Jump to content


Bookshelf doslovce u bookshelf?


hoover

Recommended Posts

Cilj mi je dobiti neki solidan zvuk u manjoj prostoriji koja inace sluzi kao radna soba. Zbog problema s prostorom trenutno kao jedina realna opcija ostaje postavljanje zvucnika direktno u police za knjige. Radi se o kvadratnim policama (otprilike kao na slici u prilogu) dimenzija 36,5 x 36,5 cm (dubina 30 cm). Sa straznje strane police nema nikakve daske, ali je zid vec nekih 5-6 cm iza nje. Ostale police su inace prilicno popunjene knjigama.

Od zvucnika sam gledao prvenstveno one s prednjim otvorom, konkretno mi se Monitor Audio BX2 cini OK (mnogi pisu da je zahvalan za manje prostore i nije toliko osjetljiv na pozicioniranje). E sad, s tim kutijama bi imao samo 1,5 cm prostora izmedju gornjeg ruba zvucnika i police, te oko 9 cm sa svake strane. Otraga bi imao oko 10-12 cm izmedju zvucnika i zida.

Moze li to proci bez ozbiljnijeg narusavanja kvalitete zvuka? Jel imao neko vec slicna iskustva (s ovim ili nekim drugim kutijama)? Ako moram racunati s velikim gubitkom kvalitete, onda mi se ne isplati ulagati u takve zvucnike, vec ce morati posluziti i neki obicni "plasticnjaci" pa nek zuje...

Hvala i pozdrav!

post-22697-0-34909700-1356865054_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Bookshelf je naziv za sve zvučnike koji nisu floorstanding (podnostojeći) ili mounting (za montažu na zid ili tavanicu) tako da možda malo navodi na pogrešan zaključak da može da se drži na polici. I tačno je, može, ali uz određene sporedne efekte koje ne bi imao na stalcima: cela polica bi rezonovala bez obzira na čvrstinu a prostor oko i iza zvučnika bi pojačavao bas opseg, iako se tunel nalazi sa prednje strane.

Činjenica je da su, posebno ranije (kada su biblioteke bile sastavni deo dnevnog boravka), ljudi držali tako zvučnike i siti se naslušali muzike pa prema tome probaj i ti, ništa te neće koštati, i izvuci zaključak o zvuku. Istina je da smo manje-više svi na ovom forumu čistunci što se tiče hi-fija i da vodimo računa da na prvom mestu budu zadovoljeni tonski i akustički zahtevi, neretko na uštrb komfora.

Link to comment
Share on other sites

Izbegni direktno postavljanje na policu,rezonovanje je u tom slucaju neminovno.Moze se napraviti konzola koja ce odvojiti zvucnik od police a da se to ne vidi i utipla u zid.1.5cm prostora koje imas je dosta za tako nesto.L profil i celicna ploca od 5mm,po mogucstvu sa mogucnosti rotiranja radi pozicioniranja.Doduse ako se ide na kozolu nista te ne sprecava i da ih stavis sa strane police sto je svakako bolje resenje.Postoje close to wall zvucnici kojima su 5-10cm od zadnjeg zida optimalni uslovi za rad,sa jednim takvim sam se druzio 15g.,sjajno su resenje za male sobe jer ne oduzimaju skoro nista od zivotnog prostora.I moji sadasnji zvucnici su tog principa rada,oduzimaju 25x25cm od sobe iako su floarstanderi.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

Potpuno se slazem sa prethodnim postom!

Ja imam Monitor Audio BR2 zvucnike (mislim da je to prethodni model) i drzim ih na posebno postavljenim stalcima (L profil) sa obe strane velike biblioteke prepune knjiga, ploca i diskova. Stoje 5 cm od zida i nema nikakvih problema. U pitanju su veoma kvalitetne i vrlo zahvalne kutije za ovakve prostorije.

Preporuka.

Link to comment
Share on other sites

hvala vam svima na odgovorima. po svemu procitanom cini se da nije bas nemoguca misija. pokusat cu sa zvucnicima u polici, za pocetak cu ih probati nekako "izolirati" od police pa cu onda donijeti neki sud o zvuku. ako ne bude dobro onda cu razmisliti i o zidnim stalcima. ipak prvi zadatak je prosetati do salona i poslusati te kutije uzivo pa onda sve ostalo...

hvala jos jednom i pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ako je to prostorija u kojoj sa takvim pozicioniranjem nemozes iskoristiti ni 50% kvalitete i mogucnosti BR 2 onda razmisli o Bose acoustimass koji ne briljiraju u klasicnom hi-fiu, ali u ovakvim situacijama znaju biti puno bolji izbor i zvucno i sto se tice slobode pozicioniranja. Satelite mozes zarotirati uvijek neovisno o polici prema sebi, a sub gurnes bilo gdje....pod stol etc.

Link to comment
Share on other sites

Ako je to prostorija u kojoj sa takvim pozicioniranjem nemozes iskoristiti ni 50% kvalitete i mogucnosti BR 2 onda razmisli o Bose acoustimass koji ne briljiraju u klasicnom hi-fiu, ali u ovakvim situacijama znaju biti puno bolji izbor i zvucno i sto se tice slobode pozicioniranja. Satelite mozes zarotirati uvijek neovisno o polici prema sebi, a sub gurnes bilo gdje....pod stol etc.

hm, nije li taj acoustimass zapravo visekanalni sistem? meni treba samo stereo, a iskreno i sub bih zelio izbjeci ako mogu. opcenito nisam neki bas-freak.

na kraju sam se odlucio probati s bx2, narucio sam ih i cekam da stignu. nadam se da cu uz malo eksperimentiranja s postavljanjem ipak postici zadovoljavajuci zvuk. mozda u uvjetima koje imam to nece biti 100% onoga sto zvucnici mogu, ali obzirom na sve, ovaj put bi i sa 90% bio zadovoljan. :-)

Link to comment
Share on other sites

na kraju sam se odlucio probati s bx2, narucio sam ih i cekam da stignu. nadam se da cu uz malo eksperimentiranja s postavljanjem ipak postici zadovoljavajuci zvuk. mozda u uvjetima koje imam to nece biti 100% onoga sto zvucnici mogu, ali obzirom na sve, ovaj put bi i sa 90% bio zadovoljan. :smile:

Odlican izbor! Siguran sam da ces biti zadovoljan kutijama, a ako ne budes bas glasno slusao muziku, mozda ce ti i police zavrsiti posao! Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Cilj mi je dobiti neki solidan zvuk u manjoj prostoriji koja inace sluzi kao radna soba. Zbog problema s prostorom trenutno kao jedina realna opcija ostaje postavljanje zvucnika direktno u police za knjige. Radi se o kvadratnim policama (otprilike kao na slici u prilogu) dimenzija 36,5 x 36,5 cm (dubina 30 cm). Sa straznje strane police nema nikakve daske, ali je zid vec nekih 5-6 cm iza nje. Ostale police su inace prilicno popunjene knjigama.

Od zvucnika sam gledao prvenstveno one s prednjim otvorom, konkretno mi se Monitor Audio BX2 cini OK (mnogi pisu da je zahvalan za manje prostore i nije toliko osjetljiv na pozicioniranje). E sad, s tim kutijama bi imao samo 1,5 cm prostora izmedju gornjeg ruba zvucnika i police, te oko 9 cm sa svake strane. Otraga bi imao oko 10-12 cm izmedju zvucnika i zida.

Moze li to proci bez ozbiljnijeg narusavanja kvalitete zvuka? Jel imao neko vec slicna iskustva (s ovim ili nekim drugim kutijama)? Ako moram racunati s velikim gubitkom kvalitete, onda mi se ne isplati ulagati u takve zvucnike, vec ce morati posluziti i neki obicni "plasticnjaci" pa nek zuje...

Hvala i pozdrav!

attachicon.gifexpedit-shelving-unit__0092718_PE229441_S4.jpg

To su odliÄni mali zvuÄnici. Mogu da rade pristojno i blizu zida. Polica će urnisati zvuk. Ako ikako možeÅ¡ stavi ih na kvalitetne stalke, isplatiće se.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...