Jump to content


Čuje se FM radio program iz zvu�nika, a nemam tuner.


Toshiro Mifune

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Ovaj problem je dobro poznat starim gramofondzijama .Naime pri slusanju je dolazilo do indukovanja lokalne radio stanice , ali AM ( srednji talasi ) i to na sledeci nacin : zvucnica + parazitni kapacitet kablova = oscilatorno kolo , a prvi stepen pojacanja ( tranzistor )  kao diodni detektor. Resavan je umasavanjem gramofona sa pojacivacem i ubacivanjem kondenzatora paralelno sa signalom reda nekoliko do nekoliko stotina piko farada sto naravno dovodi do degradacije zvucnog signala ili stavljanjem phono pretpodacala direktno u kuciste gramofona. Teorijski je nemoguce da FM signal bude demodulisan i cujan u slusalicama .Tom analogijom moguce je da su zavojnica u slusalici + parazitni kapacitet kabla za slusalice = oscilatorno kolo ,posto pojacivac radi demodulaciju radio signala  prijem se necuje u slusalicama ali se cuje u zvucnicima . Ukoliko su i slusalice i zvucnici prikopcani na pojacalo , a ne u kombinaciji slusalice na kompjuter , a zvucnici na pojacalo , do ovakve pojave nebi smelo da dolazi .  A da , davnih osamdesetih se najcesce cuo Radio Beograd 1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

.

Evo, red je da javim kako sam pre 15 minuta resio problem. Naime, pozvao sam jednog servisera... i izneo mu problem. Prvo pitanje... BINGO.

 

Imas li u blizini radijator?

 

I to je to. Odmakao sam levi zvucnik metar levo. Smetnji i dalje ima, ali u krajnje simbolicnom obimu. Dakle, ostaje da nastavim sa prebacivanjem svega na drugu stranu sobe.

Inace, ovih dana je bas postalo nepodnosljivo u toj meri da se radio cuo kao kada namestite volumen na keca. Potpuno bolesno.

 

Bice valjda nekom od koristi ove pisanije :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti, koristi meni :thumbsup2  Juce nisam mogao da slusam muziku od fantomskog radija....imam radijator iza sistema na 30tak centimetara. Samo, nemam pojma ako je to, gde cu da ga premestim. Za vikend ga premestam pa javljam i ja svoje dojmove.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti, koristi meni :thumbsup2  Juce nisam mogao da slusam muziku od fantomskog radija....imam radijator iza sistema na 30tak centimetara. Samo, nemam pojma ako je to, gde cu da ga premestim. Za vikend ga premestam pa javljam i ja svoje dojmove.

 

Ma šta će ti grejanje? :wave2

Link to comment
Share on other sites

.....imam radijator iza sistema na 30tak centimetara. ..

Pazi, meni problem pravi samo taj jedan zvucnik. Nebitno da li kablovi idu preko njega ili ne, ali cim primaknem zvucnik radijatoru, cuje se FM... odmaknem,... nema ga.

Izgleda da to nema veze sa pojacalom. 

Pritom, svasta nesto sam ja tu rotirao, ali taj zvucnik bas nikad. I eto... ;)

Link to comment
Share on other sites

a da probate da iskljucite sve iz pojacala i izbacitre fensi napajacke kablove i stavite obican dvozilni pa probate da li se cuje. Onda dodavajte uredjaj po uredjaj cekajte da se pojavi problem. Ja tipujem da ste sa mreznim kablom napravili radio antenu od kucista nekog uredjaja

Link to comment
Share on other sites

Sve varijante su probane, i nema veze ni sa pojacalom ni sa racunarom. Stavljao sam drugo pojacalo, i odvajao pojacalo od racunara. Sistem je prost. Primaknem zvucnik radijatoru, cuje se FM. Odmaknem, nema ga.

 

nebitno odakle ide kabl, i iz kog pravca... da li je na radijatoru ili ide iz sredine sobe... i gde stoji pojacalo.

 

E sad jedino da prikacim drugi  par kutija, pa da vidim kako one reaguju na radijator... a to mogu jos popodne da probam.

Link to comment
Share on other sites

Mrmote, zamoli Zeona da ti ugradi potenciometar na radiator da mozes da menjas stanice.

Neka ti stavi i subsonic filter.

Da, subsonic. To obavezno.

Mislim da je u pitanju pojacalo, Exposure. Bilo bi dobro da mi neko kaze ko je zvanicni distributer da mu se obratim za servis...ponecu i radijator.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u pitanju pojacalo, Exposure. Bilo bi dobro da mi neko kaze ko je zvanicni distributer da mu se obratim za servis...ponecu i radijator.

 

 

Zvanicni distributer je AV Impuls. Kazu da je Exposure nepokvarljiv ali treba proveriti. U komsiluku imaju i malu psihijatrijsku ordinaciju pa kad ostavis pojacalo i radio(tor) na servisu mogu da te upute da se i ti malo istestiras i po potrebi servisiras.

First class customer service...

Cudo je taj AV Impuls, definitivno.

Link to comment
Share on other sites

Admine, molim ban za neotesanog clana SonicHammera. Ja ga razumem, nije on kriv, ali nije u redu da laprda sta mu padne na pamet jer ovo je forum, a ne ona ordinacija iz njegovog posta koju je btw, takoÄ‘e izmislio. Tamo nema nista slicno, samo je hteo da ispadne zabavan. ÄŒudi me da je ostao bez inspiracije. Znam ga kao duhovitog lika, a ovo je onako,  ÄarÅ¡ijski jadno i pijaÄarski neproduhovljeno. No hard feeling :wave2

Link to comment
Share on other sites

Admine, molim ban za neotesanog clana SonicHammera. Ja ga razumem, nije on kriv, ali nije u redu da laprda sta mu padne na pamet jer ovo je forum, a ne ona ordinacija iz njegovog posta koju je btw, takoÄ‘e izmislio. Tamo nema nista slicno, samo je hteo da ispadne zabavan. ÄŒudi me da je ostao bez inspiracije. Znam ga kao duhovitog lika, a ovo je onako,  ÄarÅ¡ijski jadno i pijačarski neproduhovljeno. No hard feeling :wave2

U pravu si. Nema potrebe da distributer iznosi neistine o sebi. Naime, pored AV Impulsa je zapravo kožno-venerična ordinacija.

Link to comment
Share on other sites

Admine, molim ban za neotesanog clana SonicHammera. Ja ga razumem, nije on kriv, ali nije u redu da laprda sta mu padne na pamet jer ovo je forum, a ne ona ordinacija iz njegovog posta koju je btw, takoÄ‘e izmislio. Tamo nema nista slicno, ..

 

Kako znas?

Trazio si?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...