Jump to content


CD CD-R CD-RW MP3


nikolla

Recommended Posts

Pozdrav svima...

Evo interesuje me da svi malo prodiskutujemo o formatima i pravljenju kopija. Kao sto svi znamo originali su najbolji ali i najskuplji...:)

Znaci kako kopirate (preko racunara ili...) koji mediji su se pokazali dobri, jos neke price tipa "dubim na nozi" dok se reze disk to znatno poboljsava dinamiku.... :lol:

Kakvi su uopste CD-Audio - diskovi - mislim oni prazni za rezanje...

CD-RW - da li koristite kao i MP3 diskove na DVD pleyerima ?

I da ne mogu a da se ne dotaknem Mp3 -formata...

Imam vellliku kolekciju pesama u ovom formatu ali kako god probam da

sa istog vratim i prerezem na Audio CD - nisam bas zadovoljan koristio sam razne kodeke i medije ali izgleda da se jednom osakacena numera ne moze ponovo vratiti...bar ne kao sto je bila...

PA tako ako je neko voljan da iskuca nesto pametno samo napred...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav nikolla.

Uglavnom rezem na Pioneer PDR 609 koji moze da reze samo audio cd. On pravi bit identicne kopije i gotovo ih je nemoguce razlikovati od originala. Na njemu rezem visokokvalitetne i audiofilne diskove jedan na jedan dok kompjuter koristim za muziku slabije produkcije uglavnom pop i rock ali takodje na malim brzinama 4x ili max. 8x i to kad imam gomilu diskova a malo vremena. Mp3 ne posedujem ni jedan jedini disk niti sam ga ikad imao. To jednostavno ne zvuci. Na kompjuteru takodje ne slusam muziku mada imam woofer i satelite koji gruvaju bolje nego mnogi sistemi koje sam cuo. Komp koristim samo da kratko cujem da li se disk narezao ili koja je numera u pitanju. Trenutno razmatram mogucnost kupovine, odnosno menjanje Pioneer-a za novu spravu koja se skoro pojavila a strahovita je. Rec je o Sony RCD-W3 dupli cd koji reze u real time-u a takodje i high speed i jednostavniji je za rukovanje. Inace obicno premazem ivice sa crnim flomasterom pre nego sto ga pustim da se reze.

Pozdrav

PS: Vidim da si napravio strujni kabl. Feritno jezgro bi trebao da premestis na suprotnu stranu i to 10-15 cm od utikaca, onako postavljen nema zeljeni efekat. Kada to ucinis, zamolio bih te da cekiras da li se suzava dinamika zvucne slike pogotovo glasa i akusticnih instrumenata na diskovima sa akusticnim jazz-om, recimo solo kontrabasa. Najbolja metoda je da preslusavas istu deonicu u krug nekoliko puta skidajuci usput i vracajuci jezgro. Hvala.

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

I da ne mogu a da se ne dotaknem Mp3 -formata...

Imam vellliku kolekciju pesama u ovom formatu ali kako god probam da

sa istog vratim i prerezem na Audio CD - nisam bas zadovoljan koristio sam razne kodeke i medije ali izgleda da se jednom osakacena numera ne moze ponovo vratiti...bar ne kao sto je bila...

Link to comment
Share on other sites

• Ja koristim PC za rezanje… RezaÄ Teac 40x. Audio Exact Copy mi se dosada pokazao kao najbolji! Ima odliÄnu korekciju greÅ¡aka. A posle Nero. Å to se tiÄe brzine - to je 4x, ili eventualno 8x. A kopiram jedino audio na audio.

• MP3 - Å¡ta je to? :) Aaa, daaa. :) Ona kompresija koja bespovratno uniÅ¡ti detalje na istoj (i približnoj) frekvenciji! Drugim reÄima: poskida harmoniÄke vrhove spektra, „isÄisti“ niske frekvencije od nekog „bespotrebnog“ podrhtavanja i dubine! Tonove srednjeg spektra oslobodi filigranskih detalja, tako da deluje kao da sluÅ¡ate muziku na Panasonic mini liniji… Boom, boom, kssss, kssss… Jednostavno - od audiofilskog osećaja ostane samo bledunjava magla. Tu nema uživanja u zvuku i muzici na audiofilski naÄin!

• A na mojoj opremi, nisam primetio nikakvu razliku izmeÄ‘u kopije i originala. Naravno, da ne raÄunam ponekad preskakanje ili neko krckanje koje mi se deÅ¡ava. Verovatno zbog Teac pisaÄa koji me nije neÅ¡to preterano oduÅ¡evio. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Koristim TEAC 540 kompjuterski rezac i vrlo sam zadovoljan kopijama. Moze se reci da u necemu i bolje zvuce od originala. Oseca se gubitak u basu u najdubljim tonovima, ali se dobija na njegovoj definiciji, dok su srednji i visoki cak cistiji i otvoreniji i samim tim je malo sira zvucna pozornica. Kad se sve sabere, vise pluseva za kopiju nego original, verovali ili ne. Govorim o kopijama koje pravim za svoje potrebe. Koristim NERO i to opciju leteceg kopiranja jer posedujem i citac. Sa brzinom nikad ne zurim i koristim samo Taijo Yuden diskove.

Za grebovanje uglavnom koristim CDex, ali za sebe pravim OGG fajlove. OGG format daleko bolje sacuva izvorni zapis od bilo kog MP3 formata, cak i onog rastegljivog, a velicina fajla je cak i manja. Probajte.

Sto se tice prebacivanja sa MP3-a u CD audio format, smatram da to najbolje radi sam NERO. Jedino sam uz pomoc njega uspeo da nazrem trunke prostora i zivota originalnog snimka.

Originali bi trebalo da imaju jednu sigurnu prednost, a to je TRAJNOST. Skoro sam bacio jednog Clapton-a, jer posle mnogo jittera postao je i neupotrebljiv. Disk je bio NN i nisam ga ja recnuo, ali bi trebalo to imati na umu, da ne ostanete bez voljenog (Trabanta) tj.CD-a.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ljudi, Hvala vam svima na odgovorima....

Inace ja rezem na PC-u rezac stariji Teac 8x i poikazao se kao mnogo

bolji od nekih novijih modela, ali ipak mozda nekom sporo ali ionako audio gledam da rezem do max 1- 4X (Nero) naravno ako imam vremena - koristio sam Philipsove diskove...

Sule_no je inace dao dobro tj odlicno poredjenje jer se upravo nesto slicno desava i sa audio track fajlovima kad se prebace u mp3...

Super je primer ! :lol:

Denise iako je ovo forum o HIFI-ju iskoristicu priliku da ti preporucim da nabavis neki od Plextor-ovix rezaca jer su sada dostupni i na nasem trzistu sa rel. povoljnim cenama a firma je vrh toga sto se tice PC-ja...

I da Ljudi stvarno drugacije razumeju muziku ili tacnije receno mi mnogoo

drugacije razumemo muziku od ostalih pa otud toliko opravdano izbegavanje Mp3-a....

greendolphin - Postavicu to ovih dana inace jezgro sam stavio na taj kraj iz drugih razloga - objasnicu... U svakom slucaj Hvala jos jednom...

Link to comment
Share on other sites

...

Denise iako je ovo forum o HIFI-ju iskoristicu priliku da ti preporucim da nabavis neki od Plextor-ovix rezaca jer su sada dostupni i na nasem

trzistu sa rel. povoljnim cenama a firma je vrh toga sto se tice PC-ja...

...

Bilo nekad :lol:

Plextorovi danasnji uredjaji nisu ni senka nekadasnjih (secam se CD-ova sa caddy-jem, koji su bili klasa za audio ekstrakciju)... Danas su samo preskupi...

Link to comment
Share on other sites

...

Ali, da stoji cinjenica da se ne moze sve kupiti kao original ili u second-hand radnjama (iz ovih ili onih razloga) je po meni sasvim dovoljno opravdanje i egzistenciju MP3 formata.

...

Naravno da se slazem da je original - original :lol:

Ono sta me interesuje je gde nabaviti (u Srbiji, naravno) polovne originalne CD-ove??

Od kada je Berza (SKC) "pukla", prilicno se mucim oko nabavke...

Dakle, postoje li CD-shopovi koji prodaju SH CD-ove (pritom, definitivno, ne mislim na "bugare" i sl.)

Link to comment
Share on other sites

Ono sta me interesuje je gde nabaviti (u Srbiji, naravno) polovne originalne CD-ove??

Od kada je Berza (SKC) "pukla", prilicno se mucim oko nabavke...

Dakle, postoje li CD-shopovi koji prodaju SH CD-ove (pritom, definitivno, ne mislim na "bugare" i sl.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poloivnih CD-ova u veoma dobrom stanju i u velikom spektru naslova i tipova imas u Beogradu na uglu Kneginje Zorke (ex-Ivana Milutinovica) i Njegoseve ulice, cene nisu bas kao za 1/2 naslove, malo su jace, ali sta je tu je !!!

...

U cetvrtak sam ih posetio... Izbor diskova je vrlo solidan (za muziku koja mene interesuje). Jedina (?) zamerka su, ipak, previsoke cene. Cene su od (recimo) 380-760 dinara, mada je vecina (meni) interesantnih diskova 760 :wink:.

Evo i linka za ev. zainteresovane:

http://www.triumvirate.co.yu

Link to comment
Share on other sites

Citam gore,neko rece da ne primecuje razliku izmedju originalnog i rezanog diska rezanim na kompjuterskom rezacu,neznam kako se nije mogla primetiti razlika.Ja imam takodje teac-ov CD-RW i jednom me je bas zanimala razlika izmedju originala i kopije(koja je radjena na Verbatim-audio cd-u.Onaj sto izgleda kao ploca odozgo,mozda ste ga videli.)Rezao sam sa cda na cd na najmanjoj mogucoj brzini(rezao sam Balasevica-Rani mraz).Slusao sam prvo original pa onda rezani.Original kao i svaki drugi original,zvuk lep bez onih visokotonaca koji pokusavaju da te ogluve,jednostavno zvuk nekako leprsa u vazduhu,kada sam pustio kopiju bile su mi dovoljne 3 sekunde da shvatim sve.

Ali to nije sve,kasnije sam narezao jos jedan audio cd kod druga na Philipsovom CD-RW-u.Zvuk je bio veoma slican originalu samo je mali nedostatak u visokim tonovima(za nijansu slabiji).

To su onako otprilike moja zapazanja.

Link to comment
Share on other sites

Jeste... To je taj!

Imam samo neku prebeta 0.95 verziju iz marta 2004.

A inace sam poceo da ga koristim po preporuci vise ljudi koji se time (kopiranjem) bave vrlo ozbiljno :wink:

Ja ga koristim kod kopiranja audio diskova jer imam, po meni najpristupacniju, kontrolu kvaliteta... A i brz je, bez suvisnih opcija...

Link to comment
Share on other sites

Evo skino sam istu verziju 0.95 i bas sam zadovoljan programom...

Inace pored svega koristi LAME kodek koji je jedan od najboljih...

A bogami ima i dosta opcija kad malo zadjes ispod sminke...

Sta znam kopirao sam original

Eric Clapton Unplugged 9 45024-2 Reprise kao i jos neke kopije kopija Audio CD-ova... Cini mi se da se da je razlika kada se kopira sa njim i bez njega sto se tice originala sasvim uocljiva...

Sve u svemu alat sam nasao - hvala na "uputu"...

Sada jos samo da se nadju relativno kvalitetni Audio prazni Cd-ovi za rezanje... ( Verbatim tu odmah otpada)...

P.S. Postu dizem sutra ! :wink: Ko razume shvatice ! !

Pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

...

Pitanje za Paju... Da li stvarno imaju onoliki izbor kao sto je na sajtu? I da li su svi diskovi polovni? Cene im jesu previsoke. Ali izbor je za svaku pohvalu...

Mogu da kazem za CD-ove koji sam gledao - ima i na sajtu i u radnji...

Ima i polovnih CD-ova i CD-ova koji izgledaju kao novi (mozda i jesu)...

Za cene je jedina varijanta da se kupi veca kolicina - mada su i tada preskupi...

Link to comment
Share on other sites

A taman sam hteo da svratim do tih u Nemanjinoj; posle citanja vasih postova...neka hvala.

Nego, da li sam vec pomenuo da ima lep izbor klasike, jazz-a, blues-a, rock-a i raznih buckurisa (etno, domaca itd.) u Tehnomarketu Evropa. Bas cu ovih dana da kupim dupli CD sa hitovima 60-ih (ili 70-ih), pa ce javim na sta to lici. A video sam i Bob Marley-a, Eric Clapton-a, Ray Charles-a, Dean Martin, Doris Day...ma ima svasta.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

A taman sam hteo da svratim do tih u Nemanjinoj; posle citanja vasih postova...neka hvala.

Nego, da li sam vec pomenuo da ima lep izbor klasike, jazz-a, blues-a, rock-a i raznih buckurisa (etno, domaca itd.) u Tehnomarketu Evropa. Bas cu ovih dana da kupim dupli CD sa hitovima 60-ih (ili 70-ih), pa ce javim na sta to lici. A video sam i Bob Marley-a, Eric Clapton-a, Ray Charles-a, Dean Martin, Doris Day...ma ima svasta.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...