Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

Ako znate da slusate primeticete razliku izmedju slusanja u toku dana i uvece kad industrija radi smanjeno. Da bi ovo primetili ne morate da budete audiofil, dovoljno je da slusate radio stanicu u toku dana i uvece i primeticete sigurno razliku u prijemu. Uostalom i Ninja je to naveo u jednom od prethodnih postova ali izgleda ovde citanje postova ide tako sto se cita samo ono sto citaocu odgovara da bi zapoceo diskusiju. Ovo je dovoljan primer kako smetnje uticu na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne moras da mi verujes ali cu ti prepricati post coveka sa jednog stranog foruma

Napisao je da mu se zvuk sistema popravio a da nista nije petljao po tom pitanju,

Kada je izasao iz kuce video je majstore koji su menjali staru ulicnu instalaciju...

:cheers

Zasto ti ne bih verovao - upravo to sto pises potvrdjuje ono sto ja pokusavam da kazem.

Usko grlo moze da nastane bilo gde na putu struje do uredjaja. Ako je tebi ostatak instalacije usko grlo mozes da stavis u poslednjih metar sta hoces, neces ga otkloniti.

Problem moze da bude instalacija u samoj zgradi, ulicna instalacija ili nesto trece - rezultat je isti.

Zbog toga ulaganje u basnoslovno skupih poslednjih metar kabla ima smisla ako je sve ispred savrseno. A da li je?

Link to comment
Share on other sites

Zasto ti ne bih verovao - upravo to sto pises potvrdjuje ono sto ja pokusavam da kazem.

Usko grlo moze da nastane bilo gde na putu struje do uredjaja. Ako je tebi ostatak instalacije usko grlo mozes da stavis u poslednjih metar sta hoces, neces ga otkloniti.

Nema uskih grla,ima samo losih kablova :plakanje

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Ako znate da slusate primeticete razliku izmedju slusanja u toku dana i uvece kad industrija radi smanjeno. Da bi ovo primetili ne morate da budete audiofil, dovoljno je da slusate radio stanicu u toku dana i uvece i primeticete sigurno razliku u prijemu. Uostalom i Ninja je to naveo u jednom od prethodnih postova ali izgleda ovde citanje postova ide tako sto se cita samo ono sto citaocu odgovara da bi zapoceo diskusiju. Ovo je dovoljan primer kako smetnje uticu na zvuk.

Ne znam da li znam da slušam, znam da nisam audiophile, makar želim da verujem u to, ali sam ovaj effect primetio i (negde) i opisao. Ja sam ga, izgleda greškom, pripisivao nekim drugim razlozima... Ima smisla...
Link to comment
Share on other sites

@pera a i ostali

Niko nije stao na crevo. Struja je doÅ¡la ali je pitanje kako se isporuÄuje pojaÄalu i kako promene u onome Å¡to "povuÄe" pojaÄalo utiÄu na ostalo ( interkonekte, npr). Uostalom analogije su obiÄno samo duhovito simpatiÄne i nemaju mnogo veze sa stvarnošću. Zato i ne volem da pravim analogije kao "creva",""automobili" i sl. Struja je mnogo kompleksnija od prolaska vode kroz creva. ( Analogiju sa crevima i burićima je mislim pravio "bivÅ¡i" Älan foruma B&B ako se ne varam)

I ja sam imao problem sa lapmaÅ¡em kada sam ga doneo. Jednog dana radi kako treba, drugog me izluÄ‘uje ili poÄne da svira tek posle 5-6 sati zagrevanja. Sve reÅ¡eno kasvetnim kablom za napajanje ( kabl od linaka) i mrežnim filterom. ViÅ¡e nije imalo uticaja dal komÅ¡ika kuva ajvar ili džem, usisava ili Å¡ta već.

Daklem, ima nešto u zadnjem metru. Mene samo nerviraju dve stvari u fami o strujnim kablovima:

1. Tapka se u mraku i isprobavaju razne stvari bez ikakve teorijske razrade ( Å¡irmuju se i vodovi za masu , Å¡ta sve ne) , i

2. Nenormalne cene koje se nauvavaju za takve High End kablove, utiÄnice i sl. Pobogu to je parÄe bakra. 8$ koÅ¡ta kila žive vage. Ne znam Å¡ta da mu se radi pa da mu se cena popne na nekoliko K$. Ali to je već standardna stvar u HiFi.

Link to comment
Share on other sites

Milovane, otici cu ja kad budem hteo i ako budem hteo.A ti se nalazis na temi koju sam ja zapoceo i govori o strujnim kablovima i kondicionerima a slabo o tome pises.Molim te, nemoj da ti ja budem problem, slobodno pisi na ovu temu sta mislis, kakva su ti iskustva, a ako zelis o meni da pricas, pozovi me, sad imas telefon pa da se ispricamo ko ljudi.A pitao sam te cime se bavis, posto ti znas cime se ja (izmedju ostalog) bavim i kritikovao si me, pa da se propisno upoznamo.Ali ako neces da se to zna nema problema, cenim to.

Ma nema problema, sve je Ok...samo par stvari

- mi se ne poznajemo, i ja stvarno nisam znao da si u prometu muz. uredjaja...mozda sam u tome jedini, ali tako je

- po meni, da si u startu teme napomenuo npr. -narode, ja radim dosta sa spravama, i kroz ruke su mi prosle i vrlo kvalitetne i one druge i evo vam inf. iz prve ruke iz mog iskustva u vezi strujasa i kondicionera...Svi mi bi mogli da kazemo samo, kapa dole, svaka cast kada covek sa toliko iskustva hoce to da podeli sa drugima...Ovako, bez zle namere, ispada kao da si se krio, da te neko "provalio", da moras da se pravdas, itd.

Naravno da je tema dobra, prati se i da ne idemo dalje u off

Link to comment
Share on other sites

1. Tapka se u mraku i isprobavaju razne stvari bez ikakve teorijske razrade ( Å¡irmuju se i vodovi za masu , Å¡ta sve ne) , i

Siroma u mojim postovima imate sve teorijski potrebno da napravite dobar interkonekt i mrezni kabel. Ako obratite paznju vecina mojih postova izlaze sustinu problema, svaka rec ima tezinu, samo je problem sto kao i svima u Srbiji treba povuci za uvo i prstom pokazati u cega treba da gledaju jer niko nije uzeo knjigu i nesto naucio a onda iz mojih postova uvideo osnovni problem i tako pronasao resenje. Znanje se stice u knjigama a ne na internetu i forumima. internet je tu samo da pokaze ideju a posle toga trebate ukljuciti teoriju naucenu iz pravih knjiga.

Link to comment
Share on other sites

Impulse zaÅ¡to mene vuÄete za uvo. Vucite one koji prave kablove a neće da uÄe.

Meni baÅ¡ i nije bilo jasno kako su polimerni molekuli izolatora postali dipoli i kako oni svojim usmerenjem utiÄu na zvuk. Takodje mi nije jasno kako struja(elektroni) koji najednakom brzinom dolaze prave puniji zvuk. Al Å¡to pa meni mora sve da bude jasno.

Link to comment
Share on other sites

Slusam radio ovih dana. Prijem je bio koliko toliko dobar dok nije pao sneg. Sada sam sem osnovnog dobio i gomilu path signala sa razlicitim kasnjenjem. Svi ovi zakasneli signali prave da ton duze traje, kao sa reverberacijom, takoo dobijate nejasniji zvuk ali osecaj mnogo punijeg koji ispunjava sobu zbog delimicnog odjeka. Ista je stvar i sa kablom.

Sto se tice karakteristika izolatora u kablovima, navescu primer izolatora u kondovima kojima takodje trreba vremena da se usviraju. Mereno na mom Sencore LC103 dielektricna apsorpcija i curenje (leakage) nije isto na novom kondu i usviranom. Cak se i ESR razlikuje.

Ne vucem ja Vas za uvo nego sam uopsteno rekao iz primera gomile koja pokusava da znanje nadje na internetu. Ima ga ali nije sazeto u dve strane foruma

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice spominjanih impulsnih struja (ne mojih - Impuls), mislilo se na struje dopunjavanja elektrolita jer se elektroliti u pojacalu dopunjuju samo u trenutku kada je amplituda naizmenicnog signala sa trafoa veca od napona na elektrolitima, naravno racunajuci pad napona na ispravljackim diodama. Pa ako pojacalo vuce kontinuirano iz elektrolita 2A i ako je vreme dopunjavanja elektrolita 10 puta manje onda u tim trenucima tece ka elektroliotima 20A. Ako je kapacitet elektrolita jos veci manje ce pasti napon na njemu pa ce vreme kad je napon na trafou veci jos krace i struje punjenja jos vece. Zbog ovih stavri kontakt na mreznim kablovima mora biti dobar a sa tako velikim strujam a i presek ima uticaj. Velike struje kroz kabel emituju i ogromnu smetnju u prostor pa je i sirm kabla vrlo bitan. Oni koji su montirali muziku u kola znaju da cinchevi u autu do pojacala budu triput sirmovani jer znaju da pokupe smetnje sa alternatora i bobine

Najzad i postovi sa nekim smislom u ovoj temi. Hvala! :)

Neki proizvoÄ‘aÄi u svojim reklamnim materijalima u sluÄaju pojedinih strujnih kablova daju veliki znaÄaj materijalu voda, njegovoj kriogenizaciji, itd,

što bi delom trebalo da opravda (nenormalne?) cene od više hiljada evra

Šta se dešava u strujnom kablu, u vezi sa upotrebljenim materijalom od kojeg su napravljeni vodovi?

Posmatrano u svetlu cinjenice da mi u stvari punimo kondezatore u napajanju pojaÄala iz kojih struja ide dalje u uredjaj.

Kako kondenzator u napajanju, kao usputna stanica i rezervoar energije,

zna da li je do trafoa uređaja, AC napon iz zida došao kroz zlato, srebro, long grain bakar ili obicni OFC, pa još kriogenizovan ili ne,

pa shodno tome uređaju dalje isporucuje bolju ili losiju struju?

Iz tvog posta zakljuÄujemo da su za strujni kabl najbitniji adekvatan presek, dobar kontakt i Å¡irm, sa Äime se i mnogi "nevernici" apsolutno slažu.

Možda i neka pletenja mogu imati uticaj zbog promene RLC parametara kabla, pa se isti delom može ponašati kao neki jednostavniji strujni filter.

Å ta je optimum i koja je granica posle koje poÄinje vudu magija koja služi za mažnjavanje para?

Mnoga od ovih pitanja smo već mnogo puta postavljali na forumu, ali smislenih i teorijom obrazloženih odgovora iz nekog razloga nije bilo.

.

Link to comment
Share on other sites

@Impulse

Jeste napisali odliÄan post u ovoj temi i praktiÄno naveli mnoge elemente koji utiÄu na ovu problematiku.

Nažalost malo ste i napravili "gustu Äorbu" gde su se mnoge stvari pomeÅ¡ale . Sada joÅ¡ viÅ¡e pravite zameÅ¡ateljstvo sa radio programom i snegom. Tu je u pitanju preno radio talasa kroz fluide. Da ne pominjemo jonosferu i ostale meteroloÅ¡ke faktore. Ovo apsolutno nema veze sa ovom temom a i objaÅ¡njenje " da gomila path signala sa razliÄitim kaÅ¡njenjem ..koji prave da ton duže traje..." je u najmanju ruku diskutabilno. Da se ostavimo toga. BTW ko god ima satelitski tanjr zna da kada napada sneg od slike nema niÅ¡ta.

Dalje, elektroliti u kondu mogu i da pristanem da se usviravaju i utiÄu na zvuk ali izolator oko power kabla??? Daj molim te.

Link to comment
Share on other sites

1. Tapka se u mraku i isprobavaju razne stvari bez ikakve teorijske razrade ( Å¡irmuju se i vodovi za masu , Å¡ta sve ne) , i

2. Nenormalne cene koje se nauvavaju za takve High End kablove, utiÄnice i sl. Pobogu to je parÄe bakra. 8$ koÅ¡ta kila žive vage. Ne znam Å¡ta da mu se radi pa da mu se cena popne na nekoliko K$. Ali to je već standardna stvar u HiFi.

1.Ne postoje programi i simulacije,gde ti ubacis broj provodnika,broj licni ,sastav,geometriju,vrste konektora,a on ti na kraju, sazvace sve to i izbaci kao Super ili Los kabel

Najtacnija prica kako se dolazi do dobrog kabla je prica *kako su nastali Auditorijum 23 *

Vasa pojacala ce raditi i sa zicicama od kineskih jelki,ako bas hocete da znate,

Jedna licna od 0,17mm trpi struju oko 3A,

Ko od ing& teh& svajsera moze da mi kaze kakvi ce biti basovi scena visoki iz uvida u el.shemu,ili iz sumulacije ?Radi ili ne radi,osciluje ili ne osciluje i to je sve

Vidovnjaci za zvucnike sa gomilom karakteristika-dok ga ne sastavis cujes i upeglas- nista od zvuka

Zato i ne razumem audio vidovnjake koji mogu na osnovu svega toga da provale kakav ce biti zvuk iz preseka kabla i teh.podataka

2,Cene, i cene, Najjbolji Fututech strujni konektori su oko 2x300e,zar ocekujes da ti ih neko proda po toj ceni kad su na kablu,

Mali pomaci u High Endu na gore, su veoma skupi,jer su vec dovoljno visoko i svaka promena na bolje, se placa

Uostalom, ljudi koji poseduju te komponente,nije im zao,mogu to da plate,da nema kupaca za tu robu,ona ne bi ni postojala

:wave2 & :cheers

Link to comment
Share on other sites

Kujo, vec sam negde ranije pisao da nece svaki kabel na svakom mestu dati isti rezultat i da se zbog toga mora probati upravo zbog karakteristika potrosaca.

Utice i nacin motanja. i to sam vec napomenuo kod Kimber PK10. Sto se tice LC filtera dobijenih kontrukcijom kabla, zavisi opet od slucaja koju smetnju treba da ocisti. Evo upravo sad radim nesto na osciloskopu, iako je sonda kompletno oklopljena primam poprilicnu smetnju od bezicnog misa. Zatim neonka u lampi takodje pravi smetnju.

Siroma, navedite mi cim se bavite i dacu Vam primer smetnji u Vasoj struci. i zasto kabel posmatrate kao zicu kad je to elektricni spoj i otpora i kapaciteta i induktivnosti ali i dejstvo polja drugih provodnika. Cinjenica da izolator u power kablu nema uticaj kao u interkonektu a Vi opet citate samo ono sto Vam odgovara za diskusiju. Zar Vam se ne cini kao "deja vu"

Pero, mogli bi dopuniti tu temu sa drugim mojim objasnjenjima

Link to comment
Share on other sites

Napali ste coveka bez razloga,postavio je ozbiljnu temu koja je sad otisla u sasvim drugom pravcu,.Voleo sam da cujem iskustva sa strujnim kablovima i ako ne verujem da strujni kabal moze bas toliko da utice na zvuk u sistemi ali...nisam imao prilike da probam skuplje kablove tako da sve je moguce. babylon11 nema potrebe da se ljutis sto ti je otkriven identitet(007)vidim da na kp imas odlicne uredjaje.Moze biti samo plus,ja bih uvek kupio radije neki uredjaj od nekog pouzdanog pogotovo ako je ozbiljan clan ovog foruma,sto ne sumnjam da nisi.

Hvala Vlado na podrsci.
Link to comment
Share on other sites

Kujo, vec sam negde ranije pisao da nece svaki kabel na svakom mestu dati isti rezultat i da se zbog toga mora probati upravo zbog karakteristika potrosaca.

Hvala na brzom odgovoru! :thumbsup2

Mene interesuje uticaj materijala od kojeg su naÄinjeni vodovi - zlato, srebro, itd, kao i kriogenizacija i sliÄne stvari za koje pojedini proizvoÄ‘aÄi traže puno para.

Kako kondenzator u napajanju, kao usputna stanica i rezervoar energije,

zna da li je do trafoa uređaja, AC napon iz zida došao kroz zlato, srebro, long grain bakar ili obicni OFC, pa još kriogenizovan ili ne,

pa shodno tome uređaju dalje isporucuje bolju ili losiju struju?

Na ovo, kada su strujni kablovi u pitanju, nisam uspeo da nadjem neki smislen i teoretski obrazložen odgovor.

.

Link to comment
Share on other sites

Pero, mogli bi dopuniti tu temu sa drugim mojim objasnjenjima

To bi bilo vrlo korisno. Te je postove originalno sakupio nkrgovic.

Ja nisam moderator, te sam ne mogu (i ne umem) to da uradim, ali mogu u svoje ime da zamolim moderatore da nastave sa dopunjavanjem teme, koju smatram veoma korisnom.

Link to comment
Share on other sites

Na zalost na to pitanje jos nisam nasao teorijski odgovor. Probao sam da kopiram interkonekt koristeci cisto srebro u teflonu ali sam dobio ocajne rezultate. Trenutno mi fabricki Oehlbach XXL 100 radi odlicno a pokusavam da kopiram konstrukciju XXL200 ali sa bakrom i teflonom da vidim rezultate. Sa srebrom nisam imao nesto srece

Link to comment
Share on other sites

1.Ne postoje programi i simulacije,gde ti ubacis broj provodnika,broj licni ,sastav,geometriju,vrste konektora,a on ti na kraju, sazvace sve to i izbaci kao Super ili Los kabel

Å to je najbolje, neki i postoje.

Mogu se na internetu naći za sada jednostavni kalkulatori koji u obzir uzimaju duzinu voda, presek voda, vrstu voda (pun ili licnasti), razmak izmedju vodova, vrstu izolacije,

koji kao rezultat daju linearnost frekventnog opsega, fazno kasnjenje po frekvencijama, itd.

Matematika i formule za izraÄunavanja postoje.

Samo treba naći nekiog nauÄnika/stuÄnjaka koji je dovoljno dokon da sve to sklopi i pretoÄi u program,

koji bi mogao da simulira/izraÄunava sve te efekte kod složenijih konstrukcija kablova sa viÅ¡e promenljivih faktora.

Na svu sreću (za proizvoÄ‘aÄe Äije kablove konstruiÅ¡u NASA struÄnjaci) ili na nesreću (kupci),

pravi struÄnjaci imaju pametnija i za planetu važnija posla, tako da se tako neÅ¡to neće dogoditi uskoro, najverovatrnije nikada. :)

.

Link to comment
Share on other sites

Kujo,

Na to pitanje nema odgovora - bar koliko je meni poznato. U elektrotehnici se uci da vrsta materijala utice na otpor kroz parametar koji se zove specificna provodljivost. Srebro npr. ima najbolju spec. provodljivost ali kada se izracuna razlika u otporu zice duzine 1m dobije se zbilja neznatna razlika. Brzina provodjenja signala kroz srebrnu zicu je veca u odnosu na recimo bakarnu na toj duzini kabla reda nekoliko mikro-sekundi. Da li je to nesto sto nase culo sluha moze zbilja da opazi ? Opste prihvaceno misljenje je da to nije moguce ... ali mi cujemo razliku bilo da se radi o interconnect, trafoima motanim srebrnom ili bakarnom zicom a kazu da je to slucaj i kod strujnih kablova. Ali da li je brzina prenosa signala uopste relevantna za kvalitet onoga sto mi cujemo ? Ni to se ne zna pouzdano ...

Ima firmi koji ceo svoj business baziraju upravo na kvalitetu materijala od kog se prave provodnici. Primer: Siltech. Doduse vode oni racuna i o drugim stvarima ali tehnologija izrade provodnika je fokus njihove proizvodnje. Ako ste imali prilike da slusate Siltech (koji je zbilja preskup) mogli ste verovatno u pojedinim slucajevima da dozivite "prosvetljenje" - ozbiljno dobre zice. Ali zasto je to tako ... ???

Inace matrijal od kog se prave provodnici jeste samo jedan deo price o strujnim (ali i svim drugim) kablovima. Cela prica je dosta slozenija nego sto se na prvi pogled cini ...

Link to comment
Share on other sites

Ma nema problema, sve je Ok...samo par stvari

- mi se ne poznajemo, i ja stvarno nisam znao da si u prometu muz. uredjaja...mozda sam u tome jedini, ali tako je

- po meni, da si u startu teme napomenuo npr. -narode, ja radim dosta sa spravama, i kroz ruke su mi prosle i vrlo kvalitetne i one druge i evo vam inf. iz prve ruke iz mog iskustva u vezi strujasa i kondicionera...Svi mi bi mogli da kazemo samo, kapa dole, svaka cast kada covek sa toliko iskustva hoce to da podeli sa drugima...Ovako, bez zle namere, ispada kao da si se krio, da te neko "provalio", da moras da se pravdas, itd.

Naravno da je tema dobra, prati se i da ne idemo dalje u off

Ne vidim nikakav razlog da bilo sta posebno napominjem u vezi mog privatnog zivota, ja sam samo iskreno i posteno izneo svoje iskustvo koje sam stekao.Ne smatram sebe nekim expertom za probleme struje i nemam naviku da se tako ljudima predstavljam.A iskustvo iz prve ruke ste dobili , jer sam dosta detaljno opisao kakve sam promene dobio i sa kojim kablovima.Takodje mi ne pada na pamet da se bilo kome za bilo sta pravdam, ko hoce da cita temu neka cita, ko nece ne mora, "vernik", "nevernik", ne marim.Mogu da kazem da sam i ja davno bio jedan od "nevernika", sve dok se sam nisam uverio koliku je razliku moguce dobiti, prvo sa slabijim Kovinic kablovima a sad i sa ovim jacim. I bas zato hocu to da podelim sa drugima, jer nemam lose ili koristoljubive namere.E sad, uvek je bilo i bice ljudi kojima sve smeta i u svemu traze neke nize porive.Neka bude i toga, na kraju krajeva bas me briga.Covek koji me je "provalio", kako kazes je to uradio da bi pokusao da me predstavi u losem svetlu, pa je posegao za mojim privatnim zivotom.Meni licno ne smeta, cak mi moze doneti dobro ali mislim da niko nema pravo sa tim da se igra.Zato sam reagovao a ne zato sto se krijem.

Bez zle namere

Link to comment
Share on other sites

Kujo,

Na to pitanje nema odgovora - bar koliko je meni poznato. U elektrotehnici se uci da vrsta materijala utice na otpor kroz parametar koji se zove specificna provodljivost. Srebro npr. ima najbolju spec. provodljivost ali kada se izracuna razlika u otporu zice duzine 1m dobije se zbilja neznatna razlika. Brzina provodjenja signala kroz srebrnu zicu je veca u odnosu na recimo bakarnu na toj duzini kabla reda nekoliko mikro-sekundi. Da li je to nesto sto nase culo sluha moze zbilja da opazi ? Opste prihvaceno misljenje je da to nije moguce ... ali mi cujemo razliku bilo da se radi o interconnect, trafoima motanim srebrnom ili bakarnom zicom a kazu da je to slucaj i kod strujnih kablova. Ali da li je brzina prenosa signala uopste relevantna za kvalitet onoga sto mi cujemo ? Ni to se ne zna pouzdano ...

Ima firmi koji ceo svoj business baziraju upravo na kvalitetu materijala od kog se prave provodnici. Primer: Siltech. Doduse vode oni racuna i o drugim stvarima ali tehnologija izrade provodnika je fokus njihove proizvodnje. Ako ste imali prilike da slusate Siltech (koji je zbilja preskup) mogli ste verovatno u pojedinim slucajevima da dozivite "prosvetljenje" - ozbiljno dobre zice. Ali zasto je to tako ... ???

Inace matrijal od kog se prave provodnici jeste samo jedan deo price o strujnim (ali i svim drugim) kablovima. Cela prica je dosta slozenija nego sto se na prvi pogled cini ...

Poenta pitanja je u tome da u sluÄaju strujnih kablova imamo usputnu stanicu u vidu kondezatora u napajanju, koji predstavljaju rezervoar energije koju dalje po potrebi isporuÄuju.

Pitanje je kako kondenzator u napajanju, koji je praktiÄno kao neka vrsta baterije koja se prazni po potrebi, zna da li napunjen kroz zlato, bakar ili srebro,

pa shodno tome menja kvalitet struje koju iz svoje rezerve dalje prosleđuje uređaju?

Ne znam koliko tu ima mesta analogijama sa recimo interkonektima...

Neki ljudi Äuju, neki ne Äuju, dokaza nema, a teÅ¡ko ili lako zaraÄ‘ene pare napuÅ¡taju džepove.

FUD (Fear, uncertainty and doubt) faktor, nažalost još uvek pobeđuje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt

Link to comment
Share on other sites

Na zalost na to pitanje jos nisam nasao teorijski odgovor. Probao sam da kopiram interkonekt koristeci cisto srebro u teflonu ali sam dobio ocajne rezultate. Trenutno mi fabricki Oehlbach XXL 100 radi odlicno a pokusavam da kopiram konstrukciju XXL200 ali sa bakrom i teflonom da vidim rezultate. Sa srebrom nisam imao nesto srece

Kolega Impuls svaka cast na ovim inspirativnim i zaista znalackim postovima.Bez vas ova tema ne bi bila ista.Uzivam dok citam .Zahvaljujem vam na znanju koje ste voljni da delite sa nama.

Link to comment
Share on other sites

A da se otvori nova tema

100 pitanja i odgovora o strujnim kablovima, :type

Pa da raspalimo :order

Hi fi Distributeri/Proizvodjaci :xmas VS Nevere u strujne kablove :roll:

Ako odgovori budu na dosadasnjem nivou bice samo sto pitanja bez odgovora.

Ponovicu pitanje na koje nisam dobio odgovor u jednoj ranijoj temi o uticaju skin efekta (http://www.hi-files....140#entry378839):

"Na sajtu proizvoÄ‘aÄa kablova iz naslova teme (Teresonic) dato je objaÅ¡njenje zaÅ¡to su njihovi kablovi tako dobri. IzmeÄ‘u ostalog, jedan od razloga je i smanjivanje skin efekta. S druge strane, poznati proizvodnjaÄ kablova Cardas kaže: "At audio frequencies the effect is quite small" (http://www.cardas.co...ng=Cable+Design pri dnu strane)"

I novo vezano za prethodni post @DejanM

Ako se pogleda donja tabela vidi se da je provodljivost bakra skoro 50% veca od zlata, srebra oko 5% veca od bakra.

Physical Properties Comparison

Table 1 below shows the physical properties of gold, silver, platinum and copper: Physical Property Gold Silver Platinum Copper Density (g/cm3) 19.30 10.49 21.45 8.94 Electrical Conductivity (S/m) 4.1×107 6.30×107 9.43×106 5.96×107 Reactivity Series (no units) #2 #3 #1 #5 Thermal Conductivity (W.m-1.K-1) 318 429 71.6 401 Young’s Modulus (GPa) 79 83 168 110-128 Hardness (Mohs scale) 2.5 2.5 4.25

3.0

Koliki je uticaj provodljivosti, s obzirom da se kablovi prave i od zlata?

Tabela se lose vidi u forumu pa evo ponovo red na koji se onosi pitanje

Gold 4.1

Silver 6.3

Copper 5.96

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...