Jump to content


Phono preamp


VU metar

Recommended Posts

14 sati ranije, Solderer said:

Положај од 56дб појачања поправиће оверлод за 10дб, али и за исто толико повећати шум. Али 76дб апсолутно не долази у обзир са Глајдером. Ни 66дб није најсрећније , ту би требала нека наменска већа вредност отпорника ( мање пој.) унутар уређаја који одређује појачање. Ако нема чујног шума 56 дб ће дати можда најбоље субјективне резултате.

Moja strategija jeste da prvo ovaj uredjaj usviram. Trebace mi nekih mesec dana za to ako podjemo od cinjenice da taj proces traje nekih stotinak sati. Kada (i ako) primetim neku razliku, onda cu krenuti sa finim podesavanjima, a tu svakako spada i promena gaina. Probacu pa cu videti .... ali na 76 dB nema cujnih izoblicenja.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, ketklou said:

Nema razlike. Znaci, ulaganje od 30 evra za hard rock sasvim dovoljno.

Da li signal ide rca to rca i din to din, te mogu li se priključiti dva gramofona istovremeno, da rade neovisno jedan od drugog? Ili je ili-ili situacija, pri čemu koristi se jedan in (din ili rca), a output ide i na din i na rca out? Nemoj nisam probao, možda! :order

Link to comment
Share on other sites

Nemam masinu sa DIN izlazom. Dakle, ipak: nisam probao, mozda. :D

Medjutim, iz iskustva sa kasetofonom i magnetofonom trakasem, ne mogu oba istovremeno. 

Nekad davno sam pokusao da spojim tri deka na pojacalo (Kenwood 5500) koji ima dva RCA ulaza i jedan DIN za Tape A. Radili su samo  po dva, u kombinaciji - RCA RCA, RCA DIN, DIN RCA, nikada sva tri.

Po logici, ovde bi trebalo da radi RCA>DIN, DIN>RCA i naravno RCA>RCA. Ipak je to 30 evra. Ne verujem da se tu moze previse ocekivati

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo ukratko utisaka nakon par nedelja slusanja i namestanja Pass Labs XP-17 ...

Trenutno sam se zaustavio na pojacanju od 66 dB i opterecenju od 120 Ohma. Nikakva kapacitivnost nije ukljucena osim one default (100 pF). Interesantno je da kada povecavate otpor cela zvucna slika se pomera navise - prema visem frekventnom spektru. Umetnost je pronaci hot spot, koji bi predstavljao pravi balans. Za sada mi se cini da je ova vrednost od 120 Ohma ono pravo ali nije iskljuceno da nastavim da eksperimentisem pogotovo ako budem menjao neke komponente u sistemu.

XP-17 zbilja ima odlicnu ekstenziju i u visokom i u niskom delu spektra, sa srednjim koji su neutralni ali ne i suvi - ili sto bi Englezi rekli: lean. Odlicna je dinamika, sto daje tu prirodnost zvucne prezentacije. Ali ono sto je posebno interesantno jeste mikro dinamika, koju ovo pojacalo poseduje. Pri tom se ne radi tu toliko o analiticnosti, mada je i ona odlicna, koliko o finim nijansama tona, koji instrumenti proizvode. Zvuk trube Miles-a ili saksofon Cannonball-a otkrivaju citav niz finih "vibracija" u svom osnovnom tonu. Ono sto se ranije cinilo kao jednostavan ton, sada je tonski spektar i to vam daje osecaj da su muzicari tu. Izdiferenciranost instrumenata i njihov raspored u prostoru je takodje nesto sto ja do sada nisam imao prilike da cujem na svom sistemu u ovakvoj meri ali ono sto me zbilja gotovo zacudjuje jeste to "tonalno bogatstvo" koje je odjednum tu ispred mene.

Efekat toga je da vas ovo pojacalo naprosto zakucava za fotelju i gotovo je nemoguce da ta muzika onda prolazi pored vas - ona ulazi u vas i obuzima vas, upravo zbog svoje prezentnosti i cinjenice da cujete toliko toga. Sa ovim predpojacalom nema neobaveznog slusanja muzike ...

Ovo je zbilja vrhunsko phono predpojacalo i ja predpostavljam da je Wilburnova potraga za uzrocima suma u vec odlicnom dizajnu uredjaja, uzrok ove sjajne mikro-dinamike. Na zalost nemam neko drugo brand-irano phono predpojacalo pri ruci da bih mogao da ih uporedim i na taj nacin svima priblizim karakteristike XP-17. Ali, sto se mene tice, ovaj XP-17 ostaje, nadam se jako dugo, u mom sistemu ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2 sati ranije, joyba said:

Korato anvesary se

Imao ga na probi u svom sistemu nedelju dana. Poseduje ga moj dobar drugar. Samo reči hvale imam za taj uređaj. Primerak koji je bio kod mene je imao 56k na ulaz, tako da se lepo uklopio u tadašnji setup. Vrlo dobro zvučno izbalansiran i dimamičan. Odlično pojačanje...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Imam gramofon Techniks SL1200 MK2. Pošto ima Dayensovo pojačalo Menuetto, koristim i pretpojačalo skinuto iz radio stanice, sa balansiranim izlazima EA-804 koje sam povezao sa Menuettom, klasično. Znači kabl na jednoj strani balansirani, tj kenoni a na drugoj činčevi. Medjutim zvuk je u srednjotonskom i visokomk opsegu odličan, ali fali bas. Da li je to zbog izlaza ili jednostavno nema kompatibičlnosti izmedju pretpojačala i pojačala. Takodje i da pitam, koje bi mi gramofonsko pretpojačalo preporučili za ovo pojačalo. Hvala unapred. 

Link to comment
Share on other sites

@popaj

Koju zvučnicu imaš na Tachnics-u?

Istraži malo na Vinyl Engine-u za uparivanje ovog broadcast phono preampa sa zvučnicima. 

Ja ne bih tek tako odustao od ovog gramofonskog predpojačala. Nisam ga ni video ni čuo ali pretpostavljam da u studijima nije imao šta da traži ako nije bio kvalitetan.

Slike na internetu sugerišu da je reč o solidnoj spravi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, popaj said:

Imam gramofon Techniks SL1200 MK2. Pošto ima Dayensovo pojačalo Menuetto, koristim i pretpojačalo skinuto iz radio stanice, sa balansiranim izlazima EA-804 koje sam povezao sa Menuettom, klasično. Znači kabl na jednoj strani balansirani, tj kenoni a na drugoj činčevi. Medjutim zvuk je u srednjotonskom i visokomk opsegu odličan, ali fali bas. Da li je to zbog izlaza ili jednostavno nema kompatibičlnosti izmedju pretpojačala i pojačala. Takodje i da pitam, koje bi mi gramofonsko pretpojačalo preporučili za ovo pojačalo. Hvala unapred. 

Idi kod Dayensa i pitaj da li hoce da ti napravi phono preamp za zvucnicu koju imas. Dejan Dobrin pravi phono predpojacala (zove ih: Godo) ali ne kao zvanicni proizvod vec vise za prijatelje i poznanike. Mozda ce hteti da i tebi napravi jedan komad. Cena je povoljna a kvalitet na nivou pojacala koje imas.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pa ovde se dugo nije pisalo nista :D  ... sta mene muci, imam Traktor S8 DJ kontroler, gramofon je 1210, i svira to ok skroz, ali posto meni gramofon ne sluzi samo za grebanje i vezbanje, vec i za slusanje razne fine muzike, pada mi na pamet da mozda kupim neki phono preamp ako bih tako unapredio zvuk sa ploce. I zanima me oko povezivanja, ako bih kupio phono preamp, kako se povezuje sve a da se izbegne phono preamp na Traktoru, jer bih voleo da i dalje gramofon bude povezan preko kontrolera, da mogu da se igram kao i do sada, ali da zvuk sa ploce ide preko novog phono preampa. Naravno, ovo je prva karika u poboljsanju zvuka sa ploce, sledeca bi bila kupvina bolje zvucnice od Concord club koja je trenutno na gramofonu, planiram MM zvucnicu koja je oko 400 eur, ali ne bih da radim to sve dok ne skapiram koliko je dobar ili los ugradjeni phono preamp na S8 tj da li prvo kupiti neki phono preamp, mozda Solaja, da podrzimo domacu proizvodnju, pa tek onda bolju zvucnicu. Posto se ne razumem u cifre, ovo sam skinuo kao opis phono preampa na kontroleru, pa mozda vec nesto moze da se pretpostavi o kvalitetu preampa na osnovu ovoga.

 

 

Input Impedance 47 KOhm
Full Scale Level @ 1 kHz - 23.8 dBu
DNR (a-weighted) @ 1 kHz 84 dB
THD+N @ 1KHz 0.002%
Crosstalk @ 1kHz -105 dB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pricam ovde sam sa sobom :D ali ajde da napisem kako sam resio problem, u medjuvremeu sam citao puno oko phono preampa, spremao se da kupim neki u klasi od oko 200-300 eur sto bi mi fino poboljsalo zvuk u odnosu na phono preamp ugradjen u S8. A onda sam negde procitao da mikseta allen&heath xone 96 ima ozbiljno dobar phono preamp, pa mi palo na pamet da prodam S8 i da kupim xone 96, pa tako i bi...tako da sada imam i vrhunsku miksetu i odlican zvuk sa gramofona, sve u jednom uredjaju, doduse malo se probio budzet u odnosu na kupovinu samo phono preampa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...