Jump to content


Spendor Café


Milos A

Recommended Posts

 U Lebena smo se naÄisto zaljubili. 

 

Ја Ñам заљубљен у њега од када Ñам га први пут вид'о  :facehearts . Љубав и даље траје  :thumbsup2

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

U Lebena je lako zaljubiti se, zaista jedna od najboljeizgledajućih komponenti sa kojima sam se susreo, a i svira dobro (osim što sam slušao model 300, a ne 600).

 

Mala ispravka - Kelnski koncert teško da je najprodavaniji džez album svih vremena, pored Kind of Blue.

Ne postoje precizni podaci za ukupan broj prodatih primeraka ovog albuma, ali procene se kreću i preko 20 miliona. InaÄe, Kind of Blue joÅ¡ od svog izdavanja ne silazi sa lista najprodavanijih albuma, a danas je to negde oko 5000 primeraka nedeljno.

Link to comment
Share on other sites

U Lebena je lako zaljubiti se, zaista jedna od najboljeizgledajućih komponenti sa kojima sam se susreo, a i svira dobro (osim što sam slušao model 300, a ne 600).

 

Mala ispravka - Kelnski koncert teško da je najprodavaniji džez album svih vremena, pored Kind of Blue.

Ne postoje precizni podaci za ukupan broj prodatih primeraka ovog albuma, ali procene se kreću i preko 20 miliona. InaÄe, Kind of Blue joÅ¡ od svog izdavanja ne silazi sa lista najprodavanijih albuma, a danas je to negde oko 5000 primeraka nedeljno.

Kao neko ko zaista voli i KJ i MD Äekao sam da neko drugi ispravi to...

Ipak je KOB iz 1959. a KC iz 1975. ...

Ne bih se odrekao ijednog od njih... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Bravo za tekstove , fotografije , Spendore ,Lebena , Simu , Pro-Ject, Baha ,Jarrett-a,Cecu...i naravno pokretaÄa ovo teme.Pravo osveženje na forumu.UpoznavÅ¡i (na žalost) na kratko ,prijatnu domaćinsku atmosferu u AV Impulsu ,unapred se radujem ponovnom dolasku kod Sime (na pivo).Živeli.

Link to comment
Share on other sites

 

Mala ispravka - Kelnski koncert teško da je najprodavaniji džez album svih vremena, pored Kind of Blue.

Ne postoje precizni podaci za ukupan broj prodatih primeraka ovog albuma, ali procene se kreću i preko 20 miliona. InaÄe, Kind of Blue joÅ¡ od svog izdavanja ne silazi sa lista najprodavanijih albuma, a danas je to negde oko 5000 primeraka nedeljno.

 

Kao neko ko zaista voli i KJ i MD Äekao sam da neko drugi ispravi to...

Ipak je KOB iz 1959. a KC iz 1975. ...

 

Ups, izvinjavam se, primedba na mestu  :thumbsup2  ispustio sam reÄ "solo":

 

"It was released in the autumn of 1975 by the ECM Records label to critical acclaim and went on to become the best-selling solo album in jazz history, and the all-time best-selling piano album with sales of more than 3.5 million"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_K%C3%B6ln_Concert

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Poslednji put kad sam slušao Koln Concert sam, avaj, zaspao.

No, zahvaljujući autoritetu kolega forumaša Žike, Rasa i Miloša, Kolonjski cert će dobiti još nekoliko prilika.

Offtopic: U sluÅ¡anju (a i u mnogo Äemu drugom, ali to nije prigodno ovde) ne priznajem ikakav authority... Sasvim je OK da Vas se ne dopadne... Ko zna zaÅ¡to to meni prija... Ja ne znam... Ko zna, možda su i godine tu neki Äimbenik... Znam da mnogo toga Å¡to sam (od muzike) nekada (zaista) voleo, sada ne mogu ni da pogledam...

Link to comment
Share on other sites

Volim ovakve teme, ne toliko zbog testiranih ureÄ‘aja koliko zbog sluÅ¡ane muzike, uvek se naÄ‘e korisna informacija koja izdanja valja potražiti, joÅ¡ kad je sve ovako lepo dokumentovano kako naÅ¡ MiloÅ¡ to radi.  :thumbsup2

 

InaÄe lep opis, a Bach mi je baÅ¡ otvorio apetit, već sam spremio za veÄeras Weihnachts-Oratorium, dugo ga nisam sluÅ¡ao...

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

... U Lebena smo se naÄisto zaljubili. U kombinaciji sa Spendorima zvuÄi toplo, mekano, umiljato, ali brzo i eksplozivno kada treba. ...

... Na žalost, ovo zadovoljstvo košta kao pristojan auto ...

 

 Prije svega, pohvale na vrlo kvalitetnom, opÅ¡irnom i zanimljivom postu, i mogu reći da sam ga s guÅ¡tom proÄitao. Kako su mnogi već rekli, nedostaje toga po forumima.

 

 

No, ono Å¡to mene najviÅ¡e zanima, a i kad smo već u high end podforumu, je ono kvotano. Je, izdvojeno je, ali mislim da se stav provlaÄi kroz cijeli zekst. Znam da bih mogao sad biti oznaÄen kao "partybraker", ali ... :eek:  :grin:

 

 Ako neÅ¡to toliko koÅ¡ta, a uz to se vežu navedeni pridjevi, onda meni to ne vrijedi tih para. ZaÅ¡to?

 Pa, jednostavno zato Å¡to nikad nisam Äuo nijedan instrument da zvuÄi "toplo, mekano, umiljato". Ako dam toliko novaca, želim da to zvuÄi vrlo, vrlo sliÄno živom zvuku, a ne da zvuÄi zavodljivo ili tako nekako. Mislim da je nopotrebno reći da se to dvoje meÄ‘usobno iskljuÄuje.

 Razumijem da netko to može voliti, ali, u krajnjem sluÄaju, takve stvare su ostvarljivije za osjetno manje novaca. High ima (barem bi trebao) drugi cilj.

 

 Naravno, govorim u velikoj mjeri na pamet, ondosno referiram se na napisano. Spendore nisam sluÅ¡ao (te), Lebena jesam jednog, a je li to bio taj - ne znam. No, ono Å¡to sam ja Äuo od dotiÄnog Lebena je ono kako se i opisuje ovdje. Dakle, smatram da imam barem solidno toÄnu predodžbu.

 

 Iako, moram priznati, Leben izgleda fenomenalno, i dio odluke kod kupovine može dolaziti s te strane. Iako nisam ljubitelj tog stila, ne bih imao niÅ¡ta protiv tako neÄeg na polici. ÄŒak bih rekao da zvuk slijedi "stajling", ako bi se htio joÅ¡ malo preciznije izraziti.

 

 Ne znam ... možda su ti Spendori malo too-much za taj Leben, možda bi trebalo malo viÅ¡e snage, ali ovako kako je opisano ... mene to ne bi privuklo ka kupnji, barem ne u toj kombinaciji.

 

 

 Htio bih samo da se ovo shvati kao razmiÅ¡ljanje o smjeru i težnjama high enda (hifija), nikako ne nekakvo pljuvanje po ovom ili onom.

Link to comment
Share on other sites

Iako pratim forum priliÄno redovno, retko uÄestvujem u diskusijama. Ova je tema jedna od boljih, i ne bih voleo da se zavrÅ¡i ovim postom.

Ne mislim da Sten nije u pravu, jednostavno je to njegovo miÅ¡ljenje i svidja mi se njegov stav. S druge strane sam siguran da je to bilo jedno predivno muziÄko iskustvo za sve prisutne, i jako je lepo preneto svima nama.

TeÅ¡ko je reći Å¡ta je "realno" a Å¡ta nije, jer kada sam nedavno bio na jednom dzez koncertu gde je nastupalo nekoliko izvodjaÄa, imao sam prilike da Äujem isti set bubnjeva na dva potpuno razliÄita naÄina. Sa jednim bubnjarem Äinela upravo bila mekana i umilna, dok je drugi bubnjar zvuÄao oÅ¡tro, napadno sa tim istim Äinelama. Ovo jedan banalan primer, ne znam koliko se neki drugi instrumenti mogu Äuti drugaÄije zavisno od izvoÄ‘aÄa (ovde su možda palice uticale na zvuk), ali je teÅ¡ko odrediti kako neÅ¡to stvarno treba da zvuÄi. 

Mislim da je najvažnije da se sluÅ¡aocu, odnosno vlasniku dopada. 

I ja sam liÄno ljubitelj neutralnog i neobojenog zvuka, ali sam pre svega da muzika koju sluÅ¡am bude prezentovana na prijatan naÄin, jer u suprotnom ne znam da li bi se moglo uopÅ¡te uživati u njoj.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na + rekcijama za tekstić, mrnjau  :)  Mi smo se ekstra proveli, nadam se da sam bar deo te atmosfere uspeo da prenesem ovde. Ja se nadam da će hi-fi tržiÅ¡te živnuti, i da će biti puno viÅ¡e ovakvih prezentacija, i kod Sime i kod njegovih kolega.

 

I

Mislim da je najvažnije da se sluÅ¡aocu, odnosno vlasniku dopada. 

I ja sam liÄno ljubitelj neutralnog i neobojenog zvuka, ali sam pre svega da muzika koju sluÅ¡am bude prezentovana na prijatan naÄin, jer u suprotnom ne znam da li bi se moglo uopÅ¡te uživati u njoj.

 

Bato, drago mi je da si se javio i da si ovo napisao, slažem se potpuno. Kućni i studijski ureÄ‘aji imaju potpuno razliÄite namene, zvuÄe drugaÄuje sa dobrim razlogom i te namene ne treba meÅ¡ati. Dobre studijske sprave imaju 100% neutralan i neobojen zvuk, ali to je onaj zloglasni "monitorski" zvuk od koga boli glava (bukvalno!) posle 15-tak minuta. Meni se dopada kada kućne sprave zvuÄe prijateljski - kao kakav dobro naÅ¡timovani plemeniti instrument. Tako zvuÄi kombinacija Leben + Spendori.

 

Ipak, dopuÅ¡tam da neko ima drugaÄije viÄ‘enje i oÄekivanja, i zato treba posluÅ¡ati Å¡to viÅ¡e raznih sistema. Kada bi samo prezentacija bilo viÅ¡e, Å¡mrc!

Link to comment
Share on other sites

 Odmah da kažem da nemam praktiÄno nikakvog iskustva sa studijskim ureÄ‘ajima, studijima i bilo kakvom "profesionalom" kad je rijeÄ o reprodukciji zvuka. No, ja ne bih u sve ovo mijeÅ¡ao "studijski zvuk", pogotovo gore-navedeni opis istog, jer ćemo u startu imati jednu generalizaciju i poopćavanje, a to neće biti dobro ako se želimo precizno izraziti.

 

 Ako neÅ¡to zvuÄi nesluÅ¡ljivo nakon 15 minuta, sigurno ne možemo govoriti o kvalitetnoj reprodukciji (i ureÄ‘ajima), a ponajmanje o neutralnoj, jer uživo instrumenti uglavnom ne zvuÄe tako. Ok, piccolo flauta npr. može stvarno parati uÅ¡i (provjereno), ali to su iznimke, extremi, a i ovisi Å¡to se svira.

 Dakle, pojam neutralnog zvuka nikako se ne bi smjelo vezati uz takve predodžbe, jer to jednostavno ne stoji. Ne kažem da ne postoje takvi sustavi, ali njih ne smijemo zvati neutralnima jer oni to nisu.

 

 S druge strane, ono Å¡to je ugodno, ne mora biti i neutralno. Ok, sigurno je takav sustav poželjnije imati doma nego onaj "neugodni", no ja se ne bih baÅ¡ ograniÄio samo na rezoniranje "bitno da je meni ugodno". Pogotovo ako govorimo o cijeni sustava u rangu (solidnijeg) auta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...