Jump to content


Bass vs treble..?


oneum

Recommended Posts

sad cu postavit jos jedno najgluplje pitanje, samo da zbog gluposti ne bude potpis tu po forumu: koji je lijevi, a koji desni zvucnik? :)

nakon toga cu se zahvaliti na prijedlogu! cim prije cu pokusat nesto s time eksperimentirati i onda poslati slike.

s obzirom na prijedloge i na idelane razmaka zvucnika, ako u tom razmaku budu kojeg si ti Dynamite naveo, onda mi se cini da nece biti previse prostora za "disanje" sto se zidova tice, jer ce se skroz primaknuti zidu, al ipak mislim da cu bit u knap! nadam se da cu postici rezultate.

sto se stola tice, maknuo bih ga nekako, al nisam sam u kuci! nekidan sam se slomio preuredujuci sobe, ko bi svima ugodio! :)

1. Koji je levi, akoji desni? Pa ovako: Ovaj sa leve strane ti je levi, a onaj sa desne strane ti je desni, pod uslovom da ne povezes levi na desni izlaz pojacala, a desni na levi izlaz pojacala! U tom slucaju ce ti levi biti onaj sa desne strane, a desni onaj sa leve strane, i to samo u metafizickom pogledu, dok ce ti fizicki onako na oko..sve izgledati potpuno normalno... ;-)

2. Sto knap? Stavi razmak izmedju zvucnika 1,5m i to ce biti ok. Poslusaj Kaisera ono za otezavanje zvucnickih stalaka, to moze u velikoj meri da popravi situaciju u bass frkfentnom podruciju!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prilagodi akustiku u sobi svom sistemu i zvuk ce biti puno bolji.Nikako nemoj slusati kreatora koji prica o rusenju zidova,ali se potrudi da prvo sredis prostor u kom ti je sistem pa onda se priviknes na zvuk bez izdignutih frekvencija,pa onda polako procenis da li nesto fali.Naravno uvek nesto fali u zvuku,al moje misljenje je da sa tonskim kontrolama nista neces poboljsati nego samo jos vise zeznuti.Produzavas putanju zvuka,povecavas izoblicenje i polako se odaljavas od hi fi.Sad ako je to bas neizbezno mada mislim da nije onda ih mozes i koristiti.

Link to comment
Share on other sites

Pa da srušiš zidove pobacaš nameštaj napolje i tako.. :wave2

Mislim da je lakše da prilagodiš sistem sobi nego da sobu prilagodiš sistemu..

Valjda je jeftinije..

Nego ja mislim da neÅ¡to tu ne Å¡tima ili kutije ili pojaÄavaÄ..

Nekako mi deluju male da bi gurale više basa?

Zapravo sistem nikad ne mozes prilagoditi sobi jer sistem uvek trazi da sobu prilagodis njemu.Okaci zvucnike o plafon ako nemas gde i prilagodi ih sobi i ima da bude zvuka na sve strane :D .Zestoke gluposti pricas.Zapravo nemena eq nije napamet mrdanje potenciometra i izdizanje frekvencija tek tako.Postoji tu puno vise od samog vrtenja potenciometra.Prijatelju smisao hi fi je da zvuk bude identican onome sto je neko uzivo izveo u prostoru i ako je tamo neko izdao odredjenu frekvenciju i ti je izdignes onda to vec nije to.Postoji nesto sto se zove 3d prostor u stereo zvucnoj slici ..Kako mislis da sistem prilagodis prostoru ako zelis da osetis taj efekat ?Naprotiv to mora biti obrnuto.Ljudi su totalnu premetacinu soba radili bas iz tog razloga i nikakvi eq tu nece moci da pomogne...Neke kutije jednostavno zbog sinergije nisu sposobne da sviraju sa nekim pojacalima i tu nikakva sila ne pomaze.Zamisli da si uzivo na koncertu klasicne muzike i dodjes kuci posle toga i pustis to na svom sistemu.Sta ce se desiti ako prilikom slusanja izdignes niske i visoke tonove?To jednostavno vise nije taj zvuk i nije ono sto si ti slusao.Gubis pravilnu zvucnu sliku koju je originalni izovdjac tamo na bini izveo....Bolje uklopi svoj sistem lepo i slusaj muziku kao covek,nego sto se zamlacujes sa eq...Postoji 2 stvari.Ili ti sistem totalno nije uklopljen u prostor ili odnos (zvucnici-pojacalo-izvor) nije dobar ili je u pitanju navika i zelja za izdignutim tonskim kontrolama.Kad ovo ukapiras,tonske kontrole ces pominjati samo kada zelis da se ismevas na njihov racun....

Link to comment
Share on other sites

Dalmatinac, na tvom mestu bih zamenuo mesto raÄunarskog stola i police sa TV-om, te bih TV sa audio spravama i zvuÄnike postavio ispred sofe, a raÄunarski sto tamo do zida, gde ti je sada TV. Predpostavljam da TV gledaÅ¡ sa sofe. Problem može biti prozor koji ćeÅ¡ onda morati da otvaraÅ¡ iznad zvuÄnika, sad, zavisi Å¡ta je koje visine....

Levi ti je zvuÄnik koji postavljaÅ¡ sa leve strane i njega vezujeÅ¡ na L prikljuÄak pojaÄala. Desni ti je onaj Å¡to postaviÅ¡ s' desne strane i vezujeÅ¡ ga na D prikljuÄak. ZvuÄnici su identiÄni i sve jedno je koji ćeÅ¡ staviti sa koje strane. Postoje modeli koji nisu poptuno simetriÄni, ali retki su i nisu ni sliÄni tvojima.

Tonske kontrole postaviÅ¡ onako kako tebi najviÅ¡e prija, kako tebi zvuk deluje najbolje. PoÄetnici obiÄno vole da budže bas ali se vremenom navikavaju na "normalan" zvuk, Å¡to sliÄniji onom kako je to zvuÄalo u nekom studiju/pozornici/dvorani. A ako ih držiÅ¡ na nultom položaju, na polovini (obiÄno potenciometar ima klik na tom srednjem položaju) onda ukljuÄi i taj tone defeat.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno na savjetima, a pogotovo NShappy.

mogao bih ja i to napravit samo bi bilo malo nezgrapno, odmah sada uz stol mi je i radijator centralnog grijanja kojeg mislim nisam uslikao, pa bi to bilo problem :P

ovo sam ovako ukljucio kako si rekao, inace desni mi je bio cijelo vrijeme na L cisto onako da spomenem. problem je prostora sobe, ali ja sam kako sam prije rekao, i s dogovorima s ukucanima, ali i zbog razloga topline sobe, preselio ove stvari ovamo.

mislim da cu se morati naviknuti sada i ja na takav ,cisci zvuk, al sad mi je vec nekako mentalno draze koliko god bilo ispocetka tesko haha.

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje u vezi tonskih kontrola, koje znam da nikada nisu bile popularne po forumima :)

Ne osporavam niÄije teorije, nego samo neka mi neko objansi Å¡ta nije u redu sa mojom teorijom, koja sledi.

Sve bi bilo savrÅ¡eno kada bi zvuÄnici imali linearni odziv od 18-20000Hz, ali ako npr zvuÄna kutija ima -6dB na 20Hz, Å¡ta je problem da se (teoretski) tonskim kontrolama poveća 20Hz za tih 6dB i ujednaÄi glasnoća?

Mislim, svakako razne komponente imaju svoj uticaj na zvuk, što je sada ok vršiti ekvilazaciju npr polozajem kutija u sobi (pa se nabudži neki odjek frekvencije za +20dB), ili kablovima (mada u to ne verujem, al 'ajde), a nije ok ekvilajzer?

Npr u velikoj sobi imam JBL Studio L890, koji ima odliÄan niski spektar, ali kada se sluÅ¡a tiho, Å¡to je većina vremena, uz ukljuÄen loudness meni to zvuÄi mnogo lepÅ¡e, a verujem da bi i 99 od 100 ljudi procenilo isto. Tako da baÅ¡ me briga da li je audiofilski ili nije, ja držim kako mi se svidja :)

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje u vezi tonskih kontrola, koje znam da nikada nisu bile popularne po forumima :)

Ne osporavam niÄije teorije, nego samo neka mi neko objansi Å¡ta nije u redu sa mojom teorijom, koja sledi.

Sve bi bilo savrÅ¡eno kada bi zvuÄnici imali linearni odziv od 18-20000Hz, ali ako npr zvuÄna kutija ima -6dB na 20Hz, Å¡ta je problem da se (teoretski) tonskim kontrolama poveća 20Hz za tih 6dB i ujednaÄi glasnoća?

Mislim, svakako razne komponente imaju svoj uticaj na zvuk, što je sada ok vršiti ekvilazaciju npr polozajem kutija u sobi (pa se nabudži neki odjek frekvencije za +20dB), ili kablovima (mada u to ne verujem, al 'ajde), a nije ok ekvilajzer?

Npr u velikoj sobi imam JBL Studio L890, koji ima odliÄan niski spektar, ali kada se sluÅ¡a tiho, Å¡to je većina vremena, uz ukljuÄen loudness meni to zvuÄi mnogo lepÅ¡e, a verujem da bi i 99 od 100 ljudi procenilo isto. Tako da baÅ¡ me briga da li je audiofilski ili nije, ja držim kako mi se svidja :)

I tonske kontrole i loudness imaju svoju namenu. Tonske kontrole sluze za prilagodjivanje slusnim preferencama korisnika a u vezi sobne akustike. Svi kazemo bolje izostaviti tonske kontrole jer proizvodjaci uvek stave neki shit od potenciometara i switcheva, to degradira kvalitet zvuka. Ti koji su protiv bilo kakve ekvilizacije, to je vec druga prica. Audio purizam.

Loudness je zbog Fletcher-Munson krivu, to je namenjeno za tiho slusanje. Ako koristis loudness na glasnije slusanje muzike onda bolje kupi aktivne JBL EOS zvucnike i reci termin kad da dolazimo na disko parti. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje u vezi tonskih kontrola, koje znam da nikada nisu bile popularne po forumima :)

Ne osporavam niÄije teorije, nego samo neka mi neko objansi Å¡ta nije u redu sa mojom teorijom, koja sledi.

Sve bi bilo savrÅ¡eno kada bi zvuÄnici imali linearni odziv od 18-20000Hz, ali ako npr zvuÄna kutija ima -6dB na 20Hz, Å¡ta je problem da se (teoretski) tonskim kontrolama poveća 20Hz za tih 6dB i ujednaÄi glasnoća?

Mislim, svakako razne komponente imaju svoj uticaj na zvuk, što je sada ok vršiti ekvilazaciju npr polozajem kutija u sobi (pa se nabudži neki odjek frekvencije za +20dB), ili kablovima (mada u to ne verujem, al 'ajde), a nije ok ekvilajzer?

Npr u velikoj sobi imam JBL Studio L890, koji ima odliÄan niski spektar, ali kada se sluÅ¡a tiho, Å¡to je većina vremena, uz ukljuÄen loudness meni to zvuÄi mnogo lepÅ¡e, a verujem da bi i 99 od 100 ljudi procenilo isto. Tako da baÅ¡ me briga da li je audiofilski ili nije, ja držim kako mi se svidja :)

Loudness zato i sluzi.... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Zapravo sistem nikad ne mozes prilagoditi sobi jer sistem uvek trazi da sobu prilagodis njemu.Okaci zvucnike o plafon ako nemas gde i prilagodi ih sobi i ima da bude zvuka na sve strane :D .Zestoke gluposti pricas.Zapravo nemena eq nije napamet mrdanje potenciometra i izdizanje frekvencija tek tako.Postoji tu puno vise od samog vrtenja potenciometra.Prijatelju smisao hi fi je da zvuk bude identican onome sto je neko uzivo izveo u prostoru i ako je tamo neko izdao odredjenu frekvenciju i ti je izdignes onda to vec nije to.Postoji nesto sto se zove 3d prostor u stereo zvucnoj slici ..Kako mislis da sistem prilagodis prostoru ako zelis da osetis taj efekat ?Naprotiv to mora biti obrnuto.Ljudi su totalnu premetacinu soba radili bas iz tog razloga i nikakvi eq tu nece moci da pomogne...Neke kutije jednostavno zbog sinergije nisu sposobne da sviraju sa nekim pojacalima i tu nikakva sila ne pomaze.Zamisli da si uzivo na koncertu klasicne muzike i dodjes kuci posle toga i pustis to na svom sistemu.Sta ce se desiti ako prilikom slusanja izdignes niske i visoke tonove?To jednostavno vise nije taj zvuk i nije ono sto si ti slusao.Gubis pravilnu zvucnu sliku koju je originalni izovdjac tamo na bini izveo....Bolje uklopi svoj sistem lepo i slusaj muziku kao covek,nego sto se zamlacujes sa eq...Postoji 2 stvari.Ili ti sistem totalno nije uklopljen u prostor ili odnos (zvucnici-pojacalo-izvor) nije dobar ili je u pitanju navika i zelja za izdignutim tonskim kontrolama.Kad ovo ukapiras,tonske kontrole ces pominjati samo kada zelis da se ismevas na njihov racun....

Pa ti priÄaÅ¡ gluposti..Å ta ako Äovek nema mogućnosti da sad prepravlja sobu zidove nameÅ¡taj..Bio sam kod većine ljudi u stanovima koji su baÅ¡ knap sa prostorom..

Jednostavno nemaju lufta da bilo Å¡ta promene..Lako je ljudima koji imaju viÅ¡ka prostora..I ko je ovde pominjao tonske kontrole..Rekao sam da je možda zvuÄnik

takav da ne može u tom prostoru da mu ispuni bas kolko treba..Ti se odma hvataš za tonske kontrole ko pijan za plot..I ponavljaš se ko papagaj u svakoj temi.

I kakave veze ima koncert sa sluÅ¡anjem kući..Većina koncertnih dvorana je već akustiÄno odraÄ‘ena ako je raÄ‘ena za koncerte.Za razliku od SC koji je kongresna

a ne koncertna dvorana..

Link to comment
Share on other sites

Pa ti priÄaÅ¡ gluposti..Å ta ako Äovek nema mogućnosti da sad prepravlja sobu zidove nameÅ¡taj..Bio sam kod većine ljudi u stanovima koji su baÅ¡ knap sa prostorom..

Jednostavno nemaju lufta da bilo Å¡ta promene..Lako je ljudima koji imaju viÅ¡ka prostora..I ko je ovde pominjao tonske kontrole..Rekao sam da je možda zvuÄnik

takav da ne može u tom prostoru da mu ispuni bas kolko treba..Ti se odma hvataš za tonske kontrole ko pijan za plot..I ponavljaš se ko papagaj u svakoj temi.

I kakave veze ima koncert sa sluÅ¡anjem kući..Većina koncertnih dvorana je već akustiÄno odraÄ‘ena ako je raÄ‘ena za koncerte.Za razliku od SC koji je kongresna

a ne koncertna dvorana..

Citaj pazljivo sta sam napisao...

Link to comment
Share on other sites

Citaj pazljivo sta sam napisao...

Jedino da mi neko prevede Å¡ta je pisac rekao.. :wave2

Meni izgleda sve s brda s dola..Aj sl put bar odvoji malo redove da se lakše snađem..

InaÄe tvoj zemljak je spomenuo tonske kontrole..Nnjemu niÅ¡ta nisi rekao..Dok meni neÅ¡to tupiÅ¡ a nisam ih ni spomenuo..

Link to comment
Share on other sites

Jedino da mi neko prevede Å¡ta je pisac rekao.. :wave2

Meni izgleda sve s brda s dola..Aj sl put bar odvoji malo redove da se lakše snađem..

InaÄe tvoj zemljak je spomenuo tonske kontrole..Nnjemu niÅ¡ta nisi rekao..Dok meni neÅ¡to tupiÅ¡ a nisam ih ni spomenuo..

Njemu sam se i obratio i onda si ti poceo da pricas svoje gluposti.Ajd posto si ti pametan objasni mi strucno sta ce dobiti izdizanjem tonskih kontrola sem produzene putanje zvuka,povecanog thd,klipovanja zvucnika i td ?Ajd da se upustimo u pricu..Bas sam raspolozen da se malo smejem...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...