Jump to content


Spendor Café


Milos A

Recommended Posts

Ðе, то је један од ретких уређаја који не бих ни пипнуо, док ради.

 

Е ако нешто затаји онда би завршио код Симе на ÑервиÑу. Мада добар је то уређај-леп и не црква тако чеÑто.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Jel smem ja da ucestvujem na temi?  :)

Pa bilo bi pozeljno, sto se mene tice. Pre svega da  kao domacin (distributer) Spendora saopstis sirem auditorijumu da li je po tebi Spendor u Hi End klasi zvucnika kao i onaj Pro ject sto je sluzio kao izvor. Leben je posebna prica i on pripada ovom podforumu ali za ova dva predhodnika bih voleo da cujem od tebe. @Ninja je vec pomenuo da isto smatra da podforum devalvira. Zasto ovo pitam. Ako je  po tebi Hi end onda bih i ja mogao da napisem svoje slusne utiske koji se nece poklopiti sa utiscima tvojih gostiju i naratora u ovoj temi, Ako nije Hi end onda je to sasvim druga prica i to je onda zvucnik vredan hvale . Ali u Hi-end-u zvucnika ipak je konkurencija isuvise jaka. Ja sam slusao tog Lebena na Avangardu duo i Tannoy-u Prestige serijei ne verujem da je to ista klasa , Mislim da je pogresno gurati uredjaje u klasu gde ne pripadaju jer im to samo obara realnu vrednost, a nikako ne podize vrednost, nadam se da ispravno razumes sta sam hteo da kazem.

Ne bih zeleo da ovim pokvarim izuzetno pozitivan ton u temi koja je zapoceta na lep nacin zacinjena i slikama i pratecim textom i to po meni cak uzdrzanim nacinom pisanja, odnosno opisivanja samog zvuka ali predpostavljam da je namera pokretaca bila da prezentacija nama na forumu bude sto objektivnija, a da istovremeno ne zvuci pretenciozno kao i da nam sto vise priblizi svoj i dozivljaj svoje lepse polovine. To je ocigledno rezultiralo jako pozitivnim komentarima mada ja mislim da ne bi bilo niceg loseg da se malo vise opredelio za neku "ostriju" kritiku bilo jos pozitivniju bilo negativniju. Ovo navodim jer sam skoro u dahu procitao temu jer je pisana pitkim stilom i narotor je ocigledno uspeo da mi odrzi vislok nivo paznje ali sam se na kraju osetio nekako uskracen ili bolje reci zeljan jos komentara direktno vezanih za pojedine ploce i njihov sound kod Sime u gostima, Nikad nije kasno...zar ne.

Nadam se da ne smeta i malo drugacijeg razmisljanja. Iz  razloga forumske korektnosti necu dati moje vidjenje istog jer ne zelim da pokvarim ovu trenutnu jako pozitivnu atmosferu a poznato je da ovde uvek suprotno misljnje bude docekano kao PartyBreak-er,.

 

Offtopic: Moje ogromno zaljenje zbog takvog generalnog forumskog stava jer jedno umlje ne dovodi ni do kakvog napretka. svi smo svesni toga

 

A za temu i nacin pisanja i dosadasnjeg vodjenja teme sve 5 sto bi rekao moj drug @Sten koga pozdravljam.  :wave2

ps

Odusevljen sam izborom muzike za slusne utiske .

Link to comment
Share on other sites

Nisam hteo da kometarisem A9 i Leben CS 600... hteo sam da ubacim info vezan sa nove Spendor zvucnike sa oznakom D7.

 

Ovo je stiglo kao zvanicno obavestenje od Spendora. Uz dozvolu Mr Philip-a Swift-a objavljujem u celosti u originalnom "formatu". 

 

 

06

FEBRUARY 2013

NEW PRODUCT INFORMATION

SPENDOR

D7 LOUDSPEAKER

 

Ekstra, Spendor je moćna firma. Gde su ove D7 u odnosu na A6 i A9? I daj neke sliÄke   :type

Link to comment
Share on other sites

@stradi

pitanje je bilo sta ja mislim, da li su ProJect Debut Carbon i Spendor A9 Hi-End.

Odgovor na prvi deo pitanja nije tesko dati, Debut Carbon svakako nije Hi-End gramofon. Odgovr na drugi deo pitanja, bojim se, da ne mogu da dam bar ne onako kako ti ocekujes a to znaci prostim DA ili NE.

Zasto je to tako?

Razlozi su visestruki...

Kao prvo treba jasno i objektivno  da odredimo kategoriju Hi-Enda... da li to radimo po cenovnoj klasi ili po kvalitetu zvuka. Ako to radimo po kvalitetu zvuka onda  je pitanje: "U odnosu na sta tvrdimo koji je uredjaj/zvucnik Hi-End klase?" Ti si predpostavljam slusao neke slabije po ceni i kvalitetu Spendor zvucnike i smatras da im nije mesto u Hi-End kategoriji. Slazem se. Uporedjujes sada A9 koji nisi slusao (opet predpostavljam) sa Avangarde Duo i Tannoy Prestige koji po tebi jesu Hi-End. Istina A9 ne pripada cenovnoj klasi Avangarde Duo-a, mozda Uno ili Nano - ne pratim te cene ali je proverljivo... Sto se Tannoy Prestige tice, ima modela jeftinijih od A9. Da li je A9 bolji od njih ne znam. Slusao jesam i Turnberry i Kensington i Kingdom 12.... i jos po neki. Ima u njemu nesto sto kod Tannoy-a nema i obrnuto.

Ako se vratimo na cenu, stvari opet nisu jednostavne, bilo je sve mnogo lakse ukalupiti u Hi-End pre nekih 5-10-15... godina kada trziste Azije nije bilo ni blizu ekonomskog procvata u kakvom se sada nalazi.  Mislim tu pre svega na Rusiju, Kinu, Koreju... Danas su to "gladna" trzista koja gutaju sve sto im se ponudi a proizvodjaci se utrkuju ko ce da proizvede lepsi, dizajnerski uspeliji, tehnoloski (na papiru) savrseniji proizvod po sto visoj ceni. U takvim uslovima zvuk jeste bitan ali nije presudan, 

 

Sustinski postavio bih tebi i ostalima neka pitanja, istovremeno cu na ta pitanja i sam odgovoriti pa neka svako za sebe proceni da li je ovoj temi (i ne samo ovoj) mesto u ovom podforumu.

 

-Da li u drustvu zvucnika tipa Magico i YGAcoustics....  Spendor ima svoje mesto kao Hi-End? NEMA!

-Da li Spendor A9 zasluzuje epitet Hi-End ako AlanSircom (gl. urednik HiFi+) magazina napise, parafraziram: "...u proslom broju testirao sam Magico Q5. Spendor A9 daje 90% tog zvuka po deset/dvadeset (ne secam se...) puta nizoj ceni!"  ZASLUZUJE!  Slicni komentari se mogu procitati i na Audiogon forumu.... ima link na AV impuls temi.

-Da li firma koja za razliku od mnogih sama pravi drajvere i kabinete (najcesce rucno) za svoje proizvode i to ne radi u Kini vec u maticnoj drzavi, zasluzuje epitet Hi-Enda? ZASLUZUJE! 

-Da li firma koja nema proizvod jeftiniji od 1000eura zasluzuje epitet Hi-Enda? ZASLUZUJE!

-Da li firma koja nema zvucnik skuplji od 10.000eura zasluzuje epitet Hi-Enda? NE ZASLUZUJE!

-Dali firma poput Spendora zasluzuje da se na ovom forumu nadje u drustvu tema poput : "pojacalo za 40 ili 47 evra?", "dal' da kupim kablove od 4e ili 5e po metru?", "laser za plejer od 30eura?" i slicno, da ne nabrajam... NE ZASLUZUJE!

-Da li ova tema treba da nadje svoje mesto u podforumu Hi-Fi Audio? TREBA(!) ali kad se , predlazem najozbiljnije, otvori podforum pod nazivom "buvlja pijaca" ili "otpad iz zapadne Evrope" gde ce se sve gore ili bar vecina pobrojanih tema prebaciti. Do tada, mislim da je pametnije, informativnije i svrsishodnije da teme poput Spendor Cafe, Linn Naim Republika, Dynaudio Klub i slicne ostanu u podforumu gde ih je gurnula pre svega i na zalost kriza i nemastina u kojoj zivimo pa smo i ovu nasu malu zajednicu prilagodili ili je prilagodjavamo tim (ne)uslovima.

 

Ne bih dalje filozofirao, vecina verovatno nije imala strpljenja ni ovo da procita do kraja.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ekipi!

 

Da se i ja ukljucim - elem, pre recimo dve godine sam i ja u AV impulsu cuo kombinaciju Leben+Spendor. Bese jaci Leben (660 sa preampom) i slabiji Spendor (A6). Da mi tih dana nije uletela prilika da kupim Tannoy-e danas bi mi u kuci svirala kombinacija Leben+Spendor, a ne Leben+Tannoy.

 

Da li je po meni Spendor hi-end klasa? Jeste. Ne svaki njihov zvucnik naravno. Meni se recimo A5 nije dopao, dok me je A6 osvojio. Dobro, A5 je tada svirao sa exposure-om mislim, tako da ovaj moj zakljucak ne vredi mnogo u poredjenju A5 sa A6. Nisam tada bio dosao da ih poredim vec da cujem A6. 

 

Sto Sten gore pomenu, neutralnost je po meni vrlo neuhvatljiv kvalitet da bi se jurio. Na kraju krajeva, da li smo ikada culi vecinu izvodjaca koje volimo da bismo imali sa cime reprodukciju da poredimo? Kako je zvucala Billie Holiday? Pojma nemamo. Onda trazim sistem gde ce meni zvucati najlepse. Da li je to neutralno ili ne? Ne znam da li iko ziv to moze da oceni.

 

Cim se nadjem u Beogradu sa malo slobodnog vremena, eto mene kod Sime da cujem te A9-ke...

 

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Zato sto je za njega Spendor Hi-End a za tebe nije.   :D

Ništa ja nisam rekao protiv Spendora, samo sam zamerao za police... I stalke... I dužan si mi bombonu! Tako sam indisponiran sada...

 

 

Offtopic: (osim ako se ispostavi da sam pravilno napisao reÄ "indisponiran", to će onda biti popriliÄan uspeh) 

Link to comment
Share on other sites

Milose, neki ozbiljan soul/disco fanatik ce izvrsiti atentat na tebe zbog navoda o gospodji Holloway

 

GospoÄ‘a Holovej je carica i nećeÅ¡ me zavaditi sa njom! Ako izaberem Leilu za proslavu roÄ‘endana, ima da mi puÅ¡taÅ¡ Relight my Fire na repeat, i to sa ploÄe! Extended, sa 12" singla. Dva singla i dva gramofona, da mi meÄujeÅ¡ repeat. NaÄ‘i, ne znam gde, snaÄ‘i se  :)

 

Off: istina da sam je nesmotreno nazvao italo-disko divom, ali taj termin je kod mene i mog druÅ¡tva potpuno izgubio prvobitno znaÄenje i proÅ¡irio se na bilo Å¡ta Å¡to je bilo (ili je moglo biti) na tzv. italo-disko miksovima na kasetama. Siroma je priÄao o tome, u 80's temi  :wave2

Link to comment
Share on other sites

A Å¡to se tiÄe hamletovske dileme - Hi-End podforum or not...

 

Znao sam da će mnogi da podignu obrvu ;-), znao sam i da će par zilota da pohisteriÅ¡u, ali mislim da priÄa o Spendorima i Lebenu treba da bude ovde. Sprave zvuÄe i izgledaju vrhunski, nikako nisu mainstream. Meni zvuÄe bolje Äak i od nekih dosta skupljih sistema koje sam imao (ne)sreÄu da sluÅ¡am, ali to je moj krajnje subjektivni utisak - your mileage may vary. I da ponovim Simu - ova tema prosto ne može da bude u istom folderu sa guslanjima o izboru ureÄ‘aja za 25 evra.

Link to comment
Share on other sites

Sonic,

hvala za odgovor, koji sam prevashodno postavio zbog tebe jer je trebao da bude a vidim i da si ga iskoristio kao priliku da iskazes svoj stav u temi koju si zbog sukoba interesa izbegavao pa rekoh steta da i ti ne prozboris koju o opremi koju realno ti ipak najbolje poznajes.

Iz gore navedenog vidis da ja  nemam sta da ti odgovorim posebno, a odgovor na opste pitanje sta je Hi end sam vise puta pisao pa mogu samo da ponovim da je to za mene odredjen nivo zvuka koji prelazi odredjenu granicu kvaliteta , zato je i moguce po meni da ima i starih i novih uredjaja koji su Hi end zvuka. Samo cena uredjaj ne stavlja automatski u Hi end klasu ali da dobri delovi koji su potrebni kostaju to je sigurno. Znaci Hi end realno obicno budu preskupe sprave ali ima i izuzetaka od ovog pravila. Ima Hi end uredjaja koji uopste ne kostaju bubreg kao sto ima i dosta DIY Hi end uredja i kod nas a jos vise u svetu, kao i vinatage uredjaja koji su cisti Hi end. Znaci samo kvaltet zvuka stavlja uredjaj u Hi end klasu, a sta je potrebno sve za taj kvalitet , pare, znanje, zelja, kapaciteti za razvoj, kapaciteti za proizvodnju i sl. ovde sada nije ni bitno.(cak mislim da nama audiophilima to ne treba uopste da bude briga, da li je to delo jednog genija ili tima inzenjera na primer, i sve dugo sto prati izradu, vec samo kvalitet finalnog proizvoda.) 

 

PS samo za Simu,

Da jos jednom ponovim da nema potrebe da potenciras razlike u ceni jer po meni cena uopste ne odredjuje koji je uredjaj HI-end klasa ili ti Reference Class. Ima skupih promasenih uredjaja dosta, pa im cena ne pomaze da budu Hi end, (da ponovim i da je normalno da Hi end kosta jer nema dobre corbe bez dobrog mesa ali ima i dobrih corbi sa jeftinijim povrcem, voleo bih da budem ispravno shvacen za ovo))

Danas je inace pojam Hi end mnogo rastegljiviji nego pre 20 godina. a inace je to pojam za odrednicu industriskog kvaliteta i odnosi se na  sve proizvode koji imaju ili mogu imati odrednicu luksuz nije samo vezan za audio industriju. Po definiciji Hi end je dobro koje je izuzetno skupo ili izuzetno napredno tehnoloski i kvalitetom, sofisticirano a finansiska definicija je da je to samo najbolji proizvod u proizvodnoj liniji (po finansiskoj definiciji  ne postoje Hi end firme vec Hi end proizvodi) ima jos definicija ali se svode na slicno.

Za kraj , iz mog gledanja sta je hi end se vidi da je po meni moguce da Spendor 9 bude Hi end zvucnik ali da ponovim,  ti sve to najvise slusas i gledas i tvoj ce sud iznet javno imati najvecu tezinu.a to je bio moj cilj.  :thumbsup2 

Do vidjenja

Link to comment
Share on other sites

 znao sam i da će par zilota da pohisteriÅ¡u,

 

Evo i objasnjenja kako neko gleda na kolege sa foruma

Зилоти (од Ð³Ñ€Ñ‡ÐºÐ¾Ð³ Î¶Î·Î»Ï‰Ï„ής Ð·Ð¸Ð»Ð¾Ñ‚оÑјевр. ×§× ××™ ÐºÐ°Ð½Ð°Ñ˜ - ревнитељ) Ñе обично поиÑтовећују ѠјеврејÑким Ð±Ð¾Ñ€Ñ†Ð¸Ð¼Ð° за Ñлободу који Ñу водили први рат против Ð Ð¸Ð¼Ð° 67—68. године. Мада Ñу делили многа уверења Ñа Ñ„ариÑејима, из чијих Ñу редова без Ñумње и потекли, њих је најбоље окарактериÑати као једну групацију у оквиру друштва пред избијање отвореног рата Ñ Ð Ð¸Ð¼Ð¾Ð¼. Поред тога што Ñу били ултранационалиÑти, зилоти Ñу Ñматрали Храм Ñимболом победе над Ð Ð¸Ð¼Ñ™Ð°Ð½Ð¸Ð¼Ð° Ð¸ Ñтога Ñу учинили Ñве што је било у њиховој моћи да га очиÑте од не-Јевреја и оних који Ñу Ñарађивали Ñ Ð Ð¸Ð¼Ð¾Ð¼. Зилоти Ñу мање-више неÑтали Ñ Ð¿Ð°Ð´Ð¾Ð¼ ÐˆÐµÑ€ÑƒÑалима (70. године) иМаÑаде (73. године), да би Ñе поново појавили међу меÑијанÑким Ñледбеницима Ð‘ар Кохбе 132—135. године.

[уреди]Зилоти у ПравоÑлављу

Монашка братија општежитија Ñа Ð¡Ð²ÐµÑ‚е горе ÐºÐ¾Ñ˜Ð° Ñе одаје крајњим жртвама у Ñлаву ГоÑпода. Ðеретко поÑматрани од Ñтране канонÑких ÐŸÑ€Ð°Ð²Ð¾Ñлавних Цркава ÐºÐ°Ð¾ правоÑлавна, Ñ„ундаменталиÑтичка Ñекта, чеÑто Ñу прогањани и протеривани. У Ñвојим подвизима Ñклони Ñу Ñамокажњавању, па чак и ношењу ÐºÐ¾Ñтрети Ð¿Ð¾ чему Ñу нарочито чувени. У данашње време поÑтоје у Ñвим земљама правоÑлавне традиције, живе углавном изоловано у поÑебним мушким или женÑким манаÑтирима и не мире Ñе, како тврде, Ñа „екуменÑким уједињењем“ Ñвих Ð¥Ñ€Ð¸ÑˆÑ›Ð°Ð½Ð° Ñƒ једну Ð¦Ñ€ÐºÐ²Ñƒ, за шта оптужују канонÑку ПравоÑлавну цркву, Ñматрајући да је једини ÑÐ¿Ð°Ñ Ð´ÑƒÑˆÐµ преко ПравоÑлавља. Самим тим, Ñве који не упражњавају правоÑлавно учење у иÑконÑком канонÑком ÑмиÑлу или покушавају да уноÑе иновације Ñматрају за отпаднике (РимокатоликеПротеÑтанте Ð¸ Ñве ПравоÑлавне који не припадају њиховом покрету, нарочито Ð½Ð¾Ð²Ð¾ÐºÐ°Ð»ÐµÐ½Ð´Ð°Ñ€Ñ†Ðµ)

.IZVOR   http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%82%D0%B8

Link to comment
Share on other sites

Evo i objasnjenja kako neko gleda na kolege sa foruma

Зилоти...

 

"...kod nas to znaÄi prosto reÄeno zadrt i najprimenljivije je na liÄnosti iz javnog i politiÄkog života ali i na svakodnevni komÅ¡iluk ... ne bih da ovim nikoga kvalifikujem kao dobre ili loÅ¡e al su brate u svojim stavoima, ponaÅ¡anju ili navikama jednostavno zadrti i taÄka, pri Äemu zadrt ne tumaÄiti kao glup..."

 

Vukajlija, http://vukajlija.com/zilot

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...