Jump to content


Musical Fidelity V-DAC II ili Pro-Ject DAC Box S USB


Froggy

Recommended Posts

(Super)sosa je nedavno pazarila laptop, a ja imam nameru da ga koristim na žurkama i roÅ¡tiljima, tj. da ne moram sa sobom da vuÄem 2 CD plejera, miksetu i gomilu narezanih diskova (kao toliko puta do sada).

MeÄ‘utim, kvalitet zvuka koji se dobije na analognom line-out izlazu ni najmanje mi se ne sviÄ‘a, a obzirom da stiže Nova godina, vreme je da sebe obradujem neÄim novim, pa je ovog puta izbor pao na DAC, ali sa specifiÄnim zahtevom - da je nov, da ima USB, optiÄki (TOSLINK) i koaksijalni digitalni ulaz i da nije skuplji od 250 EUR.

Posle ne baš preterano opsežne internet pretrage, u Beogradu sam našao samo dva modela, a da zadovoljavaju moje zahteve:

Musical Fidelity V-DAC II (220 EUR kod u Slobe u "BM"-u) i Pro-Ject DAC Box S USB (170 EUR, ako je verovati on-line cenovniku, kod Sime Strahote u "AV impuls"-u).

Koliko sam letimiÄno video, Pro-Ject DAC ima mogućnost prikljuÄenja tri ureÄ‘aja istovremeno (n.pr. laptop na USB ulaz, neki DVD plejer na optiÄki i neki CD plejer na koaksijalni ulaz), a odabir koji će se sluÅ¡ati bi se vrÅ¡io tasterom na prednjoj maski/masci DAC-a, i takva opcija mi najviÅ¡e odgovara.

Kod Musical Fidelity DAC-a primećujem da ima samo jedan prekidaÄ, pa me interesuje da li taj prekidaÄ ima samo dve pozicije - ili ćeÅ¡ USB ulaz ili neki od digitalnih (optiÄki ili koaksijalni), ili ipak ima tri pozicije (za svaki od ulaza)?

U sluÄaju da ima samo dve pozicije, imam utisak da neće biti moguće na koaksijalni i optiÄki ulaz istovremeno prikaÄiti neki ureÄ‘aj, tj. da će jedan drugom smetati u sluÄaju da sa oba prikaÄena ureÄ‘aja dolazi neki (digitalni) signal.

Ili možda nije tako?

Iz "BM"-a joÅ¡ nisam dobio konkretan odgovor na ovo pitanje, pa ću danas ponovo probati, a u meÄ‘uvremenu, ako je neko imao liÄna iskustva sa tim modelom Musical Fidelity DAC-a, voleo bih da ih podeli ovde, jer po specifikacijama bih radije uzeo Musical Fidelity DAC, ali ako sam kod njega ograniÄen samo jednim digitalnim ulazom (optiÄkim ili koakcijalnim), onda mi Pro-Ject viÅ¡e odgovara...

Link to comment
Share on other sites

(Super)sosa je nedavno pazarila laptop, a ja imam nameru da ga koristim na žurkama i roÅ¡tiljima, tj. da ne moram sa sobom da vuÄem 2 CD plejera, miksetu i gomilu narezanih diskova (kao toliko puta do sada).

MeÄ‘utim, kvalitet zvuka koji se dobije na analognom line-out izlazu ni najmanje mi se ne sviÄ‘a, a obzirom da stiže Nova godina, vreme je da sebe obradujem neÄim novim, pa je ovog puta izbor pao na DAC, ali sa specifiÄnim zahtevom - da je nov, da ima USB, optiÄki (TOSLINK) i koaksijalni digitalni ulaz i da nije skuplji od 250 EUR.

Posle ne baš preterano opsežne internet pretrage, u Beogradu sam našao samo dva modela, a da zadovoljavaju moje zahteve:

Musical Fidelity V-DAC II (220 EUR kod u Slobe u "BM"-u) i Pro-Ject DAC Box S USB (170 EUR, ako je verovati on-line cenovniku, kod Sime Strahote u "AV impuls"-u).

Koliko sam letimiÄno video, Pro-Ject DAC ima mogućnost prikljuÄenja tri ureÄ‘aja istovremeno (n.pr. laptop na USB ulaz, neki DVD plejer na optiÄki i neki CD plejer na koaksijalni ulaz), a odabir koji će se sluÅ¡ati bi se vrÅ¡io tasterom na prednjoj maski/masci DAC-a, i takva opcija mi najviÅ¡e odgovara.

Kod Musical Fidelity DAC-a primećujem da ima samo jedan prekidaÄ, pa me interesuje da li taj prekidaÄ ima samo dve pozicije - ili ćeÅ¡ USB ulaz ili neki od digitalnih (optiÄki ili koaksijalni), ili ipak ima tri pozicije (za svaki od ulaza)?

U sluÄaju da ima samo dve pozicije, imam utisak da neće biti moguće na koaksijalni i optiÄki ulaz istovremeno prikaÄiti neki ureÄ‘aj, tj. da će jedan drugom smetati u sluÄaju da sa oba prikaÄena ureÄ‘aja dolazi neki (digitalni) signal.

Ili možda nije tako?

Iz "BM"-a joÅ¡ nisam dobio konkretan odgovor na ovo pitanje, pa ću danas ponovo probati, a u meÄ‘uvremenu, ako je neko imao liÄna iskustva sa tim modelom Musical Fidelity DAC-a, voleo bih da ih podeli ovde, jer po specifikacijama bih radije uzeo Musical Fidelity DAC, ali ako sam kod njega ograniÄen samo jednim digitalnim ulazom (optiÄkim ili koakcijalnim), onda mi Pro-Ject viÅ¡e odgovara...

Musical Fidelity DAC, je odlican spram svoje cene i u kombinaciji sa Musical Fidelity V-Link 192-USB daje vrhunske rezultate reprodukcije sa USB-a, tako da ce potici mnogo skuplje i CD-playere a i DAC-ove.
Link to comment
Share on other sites

...a ja imam nameru da ga koristim na žurkama i roÅ¡tiljima, tj. da ne moram sa sobom da vuÄem 2 CD plejera, miksetu i gomilu narezanih diskova (kao toliko puta do sada).

Za tu namenu kupi neki mp3 plejer tipa Sandisk Sansa.

Ja imam stari model Sansa Fuze-a, a moj klinac ima Sansa Zip Clip.

http://www.sandisk.c...ayers/clip-zip/

Ako je za zurku i rostilj nepohodno, oba podrzavaju i FLAC.

Kupis kabl mini jack > RCA i ubodes ga u bilo koje pojacalo ili aktivne zvucnike.

Zvuk je za takvu spravu iznenadjujce dobar, kazu bolji od slicnih Apple uredjaja.

Ne treba ti laptop, a i mnogo je jeftiniji od tih USB DAC-ova.

Meni je Fuze na radnom mestu zakacen na Cyrus One pojacalo i AR44BX kutije i svira super.

Link to comment
Share on other sites

Za te pare imaš i CA DAC Magic 100 (250 EUR). Imaš njegov test u zadnjem Hi-Files i kažu da je mnogo bolji od Pro-Ject (da izvine Sima "Strahota" ;-))

Izvinjavam, ;) nego... nisam citao taj test ali tesko da je neko iz Hi-Filesa mogao da uporedjuje DAC Magic 100 sa ProJect DAC Box USB S jer je ovaj potonji tek stigao i nije bio na testu u pomenutom casopisu. Sta vise, ni stari model (bez "S") nije bio testiran tako da je verovatno poredjenje radjeno sa modelom DAC Box FL sto je konstrukcijski potpuno drugacije resenje. "FL" je NOS Dac a ovo "FL" je oznaka za "(digital) filterless".

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam pomenuti Pro- ject DAC box usb i mogu reci da je vrlo dobar.Nisam primetio razliku u zvuku sa marantz cd-6002,sa coax izlaza kao i drugih cd-a,bar ne neku znacajnu.

Za CA dac magic 100 nista ne mogu reci jer nisam probao.Slusam trenutno sa PCa muziku preko Logitech SB touch i vrlo je prijatno,ali mp3 je na 320 ili flack tako da je vrlo kvalitetno.Doduse neko je vec

pomenuo da ako je snimak los ne moze ni na izlazu biti kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

V-DAC-u preklopnik služi da biraÅ¡ izvor sa USB - a, ili sa coax ili toslink kabla. Ne znam Å¡ta bi se desilo da su oba digitalna kabla prikljuÄena, Pitao sam Stona, a on je pretpostavio da se verovatno ne bi niÅ¡ta desilo, već bi svirao samo aktivni izvor- Nisam shvatio Å¡ta bi bilo da pustiÅ¡ 2 izvora i preko coax-a i optiÄkog istovremeno.

Link to comment
Share on other sites

V-DAC-u preklopnik služi da biraÅ¡ izvor sa USB - a, ili sa coax ili toslink kabla. Ne znam Å¡ta bi se desilo da su oba digitalna kabla prikljuÄena, Pitao sam Stona, a on je pretpostavio da se verovatno ne bi niÅ¡ta desilo, već bi svirao samo aktivni izvor- Nisam shvatio Å¡ta bi bilo da pustiÅ¡ 2 izvora i preko coax-a i optiÄkog istovremeno.

Evo odgovora koji sam iz "BM"-a dobio na to pitanje:

Musical Fidelity VDAC-II 24/192 poseduje preklopnik kojim se odreÄ‘uje izbor ulaza izmeÄ‘u USB ulaza sa jedne strane i koaksijalnog/optiÄkog sa druge strane koji se nalaze na istoj grani.

Moguće je prikljuÄiti sva 3 ulaza odnosno i to na sledeći nacin - USB, zatim preklopnikom koji se nalazi na VDAC-II 24/192 na koaksijalni/optiÄki ali u tom sluÄaju samo jedan može biti aktivan - ili koaksijalni ili optiÄki. Ukoliko želite da preÄ‘ete sa koaksijalnog na optiÄki, potrebno je prebaciti prekidaÄ na USB i onda aktivirati optiÄki ulaz.

Mnogo su zakomplikovali jednu jednostavnu funkciju.

Zato sam juÄe kasno popodne (na Grujinu preporuku) uzeo Cambridge Audio DacMagic 100...

Link to comment
Share on other sites

"ObiÄan" DM je prestao da se proizvodi, nasledio ga je DM Plus.

DM100 je potpuno novi model u seriji (nema prethodnika) i pozicioniran je za klasu niže.

Ono "100" u imenu je verovatno od Å¡irine ureÄ‘aja (106mm) ;-), a interesantno je da je u tom mini modelu stavljen bolji DAC Äip, sa 32-bit i DSD podrÅ¡kom i boljim tehniÄkim karakteristikama.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Da li neko možda u meÄ‘uvemenu imao priliku da poredi MF V-DAC i CA Magic 100? ProÄitao sam negde na stranim forumima da MF navodno ima topliji zvuk, Å¡to meni iÅ¡e odgovara. S druge strane, sticajem okolnosti imam CA 640A, koji sam kupio relativno naslepo, a za koji mi se Äini da nema tu toplinu, odnosno zvuk kakav zamiÅ¡ljam kao topao. Ako je to uopÅ¡te do pojaÄala.

Dakle, da li bi se CA DAC više slagao s CA ampom samo zato što su oba CA ili bi još više "zahladneo" zvuk? Bar u mom poimanju "toplog" i "hladnog" u hi-fi.

Ako vam je savet da idem da posluÅ¡am oba, hvala unapred na nejmu, ali bolje ga ne davajte, jer niti imam vremena, niti volje da nosim pojaÄalo i plejer u prodavnice, pa da uporeÄ‘ujem. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

V-DAC-u preklopnik služi da biraÅ¡ izvor sa USB - a, ili sa coax ili toslink kabla. Ne znam Å¡ta bi se desilo da su oba digitalna kabla prikljuÄena, Pitao sam Stona, a on je pretpostavio da se verovatno ne bi niÅ¡ta desilo, već bi svirao samo aktivni izvor- Nisam shvatio Å¡ta bi bilo da pustiÅ¡ 2 izvora i preko coax-a i optiÄkog istovremeno.

U slucaju da su oba digitalna kabla uklucena,jedan ce sigurno riknuti,to kazem od licnog iskustva(koaksialni ulaz vise mi ne radi na V DAC II bas zbog toga)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...