Jump to content


Magnetofoni - Trakasi


suca77

Recommended Posts

  • Replies 759
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tražeći po internetu, stekao sam dojam da je Stellavox s adapterom za velike kolute najbolji prijenosni magnetofon, a nakon njega Nagra.

Problem je skupoća nabave, kao i servis.

 

Na internetu se osim Revoxa spominje i Tascam, ali on je bucmastiji.

WS, jesi li mislio općenito na PR99 ili određeni model (mk I, II ili III)

Link to comment
Share on other sites

Tražeći po internetu, stekao sam dojam da je Stellavox s adapterom za velike kolute najbolji prijenosni magnetofon, a nakon njega Nagra.

Problem je skupoća nabave, kao i servis.

 

Na internetu se osim Revoxa spominje i Tascam, ali on je bucmastiji.

WS, jesi li mislio općenito na PR99 ili određeni model (mk I, II ili III)

Sve iteracije PR99, ako je zahtev XLR + 10,5" NAB ili AEG.

Ni Nagra nije ništa jeftinija za nabavku i servis, evo mi u kolekciji 4S, nisam nikad smeo da je otvorim mada nije bilo ni potrebe. Mislim da ovi dodaci za 10,5" koštaju više nego sam uređaj.

Lyrec je takođe pravio nekoliko portabl mašina sa 10,5" koturovima. Najpoznatiji je bio RB-03. Zapazite, nema kapstan niti pinčroler, samo savršena osetljivost zatezanja trake koju reguliše elektronika. Doduše, ovo nije snimač već portabl reproduktor i sprava za terensku montažu i zato ima samo dve glave: za reprodukciju i brisanje, kako bi se pravili fade-outovi. Inače, ima zavijanje i podrhtavanje do 0,5% što nije baš sjajna audiofilska karakteristika.

post-9017-0-59366300-1362094465_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Willi malo malo Äitam u oglasima prodajem magnetofon  kalibriran za Master tape ili neki drugi tip trake, poÅ¡to imam u kolekciji tri Revoxa B-77, A-77 i G-36 te nekoliko vrsta velikih novih kolutova ali razliÄitih firmi zanima me dali je moguÄe u kuÄnim uvjetima kalibrirati neki meg za odreÄ‘eni tip trake ili to može obaviti samo struÄna osoba sa potrebnom opremom. Ovo pitam zato Å¡to u Osijeku i u daljnoj okolici nema nikoga tko bi mogao napraviti takvo neÅ¡to. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Willi malo malo čitam u oglasima prodajem magnetofon  kalibriran za Master tape ili neki drugi tip trake, poÅ¡to imam u kolekciji tri Revoxa B-77, A-77 i G-36 te nekoliko vrsta velikih novih kolutova ali različitih firmi zanima me dali je moguče u kučnim uvjetima kalibrirati neki meg za odreÄ‘eni tip trake ili to može obaviti samo stručna osoba sa potrebnom opremom. Ovo pitam zato Å¡to u Osijeku i u daljnoj okolici nema nikoga tko bi mogao napraviti takvo neÅ¡to. :wave2

Magnetofon je moguće u potpunosti kalibrisati u kućnim uslovima, samo su potrebne neke stvarčice:

 

1. Test traka (sa sekcijama za azimut, referentni nivo i frekventni opseg za 2 ili 4 traga i odgovarajuću brzinu)

2. AF milivoltmetar (potražite na Ebay-u neki stari VTVM, npr. Heathkit sa milivoltmetarskom osetljivošću)

3. Ton generator (dovoljan je kompjuter sa zvučnom karticom)

4. Demagnetizator

 

PoÅ¡to se podeÅ¡avanje glava i kalibracija reprodukcije ne rade tako često, za kalibraciju snimanja (koju ja radim pre svakog snimanja) su dovoljne stavke 2, 3 i 4. Kada se kaže da je magnetofon kalibrisan za master ili neke druge trake, to govori vrlo malo jer ima puno vrsta traka i u raličitom stanju i, osim toga, podeÅ¡avanja je potrebno korigovati vremenom jer vrednosti "beže". 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima.

 

Da i ja malo prokomentiram o magnetofonima:

PoÄeo sam se pravo interesirati za magnetofone kad sam prije oko desetak godina vidio analogni Nagra (ne sjećam se koji mono model, možda III) i pitao se zaÅ¡to se joÅ¡ uvijek koriste kad postoji kvalitetnija digitalna tehnika.

Prije nekoliko godina sam sluÅ¡ao muziku na raÄunalu i pregledavao omote albuma, pa sam stao, neko vrijeme razmiÅ¡ljao i onda ih obrisao (brzoplet i glup potez), jer se nisam mogao pravo opustiti.

Sjetio sam se kako je to nekada izgledalo, dok se igralo s gramofonima i kazetofonima.

Iz starijih knjiga sam shvatio da je korištenje magnetofona bilo kompliciranije, ali da su imali najbolji analogni zvuk.

Neko vrijeme sam maÅ¡tao o Elcasetu, dok nisam shvatio u Äemu je glavna razlika izmeÄ‘u zvuka kazetofona i magnetofona.

Po izgledu su mi se najviše svidjeli Pioneer RT 707/909, te Revox F36.

Po jednostavnosti korištenja prijenosni Uher.

Razlog zašto još uvijek nemam nijednog je cijena nabave i korištenja.

Link to comment
Share on other sites

Magnetofon je moguće u potpunosti kalibrisati u kućnim uslovima, samo su potrebne neke stvarÄice:

 

1. Test traka (sa sekcijama za azimut, referentni nivo i frekventni opseg za 2 ili 4 traga i odgovarajuću brzinu)

2. AF milivoltmetar (potražite na Ebay-u neki stari VTVM, npr. Heathkit sa milivoltmetarskom osetljivošću)

3. Ton generator (dovoljan je kompjuter sa zvuÄnom karticom)

4. Demagnetizator

 

PoÅ¡to se podeÅ¡avanje glava i kalibracija reprodukcije ne rade tako Äesto, za kalibraciju snimanja (koju ja radim pre svakog snimanja) su dovoljne stavke 2, 3 i 4. Kada se kaže da je magnetofon kalibrisan za master ili neke druge trake, to govori vrlo malo jer ima puno vrsta traka i u raliÄitom stanju i, osim toga, podeÅ¡avanja je potrebno korigovati vremenom jer vrednosti "beže". 

 

Willi hvala na odgovoru  :thumbsup2 zanima me sve o tim tesnim trakama , kako doÄi do njih, instrument Äu potražiti po oglasima a ovaj post Äu si memorirati u lektiru o HI-FI-ju :)

Link to comment
Share on other sites

:banana  :banana  :banana  :listen  :listen  :listen

Willi hvala na odgovoru  :thumbsup2 zanima me sve o tim tesnim trakama , kako doÄi do njih, instrument Äu potražiti po oglasima a ovaj post Äu si memorirati u lektiru o HI-FI-ju :)

Mogu misliti sto sve ima u toj "lektiri"?Kad se otvori katedra o HI - FI - ju  tebe ce angazovati kao profesora za Vintage sekciju(predmet),Willi-a za predmet trakasi,Bujodrag,Frogy za gramofone,Zoran BG zadekove, cd - plejere....Svako bi drzao svoju katedru ha-ha(totalno sam lud).Posebni predmet bi bio T....... 1210,doduse onako vise kao izborni predmet i ne bi se ocjenjivao.......jer nije ni vazan.....

Link to comment
Share on other sites

Mogu misliti sto sve ima u toj "lektiri"?Kad se otvori katedra o HI - FI - ju  tebe ce angazovati kao profesora za Vintage sekciju(predmet),Willi-a za predmet trakasi,Bujodrag,Frogy za gramofone,Zoran BG zadekove, cd - plejere....Svako bi drzao svoju katedru ha-ha(totalno sam lud).Posebni predmet bi bio T....... 1210,doduse onako vise kao izborni predmet i ne bi se ocjenjivao.......jer nije ni vazan.....

 

 

:blush:  :evil:  Ð¸Ð¼Ð° још катедри.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

HA,ha, Bato dobra vam je ideja, StoN Äe držati predavanja o Hitachi dekovima :thumbsup2:wave2

 

Ех да Ñу Ñамо Хитачи декови у питању где би нам крај био?  :bounce

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

HA,ha, Bato dobra vam je ideja, StoN Äe držati predavanja o Hitachi dekovima :thumbsup2:wave2

 

A, katedra "Kako od g....a napraviti pitu?"

 

Kabinet PR-99, drugi sprat

Red. prof. Dr stoN_Cold

konsultacije: petkom od 12-13h.

 

Doneses mu krljavi dresh, a on ti isporuci uredjaj

kakvim bi se u originalnoj fabrici ponosili.

 

Bato, obavezno tu katedru da predvidite. :)

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

A, katedra "Kako od g....a napraviti pitu?"

 

Kabinet PR-99, drugi sprat

Red. prof. Dr stoN_Cold

konsultacije: petkom od 12-13h.

 

Doneses mu krljavi dresh, a on ti isporuci uredjaj

kakvim bi se u originalnoj fabrici ponosili.

 

 

 

:wave2

 

Ðемојте колега да Ñе Ñкромни толико, било је ту и пар колоквијума  :roll:

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Willi hvala na odgovoru  :thumbsup2 zanima me sve o tim tesnim trakama , kako doči do njih, instrument ču potražiti po oglasima a ovaj post ču si memorirati u lektiru o HI-FI-ju :)

Ja sam nabavio BASF-ovu test traku kratko vreme pre nego što se njihov institut za test trake zatvorio, po ceni koja je bila više od 100 evra. Ona je full track (2 traga), 19 cm/s i ima sekcije za referentni nivo 1kHz 512nWB/m 2 traga, azimut grubi 1kHz 256nWb pun trag, azimut fini 10 kHz -20dB pun trag, kao i test frekvencije. Danas ima nekoliko firmi koje proizvode test rake, na primer MRL:

 

http://home.comcast.net/~mrltapes/

 

Ali mislim da ti se cene neće dopasti. Problem je što test trake ne mogu da se umnožavaju jer se snimaju na poseban način, sa nekoliko glava.

Link to comment
Share on other sites

A, katedra "Kako od g....a napraviti pitu?"

 

Kabinet PR-99, drugi sprat

Red. prof. Dr stoN_Cold

konsultacije: petkom od 12-13h.

 

Doneses mu krljavi dresh, a on ti isporuci uredjaj

kakvim bi se u originalnoj fabrici ponosili.

 

Bato, obavezno tu katedru da predvidite. :)

 

:wave2"Ladni" ce drzati vise katedri,ali ne znam ko ce o sekti o kojoj ne smijem........mislim...nemojte da se ljutite necu je pomenuti...ono imalu one gramofone sto se sa njih pusta muzika po discoteque..........e i taj nam profesor treba.......

Link to comment
Share on other sites

Da, postoje i ove trake, s tim što sadrže samo pojedinačne sekcije, tako da su potrebne najmanje dve:

 

MB 01-1 za podešavanje azimuta i npr MB 02-1 (514nWb +6dB) ili MB-07 (257nWb 0dB) za kalibraciju nivoa reprodukcije. Ukupno 70 evra bez slanja, s tim što nedostaju sekcije za ispitivanje fkreventnog odziva u reprodukciji na prelomnim tačkama NAB i IEC ekviaizacije.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nabavio BASF-ovu test traku kratko vreme pre nego što se njihov institut za test trake zatvorio, po ceni koja je bila više od 100 evra. Ona je full track (2 traga), 19 cm/s i ima sekcije za referentni nivo 1kHz 512nWB/m 2 traga, azimut grubi 1kHz 256nWb pun trag, azimut fini 10 kHz -20dB pun trag, kao i test frekvencije. Danas ima nekoliko firmi koje proizvode test rake, na primer MRL:

 

http://home.comcast.net/~mrltapes/

 

Ali mislim da ti se cene neće dopasti. Problem je Å¡to test trake ne mogu da se umnožavaju jer se snimaju na poseban naÄin, sa nekoliko glava.

Willi ovo je za mene hladan tuÅ¡,  :plakanje ali shvatio sam bit problema, ta priÄa je vama meÅ¡trima možda luk i voda ali nama obiÄnim korisnicima Megova je baba roga. Trabao bih uskoro doÄi do veÄe koliÄine Basf traka pa ako se to ostvari onda Äu se javiti da vidim tko bi bio voljan odraditi taj posao, hvala na odgovorima jer saznao sam da se opet pokazala toÄna ona narodna, nije za Guske sijeno, :)

Link to comment
Share on other sites

Willi ja sam i gramafonÄ‘ija pa jako dobro znam o Äemu govorite, tri puta sam pokuÅ¡ao kupiti peraÄ ali dva puta sam odustajao jer mi je bilo skupo, no kad sam razmislio da imam preko 1500 ploÄa i ozbiljan novac u gramofonu, ruÄki i zvuÄnici shvatio sam da mi je to preko potreban ureÄ‘aj, iz treÄi puta sam konaÄno kupio VPI-16.5  i nije mi žao. RazmisliÄu Å¡to je logiÄnije, kupiti test traku ili nekome platiti da mi to odradi, hvala na savjetima :wave2

post-15891-0-26438000-1362173645_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...