Jump to content


Phono preamp


VU metar

Recommended Posts

Ako je vama snimak 2 ispravniji od snimka 1 onda nemamo vise zajednickih tema za razgovor po pitanju vrhunskog zvuka. Na snimku 2 se vidi da je kompletna glasnoca dignuta a pikovi odseceni. Za one koji se ne razumeju snimak 2 ce bolje zvucati jer je puniji zvuk. Sem toga dinamicki raspon na snimku 2 je smanjen.

Snimak 1 je ispravniji po svim tackama. To sto ga Vi tise cujete i smatrate da je to neispravno samo kaze da jos uvek ne znate sta je ispravno a sta ne i slobodno slusajte mp3 sa dignutim tonskim kontrolama i bicete srecni

Link to comment
Share on other sites

Vezano za snimak 2

Kao neko ko je imao neko iskustvo u DJ-ingu mogu malo da pojasnim. Krajem 90ih sam nabavio prvi ozbiljniji muzički softver za editovanje muzike. Ta alatka mi je dosta pomogla da nivelišem razlike glasnoće pesama. Razlike su već tada bile ogromne. Dok radite kao DJ nemate vremena da razmišljate i pamtite koja je pesma koliko glasna pa da svaki put za određenu pesmu nameštate gain. Sve pesme bi trebale da budu približne.

Koristio sam isti onaj softver koji koriste i profesionalci, samo naravno piratsku verziju. Nikad neću zaboraviti taj zvuk kad neku pesmu iz normale kompresujem na viši nivo glasnoće. Na hiljade sam ih tako kompresovao, sve da mi budu u istom nivou. Neke sam morao i po dva ili tri prolaza da uradim. One koje su bile već preglasne sam morao da smanjujem. To je bio proces šišanja vrhova pesme.

Zvuk koji se dobija ovim procesima je odvratan. 

Ali nije samo to. Remeti se i geometrija i mehanika muzičke pozornice jer svi instrumenti "nabubre" do karikaturnih razmera. Na sredini muzičke scene zavlada pravi haos jer su svi instrumenti neprirodno naduveni i prepliću se. Instrumenti mogu neprirodno da štrče ispred zvučnika.

Drugi način povećava glasnoće pesme ne postoji. Ovo iz razloga što tihi isntrumenti u pozadini moraju da se podignu na nivo najglasnijih. Oni onda na ozbiljnim spravama neprirodno zvuče. Nešto što je u debeloj pozadini ispliva u prvu liniju instrumenata.

O kakvim razlikama je reč to može samo da potvrdi neko ko je slušao dosta muzike iz vremena kako se to radilo kako treba. Mladi audiofli ne mogu da prepoznaju da su današnji snimci neprirodni jer nemaju pređašnjeg iskustva.

Današnja produkcija zvuči odvratno u odnosu na pređašnju iz ovih razloga.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, impuls said:

Ako je vama snimak 2 ispravniji od snimka 1 onda nemamo vise zajednickih tema za razgovor po pitanju vrhunskog zvuka. Na snimku 2 se vidi da je kompletna glasnoca dignuta a pikovi odseceni. Za one koji se ne razumeju snimak 2 ce bolje zvucati jer je puniji zvuk. Sem toga dinamicki raspon na snimku 2 je smanjen.

Snimak 1 je ispravniji po svim tackama. To sto ga Vi tise cujete i smatrate da je to neispravno samo kaze da jos uvek ne znate sta je ispravno a sta ne i slobodno slusajte mp3 sa dignutim tonskim kontrolama i bicete srecni

Ako je ovaj komentar upućen meni, onda mi zaista nemamo šta da pričamo dalje jer vi  očigledno ne čitate započetu diskusiju od posta u kome je započet. Ako ipak ne razumete šta sam napisao biću jasniji.

Prvo - Postavio sam ova dva snimka radi ilustracije snimka sa identičnog izvora ali kroz različite Phono preampe.

Drugo - Moj komentar da se Snimak 2 čuje glasniji nije bila i konstatacija da je bolji, već da je subjektivni utisak takav iako je signal u oba slučaja na -6db.

Treće - Boldovano i podvučeno je izrazito nepristojno s vaše strane, da ne kažem neutemeljeno, ako se odnosilo meni, a crveno definitivno govori isključivo o tome ko ste i šta ste kao čovek.

Zamolio bih dalje učesnike da se uzdrže od ne civilizovanog vređanja drugih učesnika u raspravi. Zatečen sam i izrazito iznenađen Impulsovim tonom kojim je započeo svoje učešće u ovom kratkom segmentu teme o Phono Preampu.

 

2 sati ranije, VU metar said:

Snimak dva je vidljivo ošišan. Problem je objasnio Kuja. Potrebna je atenuacija ispred zvučne jer kliping se javlja ispred ADC-a dok softverska regulacija je iza njega pa njom se dobje samo utihnuti kliping. Uzmi signal iz pre outa na pojačalu ako ima.

Ok rezon, imao sam ga i ja pre organizacije snimanja, ali sam želeo da dam jednake uslove za oba uređaja, tako da ovaj drugi nema još jedan uređaj i IC komplet na putu signala.

Imam kaset dek AIWA ADF-800 pa ću pustiti signal kroz njegov ulaz CD direct i na monitor izaći u Desktop kompjuter u nadi da ću izbeći klipovanje na ulazu zvučne kartice. Za taj snimak će mi trebati neko vreme danas ili sutra, jer je potrebno da izvršim jednoipočasovno zagrevanje. Cilj je dobiti signal u snimač bez klipinga ili sabijenog dinamičkog raspona, ako je moguće.

Ponovo ponavljam da snimak 2 nema zvučnih defekta kada se sluša osim što subjektivno zvuči glasnije od snimka 1. Naravno da se razlikuju i u zvuku, ali ću još malo odložiti informaciju koji snimak je koji uređaj napravio.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, vdzele said:

Mislim da je Impuls mislio na Ali Zee-a.

Spustimo loptu malo :)

Bez obzira na koga je mislio, dosta je više tih uvredljivih banana po kolegama na forumu. Meni je bilo odmah jasno da je Al Zee-ev komentar bio provokacija, pa sam i nastavio kumunikaciju u tolerantnom tonu.

Nije na odmet i malo se nasmejati. Nije uvek potrebno zavrtati ruke nekome ako ima drugačije mišljenje ili tvrdi nešto sasvim suprotno. Znanje i utemeljeno obrazloženje je sasvim dovoljan argument da se nekome nešto objasni.

Svaka suprotstavljena rasprava koja traje duže od 5 minuta znači da ni jedna strana nije u pravu.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

 Meni je bilo odmah jasno da je Al Zee-ev komentar bio provokacija, pa sam i nastavio kumunikaciju u tolerantnom tonu.

Al Zee-ev коментар уопште није био провокација, е сад што то неки тако схватају онда сви би требало да имамо исте уши и исте уређаје и слушно окружење.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vdzele said:

...

Na hiljade sam ih tako kompresovao, sve da mi budu u istom nivou. Neke sam morao i po dva ili tri prolaza da uradim. One koje su bile već preglasne sam morao da smanjujem...

Ubeđen sam da je kliping na drugom snimku posledica limita zvučne karte, kako je Kuja već primetio. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Father said:

Ok, napraviću novi snimak sa analognom atenuacijom signala ispred ulaza u zvučnu karticu. I meni sve liči da je prejak izlazni signal iz uređaja uzrok onakvom wav prikazu.

Praktično svi laptop line-in ulazi (4-5 mašina) se kod mene ovako ponašaju. 

Tek neka Asus eksterna koju kupih upravo zbog snimanja s ploča nema kliping problema. Pritom, mislim da gain na mom phono-u nije nešto posebno velik. 

Link to comment
Share on other sites

Father niste trebali da se osetitte prozvanim, znace ko jeste. Drugi snimak ne bi trebao biti ogranicenje ulaza kartice jer iako je vecina signala na istom naponskom maksimumu ima poneki ispad u amplitudi sto navodi na zakljucak da ipak moze da se dobije i visi impuls ali da je uradjeno usrednjavanje glasnoce pa softver limitira pri glasnim deonicama. meni tako izgleda.

A sto se mene tice ja jesam los covek, ne podnosim glupost i slepo ubedjenje u nesto i prezentovanje tog kao tacno. Jedina greska u mom postu je veliko slovo V u boldovanom, trebalo je biti malo jer se odnosilo na vise osoba a ne na Vas licno. U porvom pasusu nisam pogresio i stavio sam "vama" malim pa se zna da se odnosi na vecinu

Link to comment
Share on other sites

Imam i ja preku navar i ne ustručavam se da je upotrebim. ;)

Ipak ima ljudi kojima vredi govoriti i ima ljudi kojima ne vredi govoriti. Svako ceni za sebe šta, koliko i kako.

Ja se izvinjavam za napadačku defanzivnost, ali ipak apelujem da sa više uživanja pokušamo da učestvujemo u diskusijama na Forumu. Nema potrebe da sa ove ili one strane čoveku počne da pišti u ušima od povišenog pritiska za bezveze. :D

Objaviću novi snimak čim stignem da se oko toga pozabavim, vikend je nekeko idealan za takve aktivnosti, pa se nadam da će to biti večeras ili najkasnije sutra popodne. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, impuls said:

Drugi snimak ne bi trebao biti ogranicenje ulaza kartice jer iako je vecina signala na istom naponskom maksimumu ima poneki ispad u amplitudi sto navodi na zakljucak da ipak moze da se dobije i visi impuls ali da je uradjeno usrednjavanje glasnoce pa softver limitira pri glasnim deonicama. meni tako izgleda.

Ali, valjda sam dobro shvatio, nikakve softverske intervencije nisu rađene. Jedino, ako ne mislite na neke "automatske" intervencije. 

Pronađoh i neke svoje slike; evo jedne za primer (Rondo Red, valjda 0.5mV): 

Image1.thumb.jpg.186ecaacfd3e0c8e7d38c38e6bdf1683.jpg

Strujno, signal ostaje ispod 1V (ako sam dobro zapamtio), a kliping je tu i linija "odsecanja" nije potpuno ravna ("krzava" je, istina ne mnogo).

Kod Denona 103 (0.3mV), na primer, u istom setupu, ista traka, nema klipinga. 

Računam da kliping može da pravi samo phono ili neki limit zvučne karte. Phono nije, proverio sam. 

Link to comment
Share on other sites

Ima li negde ta automatika da se uključuje ili isključuje u WIN 10? Odnosno koja komanda se na to odnosu u Line In karticama.

Možda ovo .... Allow applications to take exclusive control of this device

ili ovo .... Give exclusive mode applications priority

Ja sam imao obe ove opcije aktivne. Takođe, isključio sam sve Enhacmente u okviru kartica u oba snimka.

Pošto mi je bio izuzetno jak input stišao sam klizač sa 100% na 46% uzimajući za referencu RTB ploču sa freq. opsegom. -10db do 1Khz i -20db od 1Khz do 20kHz. Nakon tog podešavanja ulaznog signala sam radio snimanje.

Link to comment
Share on other sites

Ja se izvinjavam za malu digresiju u ovoj temi, ali bi želeo da pogledate ovu spravu. U pitanju je hardver koji automatski snima ploče u hi res i prosleđuje na vaš drajv. Ja već duže vreme slušam vinil ripove od jednog amera i od kada je uzeo ovaj snimač pomak je bio značajan. U pitanju je model  SC-2 sa linka.

http://www.sweetvinyl.com/

Možda neko želi da sačuva ploče i na ovaj način, pa da ne otvaram novu temu.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da zamislim budalu koja ima ploče,dobar gramofon i onda ih slusa sa kompjutera...

To mi je kao da imaš Ferarija,spustiš prozor i guras ga jer je gorivo skupo...ili zeliš da sacuvaš sedista pa voziš sa najlonima na novom stojadinu.

mslm ajd malo otvorite prozor da se provetri digitalija sa teme...

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sondek said:

Ne mogu da zamislim budalu koja ima ploče,dobar gramofon i onda ih slusa sa kompjutera.

Pa to je ona stara zvaka snimanja na traku/kasetu da se kao ne ostecuju ploce... preneta u danasnje vreme.    A ima i ljubitelja koji bi hteli cuti kako zvuci neka glava iako ceo setup svira zajedno sa njom.

Bio sam radoznao i skinuo neki Monkov snimak radjen sa Garrard/ rucka ? / Ort SPU i dalje jos nesto i zvucalo je sjajno al' bilo je jasno da je to snimak celog sistema koji ocitava plocu i salje je kroz neki phono

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u jednom trenutku razmišljao kako bi bilo lepo da digitalizujem sve ploče koje imam, ali sam se onda zapitao čemu to, ako volim da slušam baš sa vinila.

I danas nalazim da uživam baš onda kad slušam sa vinila, ne DAC. Jeste komfornije sedeti u fotelji i vrteti albume do u nedogled, bez da mrdneš dupe, ali niti me ispunjava, niti je zvuk lepši.

Eto....meni vinil uživancija, a DAC informacija i nužno zlo, pošto niti mogu da nađem sve što bih hteo da imam na vinilu, niti imam dovoljno mesta da sve to držim....a Boga mi, nemam ni toliko para....

Link to comment
Share on other sites

Mene više brine ton kojim se neki služe ovde.

Ispada da su milioni bili budale što su snimali kasete pre 30-ak godina kad su mogli imati mnogo bolji zvuk odma sa ploče. Pritom, ovaj predlog daje neko ko se naslušao dosta ploča. Ovaj surogat može da zadovolji nekog ko nema uslove da ima ploče a želi da ima približan zvuk. Ja sam jedan od takvih.

Govorim stalno mojim drugovima - forumi više razdvajaju ljude nego što ih spojaju.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...