Jump to content


Phono preamp


VU metar

Recommended Posts

Hvala puno.

Iskreno, mučila me je ogromna inferiornost u linearnosti i compresivnost zvuka sa gramofona (pre par godina) u odnosu na digitalni deo sistema, pa sam krenuo da kopam i korak po korak, gramofon je stigao ako ne i za neke, prestigao digitalni izvor.

Mislim da svaka glava može da se ugodi da radi linearno i da se tek onda može sa sigurnošću tvrditi koliko je šta karakteristično.

Ja sada mogu slobodno da kažem da je OM i 2M ortofon previše analitičan sa naglašenom "nosatom" sredinom, a manjkom susptance i dinamike u celom opsegu a naročito u basu. Što bi se reklo blago podignutog zvučnog balansa. Negde to legne negde to ne legne zavisi i od ostatka sistema.

U svakom pogledu Shure V15 tpe III je bolja glava ali bi nekome moglo zafaliti poneka MC slojevitija i otvorenija gornja granica .. Itd ... Svakako može dosta dobro da se podesi, ali je potrebno i nešto dezintegrisati, da bi se fabrički standard zaobišao.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Mostly Harmless said:


I btw, koliko vidim, situacija sa externim phono sekcijama do 200 evra nije tako sjajna da bi se nesto olako preporucilo (cast izuzetku kad je predlozen Project).

 

situacija sa danasnjim externim phono sekcijama je problematicna i u cenovnom rangu,visljem i od 200 eura..uzmi,sta god mozes poslusaj u svom sistemu..i nemoj slucajno da budes jako iznenadjen ako ti neki phono iz integralca starije generacije zvuci bolje,no neko novokomponovano turbofolk cudo danasnjice na kojem stoji natpis phono...

Link to comment
Share on other sites

Imam finih iskustava sa starijim NAD preampom manjih dimenzija i niže cene. Ne znam kako rade ovi novi ali treba poslušati ovog mališu.

https://shop.4audio.rs/shop/gramofonska-pretpojacala/nad-pp-2i/

ili nešto skupljeg samo sa USB izlazom pretpostavljam za povezivanje sa računarom.

https://shop.4audio.rs/shop/gramofonska-pretpojacala/nad-pp-4/

 

U specifikacijama gledam imaju različite brojke (Odnos signal/šum (MM/MC)), pa je moguće da se ne radi o istim iznutricama??

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Mostly Harmless said:

Da ne ostanem nedorecen. Probao Grundig v5k preko line out-a na Yamahin aux. Divota. Opet ce se vrteti ploce... Resenje ne bas elegantno ali efektivno, sto je najbitnije trenutno

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 

Fino,ima i mm i mc.Primer kako da se jeftino resi,premosti do neceg boljeg sa cca 50 Evra :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Imam ja jedno pitanje, vezano za phono sekciju - postoji li neki noviji (idealno bi bilo network) preamp koji u sebi sadrži kvalitetan phono preamp , a da nije devialet i košta 8k ;) (mada on u sebi ima i pojačalo...).

Naime, imam snagaša u koji mi je direktno povezan DIY dac sa potenciometrom, i to mi je do skoro bilo dovoljno pošto sam muziku uglavnom slušao sa MacMinija koji mi je jedini izvor. Međutim sada u celu priču ulazi i gramofon pa bih voleo jedno kvalitetno predpojačalo koje će objediniti kako izvor tako i sve ulaze i samim tim smanjiti broj kutijica i kablova na polici.

Recimo naleteo sam na NAD C 658 kao jedan takav uređaj, ali nisam siguran u kvalitet samih komponenti unutar istog, pa stoga i pitanje da li možda neko ima iskustva sa takvim spravicama i može li da mi preporuči nešto iz sopstvenog iskustva.

Generalno, bojim se da je, kad se sve tako spakuje u jedan uređaj, neminovan kompromis u kvalitetu (osim opet ako ne košta XX hiljada evra), tako da mi je druga solucija da uzmem predpojačalo BEZ digitalije u sebi, ali da znam da ima jako dobar phono i da je generalno kvalitetan preamp sam po sebi. To mi neće smanjiti broj kutijica ali bar neće ni ugroziti kvalitet onoga što već imam.

Izvinjavam se ako sam na pogrešnom mestu postavio pitanje, nisam hteo da otvaram posebnu temu jer je u principu glavna potraga za kvalitetnim phono preampom, samo integrisanim u novijem uređaju.

I da, ono najbitnije - budžet za tako nešto bi bio 1000- 1500€.

 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, NeoKey said:

Generalno, bojim se da je, kad se sve tako spakuje u jedan uređaj, neminovan kompromis u kvalitetu (osim opet ako ne košta XX hiljada evra), tako da mi je druga solucija da uzmem predpojačalo BEZ digitalije u sebi, ali da znam da ima jako dobar phono i da je generalno kvalitetan preamp sam po sebi. To mi neće smanjiti broj kutijica ali bar neće ni ugroziti kvalitet onoga što već imam.

Prvi put u životu preporučujem nešto što ja prodajem, ali sa razlogom.

Classe Audio DR-5:

Odličan preamp sa fantastičnim MM/MC phono-om. Nadsvirao ga je Devialet, ali mislim samo zato što je setup za glavu koju koristim (Benz Micro Gold) doteran na Devialetu do krajnjih granica.

Link to comment
Share on other sites

Pojačalo je takođe DIY, snagaš AeryAmp našeg lokalnog konstruktora Pake iz Vršca... a DAC ima samo jedan spdif ulaz, u koji ulazi kabl iz usb2spdif konvertora koji je između MacMinija i DACa... doduše, na tom konvertoru osim usb-a postoji i optički ulaz, i mali preklopnik za odabir koji od ta dva ulaza se koristi...

Ma sve neke skalamerije kod mene, zato sam i pomislio da nabavim jedan pošteni uređaj koji bi sve to objedinio... ili makar većinu toga.

Osim snagaša, pošto sam njime relativno zadovoljan...

Link to comment
Share on other sites

Možeš putem ovim da ubaciš gramofon u postojeći sistem: https://www.project-audio.com/en/product/optical-box-e-phono/

Nije vrh, ali radi.

Ima mnogo preampa sa dacom i phonom, ali ne mogu se setiti nečeg što još i strimuje. 

Ako pojačalo ima dva ulaza onda Parks audio Puffin bi moglo biti solidna nadgradnja koja se može integrirati i preko koaksa.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiv uređaj, nisam ni pretpostavljao da postoje takve kombinacije... 

Ma cela ta ideja je malo preambiciozna sa moje strane (da sve zameni jedan takav uređaj pre samog amp-a), mnogo će verovatnije to biti baš tako kao što si rekao - predpojačalo sa kvalitetnim phonom i dac-om u sebi, što uopšte nije loše rešenje jer sam onda nekako sve to lepo razdvojio u tri logičke celine - izvor (macmini, gramofon), predpojačalo (sa dacom i phonom) i izlazno pojačalo.

Eventualno ako ne nađem ni tako nešto dovoljno kvalitetno (i relativno pristupačno) onda je poslednje rešenje ono što mi je RingeRaja ponudio - predpojačalo bez dac-a, ali sa kvalitetnim phono ulazom...

Hvala kolega Vu metar, ako ima neki predlog za pomenuto predpojačalo sa dacom i phonom bio bih zahvalan, ali u svakom slučaju i pomoć u ovakvom "razbistravanju" čitave situacije mi puno znači :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Moguce da ti izlazi van budzeta,ali u ovom uredjaju imas sve sto si trazio. Preamp, streamer,dac,internet radio i vrlo solidnu fono sekciju(mm je startno)...moze raditi i kao integralac obzirom da ima ugradjen i solidan amp od 100w u sebi.Ovaj uredjaj je kako vidim 1300-1500funti,najnoviji mk3 tip je oko 2000(polovan),nov 3000.Ti polovni su jos u granciji obzirom da je 5g.Taj model sam slusao ima dosta opusten,laidback gramofondzijski sound i na dac-u,mada ti tu ustvari cd vise i ne treba,poskidas kolekciju na HD i streamujes to sa harda ili ugradjenog Tidala.Android telefon ili tablet,iphone koristis kao daljinski sa linn softverom.Na kucnu mrezu se povezuje Lan kablom tako da imas i na tome dosta ustede,a i ujedno si eliminisao njihov uticaj.

  https://www.ebay.com/itm/Linn-Majik-DSM-1-Pre-owned-/223787702012?_ul=RS

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, VU metar said:

 

Ne vidim neku značajnu uštedu u prostoru, radi se o eventualno jednoj komponenti manje više, tako da to ne treba diktirati izbor.

Slažem se, zaista jeste +/-1 , ali u svakom slučaju mi je zbog kupovine gramofona potreban phono preamp a samim tim i predpojačalo (jer snagaš ima samo jedan ulaz), pa rekoh barem malo da pojednostavim priču... a u ovoj listi gore koju si naveo ima super spravica koje bi mogle da mi završe posao - hvala!

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, sondek said:

Moguce da ti izlazi van budzeta,ali u ovom uredjaju imas sve sto si trazio. Preamp, streamer,dac,internet radio i vrlo solidnu fono sekciju(mm je startno)...moze raditi i kao integralac obzirom da ima ugradjen i solidan amp od 100w u sebi.Ovaj uredjaj je kako vidim 1300-1500funti,najnoviji mk3 tip je oko 2000(polovan),nov 3000.

Uh, to je opasna sprava, gledao sam je ranije ali mi je uvek bila preskupa... mada, ako bih uspeo da utopim snagaša možda bi i uspeo, ove cene polovnih i nisu tako nedostižni...

Gledao sam i Naima N-272, koji u sebi ima strimer i predpojačalo, ali nema phono :-(. Ne znam kakav je NAIM -ov phono stage, da ga dodam posebno na to, mada ni polovni Naim nije jeftin...

Link to comment
Share on other sites

Deluje kao odlicna sprava,i super cena!

Ima korisnika zadovoljnih na forumu.Phono sekciju proveris pa ako nije na nivou ostalog pridododas bolju vremenom jer ima analogni ulaz.Bude cesto pridodata reda radi,uradjena skromno ali ima i pozitivnih primera dakle treba proveriti,za pocetak dobro da je tu i nije trosak vise.Mislim da je prodavac kolega sa foruma sto je samo plus vise.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Deluje kao odlicna sprava,i super cena!

Ima korisnika zadovoljnih na forumu.Phono sekciju proveris pa ako nije na nivou ostalog pridododas bolju vremenom jer ima analogni ulaz.Bude cesto pridodata reda radi,uradjena skromno ali ima i pozitivnih primera dakle treba proveriti,za pocetak dobro da je tu i nije trosak vise.Mislim da je prodavac kolega sa foruma sto je samo plus vise.

slušao dva različita Coctail-uređaja u najmanju ruku nisu loši a najbolje od svega je dobra logistička podrška koju u Srbiji dobijaš od prodavca tipa podešavanja mrežnih parametara i ostalih stvari iz svere digitalne misterije za mene, barem.

P.S. ovo kao i sve moje pisanje o digitaliji treba uzeti sa velikom rezervom, nisam u priči uopšte, moja prva bitka u sajber ratovanju se desila pre par nedelja kad sam uspeo da povežem 5.0 bluetooth reveiver na AUX ulaz od lampaškog radija u kuhinji pa se sad slušaju internet radio stanice sa mobilnog telefona bežično, tj, bluetooth vezom upucane u lampaša.

No ne bih da otimam temu, sve najbolje o Coctail-uređajima.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, VU metar said:

Ja bih ipak modularno, može se menjati segment po potrebi, naročito digitalija koja brzo napreduje/zastareva. Ovaj preamp je 350eur https://www.schiit.com/products/saga-s Ostatkom budžeta kupi se više nego solidan strimer/dac i phono.  

Ima smisla, ali ja bih barem da imam phono u preamp-u, to ne zastareva tako brzo (tj. sve što je trebalo da zastari već je zastarelo :D)

Za digitaliju se slažem, to može i da ostane odvojeno... a i u tom slučaju ne bih morao da menjam ovo što već imam...

Link to comment
Share on other sites

Realno,naspram ringetovog Classe-a ako krenes na stranu odvojenog preampa to sve sto ti je predlagano su igracke...imas i MM/MC.Dakle jedan ozbiljan preamp koji danas u tom kvalitetu nov kosta bas dosta.Pritom znas da je kod nekog sa foruma koristen do skoro,dakle ispravan i dobijes priliku da probas.Od ovih varijanti za 350eur nov uredjaj ne ocekujem ama bas nista dobro po pitanju zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno se razlikujemo u pogledu na stvar. Ja ne uzimam u obzir second hand jer za mene lično to ne postoji. Jasno je da u tom scenariju dobije se više, ali to me jednostavno ne zanima.

U okviru budžeta, za novo, hteo bi da vidim bolje predloge od navedenih.

Integrirani phono u preampu je uvek zakinut za nešto, obično su u pitanju fiksne vrednosti za load i gain i to je ograničavajuće u izboru zvučnice.

Predloženi Schiit preamp košta 350 eur jer nudi samo selektor ulaza i volume pot. Korisnici su više nego zadovoljni, iskustva su na mreži.

Treba da se odlučiš da li menjaš sve ili dodaješ postojećem, staro ili novo, kako ne bi lutali predlozima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...