Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

Vec duze vreme zelim da pokrenem ovakvu temu ali nikako da stignem.Opisacu dogadjaje u mom sistemu u proteklih 4-5 meseci.Za to vreme sam se intenzivno bavio slusanjem, testiranjem i uporedjivanjem mnostva strujnih kablova i evo mog iskustva.Bilo bi pozeljno da cujem i vasa , cenjeni forumasi.

Poslednjih 5-6 godina moj strujni set-up se sastojao od srebrnih strujnih kablova gospodina Kovinica, kao i njegovog strujnog distributera sa filtracijom, ukupno 6 kablova.To je radilo dobro i secam se vremena kada sam bio cak i odusevljen.No medjutim moj sistem se od tada dosta puta menjao i jednostavno je doslo vreme da idem na nesto bolje.Meni ukupno, za ceo sistem treba 6 strujnih kablova za same uredjaje i jos jedan od uticnice do strujnog distributera,kondicionera ili strujne letve.Dakle, nije lak zadatak, ni jeftin.Posto sam veliki zaljubljenik u muziku a i u hi-fi, pronalazim da je ovo sve opravdano cinjenicom da strujni kablovi mnogo doprinose kvalitetu zvuka.Da ne ulazim dalje u teorije, reci cu samo da sam se jos davnih dana uverio u to da strujni kablovi sviraju i da su izuzetno bitni, pa molim skeptike koji u to ne veruju ili nece da veruju da se suzdrze.

Elem, prvo sam isprobavao jeftine varijante, do 100-150e po kablu.Od ucesnika u ovoj kategoriji su bili Kovinic (dosadasnja referenca), Dabic(3 komada), Neotech (jedan od najjacih njihovih modela dva komada),Belden (njihov najjaci 2 komada),XLO Reference 2 (2 komada).Kablovi iz ove kategorije su pokazali da nema nista za male pare, zvuk je bio u istoj klasi, nista se znacajno nije desilo u odnosu na Kovinica, koji je posle ovih testova ostao moja referenca, jer ga nijedan od pomenutih kablova nije pobedio.Znaci ne moze jeftino.

Krenuo sam dalje i sledecih meseci se bavio testiranjem kablova jace kategorije.U ovoj potrazi su mi pomogli prijatelji koji su bili voljni da udovolje mojim zeljama i pozajmljivali mi svoje kablove, ponekad i na nedelju dana. Od ucesnika u ovoj kategoriji slusao sam:Shuniyata Research Black Mamba HC(2 kom), Shuniata Research Taipan Alpha Helix (2 kom),Ensemble Megaflux (1kom),Harmonic Technology Pro AC-11(1 kom), Acoustic Zen Gargantua (2kom),Nordost Vishnu (3 kom) i Isotec Extreme (1 kom) svi su bili vec usvirani.E ovde je vec bilo sta da se slusa sem Ensembla koji je pripadao predhodnoj jeftinijoj grupi po zvuku, on je vrlo brzo odbacen.Provedeno vreme sa preostalom ekipom nije bilo ni malo dosadno.Ukratko, svaki od pomenutih kablova je imao svoj potpis i znacajno je uticao na zvuk, naravno pozitivno.Gde god je bilo mogucnosti po broju raspolozivih kablova, stavljao sam ih na mono blokove a gde sam imao samo jedan komad , testiran je na phono preampu i na linijskom preampu,sve ostalo su popunjavali Kovinici.Takodje , svaki model kabla je proban na svakoj komponenti u sistemu.Od svih modela Isotec Extreme je najbolje radio na cd transportu i to znacajno, ali na svim ostalim komponentama je bio jedan od slabijih???Nije mi bilo bas jasno ali toliko je dobro radio da sam njega odmah kupio.Transport zavrsen.Kao sto rekoh da ne davim, oduzmi i dodaj, stvar se najzad posle par meseci uoblicila tako da sam se najvise zadrzao na dva modela i to Nordost Vishnu i Shuniyata Taipan.Posto nikad nisam imao u isto vreme sve ove kablove, ova dva modela su mi ostala u najboljem secanju te sam ponovo dosadjivao i dobio opet na testiranje ova dva modela u istom broju komada.Tek tada su nastale muke, jer oba modela su imala nesto ste mi se jako svidjalo.Nordost je radio brzinom svetlosti, sve je tu, detalja kakvih nisam bio svestan, izuzetno ujednacena zvucna slika, prostor kakav se pamti, ali pomalo tanak na basu i za nijansu suzen sound stage, nista strasno ali ipak se primeti.Taipan sa druge strane znatno "meksi", sa tendencijom ka toplijem zvuku, ali upravo suprotno od Nordosta, soundstage kao stadion i bas koji trese utrobu, opet nista strasno ali fali mi ona preciznost i transparentnost koju ima Vishnu.Pomislio sam da bi za mene najbolji kabl bio kombinacija ova dva.I onda sam probao da ih slusam zajedno, svih 5 komada u razlicitim kombinacijama uz Extreme na transportu.Pomislio sam , to je to, ali zvuk je bio totalna katastrofa.Nekako, sve dobro od oba se izgubilo i pretvorilo u jednu kasu koji je bilo tesko kusati.Jedino je bilo jako dobro je kad Taipan napaja konverter a Nordost blokove i preamp, sve ostale kombinacije , tragedija.I tako doslo je vreme odluke i odlucim da cu juriti Vishnu, nisam mogao bez one lepote koju su ovi kablovi pruzali, progutacu nekako nedostatke, ipak je ovo bilo svetlosnim godinama daleko od mog predhodnog set-up-a.

Sledeceg dana BOMBA, pozove me drugar i kaze da ima jedan strujni kabl i ponudi mi da probam.U pitanju je bio 1 kom Nordost Brahma.Nevoljno pristanem, jer ovo je 3 puta skuplji kabl(1690$ retail) od vec u mojoj glavi kupljenog Vishnu.Posto sam imao samo 1 kom na probi odlucim da ga probam na phono preampu.-------------Jos zadrhtim kad se setim.NIKAD ni jedna komponenta ili kabl, bilo zvucnicki,interkonekt, strujni, nije unela ovakvu promenu u sistem, ne salim se i ne preterujem.Ovaj kabl je bio potpuno savrsen, nisam uspeo da mu nadjem ni jednu manu (sem cene).I to samo 1 kom u sistemu.Pa kako tek onda svira Vallhala koja jos duplo skuplja,ili Odin ali o tome ne smem ni da razmisljam.Morao sam ovo da imam, vrlo brzo sam dogovorio kupovinu.Toliko sam se nalozio da sam van svake realne ideje, narucio jos 4 komada.Posto je Brahma vec stari model, od pre par meseci, uspeo sam da se dogovorim sa Stereomax-om (Sretenovic) za neku povoljniju cenu(ali i dalje ozbiljnu) i stvar je resena, a imao sam i srece da su ih u Nordostu jos uvek imali na stanju.Posle sam saznao da je to bilo poslednjih 4 komada????Nema vise.Par nedelja kasnije, stigli kablovi, mojoj sreci nema kraja, po prvi put sam imao prilike da sada sve kablove cujem zajedno.Utisak je bio zaista nesvakidasnji, cista moc i lepota u jednom, sve sto se od zvuka moze pozeleti.Da ne tupim o tome, zaista sam bio prezadovoljan.Ipak odlucim da, kad sam vec sve ove finansijske udarce pretrpeo, da sebe castim jos jednom igrackom i to Isotec Aquarios strujnim kondicionerom, naravno ako mi se svidi.Kod BM-a na stanju, za pola sata je bio kod mene na probi, hvala Slobi.Ova sprava je konacno uokvirila jedan za mene dream strujni sistem.Jos malo prasine gore , autoriteta dole, barsunastije sredine, boljeg prostora i generalno jedne mnogo bolje atmosfere.Nekako je sve jos lakse i prirodnije "teklo".U proslosti sam vise puta nailazio na kondicionere koji su mutili zvuk, kod ovog to nikako nije slucaj.Englezi iz Isoteca znaju svoj posao.Naravno jos zelenih novcanica za izvaditi iz dzepa i kupio sam spravu.Sve u svemu, presrecan sam.Za sve koji me znaju i pitaju se zasto me ne vidjaju, sad znaju, SLUSAM MUZIKU, najzad kako treba.Kostalo je papreno ali nije mi zao ni mili sekunde, ovakve stvari se ne kupuju bas tako cesto a ja uzivam , kao nikad.Na zalost vrhunske stvari kostaju, u to sam se vise puta uverio.E sad ovo najnovije sa Isotecom se desilo pre nekoliko dana, i on i kablovi se polako usviravaju, treba im bas puno, svaki dan je sve bolje.

Strujni sistem izgleda ovako:

-Nordost Brahma do Isotec Aquarus kondicionera (preterminisana najboljim Wattgate 20A zenskim konektorom)

-Nordost Brahma do EAR 834p phono preampa

-Nordost Brahma do Cary SLP 98 F1 line preampa

-Nordost Brahma x2 do Cary CAD-300SE Signature mono blokova

-Shyniata Taipan do Mir Audio Sempre 24/96 Dac-a

-Isotec Extreme do cd transporta (vise modela)

Zakljucak (moj) cele ove epopeje je da je struja strahovito vazna za sistem i da ja zapravo nisam ni znao koliko su moje komponente dobre.Cenio bih razna misljenja, jer smatram da je tema struje, strujnih kablova i kondicionera u hi-fi-ju nepravedno zapostavljena.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Izvini druze, ja citam ovaj forum dosta dugo , al ne videh.Nema veze ako ti smeta da obrisem?

Ma jel me zahebavas? :D :D

Nemoj da brises, naravno.

p.s.

Samo bih te molio da u buduce termine tipa "pomeranje utrobe", "(zlatna) prasina gore" izostavis. Ipak, jedan je Suca. Srecom da te nije kao njega od siline bass-a hvatala mucnina. :D :D Valjda nije.... B)

Link to comment
Share on other sites

Ma jel me zahebavas?

Nemoj da brises, naravno.

p.s.

Samo bih te molio da u buduce termine tipa "pomeranje utrobe", "(zlatna) prasina gore" izostavis. Ipak, jedan je Suca. Srecom da te nije kao njega od siline bass-a hvatala mucnina. Valjda nije.... B)

Jedan je Suca, nek nam je ziv i zdrav.Nije mi se "pomerala utroba", ipak je slusanje muzike za mene vise emotivno nego "telesno" iskustvo.Mada treslo se......... :thumbsup2
Link to comment
Share on other sites

Zakljucak (moj) cele ove epopeje je da je struja strahovito vazna za sistem i da ja zapravo nisam ni znao koliko su moje komponente dobre.Cenio bih razna misljenja, jer smatram da je tema struje, strujnih kablova i kondicionera u hi-fi-ju nepravedno zapostavljena.

Kakvi su strujni kablovi do tvog stana? Pitam ozbiljno jer su jednom naÅ¡em zajedniÄkom prijatelju ovi iz EDB skoro promenili stare bakarne za nove aluminijumske i kaže da to nije viÅ¡e to.

Link to comment
Share on other sites

@Babylon11

Ili ovako,da li je skuplji kabal i zvucno bolji kabal(mislim od istog proizvodjacha) ?

U ovom mom slucaju ti mogu reci da jeste , i te kako.Brahma je toliko bolja od Vishnu (oba kabla su Nordost) da to uopste nije za poredjenje.Ja licno bih vise voleo da nije tako jer bi znacajno jeftije prosao, medjutim razlika je bila velika.
Link to comment
Share on other sites

Kakvi su strujni kablovi do tvog stana? Pitam ozbiljno jer su jednom naÅ¡em zajedniÄkom prijatelju ovi iz EDB skoro promenili stare bakarne za nove aluminijumske i kaže da to nije viÅ¡e to.

Ha,ha, mozda mu se sad usvirava zgrada :listen .Do mog stana su bakarni kablovi iz 1985-te godine kad je zgrada sagradjena.
Link to comment
Share on other sites

Ha,ha, mozda mu se sad usvirava zgrada :listen .Do mog stana su bakarni kablovi iz 1985-te godine kad je zgrada sagradjena.

Å to je najgore mislim da će to svuda da menjaju. Iz prostog razloga Å¡to je cena bakra na tržiÅ¡tu visoka i Å¡to prodajom istog dobro zaraÄ‘uju Äak i pored zamene i instaliranja aluminijumskih. Videh i da su u Vojvodini pokrali kablove sa dalekovoda. Katastrofa Å¡ta se radi.

Link to comment
Share on other sites

U ovom mom slucaju ti mogu reci da jeste , i te kako.Brahma je toliko bolja od Vishnu (oba kabla su Nordost) da to uopste nije za poredjenje.Ja licno bih vise voleo da nije tako jer bi znacajno jeftije prosao, medjutim razlika je bila velika.

Nisam kabloman ali nemam losu nameru prilikom postavljanja pitanja .

Da li se oseca razlika i kod jeftinih sistema,tkzv.komercijalnih ?

Link to comment
Share on other sites

Å to je najgore mislim da će to svuda da menjaju. Iz prostog razloga Å¡to je cena bakra na tržiÅ¡tu visoka i Å¡to prodajom istog dobro zaraÄ‘uju Äak i pored zamene i instaliranja aluminijumskih. Videh i da su u Vojvodini pokrali kablove sa dalekovoda. Katastrofa Å¡ta se radi.

Da menjaju kablove u vec sagradjenim zgradama??? Jesi lud??? Da raskopavaju zgrade, hodnike i stepenista do tabli sa osiguracima po stanovima??? Ma nema sanse. Ovi moji iz ulaza bi ih pojeli, ja ne bi' ni stigo' da reagujem. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Å to je najgore mislim da će to svuda da menjaju. Iz prostog razloga Å¡to je cena bakra na tržiÅ¡tu visoka i Å¡to prodajom istog dobro zaraÄ‘uju Äak i pored zamene i instaliranja aluminijumskih. Videh i da su u Vojvodini pokrali kablove sa dalekovoda. Katastrofa Å¡ta se radi.

Nisam znao, uzas.Hajde da napravimo stranku pod nazivom "Ne damo nase kablove" a primicemo u koaliciju i stranku naseg zajednickog prijatelja "Vratite nam nase kablove".
Link to comment
Share on other sites

Da menjaju kablove u vec sagradjenim zgradama??? Jesi lud??? Da raskopavaju zgrade, hodnike i stepenista do tabli sa osiguracima po stanovima??? Ma nema sanse. Ovi moji iz ulaza bi ih pojeli, ja ne bi' ni stigo' da reagujem. :) :)

Nisam znao, uzas.Hajde da napravimo stranku pod nazivom "Ne damo nase kablove" a primicemo u koaliciju i stranku naseg zajednickog prijatelja "Vratite nam nase kablove".

Menjaju kablove do zgrade. Mada kako su se polakomili ne bi me Äudilo ni da raskopavaju zidove, dobra je to kinta. Koliko znam njihovo je sve do sata,

Link to comment
Share on other sites

Nisam kabloman ali nemam losu nameru prilikom postavljanja pitanja .

Da li se oseca razlika i kod jeftinih sistema,tkzv.komercijalnih ?

Da , oseca se.To ti mogu potvrditi.Covek cije sam Nordost Vishnu kablove pozajmio ima ne tako ambiciozan sistem.Moglo bi se reci da mu je ostatak sistema cenovno kao ta 3 Vishnu kabla i kondicioner.Vriskao je od srece kada je kupio kablove. Po mnogima je struja preduslov da dodar sistem bude zaista dobar, a sigurno ce i onaj prosecniji zasijati sa dobrom strujom.
Link to comment
Share on other sites

Cestitam Babilone na ovakvom uvodu za temu :thumbsup2 savrseno - siguran sam da ce to iskustvo mnogima pomoci ako se budu upustili u ovo igranje sa kablovima. Ja sam sa kablovima ( Ensemble ) i strujnim kondicionerom ( ps audio ppp ) zavrsio pricu i tu stao jer sve nadalje debelo kosta mada mi je i ovo mnogo ulozenih para ali jednostavno negde se mora podvuci crta . Znam da ima bolje ali sam i sa ovim jako, jako zadovoljan i ja bih ovde stao

Bujodrag@ Äovek treba da im postavi granice, inaÄe...."daviÅ¡ se kao pacov".

Krambambuli panÄ!

Link to comment
Share on other sites

Cestitam Babilone na ovakvom uvodu za temu :thumbsup2 savrseno - siguran sam da ce to iskustvo mnogima pomoci ako se budu upustili u ovo igranje sa kablovima. Ja sam sa kablovima ( Ensemble ) i strujnim kondicionerom ( ps audio ppp ) zavrsio pricu i tu stao jer sve nadalje debelo kosta mada mi je i ovo mnogo ulozenih para ali jednostavno negde se mora podvuci crta . Znam da ima bolje ali sam i sa ovim jako, jako zadovoljan i ja bih ovde stao

To cenim i postujem Suco.Treba nekad i stati.Ja cu sad morati malo da usporim.A i ne treba mi nista vise,sa svim komponentama sam jako zadovoljan, struja mi je bila VELIKA RUPA u sistemu i znao sam to vec jako dugo ali nisam znao da moze ovoliko da se postigne.
Link to comment
Share on other sites

To cenim i postujem Suco.Treba nekad i stati.Ja cu sad morati malo da usporim.A i ne treba mi nista vise,sa svim komponentama sam jako zadovoljan, struja mi je bila VELIKA RUPA u sistemu i znao sam to vec jako dugo ali nisam znao da moze ovoliko da se postigne.

Pa kad slušaš muziku na struju :banana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...