Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

Stvari se ne desavaju samo u audio svetu. Ili se desavaju u stvarnom svetu ili u svetu maste :D. Ako se desavaju u stvarnom svetu onda su i merljive. Ne iskustveno, ne sluhom, vec mernim instrumentom. Ja koristim sluh jer instrumente nemam, ali ako nesto nije merljivo - onda je to iluzija.

Strujni kabl moze da donese - nista. Dobrom napajanju, da se ja slozim sa Bokijem, treba bilo koji korektan kabl. Ne mora da bude istog proizvodjaca, ne mora da ima "magiju" i ne mora da bude "vrhunski". Mora da ima mali otpor i dobru izolaciju.

Glavna stvar kod svakog kabla (koja se uci bar na ETF-u) je KONEKTOR. Prelazne pojave su sto puta nezgodnije i teze za merenje i analizu nego bilo koje parce kabla. To je razlika koja pravi nesto, to je ono sto cini dobar ili los kabl. Dobar konektor i dobra montaza istog. Glavna prednost kabla iz fabrike je vrhunska montaza, koju kuci nije moguce izvesti. Ovo vazi za sve kablove, pa i za strujne.

Konacno, iako kabl retko sta moze da donese, ono sto moze je da odnese. Ili, da unese smetnje. :/ Zato los kabl moze da bude problem.

Da, ja koristim uglavnom kablove iz kutije. Da imam osetno skuplji sistem uzeo bi bolje kablove, ali pre svega zbog boljih konektora (ukljucuje i to kako su montirani). Da, znam da kabl moze da utice na zvuk, i IC i zvucnicki - kao sto svaka RLC komponenta menja signal, tako to radi i kabl. Impedance matching je jako bitan, naravno.

Moze i tako da se posmatra.Kablovi su nuzno zlo i bolje bi bilo da ih nema, ali na zalost svet je takav kakav je, dok neko ne izmisli bezzicni prenos struje bez ikakvih gubitaka.Tako po tebi posto strujni kabl "moze da donese-nista"(predpostavljam da si ovde mislio nista dobro, jer puno losih stvari moze da donese), bitno je da odnese sto manje.Ok, onda se kablovi dele na lose i manje lose ili ne tako lose ili zaista ne tako lose i tako u nedogled....Jedina razlika izmedju nas dvojice je sto ja ove poslednje, koji god bili nazivam vrhunskim.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kada je neku pojavu nemoguće izmeriti to je vrlo Äesto problem nesavrÅ¡enih mernih metoda a ne merene pojave.Isto važi i za teorije, one su samo ograniÄeni pokuÅ¡aj da se objasni neÅ¡to Å¡to je neograniÄeno i kompleksno. Sve zavisi od perspektive, ako se taÄnost metoda uzima kao apsolutna onda dolazimo do zakljuÄka da pojave nema iako ustvari postoji!

Link to comment
Share on other sites

Boki zahvaljujem na dosta iscrpnom odgovoru na pitanje da li je moguce da su neka pojacala manje osetljiva na promenu strujnih kablova. Obrazlozenje da je U pitanju napajacki deo ampa ne deluje mi bez logike.Upravo je to ono na cemu proizvodjac ampa najvise potencira.ovaj drugar koji je pravio probu uporedjivao je proizvodjacki kabl od cca 15 E i neki iz onehifi od par stotina E ,nikakva se razlika nije cula .moj preamp koristi dodatno dual napajanje sa torusnim trafoom od 500va koje kosta koliko i preamp,snagas je sa potpuno regulisanim napajanjem,four regulated power suply kako pise U manualu.ipak cu isprobati vremenom jos koji kabl,da ne ostane na ovih par kod kojih nisam cuo promene.star earth koje je pomenuo User je takodje nesto sto je cesto naglaseno,pri opisu konstrukcije ,a na tome se zasniva i pomenuta hidra od fabrisckih kablova koju planiram.

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ jednom, objasni nekom suvislom priÄom, na koji naÄin strujni kabel ima uticaj na rad ureÄ‘aja, kada samo sprovodi struju iz mreže do napajaÄke sekcije

Sam si trazio:

a)Princip rada audio pojacala

b)Princip rada transformatora

:cheers

PS

Termin, struja je u narodu odomacen izraz za elektricnu energiju

Link to comment
Share on other sites

Covekov sluh i ono izmedju usiju je jedini vrhunski i VRHOVNI merni instrument.

Shvatam ja da su merenja bitna, ali mi je jos bitnije da to i cujem.

Sa Bokijem bih se ipak slozio da svako treba da isproba pojedinacni kabl kod sebe jer sigurno je da ne reaguju svi sistemi (ili pojedinacne komponente) identicno na ove promene, ni sto se tice kvantiteta ni kvaliteta u zvucnim pomacima.

Cist empirizam i radoznalost da se priblizimo boljem zvuku je ono sto ovaj nas hobi cini NEdovrsenim i stoga interesantnim.

U mom slucaju bih slagao kad bih rekao da sam probao 33 modela kablova razlicitih proizvodjaca jer bi mi za tu akciju trebao jos jedan zivot i vreme potrebno za slusanje i testiranje. Isao sam logikom da je Transparent renomiran proizvodjac koga na prezentacijama koriste imena kao sto su Wilson Audio itd... Naravno, napravio sam par poredjenja i uverio se u linearnost, tacnost, prostornost i neke druge kvalitete ovog brenda.

Takodje, iz nekog razloga verujem u uparivanje kablova istog proizvodjaca makar iz razloga sto su prilikom projektovanja i same izrade uporedjivani (karakteristike) i, iskoristicu izraz iz graficke profesije, "kalibrisani" da rade u sinergiji sa kablovima istog proizvodjaca.

Link to comment
Share on other sites

Kada je neku pojavu nemoguće izmeriti to je vrlo Äesto problem nesavrÅ¡enih mernih metoda a ne merene pojave.Isto važi i za teorije, one su samo ograniÄeni pokuÅ¡aj da se objasni neÅ¡to Å¡to je neograniÄeno i kompleksno. Sve zavisi od perspektive, ako se taÄnost metoda uzima kao apsolutna onda dolazimo do zakljuÄka da pojave nema iako ustvari postoji!

Ti si Car sa ovim postom - AKADEMSKI - svaka cast. AJ da vidim jel zna neko bolje :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

JA:

Isotek Syncro - Steker - Aquarius

Isotec Extreme - Aquarius - ASK

Audience Power - Aquarius - Embla

Isotec Optimum - Aquarius - ~Nagra PLL

Isotec Elite/2 - Aquarius - Quad 2905

Isotec Optimum - Aquarius - Lehmann BCD

Kakvo je tvoje iskustvo sa usviravanjem Aquariusa, jel mu dugo trebalo?Sad procitah u nekom testu za Brahme da im treba nenormalno dugo vremena da se usviraju.
Link to comment
Share on other sites

Kakvo je tvoje iskustvo sa usviravanjem Aquariusa, jel mu dugo trebalo?Sad procitah u nekom testu za Brahme da im treba nenormalno dugo vremena da se usviraju.

Realno svakom Isotek u treba vremena ... sad ce nevernici tek da imaju zabavu ko na obe prezentacije i Isoteka u Hayatu i Nordosta u Holiday inn - u , oba prezentera su napomenuli da ono sto smo culi je tek pocetak moguce STRUJNE sinergije izmedju UREDJAJA u sistemu.

Strpljenje se isplati ;-)

p.s.

Za sve NEVERNIKE (necemo vas na lomacu) forumske kolege iz FTA su vam uvek tu ako zelite da probate,ako to uopste zelite :roll:

Link to comment
Share on other sites

Kod kablova se jasno cuje napredak svaki dan, stari su tek desetak dana (sem jednog koji je kupljen polovan i usviran), svaki dan je sve bolje.Odmah su svirali jako dobro cim su odpakovani ali se to jos poboljsavalo,.najveca razlika je bila posle prvih 3-4 sata slusanja.Sad to ide sporije ali ide.Kazu 200-300 sati im treba da se potpuno usviraju.Isotec je tu od pre 3 dana i on je odmah iz kutije svirao solidno ali nisam bio impresioniran, medjutim on je vec za sat vremena rada krenuo da poboljsava sveukupan zvuk i do zavrsetka te slusne seanse od 4-5 sati bio sam potpuno siguran da treba da ostane u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Uh,u kakvom pravcu ide ova tema. :screwy

Pitam se ,pitam,da li je ovaj ,nas kabal FTA , domace proizvodnje ili je PRC,a ovde samo propisno zavaren. ? :roll:

Posto smo u jednom trenutku,hteli da postanemo pokrajna u PRC,odgovor bi tada bio DA ;-)

ali ipak konacni je NE

:wave2 & :cheers

PS

Ovo je prica o Nordost strujnim kablovima,

i mi bi rado,da nas uzmu pod svoje...

Link to comment
Share on other sites

Posto smo u jednom trenutku,hteli da postanemo pokrajna u PRC,odgovor bi tada bio DA ;-)

ali ipak konacni je NE

:wave2 & :cheers

PS

Ovo je prica o Nordost strujnim kablovima,

i mi bi rado,da nas uzmu pod svoje...

Nema potrebe da menjas temu,nigde se ne pominje Nordost u naslovu. :nono

Hoces da kazes da su FTA kablovi napravljeni od domacih sirovina ?

Ne znam zasto pravite maglu, vecu nego sto jeste.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe da menjas temu,nigde se ne pominje Nordost u naslovu. :nono

Hoces da kazes da su FTA kablovi napravljeni od domacih sirovina ?

Ne znam zasto pravite maglu, vecu nego sto jeste.

Pokusavam da shvatim poentu ovog posta ali mi ne ide..insinuiras li da su Nordost kablovi pravljeni od njihovih sirovina ili npr Samsung telefoni od iskljucivo Samsung sirovina..rekao bih da nisu kao sto ni FTA verovatno ne topi svoj bakar, izvlaci ga u zicu, presvlaci srebrom itd...

Poz.,

G.

P.S. dobra tema malo za promenu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...