Jump to content


Zvu�nici Notax N1


BokiTokiVoki

Recommended Posts

U pitanju je samogradnja zvuÄnika. U naslovu je Notax N1 jer su imali ime. A ime su dobili kada ih je trebalo predstaviti u Äasopisu Audiofon. To je bilo pre oko 15 godina.

Moje interesovanje za zvuÄnike potiÄe joÅ¡ od 1990. godine. Od tada sam se trudio da nabavljam literaturu o ovoj tematici, i da posle nekog vremena sam radim proraÄune za kutije i skretnice. 1994. godine sam nabavio prve zvuÄne jedinice: Monacor mid-basovi SPH-165 i visokotonci DT-105Ti. Sa tim jedinicama sam krenuo u pravljenje svojih prvih zvuÄnika - bass-reflex dvosistemci.

Bilo je dosta eksperimetisanja sa skretnicom. Prve verzije su bile 6/6 dB/oct. sa kompenzacijama impedance i priguÅ¡enjem visokotonca. Onda sam probao i varijante 6/12 dB, 12/12 dB i 12/18 dB. Na kraju je ostala verzija 12/12 dB/oct. sa RC Älanom na mid-basu i priguÅ¡enjem na visokotoncu.

ZvuÄnik je predstavljen na Klubu Audiofila u Hali Pinki (Zemun), a onda mi je predloženo da se napiÅ¡e i Älanak u Äaspisu Audiofon, u rubrici Samogradnja. Slika:

Fotografija0064_33.jpg

Kutija je unutrašnjih dimenzija: širina - 180 mm; dubina - 225 mm; visina 315 mm.

Netto zapremina je oko 11,3 litara. Iz bruto zapremine se odbije sve ono Å¡to zauzima unutraÅ¡njost, ukljuÄujući ceo tunel.

Tunel su dve plastiÄne cevi unutraÅ¡njeg preÄnika 35,4 mm (ekvivalentni preÄnik 50 mm) i dužine 102 mm.

Zapremina kutije i karakteristike cevi daju rezonantnu frekvenciju (BR) tunela od oko 60 Hz.

Shema skretnice:

x-overNotaxN1.jpg

Visokotonac Monacor DT-105Ti se viÅ¡e ne proizvodi. Ipak, ako neko bude pravio sliÄan dvosistemac sa mid-basom SPH-165 i nekim drugim visokotoncem, mogu da dam sugestije oko promena u skretnici. Moja je preporuka da se koristi visokotonac koji je najsliÄniji toj seriji - DT-105SK, ili eventualno DT-107.

Link to comment
Share on other sites

Jedan par ovih zvuÄnika sam napravio za prijatelja, upravo 1997. godine, i on ih i dan danas koristi. Promenio je viÅ¡e pojaÄala i izvora u sistemu. ZvuÄnici su i dalje tu. Trenutno ih pogoni pojaÄalo Harman Kardon PM-665. Mislim da ga je kupio preko Gox-a. PoZ. :wave2

Slike su napravljene pre koji mesec.

DSC_1689-2_2.jpg

I jedna slikica na Äupavom tepihu. :)

DSC_1702-2_2.jpg

I jedna pored CD-a, da se vidi veliÄina.

DSC_1695-2_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kod SaÅ¡e je prostor takav da je zvuÄnike morao da smesti na vrh regala, a ispod plafona, pa su odmah bili za njega napravljeni i mali stalci za regal, koji su prvenstveno imali ulogu da zvuÄnike i drže stabilno, ali i da su nakrenuti pod odgovarajućim uglom, prema dole.

DSC_1712-2_2.jpg

Još jedna slika, ovde samo samo stalci, blanko....

DSC_1722-2_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Projekat koji može svako da izradi. Veoma dobar zvuÄnik za novac uložen u izradu.

Drugovi i drugarice Samograditelji i DIY-ovci ---> bon appetit !! smiley14.gif

P.S. Pošto spada u gotove projekte, u perspektivi bi tema mogla da osvane i u "Gotovi projekti", ako ništa, da se probije led. Šteta da je ta ostava prazna. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Бар офарбај или Ñтави црне завтрњеве који држе звучнике па онда може у "Готови пројекти".

Ðко ништа друго, лепше ће изгледати.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Posted · Hidden by Chowek, September 19, 2012 - No reason given
Hidden by Chowek, September 19, 2012 - No reason given

Бар офарбај или Ñтави црне завтрњеве који држе звучнике па онда може у "Готови пројекти".

Ðко ништа друго, лепше ће изгледати.

:wave2

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Å teta Å¡to nisi upustio rupe za drajvere, da budu u ravni sa samim frontom. Ako ti nije mrsko, da li bi mogao da objasniÅ¡ zaÅ¡to si ovoliko razmakao same drajvere meÄ‘usobno, zar nisu predaleko jedan od drugog? Gledajući kompaktne dvosistemske kutije, uglavnom je kod svih visokotonac veoma blizu bas drajvera, dok kod pojedinih (Dynaudio npr) bas drajver Äak i prelazi preko prednje ploÄe visokotonca.

Link to comment
Share on other sites

Chestitam Boki,meni to izgleda potpuno ok. :thumbsup2

Zasto si tek sad ovde predstavio ove kutije ?Da li najvise verujes u taj projekat ,prorachun ...?

Kakav im je karakter a i neke specifikacije bih voleo da vidim?One iz prvog razreda,osetljivst,omaza ,wattaza... ;-)

I naravno, koliko kostaju da se naprave sada a koliko kostaju ove koje su predstavljene ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...