Jump to content


Phono preamp


VU metar

Recommended Posts

Skoro istu liniju kao mox modifikovan sam dobio i sa nekim drugim mnogo boljim preampom, tako da se može zaključiti da su grbe koje se vide definitivno slika odziva zvučnice Ortofon OM40 Gold koja je korišćena pri merenju kao čitač zapisa sa vinila.

Najjednostavnije mi je da pink noise kompresujem (grafičkim eqvilajzerom) po RIAA inverznoj krivi (tabela sa 4 strane vašeg pdf-a samo suprotnih vrednosti) kao za narezivanje vinila, pa taj signal reprodukujem iz CD-a u phono ulaz, naravno utišano da dobijem npr. 4mV?

Onda snimim na računaru izlaz iz preampa i proverim pravi odziv nakon korekcije RIAA-e unutar preampa. Mislim da bi to bilo približno idealnom, a i najmanje mi je cimanje oko cele priče. Naravno sve ću raditi u 24/192...

Link to comment
Share on other sites

Hardver je sledeći.

Gramofon: ROTEL RP 1500

Zvučnica: Ortofon OM40 Gold

Preamp: NAD 1130 (izolovan samo phono segment sa izvučenim izlazom na back panel)

mereno na

PC računaru: Intel DualCore 4GB ram, Muzička kartica nemam pojma neka PCI-E HD 7.1

Software: Cool Edit Pro 2.1

 

Merio sam tako što sam sa gramofona puštao RTB ploču činimi se B4 stereo pun opseg i snimao u 24/192 na računaru u okviru pomenutog softwer-a. Onda sam analizirao nivoe u opciji frek. analizer gde se može izdvojeno videti frekfencija na kojoj se kursor nalazi pomeraju ći ga po wav traku.

Da bih povezao sve izvode u liniju izbacivao sam šiljak za svaku ferk u Photoshop i ređao ih jednu do druge gde sam izvukao path kao ilustraciju linije. To je zezanje ali se mnogo bolje sagledava linija opsega.

Može i kraći put direktno iz Cool Edit Pro-a da se snime linije odziva ali im je nekeko nerealan decibelni nivo, tj ne odgovara peek metru pri reprodukciji, pa ga nisam koristio ali izgleda ovako ...

 LinearnoNAD MOX_frekfentni odziv.png

Logaritamski

NAD MOX_frekfentni odziv_log.png

 

Ovi odzivi su od MOX modifikovanog NAD1130, znači konačan odziv koji sam dobio na merenju.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ovako, pošto se još uvek ne zna šta će biti sa Pro-ject Phono Box S preampom tj. da li će biti popravljen ili ne interesuje me da li da kupim drugi preamp a da je cena do 200€ i koji preamp je najbolji za te pare i da li ima bolji preamp od Phono Box S u tom cenovnom rangu?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, HMrules said:

Inače pogledao sam specifikacije od Musical Fidelity V90 LPS i ne mogu nigde da pronađem koliko ima pF na MM ulazu na preampu?
Interesuje me pošto ne znam kako bi se taj preamp uklopio sa mojom AT 150 MLX glavom jer je za nju preporučeno 100-200 pF.

Ulazna kapacitativnost je 74pf uz to treba dodati gramofonski ic kabal od nekih 60pf. Tako da se uklapa u 100-200pf.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...