathe. Zvucalo je prilicno drugacije od onoga na sta smo navikli, nekako kao da je nesto nedostajalo, sistem jednostavno nije uspeo da sobu ''pretvori u klub''. Pomislih da sistem mozda ima problem sa ''rokanjem i elektronikom'' pa sam lukavo pustio Rammstein. Ali se utisak naglo popravio, sve je bilo na svom mestu, brzina, bas, ''punokrvna rokacina''...zamalo sutku da napravimo :smile:

Na ovom mestu bih morao (bez naucnog opravdanja i mnogo racija) da se slozim sa Grujom... mislim da sa Prodigy nisu bili problem Spendori. Ne znam sta je u pitanju, ali sumnjam da lampe ''ne vole Prodigy'' (posto se radi o hibridu). A mozda se radi i o tome da ne treba ocekivati od neuro hirurga da jednako dobro sece meso u kasapnici :smile:

Sve u svemu, fantastican zvuk, prelep combo, puno zahvalnosti sto u Beogradu postoje jos uvek mesta kao AVI. Jedva cekamo sajam da uporedimo zvucnike...

Link to comment
Share on other sites

Kad sam gore napisao da su Spendori zaslužni za najveći deo razlike mislio sam u poreÄ‘enju sa svojim sistemom. Ipak su mali Neat Motive 2 i fiziÄki mnogo manji (Å¡to je sa jedne strane velika prednost) i ne mogu da isporuÄe sve Å¡to i veći zvuÄnici. Malo mi je krivo Å¡to nisam proÅ¡ao kroz toliko žanrova kao Aleksandar, ali mi je i ovako to bio jedan od boljih sistema koje sam sluÅ¡ao. Sad mi lakÅ¡e pada Å¡to nisam tu ovaj vikend kad je sajam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav.

potreban mi je savet od iskusnih.

Uzeo sam Spendor s6e amp mi je predivni Marantz pm 16 a kablovi Qed xt 400.pre spendora sam imao dyno contur i meadowlark.bio sam presrecan sa marantz kombinacijom,medjutim sa spendorima je zvuk oduran.pretaman sa previse basa.ono balans neslusljiv.

sta da radim da menjam amp ili da uzmem neke druge kablove.nazalost na raspolaganju sto se tice kablova imam samo lin k20 koji mi nikad ni na jednom sistemu nije prosvirao pa nije ni sad od pomoci.

help

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...