Jump to content


Igla za Riz Tosca 15


HMrules

Recommended Posts

Gvirni kod ovog, možda on ima odgovarajuću iglu, ali dobro razmisli - da li je jeftinije nastaviti da koristiÅ¡ Toscu sa iglom koja, iako nova, oÅ¡tećuje ploÄe, ili kupiti drugi gramofon sa iglom koja to ne radi.

Solidno oÄuvane polovne ploÄe danas ne koÅ¡taju 50-tak dinara (kao pre 4-5 godina), pa da ploÄu koju si razrovao Toscom ponovo naÄ‘eÅ¡ u dobrom stanju za male pare.

Danas one bolje ne idu ispod 500 dinara, a da bi ponovo naÅ¡ao zamenu za 20-tak razrovanih ploÄa, potrebno je 100-njak EUR, a toliko koÅ¡ta sasvim pristojan "budžet" gramofon (po mogućstvu Technics dajrekt-drajv s kraja '70-tih/poÄetka '80-tih)...

Link to comment
Share on other sites

Nije samo igla kriva, ceo taj "gramofon" je tako katastrofalno napravljen da je to neverovatno, znam jer sam nasledio ćaletovu Tosku, ispravnu i sa liftom, stoji mi kao ukras kod babe i dede. PosluÅ¡aj dobronamerne savete, pojavi se na oglasima solidan gramofon s vremena na vreme, a za male pare. Ja sam pre dve godine naleteo na Technics sl-d2 (a to je otprilike ta klasa ureÄ‘aja koja ti je gore preporuÄena) za 30 evra, samo treba biti strpljiv i znati kad reagovati. Onda ti ostaje samo da staviÅ¡ neku kasvetnu zvuÄnicu (najÄešća preporuka je at-95) i onda si miran, imaÅ¡ pouzdan solidan gram i možeÅ¡ da uživaÅ¡ u vinilima.

Link to comment
Share on other sites

Mogu li znati kako to da baÅ¡ igla od Tosce oÅ¡tećuje ploÄe?

Zato Å¡to traži opterećenje od 5 do 7 grama, Å¡to je 3 do 5 puta viÅ¡e nego Å¡to treba standardnim eliptiÄnim iglama renomiranijih proizvoÄ‘aÄa (prosek je 1.5 do 2 grama, u zavisnosti od modela).

A ovde imaš za 50 EUR jedan sasvim pristojan gramofon...

Link to comment
Share on other sites

Tu iglu kod nas mozes samo da trazis po oglasima , pa ako naletis....Imao sam nekoliko komada ali su se pogubile u hodnicima vremena.Ako nije hitno pogledacu kad stignem.

P.S

Nadam se da nisi neki perfekcionista covek je u pravu za habanje ali te ploce (nase)vec nove imaju sum koji se dooobro cuje pa mozda ti sve to odgovara.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Zato Å¡to traži opterećenje od 5 do 7 grama, Å¡to je 3 do 5 puta viÅ¡e nego Å¡to treba standardnim eliptiÄnim iglama renomiranijih proizvoÄ‘aÄa (prosek je 1.5 do 2 grama, u zavisnosti od modela).

A ovde imaš za 50 EUR jedan sasvim pristojan gramofon...

NE bih rekao da ostetuje ne znam za tosca 15 ali tosca 20 je odlicna ...imam novi pionir pl 909 ali tosca ima poprirodni zvuk i kako da ima lampaski zvuk 

ne znam zasto svi govore negativno o Riz ja mislim da je najbolji u pogled zvuka ...najverojatnie ni ste ga culi pa samo prepricavate sto je neki expert rekao..ja bih zadrzao toscu 

 

Pa na ovoj sa zutom nalepnicom ne pise na omotu SQ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Postoji toska sa M75 i sa kristalnom glavom.
Ovako izgleda M75:
shure_m75.jpg
Ovaj uži donji deo glave je isti na svim M75 glavama. Ako imaÅ¡ ovo, menjaj iglu i vrti. Sve ostalo, ukljuÄujući one igle sa 2 strane, će polagano uniÅ¡titi ploÄe.

Link to comment
Share on other sites

Postoji toska sa M75 i sa kristalnom glavom.

Ovako izgleda M75:

shure_m75.jpg

Ovaj uži donji deo glave je isti na svim M75 glavama. Ako imaÅ¡ ovo, menjaj iglu i vrti. Sve ostalo, ukljuÄujući one igle sa 2 strane, će polagano uniÅ¡titi ploÄe.

Zdravo napravio sam neke modifikacije i stavio Audiuotechnica glava na Riz tosca i ugradio sam pretpojacalo i sada ima divan zvuk ... retro sonican nema sustene ploca svi instrumenti se cuju kristalno i ton je lampas ...samo da popravm brzinu posto  vrti polustepen vise od normalno... interesuje me dali sa vremenom kais ce se izrabiti i brzina ce se usporiti?

Link to comment
Share on other sites

Koja Tosca je u pitanju? Sve tosce (5,10,15,20,25) nemaju kais, vec gumeni tockic.

Tosca 20 i ne znam dali se moze opraviti ? novi del  tesko se nalazi jedino dali znate da mozda sa vremenom ce malo usporiti obrtaja na tanjirom? Ili da stavim ulje? Ok se slusa ali ja imam izraziti sluh i primetujem razliku u visine tonova nije drasticna ali kvare mi uzitak...

Link to comment
Share on other sites

Tosca 20 i ne znam dali se moze opraviti ? novi del  tesko se nalazi jedino dali znate da mozda sa vremenom ce malo usporiti obrtaja na tanjirom? Ili da stavim ulje? Ok se slusa ali ja imam izraziti sluh i primetujem razliku u visine tonova nije drasticna ali kvare mi uzitak...

Ono sto je interesantnije kod ove Tosce e da na tanjir gramofona pise BSR crafted in Great Britan tako da ovi iz RIz najverojatnije e da su kupuali delove od BSR i preprodavali kako tosce jako.....u svaki slucaj imam vinatge engleski gramofon

Link to comment
Share on other sites

Prvo skini zastitnu plastiku sa natpisom BSR, zatim osigurac i polako izvadi tanjir (mislim da je plasticni). Lezajevi treba da su kuglicni, ocisti ih od stare i zapekle masti i stavi novu mast. Ocisti i povrsinu tanjira (sa unutrasnje strane) na koju naleze gumeni tockic te ocisti tockic i osovinu motora. Ako ovo ne uspe verovatno je propao  tockic ili se opruga na njemu rastegla. Njega ces tesko nabaviti, jedino resenje je da nadjes neku toscu pa da sa nje skines potrebne delove. Proveri kada sve rasklopis (nemoj da vracas tanjir), da li motor bruji. Ako bruji i ako se tesko okrece, moraces i njega da rastavis i podmazes. Nadam se da sam ti pomogao.

Link to comment
Share on other sites

Osovinu motora, slobodno acetonom ili medicinskim benzinom, jer se tako najbolje razlazu naslage gume. Tockic, najbolje je da ga ocistis sa krpom koju umocis u vodu, kojoj je prethodno dodato malo deterdzenta (nemoj alkoholom jer ce je jos vise isusiti). A tanjir, u koliko je metalni slobodno acetonom ili medicinskim benzinom, a u koliko je plasticni, isto kao i tockic.

Link to comment
Share on other sites

Osovinu motora, slobodno acetonom ili medicinskim benzinom, jer se tako najbolje razlazu naslage gume. Tockic, najbolje je da ga ocistis sa krpom koju umocis u vodu, kojoj je prethodno dodato malo deterdzenta (nemoj alkoholom jer ce je jos vise isusiti). A tanjir, u koliko je metalni slobodno acetonom ili medicinskim benzinom, a u koliko je plasticni, isto kao i tockic.

Probacu ovih dana vidim da se dosta razumes u  gramofone fala ipak

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ono sto je interesantnije kod ove Tosce e da na tanjir gramofona pise BSR crafted in Great Britan tako da ovi iz RIz najverojatnije e da su kupuali delove od BSR i preprodavali kako tosce jako.....u svaki slucaj imam vinatge engleski gramofon

 

Tosca 20 i ne znam dali se moze opraviti ? novi del  tesko se nalazi jedino dali znate da mozda sa vremenom ce malo usporiti obrtaja na tanjirom? Ili da stavim ulje? Ok se slusa ali ja imam izraziti sluh i primetujem razliku u visine tonova nije drasticna ali kvare mi uzitak...

Kad već priÄamo o Tosci 20 treba mi igla... Gde može da se nabavi? I da li postoji zamena???

Link to comment
Share on other sites

Imam ja jednu novu i neotpakovanu ST-16. Mislim da je to bila igla koju je i Tosca 10 koristila, a koju sam ja imao kad sam bio mali. I ta Tosca je ziva, eto je negde u podrumu. Igle su kupljene na 4 spratu Beogradjanke (cini mi se da je bio 4.) kao rezerva jos devedesetih i ta jedna je ostala u kutijici. Sad kad sam bio u rodnom gradu video sam je i mislio da sam je poneo za Beograd, ali izgleda nisam. Eto idem opet iduce nedelje, pa cu ovog puta doneti i rado pokloniti kome treba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...