Jump to content


HTPC...


kameleon

Recommended Posts

Ako je namena HTPC iskljucivo muzika snaga gpu nije bitna ali ako se zeli sto veci kvalitet HD filmova onda ispada da su potrebne i graficke srednje klase.

Meni je zauzece HD7770 preko 80% kada gledam neki film uz madVR i LAV. Po defaultu fan ostaje na 20% i samim tim necujan.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 370
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Јел ту може да Ñе иÑкориÑти нека Ñлична?

:wave2

@pera451

Ova ploca, Intel DQ77KB (ima joÅ¡ takvih, npr. INTEL DN28000MT) za napajanje koristi verovatno (nisam naÅ¡ao podatak baÅ¡ za ovu ploÄu) 9-18V (onboard power - kao Alix). Nisam uspeo da je naÄ‘em kod nas, na Neweggu-u je cena 140$

Link to comment
Share on other sites

One slikice su bajne, a imam punu kutiju od ploÄe sa hladnjacima od Äipsetova i grafiÄkih karti. Ima da se rasplinem ... Ako kome Å¡togodj treba od takvih hladnjaka, poslaću ...

Давај Ñлике, може и на ПП. :thumbsup2

:wave2

Link to comment
Share on other sites

SSD nije najbolje resenje za te stvari, zbog relativno kratkog broja pisi-brisi ciklusa u odnosu na standardne HDD-ove..

Aleksandre nije mi bas jasno ovo sto ste napisali. Nisam nesto detaljno pratio ovu tematiku ali po napisanom da li znaci da ssd ima kraci vek nego klasican hard? Mislio sam da hdd uradjena kao memorija nema ogranicenja racunajuci koliko ram ima u sebi upisa i ispisa?

Vec neko vreme razmisljam da spojim svoj lcd sa nekim izvorom koji moze pustati formate i visoke rezolucije a isto tako i muziku na sistem iz kompresovanih fajlova pa mi je ova tema zbog tog interesantna

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre nije mi bas jasno ovo sto ste napisali. Nisam nesto detaljno pratio ovu tematiku ali po napisanom da li znaci da ssd ima kraci vek nego klasican hard? Mislio sam da hdd uradjena kao memorija nema ogranicenja racunajuci koliko ram ima u sebi upisa i ispisa?

Vec neko vreme razmisljam da spojim svoj lcd sa nekim izvorom koji moze pustati formate i visoke rezolucije a isto tako i muziku na sistem iz kompresovanih fajlova pa mi je ova tema zbog tog interesantna

SSD ne koristi isti tip memorije kao RAM memorija, vec flash memoriju koja ima ogranicen broj upisa.

Generalno mogu da trpe dosta upisa (vise GB dnevno), dok diskovi bar u teoriji nemaju to ogranicenje.

Ali opet, SSDovi koji su danas aktuelni malog su kapaciteta za primenu o kojoj pricamo.

@Garsone,

mozes li da ponovis (sa slikama) onu pricu o DC-DC napajanju, sa linkovima i troskovnikom? Hvala!

Moze naravno.

Radi se o Winmate DD-24AX DC-DC napajanju.

http://www.winmate.c...sp?Prod=07_0006

Dobar review se moze videti ovde.

http://www.silentpcr...Winmate_DD-24AX

Cena je oko 35$ na ebayu bez slanja (slanje je 15$). Takodje je potrebno kupitu "ciglu" tj punjac, koji daje na izlazu 18 do 28V.

Inace performanse su mu odlicne (bar sudeci po silentpcreview testu), regulacija napona je ispod 1.25%, ripple & noise ne preko 16mV sto su izuzetni rezultati. Efikasnost same plocice je 88%.

Par slika.

130w01.jpg

130w02.jpg130w00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aleksandre nije mi bas jasno ovo sto ste napisali. Nisam nesto detaljno pratio ovu tematiku ali po napisanom da li znaci da ssd ima kraci vek nego klasican hard? Mislio sam da hdd uradjena kao memorija nema ogranicenja racunajuci koliko ram ima u sebi upisa i ispisa?

Vec neko vreme razmisljam da spojim svoj lcd sa nekim izvorom koji moze pustati formate i visoke rezolucije a isto tako i muziku na sistem iz kompresovanih fajlova pa mi je ova tema zbog tog interesantna

Evo ovde postoji neko objasnjenje, da ne pisem svojim recima:

SSD diskovi imaju odreÄ‘en ciklus pisanja i Äitanja, Å¡to ujedno znaÄi da s vremenom vaÅ¡ skupocjeni disk može izgubiti na performansama i postat skoro pa jednak trenutnom HDD-u. Razlog tome je Å¡to su SSD diskovi u poÄetku konstantno prepisivali raspoložive blokove i samim time se viÅ¡e troÅ¡ili. Kako bi se jedan blok prepisao potrebno je obrisati trenutne podatke te zatim zapisati one nove - dupli posao.

Zato je naknadno uvedena funkcija TRIM, koja vašem SSD-u daje do znanja koji su blokovi slobodni i na kojima bi se koristila samo funkcija zapisa, a ne i brisanja - samim time je vijek trajanja produžen. Nažalost, spomenutu funkciju TRIM podržavaju Windows 7 i Linux 2.6.33 operativni sustavi, dok ju je Mac OS nažalost zapostavio.

Uz to, SSD-ovi su prilicno skupi i za iste novce je moguce dobiti visestruko veci kapacitet kod standardnih HDD-ova.. Pa ako nameravate pustati filmove visoke rezolucije, koji zauzimaju solidno mesta, onda bi svakako preporuka bila standardni HDD.. Ja licno ne vidim neku veliku prednost SSD-a koriscenog u te svrhe, sem toga sto je besuman i ne vibrira.. U tu masinu se moze smestiti neki WD Green i zavrsice posao sasvim solidno.. :thumbsup2

Kada je rec o sistemskom disku namenjenom standardnom PC-u, tu je vec druga stvar.. Ili HTPC-u uz neki NAS npr..

Link to comment
Share on other sites

Svakako vredi. Prodavac salje u Srbiju bez problema, doduse paypal nemaju svi.

Inace Winmate ne prodaje opremu direktno kupcima, ne znam kako ih prodavac sa ebaya dobija. Cak mislim da je on jedini sa ebaya koji ih prodaje.

Mislim da je mene sve kostalo (DC-DC + slanje + cigla) oko 60e sto po meni nije mnogo za ovakvu stvar.

Alternativa je PicoPSU, koji nije jeftiniji ali je sa stanovista performansi losiji (opisano u silentpcreview i zasto).

Kod nas jedino sto sam vidjao je DC-DC plocica u Emmi/WinWin ali kostala je oko 90e, a proizvodjac mi nije poznat. Takodje tu su neka LC Power kucista sa DC-DC od 75W po veoma povoljnoj ceni (~40e), ali opet ne znamo ko je proizvodjac i kakav je kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...