Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 sati ranije, Markoni76 said:

Ja imam vrlo poyitivno iskustvo sa PROSAFE produynim kablovima. Kompletno su domace proiyvodnje i ljudi rade specijalne serije sa Lapp kablom i feritnim prstenovima, imaju cak i opcije kablova punjene kvarcnim peskom. Jako kvalitetno odradjeno u aluminijumskom kucistu i sa posebnim keramickim jeygrom koje sam video samo kod njih, a kablovi 3x1,5 i 3x2,5 jako kvalitetni. Preporucujem

Vidim da govoriš o Prosafe-u u 3. licu, pa zaključujem da si samo korisnik. No, u galeriji si postavio sve jedan njihov proizvod. Pomislio bi čovek da si ih sve probao ili možda da o Prosafe-u treba da govoriš u 1. licu, tj. da si zainteresovana strana. 

Da ne bude nesporazuma, ništa loše nisam mislio da kažem, prosto da utvrdimo činjenice. Inače bih voleo da vidim i probam kablove, lepo izgledaju.

Link to comment
Share on other sites

Odlicno resenje za filtriranje mreznog napona jeste koriscenje izolacionih trafoa (zovu ih jos i medicinskim trafoima). Ako se koristi dobar izolacioni trafo, kao npr. Lundahl LL1655, dobicete cujno bolji zvuk uredjaja. Ovaj Lundahl ima zazor, tako da automatski uklanja DC komponentu iz mreze i dodatno filtrira VF smece, ako ga ima. On je snage od 300 VA, sto znaci da treba voditi racuna o snazi uredjaja koji se za njega kaci. Ja sam stavio DAC iza ovog razdvojnog trafoa i dobio jasno bolji zvuk.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja bi složio sa Dejanom. Ne mora se ići u inostranstvo po tako nešto jer se može kupiti jedan takav trafo i kod nas. Nenad Napijalo pravi trafoe po potrebnoj snazi i željenom dizajnu. Meni je trafo napravio ogroman iskorak napred.

http://www.nnacoustics.com/p_power_supply.php

Robespjer - Ja sam probao te letve, to loše radi, to je proizvod za industriju ne za audio tehniku.

Link to comment
Share on other sites

Ekspanzijom mobilinih uredjaja i koriscenjem njihovih malih ali efikasnih strujnih punjaca (koji dosta zagadjuju napojnu mrezu) doslo je zadnjih godina do znacajnijeg uvecanja HF djubreta u mrezi. To je jedan od razloga zasto sve vise komercijalnih uredjaja koriste tzv. IEC filtere poput ovih:

http://www.digikey.com/en/product-highlight/s/schaffner/fn9244-iec-inlet-filter-series

Oni nisu skupi a pruzaju elementarnu zastitu od HF djubreta. Ja bih dodao da je koriscenje ovakvih filtera minimum koji treba preduzeti da bi se uredjaj zastitio od djubreta koje dolazi iz mreze.

Jedan od razloga za filtriranje HF djubreta jeste cinjenica da regulatori (ako ih ima) koji se obicno nalaze iza filterske sekcije napajanja, rade u odredjenom frekventnom opsegu, u okviru kog pruzaju regulaciju za koju su projektovani. Vecina njih, medjutim, kada je suocena sa frekvencijama visim od nekog za taj regulator dozvoljenog opsega, pocne da generise izoblicenja - odnosno ne radi vise onako kako je to predvidjeno. Zato ce se razlika u zvuku cuti kada se na uredjaj zakaci kondicioner ili neki dobar strujni kabl iako uredjaj poseduje recimo vise regulatora u sebi.

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎03‎/‎2016 at 13:10, DejanM said:

Odlicno resenje za filtriranje mreznog napona jeste koriscenje izolacionih trafoa (zovu ih jos i medicinskim trafoima). Ako se koristi dobar izolacioni trafo, kao npr. Lundahl LL1655, dobicete cujno bolji zvuk uredjaja. Ovaj Lundahl ima zazor, tako da automatski uklanja DC komponentu iz mreze i dodatno filtrira VF smece, ako ga ima. On je snage od 300 VA, sto znaci da treba voditi racuna o snazi uredjaja koji se za njega kaci. Ja sam stavio DAC iza ovog razdvojnog trafoa i dobio jasno bolji zvuk.

Ja imam Isotek GII minisub sada, pre njega sam imao sima pointe manji iso trafo I bio prezadovoljan. Posebno je pravio pozitivu pre DAC-a, koji god sam stavljao na njega, North Star, VALAB NOS 8X1543 ili Audio Note 1.1/II Signature, uvek je bilo znacajno bolje - digititis smanjen, dobijala se transparencija I naturalnost, dinamicki raspon, image itd...sto ti kazes isto. Sad imam ideju da iz zida prvo ide jedan masivan iso trafo, recimo 1,5KV ili jaci, ali ne toroidni, jer sam cuo da je bolje resenje EI!

Zatim Isotek. Sta mislis o tome? Jel moze da prodje "dupla  filtracija", napominjem da imam SET, eto ga na avataru, nikakvi strujno gladni uredjaji, tih 1.5 ili 2 KV bi bili dobrano overdimensioned za moj system. Mene kopka ova firma http://www.elmatt.rs/ vidim da I'm se trafoi prodaju u Conradu, valjda to uliva poverenje u kvalitet? A to sto pricas za Lundahl I "zazor", to mi je I ovaj covek iz Elma objasnjavao nesto, ali ja sam laik za to, uglavnom za razliku od medicinskog  iso "klasicnog", za audio ima neka caka jos da rezultat bude bolji. Jel to to o cemu pricas, jel mozes da objasnis, verujem da dosta ljudi ovo interesuje...

Link to comment
Share on other sites

"Dupla filtracija" koja bi se sastojala od izolacionog trafoa i IsoTek filtera je dobra ideja.

Te trafoe koje pominjes ne poznajem i nemam nikakvog iskustva sa njima. To sto se prodaju preko Conrada ne mora puno da znaci.

Sto se tice vazdusnog zazora kod trafoa - ta prica nije jednostavna i ja je takodje ne znam do kraja jer se ne bavim dublje transformatorima. Radi se o tome da DC takodje stvara flux u jezgru, koji sabran sa fluxom koji stvara AC (a to je korisna energija koja se prenosi) moze da dovede do zasicenja trafoa (krajnje nepozeljna pojava). Ubacivanjem malog vazdusnog zazora se smanjuje permeabilitet jezgra, smanjuje se induktivnost primara trafoa, cime se omogucavaju vece struje primara i veci korisni flux koji se prenosi ka sekundaru. Samim tim se efekat koji stvara DC komponenta na primaru smanjuje na sekundaru trafoa. Pazljivom konstrukcijom trafoa i pravljenjem vazdusnog zazora (npr. Lundahl LL1655 je trafo sa C jezgrom) ta DC komponenta moze dodatno da se kompenzuje balansiranjem jezgra na primarnoj strani. Kako se ovo tacno izvodi - to ne znam - to je verovatno tajna proizvodjaca. Evo sta kaze Lundahl na tu temu:

"The core is assembled with a carefully selected, very small air-gap to compensate for any mains DC-unbalance."

Link to comment
Share on other sites

Hvala, dugo me kopkalo da li je to uopste dobra ideja da gradim takav system, sad mi je lakse :) Znam da ovaj Brasha iz Elma radi medicinske I za izvoz u west Europe, a Ima dugo iskustvo u tome, ako to moze da bude neka sigurnost u kupovini. Jedino sam nasao jos STF iz NIsa I takodje pricao sa covekom. On mi rece da je radio za Bracinca takve iso trafoe za audio primenu I takodje navodio nekakvu razliku u odnosu na bazicni iso trafo u medicinskoj primeni, Jel distribuise neko Lundahl u Srbiji? Sad gledam Lundahl LL1655  to je 300VA, dovoljan za izvore I mozda low powered SET tipa 2A3  kolko vidim, ima li vecih I koja I'm je cena?

Link to comment
Share on other sites

Naci dobar trafo nije jednostavna stvar. Lundahl LL1655 kosta oko 160 eura. Zastupnistvo Lundahla u Srbiji ne postoji a i u Evropi postoji svega nekoliko firmi koje prodaju te trafoe. Ja ih kupujem ovde:

http://www.jacmusic.com/

Lundahl proizvodi samo dva tipa ovakvih izolacionih trafoa: od 300 VA i od 100 VA.

Amplimo iz Holandije (trafoi se medjutim motaju u Engleskoj) nudi bolji izbor izolacionih trafoa. Ja imam jako dobro iskustvo sa njihovim trafoima za napajanje ali nisam probao ove izolacione. Amplimo medjutim pravi iskljucivo torusne trafoe, tako da ovi izolacioni nemaju zazor i ne uklanjaju DC. Kod Amplima moze da se naruci trafo po zelji. Slicnu uslugu radi i Sowter

http://www.sowter.co.uk/

U Nemackoj postoji vise firmi koje prave solidne trafoe a po cenama su povoljniji od ovde pomenutih firmi. Jedna od takvih, koja uziva solidan ugled jeste:

http://www.block.eu/en_UK/products/transformers/product/393227/?v[]=655504&v[]=655505&v[]=655506&v[]=655507

Ja sam koristio njihove male napojne trafoe od po 10 VA i to je radilo sasvim dobro. Ne zuje ... :-)

Inace, IsoTek u nekim svojim uredjajima koristi izolacione trafoe. Obicno ide strujni filter uradjen pomocu pasivnih komponenti, onda stavljaju izolacioni trafo a onda na samom izlazu uredjaja stavljaju veoma mali, jednostruki,  pasivni filter. Tako da mozes da taj koncept iskopiras: stavi prvo neki IsoTek strujni filter (bez izolacionih trafoa), onda stavi veliki izolacioni trafo a sami uredjaji obicno vec imaju one male, gore pomenute, IEC filtere. Staviti IsoTek uredjaj ispred izolacionog trafoa ima prednost jer obicno svi komercijalni strujni filteri imaju implementiranu i zastitu od prevelikog napona, tako da je dobro da ta zastita bude sto blize mrezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/29/2012 at 19:57, beast said:

Meni ovi iz Accuphase-a napisali da nikako ne koristim drugi strujni kabl, sem onog što sam dobio uz komponente! Ja ih poslušao. :)

Probao sam nekoliko kablova u cenovnom rangu od 50 do 600 e, i ja neÄuh nikakvu razliku. Tako da za power supplay, cd i amp koristim "kompjuteraÅ¡ke kablove", a za NDX imam Naim-ov Power line kabl (poÅ¡to on nije ukljuÄen u power supplay već direktno u zid).

InaÄe verujem da neko Äuje razliku u strujnim kablovima.

 

:wave2

Dobar, vrlo dobar.

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2016 at 14:05, beast said:

A onda je došao Zoki sa FTA RR kablom.... I dan danas mi stoji na Accuphase pojačalu. ;)

Potvrdjujem za RR, imao sam ga zajedno sa kamarom drugih kablova. Ja sam se odlucio na kraju za F varijantu, jer je bila nesto jeftinija, a razlika u zvuku je bilo minimalno, bukvalno da se pomucis da cujes. Ti imas ipak "nesto" bolje pojacalo, tako da bi razlika pretpostavljam bila i mnogo veca :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...