Jump to content


Bass vs treble..?


oneum

Recommended Posts

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

post-27900-0-04318600-1358934974_thumb.j

??? Kakvi bolesnici vidi natrpali 5-6 dugmica za podesavanje, ako se ukace na ovaj forum odmah dr.ing dobi momentalni otkaz. Sramota kako mu je palo napamet debilu da postavlja tija dugmici :P

Zamisli budalu jos pisao o tome

Many integrate amplifiers in this price class are often purist in nature and thus lack many features that are found even on inexpensive entry level components. McIntosh feels this shouldn’t be so, and incorporates a number of useful additions to the MA7000 uncommon with competitive products in this range such as a built-in high quality Moving Magnet (MM) Phono-stage for the vinyl lover, a first class headphone section for the ‘can’ enthusiast, and a very effective 5-band equalizer for those who want to toggle between linearity and color, the latter being particularly useful when listening to recordings that never received the audiophile treatment. Just a little more bass here or a little less treble there and suddenly you’ll find yourself listening to music you long discarded due to inept sound quality.

Link to comment
Share on other sites

:crno-na-belo U domaci HiFi (High Fidelity):

Pravilo: Sto manje posrednika na putu od izvora do zvucnika = To manje sanse degradacije zvuka.

Iskljucak: Super kvalitetne posrednicke komponente smanje slusni spektar degradacije zvuka.

U studija koriste super kvalitetne komponente za snimanje, sto skuplje to bolje. A muzicari imaju razlicite artisticke preference. Neki namerno koriste instrumente i elektorniku slabijih performansi. Recimo Seasick Steve pravi svoje instrumente od smece koje nalazi po kuci i na auto otpadu. Veliki broj muzicara imaju krsh gitare, pojacala i sl. namjerno, jer takav zvuk zele prikazati nama.

Od taj momenat kad muzicar odluci da taj zvuk treba poslati svojim slusaocima, onda od masteringa do moje zvucnike i konacno moje usi, ja zelim da cujem sto preciznije taj isti zvuk koji je muzicar u suradnji sa producentom namjerio snimiti. :listen

Zbog te moje pretenciozne preference da slusam tacno kako zvuci vibracija membrane i zice muzicara u svoj dom, ja sebe nazivam Audiofil. Kompromise postoje ali cilj ovog hobija je teznja sto manje praviti kompromise. Inace lepo rece Peconi "idem kupiti ipod"... ili ne daj boze BOSE. :1038:

Meni ekvilizacija = degradacija, jer po mom mislenju menja primarni karakter snimljenog zvuka.

Zelite biti dio pravila ili iskljucak filozofije ovog hobija, to je vas izbor. Obrazlozite malo detaljnije zasto drzite jednoj ili drugoj strani. Fajt je bonus. :order

Link to comment
Share on other sites

:crno-na-belo U domaci HiFi (High Fidelity):

Pravilo: Sto manje posrednika na putu od izvora do zvucnika = To manje sanse degradacije zvuka.

Iskljucak: Super kvalitetne posrednicke komponente smanje slusni spektar degradacije zvuka.

U studija koriste super kvalitetne komponente za snimanje, sto skuplje to bolje. A muzicari imaju razlicite artisticke preference. Neki namerno koriste instrumente i elektorniku slabijih performansi. Recimo Seasick Steve pravi svoje instrumente od smece koje nalazi po kuci i na auto otpadu. Veliki broj muzicara imaju krsh gitare, pojacala i sl. namjerno, jer takav zvuk zele prikazati nama.

Od taj momenat kad muzicar odluci da taj zvuk treba poslati svojim slusaocima, onda od masteringa do moje zvucnike i konacno moje usi, ja zelim da cujem sto preciznije taj isti zvuk koji je muzicar u suradnji sa producentom namjerio snimiti. :listen

Zbog te moje pretenciozne preference da slusam tacno kako zvuci vibracija membrane i zice muzicara u svoj dom, ja sebe nazivam Audiofil. Kompromise postoje ali cilj ovog hobija je teznja sto manje praviti kompromise. Inace lepo rece Peconi "idem kupiti ipod"... ili ne daj boze BOSE. :1038:

Meni ekvilizacija = degradacija, jer po mom mislenju menja primarni karakter snimljenog zvuka.

Zelite biti dio pravila ili iskljucak filozofije ovog hobija, to je vas izbor. Obrazlozite malo detaljnije zasto drzite jednoj ili drugoj strani. Fajt je bonus. :order

Kaiser prijatelju ja sam objasnio slicno sto i ti.Ako si citao moje poruke to ti nije moglo promaci.

Link to comment
Share on other sites

Pa ako se polazi od ekstremnih pretpostavki, dolazi se i do ekstremnih (i ekstremno razlicitih) zakljucaka.

Akusticki netretirana soba je ekvilajzer sama po sebi. Reprodukcija muzike u njoj je vec njena degradacija.

Sad naravno covek moze da kaze: "Ja nisam stavljao ekvilajzer, nisam uradio nista da zvuk degradiram". Ali to je jadan izgovor. Ucinio je necinjenjem. A i nismo tu da se pravdamo, nego da uzivamo u muzici.

Dogod je soba nesavrsena i upotreba ekvilajzera i odsustvo njegove upotrebe stvaraju problem. Koji je veci, tesko je reci unapred.

Naravno, govorim o upotrebi ekvilajzera sa merenjem, iskljucivo u cilju popravljanja svojstava sobe, a ne igranja naknadnog miksovanja i "popravljanja" rada Rudy Van Gelder-a.

Naravno, ako je soba akusticki dovoljno dobra, ne treba je "popravljati" - to je onda definitivno degradacija.

Link to comment
Share on other sites

Uh, kakav tempo....kao da se raspravlja o ko zna cemu.

Tonske kontrole i loudnes, pogotovo varijabilni, su itekeko potrebne onima koji u svom sistemu imaju potrebu da isprave neki nedostatak.

Taj nedostatak moze biti prisutan iz raznih razloga. Mala kutija sa malim bas drajverom, u vecoj prostoriji, velika kutija blizu zida...itd, itd

Da je nuzno zlo, jeste, da ih treba po svaku cenu izbegavati , ni slucajno. Sta sad ako neko ima zvucnike sa 5inca basicem treba ceo zivot da slusa osakacen zvuk na malim snagama, ili jednostavno ukljci loudnes.

Da je tolko zlo ne bi ga imali vrhunski brendovi poput pominjanog McIntosh-a, Accuphase-a...

Inace equalizacija vrsena pomocu merenja odziva u prostoriji je po meni obavezna, e sad sto je to zasad uglavnom nezastupljeno je jer je komplikovano, skupo, ne shvata se ozbiljno...to je drugi par carapa. Ali neke firme imaju to u ponudi uz svoje zvucnike ( B&O) , pojacala ( lyngdorf ), AVR...

Definitivno ovo nikad nece biti reseno jer neko ne konta da potenciometri imaju vise polozaja od neutralno i +10db. I da svrha EQ nije da se zvuk nabudzi, nedo upravo da se podesi da zvuci onako kako treba, odnosno onako kako Terminator misli da jeste ako se ton kontrole ne diraju.

Da nije tako onda bi zvucale isto i kutije sa 10" basom od 70litara zapremine, i neke za na stalak sa 4" basicem, jer je bez ton kontrole sve linearno i kako je snimljeno...e da je jos tako, gde bi nam kraj bio...

Link to comment
Share on other sites

...kad muzicar odluci da taj zvuk treba poslati svojim slusaocima, onda od masteringa do moje zvucnike i konacno moje usi, ja zelim da cujem sto preciznije taj isti zvuk koji je muzicar u suradnji sa producentom namjerio snimiti

Ajd' sad lepo objasni kako uopÅ¡te znaÅ¡ kako treba neki snimak da zvuÄi kad nisi bio u studiju gde je miksan, niti znaÅ¡ Å¡ta je muziÄar hteo niti kako tonac i producent zamiÅ¡ljaju kako to sve zajedno treba da zvuÄi? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ajd' sad lepo objasni kako uopÅ¡te znaÅ¡ kako treba neki snimak da zvuÄi kad nisi bio u studiju gde je miksan, niti znaÅ¡ Å¡ta je muziÄar hteo niti kako tonac i producent zamiÅ¡ljaju kako to sve zajedno treba da zvuÄi? :roll:

To isto pitanje mozes postaviti i audiofilima koji koriste sisteme po 100 000 e i vise i opet neces dobiti precizan odgovor.

Link to comment
Share on other sites

ljudi moji sta ste se raspisali i razestili :D

samo ovako nesto da napisem malo smijesno, nakon dugo vrimena sam malo poslusa muziku na racunalu, na Logitech zvucnicima, i zvuci mi bolje nego s ovim sistemskim :D

To mi sve nekako lici da ipak volis nabudzen zvuk,pogotovo u niskotonskim frekvencijama.Ja logi i ostale racunarske plastikanere ne mogu da smislim.Pokusaj neko vreme da zaboravis na logi i probas da se naviknes na drugaciji zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Apslolutno se slazem sa Uzvarb-om, slusanje na malim jacinama i na malim drajverima uz njihovu prosecnu osetljivost od oko 87 db tu jednostavno nema dovoljno vatre kroz zicu da bi se reprodukovao donji spektar. Moj sistem tek sa potom na 11 sati daje priblizno isti rezultat kao sa loudnesom na 7 h. E kad zivite u zemlji gde se moraju strogo postovati pravila kucnog reda onda mu loudnes dodje nuzno zlo bez koga se ne moze, u 22 h smes samo ti da cujes muziku ne i komsija. Malo smo cinimi se mnogo ostrasceni u ovome, nekom je to ok nekom nije, so what.

Link to comment
Share on other sites

Ako imas male zvucnike sa shitty basom, donji spektar ce i pored korekcije biti shitty, samo malo naduvan :P Loudness jeste sladunjav na tisim slusanjima, ali je problem ako se navuces, pa ti zvuk bude tanak kad malo pojacas i iskljucis ga. A i gde je zona gde ga treba gasiti/paliti?

A sto se tice komsija, pa nije bas svuda tako losa situacija

Link to comment
Share on other sites

Ako imas male zvucnike sa shitty basom, donji spektar ce i pored korekcije biti shitty, samo malo naduvan :P Loudness jeste sladunjav na tisim slusanjima, ali je problem ako se navuces, pa ti zvuk bude tanak kad malo pojacas i iskljucis ga. A i gde je zona gde ga treba gasiti/paliti?

A sto se tice komsija, pa nije bas svuda tako losa situacija

Na krstenim pojacalima loudness se sam smanjuje kako potenciometar napreduje ka jacem....to o cemu ti pricas se zove bass boost. A loudnes treba da je moguce podesiti, nije za svaki zvucnik isto, napucaj na +X db i peglaj. Accuphase je to na nekim modelima resio tako sto imas 3 razlicita nivoa podesenosti, yamaha ima varijabilni, to jest na potenciometar ga podesis koliko ce pojacanje biti, ali kad pojacavas na svim pojacalima loudnes se smanjuje automatski i flat rezim je postignut na negde oko 12h na potenciometru, takodje loudnes nije samo u bas podrucju neko i u visokom. Tako da treba razgraniciti pojacan bas na pojacalu i ukljucen loudness. Dalje loudnes je tu jer ispravlja krivu osetljivosti praga cujnosti naseg uha. Reci de neko ne boluje od toga je neozbiljno i smesno.

Dakle dobro podesen ( proracunat ) loudness na pojacalima itekeko je dobra opcija.

A ovo o shitty zvucnicima i nije neko opravdanje, niko ni ne misli da su tahvi u upotrebi, jednostavno postoje mali regalski vrhunski zvucnici, al ako mislite da oni ne pate od ovog efekta....

A pojacalo samo gasi loudness tako da i to nema nikakve veze sa mozgom, gde ga gasi, ima u uputstvu koje ocigledno niko ne cita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...