Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

Prvo ti objasniÅ¡ na koji naÄin imaju uticaj strujni kabeli na ureÄ‘aje sa vrhunski odraÄ‘enom napajaÄkom sekcijom, kao i koja je razlika (tehniÄki) izmeÄ‘u "obiÄnih" i "vrhunskih" strujnih kabela, a onda ja objasnim to oko strujnih petlji. :)

Po kojim kriterijumima oceniš koji je strujni kabel vrhunski?

Ja to ne umem da "objasnim" jer kao sto rekoh, nisam strucan, ali mogu da ti kazem sta sam cuo i doziveo jer svojim usima verujem.Bas sa Accuphase-om a na kraju krajeva i u mom sistemu.Takodje u vezi prepoznavanja razlika izmedju vrhunskih kablova (ne trebaju ti navodnici ,jer veruj mi vrhunski strujni kablovi postoje) i onih koji to nisu , ni to ne mogu da ti objasnim iz istih razloga. Ali cujem koji je vrhunski a koji nije, posebno kad ga "ubacim" u moj sistem koji odlicno poznajem, ne treba mi vise od par sekundi, odmah ga cujem.A o kriterijumima sam vec pisao ranije pa mozes procitati, jer sve napisano je iz licnog slusnog iskustva.Ja sam ozbiljno mislio da si dobrodosao jer sigurno imas sta da kazes na ovu temu sa tehnicke strane ali ako si dosao zbog naseg nedavnog prepucavanja, da mi nesto vracas, nema problema, moze i to.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nema fajta,

Samo postoje i desavaju se stvari u audio svetu

koje se ne uce ni u jednoj srednjoj ETS ili Visoj ETS ili na ETF-u pa zbog toga one ne postoje,bar tako neki misle...

Vrhunska napajacka sekcija da bi dosla do punog izrazaja,mora i jos jednom,mora,da bude napojena iz vrhunskog strujnog kabla energijom(ne bih da koristim velika slova)

Radice ona i sa kablom za lampe 2x0.75mm,ali neces cuti,pun potrencijal uredjaja,za koga si dao lepe pare,jer vrhunska napajacka sekcija ne ide u jeftine uredjaje...

:cheers

:cheers

Potpuno se slazem, a to sam i cuo, upravo kod jednog takvog uredjaja (Accuphase E-460).Vallhala je napravila veliki napredak.
Link to comment
Share on other sites

Nema fajta,

Samo postoje i desavaju se stvari u audio svetu

koje se ne uce ni u jednoj srednjoj ETS ili Visoj ETS ili na ETF-u pa zbog toga one ne postoje,bar tako neki misle...

Vrhunska napajacka sekcija da bi dosla do punog izrazaja,

mora i jos jednom,mora,da bude snabdevena energijom iz vrhunskog strujnog kabla, (ne bih da koristim velika slova)

Radice ona i sa kablom za lampe 2x0.75mm,ali tada neces cuti,pun potrencijal uredjaja- vrhunska napajacka sekcija ne ide u jeftine uredjaje...

:cheers

To nikada tzv. naucnicima nece biti jasno posto ili nemaju cime ili nemaju na cemu da to cuju, najgora je kombinacija ova dva hendikepa i zaslepljenosti dokazivanjem kroz teoriju . . . :D

Link to comment
Share on other sites

Da zapljunem i ja i da se izrazim kao vernik! :) Imam FTA strujni, veoma cujna razlika u odnosu na stock simaudio kabl. simaudio sam stavio na PC. :D Meni je to sa strujnim bio sok, u isto vreme sam dobio LM3 dac i dva FTA kabla i nisam verovao kakav upgrade za 120e a koliko dac ni malo bolje nije zvucao od asus stx-a... Od tada verujem u sitnice, i to me strasno ispunjava, spajkovi, kablovi, zezalice i ostalo. :D Uskoro dobijam FTA na probu kao i jedan transparent strujni pa cemo da vidimo sta se tu desava. :)

Link to comment
Share on other sites

JA:

Isotek Syncro - Steker - Aquarius

Isotec Extreme - Aquarius - ASK

Audience Power - Aquarius - Embla

Isotec Optimum - Aquarius - ~Nagra PLL

Isotec Elite/2 - Aquarius - Quad 2905

Isotec Optimum - Aquarius - Lehmann BCD

Sjajan strujni sistem, a i glavni.Cestitke sa moje strane.Molim te reci mi kako se strujni kablovi manifestuju na Quad-ovima?Ja sam ranije imao ESL 63 i nisam sa strujom tada experimentisao ali uvek sam se pitao.
Link to comment
Share on other sites

Da zapljunem i ja i da se izrazim kao vernik! :) Imam FTA strujni, veoma cujna razlika u odnosu na stock simaudio kabl. simaudio sam stavio na PC. :D Meni je to sa strujnim bio sok, u isto vreme sam dobio LM3 dac i dva FTA kabla i nisam verovao kakav upgrade za 120e a koliko dac ni malo bolje nije zvucao od asus stx-a... Od tada verujem u sitnice, i to me strasno ispunjava, spajkovi, kablovi, zezalice i ostalo. :D Uskoro dobijam FTA na probu kao i jedan transparent strujni pa cemo da vidimo sta se tu desava. :)

Long live FTA Odnos C/K!

Link to comment
Share on other sites

Ja to ne umem da "objasnim" jer kao sto rekoh, nisam strucan, ali mogu da ti kazem sta sam cuo i doziveo jer svojim usima verujem.Bas sa Accuphase-om a na kraju krajeva i u mom sistemu.Takodje u vezi prepoznavanja razlika izmedju vrhunskih kablova (ne trebaju ti navodnici ,jer veruj mi vrhunski strujni kablovi postoje) i onih koji to nisu , ni to ne mogu da ti objasnim iz istih razloga. Ali cujem koji je vrhunski a koji nije, posebno kad ga "ubacim" u moj sistem koji odlicno poznajem, ne treba mi vise od par sekundi, odmah ga cujem.A o kriterijumima sam vec pisao ranije pa mozes procitati, jer sve napisano je iz licnog slusnog iskustva.

Pokušavam da vodim raspravu argumentima. U ovoj zemlji to nije lako, jer većina raspravu shvata kao rat u kome treba da pobede, a ne nešto gde se nastupa razložno i argumentovano.

LiÄno iskustvo za ovakve stvari je manjkavo sa mnogo aspekata. Npr. taj kabel koji si ti sortirao kao vrhunski a koji je bio u tvom sistemu, možda će u drugom sistemu zvuÄati loÅ¡e. Da li je to zbog kabela, ili zbog sistema. Koji je sistem bolji, tvoj ili taj drugi? Da li je onda taj kabel vrhunski ili možda nije, ako se u drugim sistemima ne pokaže dobro?

Link to comment
Share on other sites

Samo postoje i desavaju se stvari u audio svetu

koje se ne uce ni u jednoj srednjoj ETS ili Visoj ETS ili na ETF-u pa zbog toga one ne postoje,bar tako neki misle...

Oni koji su izuÄili samo "Å¡kolu života" ni ne mogu da nastupe sa drugim argumentima. "Verovanje" nije argument.

Vrhunska napajacka sekcija da bi dosla do punog izrazaja,

mora i jos jednom,mora,da bude snabdevena energijom iz vrhunskog strujnog kabla, (ne bih da koristim velika slova)

Radice ona i sa kablom za lampe 2x0.75mm,ali tada neces cuti,pun potrencijal uredjaja- vrhunska napajacka sekcija ne ide u jeftine uredjaje...

:cheers

Vrhunska napajaÄka sekcija ne mora da dolazi ni do kakvog izražaja, treba joj samo sa 1 m žice sprovesti 230 V iz mreže.

Napajanje se u kompletu brine o snabdevanju uređaja strujom. To mu je i funkcija u uređaju, a ne kabelu.

Dakle, kabel sprovodi (na kratkoj relaciji) struju iz mreže, a nije nikakav snabdevaÄ ureÄ‘aja energijom, kao Å¡to si pogreÅ¡no napisao. SnabdevaÄ je elektrana.

JoÅ¡ jednom, objasni nekom suvislom priÄom, na koji naÄin strujni kabel ima uticaj na rad ureÄ‘aja, kada samo sprovodi struju iz mreže do napajaÄke sekcije?

Evo, da ti pomognem, poÅ¡to se ne snalaziÅ¡: ako nije dovoljno dobra izolacija strujnog kabela, može da utiÄe svojim EM poljem na signal u IC kabelima.

Zatim, struni kabel treba da bude dobro tehniÄki izveden: dovoljan presek, kvaliteni konektori koji prave Ävrst kontakt na Å¡to većoj povrÅ¡ini, dobro lemljenje žica, dobra izolacija.

Link to comment
Share on other sites

Pokušavam da vodim raspravu argumentima. U ovoj zemlji to nije lako, jer većina raspravu shvata kao rat u kome treba da pobede, a ne nešto gde se nastupa razložno i argumentovano.

LiÄno iskustvo za ovakve stvari je manjkavo sa mnogo aspekata. Npr. taj kabel koji si ti sortirao kao vrhunski a koji je bio u tvom sistemu, možda će u drugom sistemu zvuÄati loÅ¡e. Da li je to zbog kabela, ili zbog sistema. Koji je sistem bolji, tvoj ili taj drugi? Da li je onda taj kabel vrhunski ili možda nije, ako se u drugim sistemima ne pokaže dobro?

Pa, evo, ja smatram da je moj sistem vrhunski i falio mu je vrhunski kabl.Posle 4-5 meseci intenzivnog slusanja (vrhunskog), pronasao sam kabl koji je vrhunski, za mene, za moj vrhunski sistem.A i ja sam vrhunski covek.Vrh
Link to comment
Share on other sites

Pa, evo, ja smatram da je moj sistem vrhunski i falio mu je vrhunski kabl.

OK, naÅ¡ao si vrhunski kabel, za svoj sistem koji smatraÅ¡ vrhunskim. Jedino Å¡to drugima u drugim sistemima neće mnogo koristiti, jer oni moraju da proÄ‘u svoju turu isprobavanja viÅ¡e kabela, da bi naÅ¡li one koji im odgovaraju najviÅ¡e. I to je trenutak gde sam već napisao da liÄno iskustvo pojedinca ne koristi baÅ¡ mnogo....a Å¡to zoranzu nije shvatio...

A i ja sam vrhunski covek.Vrh

Možda malo da smanjiÅ¡ koliÄinu uvreda po (ranijim) postovima, i taman... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Svesno ili nesvesno, ti si najbolje proÅ¡ao. A zahvaljujući vrhunski odraÄ‘enoj napajaÄkoj sekciji u pojaÄalu.

SVI ureÄ‘aji koji imaju vrhunski odraÄ‘enu napajaÄku sekciju neće mnogo osetiti promenu strujnog kabela, pod uslovom da je kabel tehniÄki korektno odraÄ‘en.

Nije bez veze niti sluÄajno Å¡to su npr. Burmester, Krell, itd., Äak i u CD playerima odraÄ‘ivali napajaÄke sekcije ureÄ‘aja kakve ne bi bile ni u većini komercijalnih pojaÄala.

I to je razlog zaÅ¡to se Äesto promena strujnog kabela viÅ¡e Äuje na izvorima i preampovima - bedno uraÄ‘ena sekcija napajanja.

Postoji joÅ¡ naÄina da su u sistemu promene strujnog kabela izrazito Äujne. Stvaranje strujnih petlji, na relacijama: ureÄ‘aji (i njihovi izvodi masa), interkonekti, strujni kabeli, utiÄnica, uzemljenje objekta. Kada se ima upliv ovoga tipa, kabel koji funkcioniÅ¡e kao RCL filter će napraviti razlike jer se već u signal meÅ¡a off-set napon.

Konacno pravu stvar da napises +1

Samo sam se pronasao u ovom tekstu sto se tice Burmestera koji ne reaguje na promenu interkonekt kablova jer sam vise puta to probao pred auditorijumom hi - fi sta. Sa strujnim se nisam igrao niti imam nameru jer sam sa kablovima zavrsio pricu i ona me vise ne zanima. Ensemble ostaje u sistemu zauvek, da li ima ili nema bolji me apsolutno ne zanima. Bitno mi je da su u sistemu svi kabloivi od iste firme i da je ispostovana flozofija koju su tamo neki u Ensemblu zamislili , ko je bio kod mene i cuo zna o cemu govorim. U puno skupih sistema sam vidjao te kablove - jbga nisu valjda svi oni ludi sto to koriste. Cena im je kod nas na trzistu 150 eura po metru neterminisani sto nije malo a ni premnogo u odnosu na neke cifre koje se inace pominju

Iz licnog iskustva mogu samo da kazem da nije bilo pravog zvuka sa Ensem... dok nisam kompletirao sve njihove kablove , dok sam prckao i bockao po jedan nije bilo nekog velikog pomaka a kada se prica zaokruzila i kada su svi bili kompletirani u sistemu dogodila se prava revolucija. Stojim iza ovog sto sam rekao, znaci samo ista firma u celom sistemu - to je prava stvar i tu se desavaju drasticne promene.

Link to comment
Share on other sites

Stvari se ne desavaju samo u audio svetu. Ili se desavaju u stvarnom svetu ili u svetu maste :D. Ako se desavaju u stvarnom svetu onda su i merljive. Ne iskustveno, ne sluhom, vec mernim instrumentom. Ja koristim sluh jer instrumente nemam, ali ako nesto nije merljivo - onda je to iluzija.

Strujni kabl moze da donese - nista. Dobrom napajanju, da se ja slozim sa Bokijem, treba bilo koji korektan kabl. Ne mora da bude istog proizvodjaca, ne mora da ima "magiju" i ne mora da bude "vrhunski". Mora da ima mali otpor i dobru izolaciju.

Glavna stvar kod svakog kabla (koja se uci bar na ETF-u) je KONEKTOR. Prelazne pojave su sto puta nezgodnije i teze za merenje i analizu nego bilo koje parce kabla. To je razlika koja pravi nesto, to je ono sto cini dobar ili los kabl. Dobar konektor i dobra montaza istog. Glavna prednost kabla iz fabrike je vrhunska montaza, koju kuci nije moguce izvesti. Ovo vazi za sve kablove, pa i za strujne.

Konacno, iako kabl retko sta moze da donese, ono sto moze je da odnese. Ili, da unese smetnje. :/ Zato los kabl moze da bude problem.

Da, ja koristim uglavnom kablove iz kutije. Da imam osetno skuplji sistem uzeo bi bolje kablove, ali pre svega zbog boljih konektora (ukljucuje i to kako su montirani). Da, znam da kabl moze da utice na zvuk, i IC i zvucnicki - kao sto svaka RLC komponenta menja signal, tako to radi i kabl. Impedance matching je jako bitan, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Konacno pravu stvar da napises +1

Samo sam se pronasao u ovom tekstu sto se tice Burmestera koji ne reaguje na promenu interkonekt kablova jer sam vise puta to probao pred auditorijumom hi - fi sta. Sa strujnim se nisam igrao niti imam nameru jer sam sa kablovima zavrsio pricu i ona me vise ne zanima. Ensemble ostaje u sistemu zauvek, da li ima ili nema bolji me apsolutno ne zanima. Bitno mi je da su u sistemu svi kabloivi od iste firme i da je ispostovana flozofija koju su tamo neki u Ensemblu zamislili , ko je bio kod mene i cuo zna o cemu govorim. U puno skupih sistema sam vidjao te kablove - jbga nisu valjda svi oni ludi sto to koriste. Cena im je kod nas na trzistu 150 eura po metru neterminisani sto nije malo a ni premnogo u odnosu na neke cifre koje se inace pominju

Iz licnog iskustva mogu samo da kazem da nije bilo pravog zvuka sa Ensem... dok nisam kompletirao sve njihove kablove , dok sam prckao i bockao po jedan nije bilo nekog velikog pomaka a kada se prica zaokruzila i kada su svi bili kompletirani u sistemu dogodila se prava revolucija. Stojim iza ovog sto sam rekao, znaci samo ista firma u celom sistemu - to je prava stvar i tu se desavaju drasticne promene.

Reaguje i te kako i ja sam to cuo kad sam ti donosio Nirvana S-L interkonekt.Treba da probas neki dobar strujni na Burmesteru, veruj mi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...