Jump to content


Sonab


moonru

Recommended Posts

Pozdrav

Skoro sam slucajno postao vlasnik sonab OD-11 zvucnika, i pala je ljubav na prvo slusanje. Potom sam nabavio jos jedan par istih cim su iskrsli, zatim par OA-12 i kao vrhunac ludila OA-116.

Uglavnom slusam jazz i potpuno mi je legla ta filozofija zvuka koju je konstruktor Stig Carlsson u to vreme gajio, evo linka

http://www.carlssonplanet.com/oa12.php?lang=en&

Voleo bih da cujem neka vasa iskustva, ko ih ima, imao ili bar slusao.

Link to comment
Share on other sites

Super, cekamo Grncu da se javne.

Od mene mozete da cujete samo to da mi se svidja kako sviraju, ha ha, jer nisam bas neki analiticar zvuka. Ono sto me je na prvu kupilo je otvoren i prirodan zvuk, puna soba zvuka, nekolorisanog. Imao sam u vlasnistvu sledece "normalne" kutije, AR18S, Rogers LS4A, Rogers Studio 3, Sansui ES-207, BW DM 110i, i kada su stigli maleni OD-11 bilo je to potpuno drugacije iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Na poÄetku 90' imao sam Sonab OA-116 no na žalost ovjesi su bili u jako loÅ¡em stanju, kako je u to vrijeme nabavka novih bila Äista enigma mjenjao sam ih sa jednim poznanikom za neku tehniku, on je uvalio neke druge basove i tako ih sluÅ¡ao godinama, naravno kad mi je doÅ¡lo iz dupeta u glavu da bi ih bilo lijepo obnoviti i imati u kolekciji veÄ je bilo kasno, zavrÅ¡ili su tko zna gdje. Iako u sistemima preferiam panele volio bih da su danas u mom vlasniÅ¡tvu jer su zaista interesantni kako izgledom tako i zvukom, zvuk ovih Sonaba je na prvu Äudan jer ima puno refleksija i njegova kvaliteta uvelike ovisi o smjeÅ¡taju u sobi, visikotonci su tako rasporeÄ‘eni da koriste zadnji i boÄne zidove kako bi zvuÄna slika bila bogatija detaljima a bas srednjotonac je položen pod kutem da bi disperzija srednjih tonova bila Å¡to direktnija u odnosu na sluÅ¡aÄa, drugi bas kao i otvor za bes reflex se nalazi na dnu kutije. SliÄna rijeÅ¡enja vezana za zvuÄnike koje koriste boÄne i zadnje zidove kako bi zvuk bio bogatiji refleksijama a samim tim i stereo slika postaje Å¡ira a ne uska kao kod velike veÄine zvuÄnika koristi AmeriÄki Bose i NjemaÄki T+A .

Prva slika su T+A Pulsar 621E, druga je Bose 601 a treÄa Bose 501

post-15891-0-01916800-1349614123_thumb.j

post-15891-0-73223400-1349614137_thumb.j

post-15891-0-14355000-1349614153_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Retro-Man

Steta sto ih nisi sacuvao, retko se nalaze a cene su u zadnje vreme odvaljene, trenutno na e-bay ima jedan par OA-14 za 500 eura a OA-116 sam video i za 1000 eura, da li ih neko kupi po toj ceni to vec ne znam.

Ima i kod njih neka fora sa prostiranjem zvuka, OD-11 nisu stereo, mozes da ih pozicioniras kako hoces, ako sam dobro razumeo Sinisu ( sinevoice ) oni mu dodju ambijetalni , dok je recimo model OA-12 prvi stereo sonab, pa je pozicioniranje bitnije....imam oba modela i razlika u prostiranju zvuka je primetna, jer OA-12 sa istog mesta kao OD-11 nisu radile isto a jedina vizuelna razlika je sto OA-12 ima jedan visokotonac vise i malo je visa kutija, drajveri su isti na obe kutije, sto govori da je fora u necem petom.

Prvi par OD-11 sam kupio slucajno od jednog poznanika, vesanja nisu postojala, jedan bas je skripuckao kada se gurne prstima, prasine kolko neces, spolja pristojno izudarane....posto nisam znao o cemu se radi a svidele su mi se na prvu i onako unistene, pozvao sam Sinisu i pitao za savet, kaze kupuj odmah i donesi da ih sredimo. Nisam ih cuo pre sredjivanja jer nije bilo smisla, kada sam ih sredjene doneo kuci i cuo bio sam presrecan, ni minut nije prosao a kez se sam od sebe nabacio. A visokotonci papirni, mali, neugledni skroz, kako sam samo bio skeptican kada sam ih video, a sviraju tako nenametljivo i prirodno.

Link to comment
Share on other sites

Ti Peerless tviteri uopste nisu losi, a osim Sonab-a ugradjivani su u jos nekoliko zvucnika svojevremeno, na pamet mi pada recimo McIntosh. Naravno imaju AlNiCo magnete. Zvuce upravo tako kako si ih opisao. Imam 4 komada, uzeo sam ih kao probne za jedan ozbiljan projekat. Posto su se pokazali dosta boljim od onoga sto sam ocekivao verovatno ce da ostanu.

Link to comment
Share on other sites

Ma da, to je sigurno isti fazon zvuka, razlika izmedju mt20 i mt24 je samo u velicini, kapiram da je mt25 naslednik mt24 ili je samo nesto veci precnik....ne mogu da ih nadjem u sonabima pa zato ne mogu da ih pozicioniram u kojoj su klasi u odnosu na mt20 i mt24, jer mt20 su se ugradjivali u jeftinije sonabe a mt 24 u najskuplje modele, tvoji mt25 su isli samo u mekintose i verovatno su jos bolji, u principu svi su oni bili aktuelni 70ih godina pa bi trebalo da je to ta filozofija zvuka. Kasnije su dosli CT62, i tesko se nalaze.

Link to comment
Share on other sites

Evo da se i ja ¨zapiškim¨ na temu .

Pratim vas , mada sa malim zakaÅ¡njenjem ali pratim. Pre jedno godinu dana sam pukom sluÄajnošću doÅ¡ao u posed Sonabovih kutija OA-14, nisu imali originalne mid-bas drajvere ali su svirale VHHHHHUUUUUUÅ Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å Å  - totalno drugaÄije od bilo Äega Å¡to je bilo u mojoj sobi. A onda sam nabavio zamenske Peerless AlNiCo midbasove i sve se opet promenilo , ali na bolje.

Nemaju neku veliku snagu ali za delić sekunde napune sobu muzikom, skoro sve im leži. Postavljaju se naslonjene uz zid jer ga koriste kao produžetak kutije i mogu reći da IPAK dosta zavise od prostora tj njihovog položaja. Koliko god da su probali da naprave taj kvadrofonijski efekat uspeli su ali uvek ima ono malo ALI. Stvarno se UVEK Äuju oba zvuÄnika u sobi ALI sweet spot je ipak samo jedan - e tu brilijiraju.

Ne bih da dužim priÄu , idem da spavam a samo radi infa , da znate ako nekom treba imam u rezervi dva komada visokih (polovnih) koji su mi stigli u paketu sa zamenskim drajverima a trenutno su mi viÅ¡ak. Nisam razmiÅ¡ljao o apgrejdu jer mi je to nekako finansijski neizvodljivo kao ni nabavka originalnih zamenskih NOVIH drajvera, a ima ih kod Carlson-planeta i proizvodi ih neki SILVER FLUTE.

ÄŒujemo se.

btw. Äestitam na nabavci i nadam se da ćeÅ¡ se opijati zvukom kao i ja. ŽIVELI

Link to comment
Share on other sites

Takodje živeli ;-) ... nego nisam te razumeo za ovo " Stvarno se UVEK Äuju oba zvuÄnika u sobi ALI sweet spot je ipak samo jedan - e tu brilijiraju "... na sta si tacno mislio.

Kod 0D -11 je najzastupljeniji taj kvadrofonijski fazon, najmanji su, imaju samo tviter i midbas a najotvoreniji su, ni manje kutije ni vise zvuka u sobi, potpuno lud zvucnik.....dok su recimo OA-12 stereo i to je sasvim druga prica tj klasicnija prica.

Pa recimo da sam opet poceo da se opijam muzikom od kada su sonabi kod mene :listen , jednostavno su me naterali da konstatno sviraju kada god sam kod kuce, mame me mame mi :lol: rogers studio 3 koje uporedo koristim i koje sviraju bez greske sam ukljucivao kada se setim, i to je trajalo 2-3 godine odprilike dok nisu uleteli od11.

Koji su ti ti visoki tacno, verovatno su MT20HFC....ako su CT 62 onda bi ih pazario za OD11

Link to comment
Share on other sites

Takodje živeli ;-) ... nego nisam te razumeo za ovo " Stvarno se UVEK Äuju oba zvuÄnika u sobi ALI sweet spot je ipak samo jedan - e tu brilijiraju "... na sta si tacno mislio.

Kod 0D -11 je najzastupljeniji taj kvadrofonijski fazon, najmanji su, imaju samo tviter i midbas a najotvoreniji su, ni manje kutije ni vise zvuka u sobi, potpuno lud zvucnik.....dok su recimo OA-12 stereo i to je sasvim druga prica tj klasicnija prica.

Pa recimo da sam opet poceo da se opijam muzikom od kada su sonabi kod mene :listen , jednostavno su me naterali da konstatno sviraju kada god sam kod kuce, mame me mame mi :lol: rogers studio 3 koje uporedo koristim i koje sviraju bez greske sam ukljucivao kada se setim, i to je trajalo 2-3 godine odprilike dok nisu uleteli od11.

Koji su ti ti visoki tacno, verovatno su MT20HFC....ako su CT 62 onda bi ih pazario za OD11

Mislio sam na to da u svakom trenutku možeš da razaznaš šta je došlo sa levog a šta sa desnog kanala, non stop su prisutni svuda oko tebe.

Kad prikljuÄim neke druge kutije oseti se taÄno njihov položaj - možeÅ¡ da ih lociraÅ¡ zatvorenih oÄiju dok ovde to nije baÅ¡ takav sluÄaj. OsećaÅ¡ da su tu ali nisi baÅ¡ siguran , kao Å¡to si i sam rekao - totalno lude kutije.

Oznake na visokotoncima ne postoje kako na mojim originalnim tako ni na zamenskim. Verovatno što se postavljaju ¨iznad¨ kutije pa je sve na njima upadljivo i vidljivo .

Jel imaÅ¡ neki elegantni zez za reÅ¡avanje prikljuÄka za kablove, kod mene su joÅ¡ uvek oni po DIN-u crta-taÄka džekovi. Nabavio sam od Tome iz KruÅ¡evca nove maaalo bolje džekove ali nisam zadovoljan. Kod mene je jako blesavo reÅ¡ena distribucija struje kod kutija , od skretnice putuje kroz kutiju i izlazi dole kroz bas refleks otvor . Blesavo ,a ? I ja kažem.

Link to comment
Share on other sites

Da, da , kapiram ;-) .... em puna soba zvuka em ne lociras izvor tako lako, ako nesto ne podnosim kod zvucnika to je upravo to da ih lociram na prvu, tacno cujes kako sav zvuk dolazi iz te jedne male povrsine, recimo rogers studio 3 ima tu osobinu da ga je tesko locirati zatvorenih ociju, dok recimo burazerove kantone fonum 502 zmurio ne zmurio izvalim gde se nalaze.

Aj kada saznam neke detalje vezane za CT62, tacnije kako da ih prepoznamo, odmah te cimam da proverimo.

Na ovim OA-116 je lik od koga sam ih kupio je skinuo originalne prikljucke crta-tacka ( mada mi ih je dao da ih imam ako zelim da ih vratim ) i stavio klasicne ulaze, doduse neke jeftine :( ali rade posao. Na OA116 kablovi ne izlaze kroz bas refleks otvor, ima posebna mala rupa tu pored.

Da nabavim jos OA-2212 i smiricu se :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pozdrav

Skoro sam slucajno postao vlasnik sonab OD-11 zvucnika, i pala je ljubav na prvo slusanje. Potom sam nabavio jos jedan par istih cim su iskrsli, zatim par OA-12 i kao vrhunac ludila OA-116.

Uglavnom slusam jazz i potpuno mi je legla ta filozofija zvuka koju je konstruktor Stig Carlsson u to vreme gajio, evo linka

http://www.carlssonp...12.php?lang=en

Voleo bih da cujem neka vasa iskustva, ko ih ima, imao ili bar slusao.

Imao sam priliku da cujem nekoliko modela u Svedskoj davne 89-90,pa sam cak i sreo tog lika jedne prilike ali ga nijesam nista "peglao".Mislim da je konstruktor umro.Cudni su ti svedjani......

Link to comment
Share on other sites

Prophet, koliko novca trazis, mozda bi ih pazario ako je neka kul cena u pitanju, pa neka stoje ;-)

Bato, bas cu da proverim da li je Stig ziv, a inace svedjani zbog klime tj hladnoce i mraka, non stop sede u kucama sto znaci da im je slusanje muzike jedna od najvaznijih kucnih zabava, pa se tu vremenom razvila ljubav prema hi-fi-ju i izrodili ko zna kakvi konstruktori, Stig je jedan od njih. Ocu reci kad vidis svedske zvucnike znaj da odlicno sviraju :grin:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...