Jump to content


Phono preamp


VU metar

Recommended Posts

Mea culpa, izvinjavam se - očigledno sam previše raširio priču koja sad uključuje mnogo više opcija nego na početku, ali iskreno mnogo različitih ideja i predloga sam dobio tako da sam i sam zatečen (svaka od opcija ima svoje i za i protiv).

Generalno, nemam problem ni sa novim ni sa polovnim, ni sa skupim niti jeftinim uređajima - naravno, u okviru svojih mogućnosti. Voleo bih samo da to ipak bude neki noviji uređaj, što zbog elektrolita što zbog upravljivosti (daljinski itd).

Ono što se definitivno posle cele priče  iskristalisalo kao neophodno u mom sistemu je dobar i kvalitetan preamp, e sad da li sa phonom ili bez, to je sad jedina nedoumica koja je ostala (pošto smo DAC i svu ostalu digitaliju izbacili iz kombinacije).

Znači samo dodajem, i to:

1. preamp sa integrisanim phono ulazom ili

2. kombinaciju preamp (što jednostavniji) + odvojeni phono stage (što bolji).

Nadam se da sam sada malo konkretniji, i ako vam neki predlog (naročito za ovaj odvojeni phono preamp) padne na pamet tu sam, ali ne bih da dalje smaram - već ste mi dovoljno opcija izneli i zaista puno pomogli, hvala! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On 31.12.2019. at 10:15, NeoKey said:

Imam ja jedno pitanje, vezano za phono sekciju - postoji li neki noviji (idealno bi bilo network) preamp koji u sebi sadrži kvalitetan phono preamp , a da nije devialet i košta 8k ;) (mada on u sebi ima i pojačalo...).

...

Međutim ...sada u celu priču ulazi i gramofon pa bih voleo jedno kvalitetno predpojačalo koje će objediniti kako izvor tako i sve ulaze i samim tim smanjiti broj kutijica i kablova na polici.

...

...druga solucija da uzmem predpojačalo BEZ digitalije u sebi, ali da znam da ima jako dobar phono i da je generalno kvalitetan preamp sam po sebi...

...

I da, ono najbitnije - budžet za tako nešto bi bio 1000- 1500€.

 

nadam se da se nakon dve strane teksta iskristalisalo u kom pravcu ćeš ići.

a kad smo već kod sinergije, zašto ne bi pitao Dejana Palinkaša a.k.a. Paku da li može unutar tvog budžeta da ti napravi phono+line preamp koji bi bio dobar match da snagašima?

Tako bi dobio optimalni broj kutijica i imunizaciju protiv zastarevanja strimer/dac komponente u istoj kutiji sa phonosekcijom i preampom...

?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/2/2020 at 11:08 PM, NeoKey said:

Mea culpa, izvinjavam se - očigledno sam previše raširio priču koja sad uključuje mnogo više opcija nego na početku, ali iskreno mnogo različitih ideja i predloga sam dobio tako da sam i sam zatečen (svaka od opcija ima svoje i za i protiv).

Generalno, nemam problem ni sa novim ni sa polovnim, ni sa skupim niti jeftinim uređajima - naravno, u okviru svojih mogućnosti. Voleo bih samo da to ipak bude neki noviji uređaj, što zbog elektrolita što zbog upravljivosti (daljinski itd).

Ono što se definitivno posle cele priče  iskristalisalo kao neophodno u mom sistemu je dobar i kvalitetan preamp, e sad da li sa phonom ili bez, to je sad jedina nedoumica koja je ostala (pošto smo DAC i svu ostalu digitaliju izbacili iz kombinacije).

Znači samo dodajem, i to:

1. preamp sa integrisanim phono ulazom ili

2. kombinaciju preamp (što jednostavniji) + odvojeni phono stage (što bolji).

Nadam se da sam sada malo konkretniji, i ako vam neki predlog (naročito za ovaj odvojeni phono preamp) padne na pamet tu sam, ali ne bih da dalje smaram - već ste mi dovoljno opcija izneli i zaista puno pomogli, hvala! :thumbsup2

Ja imam kombinaciju Rotel amp Rb 1552 mk2 i pretpojacalo RC 1572.Predpojacalo ima pristojan DAC i pristojnu PHONO sekciju.Ja sam vrlo zadovoljan phono daje solidan zvuk uparen sa Thorens TD 160 mk2 gramofonom.Sto se DAC-a tice uporedio sam ga sa Bluesound Node 2i ,nemi zvuci otvorenije sa vise detalja..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Branislav81 said:

Ja imam kombinaciju Rotel amp Rb 1552 mk2 i pretpojacalo RC 1572.Predpojacalo ima pristojan DAC i pristojnu PHONO sekciju.Ja sam vrlo zadovoljan phono daje solidan zvuk uparen sa Thorens TD 160 mk2 gramofonom.Sto se DAC-a tice uporedio sam ga sa Bluesound Node 2i ,nemi zvuci otvorenije sa vise detalja..

Imam u planu da ga testiram sa Rega Fono MM pa javljam utiske.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav svima

Pre svega moje znanje o audio opremi je više nego skromno, pa sam iz tog razloga i rešio da se obratim za savet. Nadam se da tako nešto nije nepoželjno pošto se ovde vode međuostalom i ozbiljne diskusije, ali svakako Vaša stručnost može biti od velike pomoći laicima kao što sam ja. 

Imam od ranije Edifier R2000DB aktivne bluetooth zvucnike. Pošto sam u međuvremenu osposobio za rad stari gramofon Grundig PS2500, koji ima novu AT71 zvučnicu, hteo bih da ga povežem na ove aktivne zvučnike pošto trenutno nisam u mogućnosti da kupujem ništa drugo. Treba mi pretpojačalo zato što gramofon ima phono izlaz, pa me zanima da li je uopšte vredno davati novac za neko bolje pretpojačalo s' obzirom da je oprema sa kojom raspolažem poprilično skromna i da mi je za početak bitno da samo počnem da slušam ploče. Da li po određenim karakteristikama pretpojačalo i pojačalo koje se nalazi u aktivnim zvučnicima treba da budu kompitabilni, ili gotovo svaki phono preamp može da završi posao bezbednog uparivanja gramofona i ovih zvučnika? Iskreno nisam trenutno pri parama a voleo bih da krenem da slušam ploče, pa je ovo nešto što bih za početak možda uzeo:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Rucno-radjeni-uredjaji/Baterijsko-M-M-gramofonsko-pretpojacalo-90295252-oglas.htm?filter_id=525151226

http://www.audiopro.rs/proizvod/behringer-microphono-pp400?idPro=1286

da li će ovako nešto služiti za početak, ili je to čisto bacanje para i treba zaobilaziti u širokom luku?

Hvala unapred

 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav RocknRolla, 

dobro došao u klub. Za početak ovo što imaš od uređaja (gramofon sa MM zvučnicom i aktivne bluetooth zvučnike) uz MM phono preamp bi trebalo da bude dovoljno za uplovljavanje u vinilne vode.

https://www.edifier.com/int/en/speakers/r2000db-bookshelf-bluetooth-optical-rca

Kupovina ovog malog Behringera (koji od gramofonskoj signala pravi Line Level izlaz) bi trebala biti sasvim dovoljna za početak. Ovi tvoji zvučnici poseduju na rca Line Level ulaz a daljinski upravljač ima master volume control.

Uz Behringer dobijaš i račun i garanciju, 3600RSD stvarno nećeš puno para izgubiti ni ako odlučiš da ga prodaš za napr. 3000RSD u slučaju da odeš dalje u hobiju ili odustaneš od gramofona.

Moj glas za Behringer.

Link to comment
Share on other sites

Behringer je odlicno predpojacalo veoma izbalansirano i najverovatnije best buy. Cak i za neku kvalitetniju zvucnicu.

Ja imam i ovo baterisko (sa njime sam krenuo u gramofonske vode) isto je odlicno malo je tamniji zvuk da kazem ne toliko izbalansiran, ali predpojacalo sasvim se lepo uklapa u neki sistem. Jedini sex je menjanje baterije, nekako sam vise za strujno i ako mozda pojedini audiofili tvrde da je bolje napajati iz baterije i da se tako umanjuju sum i brum, sto recimo na ovom predpojacalu se to i oseti, znaci skoro i da nema primesa iz stuje.

Takodje bi od tih jeftinijih mogao i ovo da preporucim https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni-Delovi-i-oprema/Predpojacalo-za-gramofon-gramofonsko-Easy-Phono-ANALOGIS-19584111-oglas.htm?filter_id=597128403

U klasi kao Behringer, nekada bilo jeftinije oko 3000, ali je po meni za nijansu bolje. Cak mnogo bolje radi i sa kvalitetnijim zucnicama koje mogu da pruze veci kvalitet zvuka, Ovaj Analogis ce to preneti po meni sasvim zadovoljavajuce.

Na kraju pogledaj ovaj video, pa odluci sam :)

btw ovaj Analogis je negde izmedju ovgo TC-750 i Rolls 29. Takodje moram da napomenem da imam i ovaj Art DJ Pre koji je definitivno najbolje predpojacalo koje imam, i ako je malo tamnije od beringera i analogisa, ipak ima ono nesto :)

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ljudi hvala na pomoći i preporukama, stvarno je pomoglo.

Na kraju sam uzeo Art DjPre pošto Behringer ne može da se nađe nigde trenutno. Zvuk je više nego zadovoljavajuć, moram da priznam da sam prijatno iznenađen, nisam imao neka prevelika očekivanja s' obzirom da su u pitanju budget komponente, nema uopšte pozadinskog šuma, zvuk je stvarno čist i jasan. Bitno je da su se ploče zavrtele :) Imam u planu da u nekoj bliskoj budućnosti uzmem Onkyo A9010 amp i Diamond 225 zvučnike, kako bih podigao sve ovo na neki malo viši nivo, ali za sada će i ovo biti sasvim dovoljno. Hvala još jednom :) 

 

IMG_20200227_183859.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
8 sati ranije, DejanM said:

Posle puno premisljanja, a onda se nakacio i ovaj virus i Pass prekinuo proizvodnju na odredjeno vreme, .... ipak konacno je stigao Pass Labs XP-17.

Pass XP-17 u sistemu.jpg

Cestitam,sjajne vesti vrlo prilagodljiva i podesiva fono selcija kakvu si trazio.

P.S.Kako mi je gotivna ta spider polica :x

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, sondek said:

Cestitam,sjajne vesti vrlo prilagodljiva i podesiva fono selcija kakvu si trazio.

P.S.Kako mi je gotivna ta spider polica :x

Hvala na cestitkama. Mozda koju rec na temu podesivosti ... XP-17 zbilja ima dosta opcija za podesavanja ali se ti potenciometri nalaze na zadnjoj ploci. To znaci da ako zelite da promenite neko podesavanje, morate da iskljucite i raskacite phono preamp, da promenite podesavanja i onda sve to lepo ponovo zakacite. Dok to uradite verovatno cete zaboraviti kako je sviralo u prethodnoj varijanti. Tako da to nije bas narocito konfomna varijanta. Jedno resenje jeste da okrenete uredjaj naopacke, odnosno da zadnja strana uredjaja stoji napred, tako da bez raskacivanja mozete da sprovedete promenu u delo. To medjutim moze da se uradi samo ako su kablovi dovoljno dugacki - a nije bas pozeljno da kabl izmedju gramofona i phono preampa bude dugacak.

Znao sam ja za tu zackoljicu i pre nego sto sam kupio uredjaj, ali je varijanta kod Passa, gde je moguce izvrsiti promenu parametara na prednjoj ploci na komforan nacin, duplo skuplja od ove, a to je iskakalo iz mog budzeta. Ali polako ... imam vremena, jos uvek radim od kuce, tako da cu moci da se igram sa svim tim ...

Link to comment
Share on other sites

Čestitam kupovinu!

Iz pročitanog (user manual) je jasno da se za ovaj phono povelo baš dosta računa o preciznom podešavanju MC loadinga. Iz ličnog iskustva smatram da je iza riaa, loading kod MC-a vrlo važan element pravilne reprodukcije.

"An improperly loaded cartridge will suffer every unwanted sonic anomaly, ranging from lack of definition and bass to a very strident and screechy high end. Making the mistake of not loading channels identically adds additional confusion. Please verity that 
loading for one channel is duplicated in the other accurately.

Cartridge loading is a compromise between what works best for the cartridge and what sounds best for the listener. Specifically, we are looking for a compromise loading which sounds best across the whole audio spectrum."

Sa sedme stranuce user manuel-a.

ohms 10, 25, 50, 100, 250, 500, 825, 1K, 47k

Ono što sam primetio nevezano za ovaj phono je, da preporučeni loading nije isti kada se MC glava veže direktno na MC phono ili preko step up trafoa na MM preamp. U slušnom poređenu jedne i druge opcije druga je imala 2.5 puta veći loading za isti zvučni balans. Naravno u oba korišćena preampa (MC i MM) nisu riaa-e identične pa je i to dodatno objašnjenje tolike razlike u loadingu za istu glavu.

Link to comment
Share on other sites

Tako je čak su pominjali i kapacitet kabla... Vrlo pedantan i sveobuhvatan pogled na problematiku. Respect!

"Please understand the loading of a moving coil cartridge is a very inexact science at best, specific recommendations should be taken (and offered) very lightly. I encourage you to think separately from the cartridge manufacturer and choose your resistive loading values accordingly. The cartridge maker may 
have for example anticipated a transformer being used as the initial stage of gain, the XP-17 with its active elements is a very different proposition. As an added complexity part of the cartridge loading is provided by the lead-in wiring, the resistance, and reactance of that wire must be accounted for in choosing loading values in the XP-17. As long as you derive your final setting empirically you may ignore these effects, your moving coil cartridge will not."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...