Jump to content


Snaga u funkciji ambijenta slušanja


Å¡ale

Recommended Posts

Izradio sam tabelu (snaga u funkciji ambijenta sluÅ¡anja) za proseÄnu sobu 15 m2 i nižu glasnocu :osetljivost kutije u db (2,83 v)/snaga pojaÄala rms w/snaga kutije rms w/muziÄka snaga kutije w:85 db-50w/80w/120w;86 db/-40w/70w/100w;

87 db-32 w/50 w/80 w;88 db-25w/40w/70w;89 db-20w/40w/70w;

90 db-16w/40w/60w;91 db-12w/40w/65w;92 db-10w/40w/60w.

Napomena : merodavna minimalna snaga pojaÄala je minimalna snaga pojaÄala za datu kutiju(koju daje proizvoÄ‘aÄ kutije).

Ovo sam uradio koristeći iskustva teorijska i praktiÄna, recite mi vaÅ¡e sugestije.

Mogu da uradim i za druge veliÄine prostorija.

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja mislim da covek pokusava da kaze koliko je snage potrebno za kutiju odredjene osetljivosti da bi ona efikasno ispunila prostoriju od 15 m2 sa zvukom... Na primer, za kutiju od 89dB je potrebno 20w RMS, a za kutiju od 92dB je potrebno 10w RMS. Ako sam dobro shvatio sta je pisac hteo da kaze. Doduse, sve je to do ukusa slusaoca, koliko se kome glasno slusa :D Meni se cini da je za pisca optimalna glasnoca za slusanje, na koju cilja u ovoj tabeli oko 100dB, sto bi meni na primer za svakodnevno slusanje bilo previse.

Link to comment
Share on other sites

Manite se nauke i proraÄuna, sluÅ¡ajte muziku :wave2

GreÅ¡iÅ¡. Muzika nije niÅ¡ta drugo nego test ton za testiranje ureÄ‘aja. Nema drugu svrhu. UreÄ‘aji i njihovo slaganje u sistem su najuzviÅ¡eniji cilj kome svaki Äovek na forumu treba težiti ako drži do sebe. :talasi

Link to comment
Share on other sites

GreÅ¡iÅ¡. Muzika nije niÅ¡ta drugo nego test ton za testiranje ureÄ‘aja. Nema drugu svrhu. UreÄ‘aji i njihovo slaganje u sistem su najuzviÅ¡eniji cilj kome svaki Äovek na forumu treba težiti ako drži do sebe. :talasi

Zanimljiva teorija, u globalu se slažem, mada moj jedan veliki drugar i oÅ¡tar audiofil rezonuje sliÄno kao Älan Struja i njegov moto je "sluÅ¡aj muziku a ne ureÄ‘aje!". TeÅ¡ko je naći balans, ja volim i lepu muziku a i lepe ureÄ‘aje, kontam da je to audiofilija... :blah:listen

Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva teorija, u globalu se slažem, mada moj jedan veliki drugar i oÅ¡tar audiofil rezonuje sliÄno kao Älan Struja i njegov moto je "sluÅ¡aj muziku a ne ureÄ‘aje!". TeÅ¡ko je naći balans, ja volim i lepu muziku a i lepe ureÄ‘aje, kontam da je to audiofilija... :blah:listen

To je bila ironija, kolega ;-) . Ranije je ponaÅ¡anje koje je Struja predložio, jedno vreme, dosta Äesto pominjano na forumu. Ubrzo je proglaÅ¡eno za "najobiÄniji izgovor onih koji imaju jadne sisteme" i uz gromoglasan podsmeh zauvek prognano u forumsku istoriju.

Link to comment
Share on other sites

Muzika nije niÅ¡ta drugo nego test ton za testiranje ureÄ‘aja. Nema drugu svrhu. UreÄ‘aji i njihovo slaganje u sistem su najuzviÅ¡eniji cilj kome svaki Äovek na forumu treba težiti ako drži do sebe.

Tako mudro a jezgrovito reÄeno :klanjanje Predlažem da usvojimo Brothers in Arms za referentni i jedini test ton, da se ne zamlaćujemo sa traženjem i sluÅ¡anjem drugih test tonova, i svu energiju uložimo u Sistem :talasi

Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je sve, razumeli smo se :) . Ja bar toliko dugo hejtujem hifi uredjaje :o , bez uspeha, doduse.

Ako se ti osećaš neshvaćeno, zamisli kako je meni... Brothers in Arms charted at number one worldwide, spending ten weeks at number one on the UK Album Chart (between 18 January and 22 March), nine weeks at number one on the Billboard 200 in the U.S. and thirty-four weeks at number one on the Australian Album Chart. It is the seventh best-selling album in UK chart history; is certified nine times platinum in the United States; and is one of the world's best selling albums having sold 30 million copies worldwide.

Link to comment
Share on other sites

Ja liÄno sluÅ¡am muziku tiho tiÅ¡e Å¡to zbog toga Å¡to mi je tako lepÅ¡e Å¡to zbog toga Å¡to je i drugima lakÅ¡e, ;-) merodavno merenje su sopstvene uÅ¡i, jednom sam radio dva meseca na makazama od pet tona mislim da mi je tad trebalo dvesta wati pojaÄala da mi bude lepo :screwy a imao sam neko mini pojaÄalce od 30w i neke diy kutijice.

@Milos mogu ti dati jedan Brothers in arms mint, doduše licenc; da ga spališ ako će ti od toga biti lakše, stvarno nema smisla toliko dobre muzike a oni se zalepili za Dire straits ccc

doduÅ¡e prve dve ploÄe koje sam Äuo su bile prvi od Dire straits i Street life Crusadersa i to na ozbiljnom sistemu i za mene je to tada bio Å¡ok od kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

@Milos mogu ti dati jedan Brothers in arms mint, doduše licenc; da ga spališ ako će ti od toga biti lakše

doduÅ¡e prve dve ploÄe koje sam Äuo su bile prvi od Dire straits i Street life Crusadersa i to na ozbiljnom sistemu i za mene je to tada bio Å¡ok od kvaliteta.

30 miliona ljudi je tih dana kupilo Brothers in Arms i isto toliko CD-playera, Å¡to je direktno omogućilo viÅ¡edecenijsku vladavinu tog nesrećnog "nosaÄa zvuka". Brothers in Arms je ubio vinil. Da, rado ću spaliti svaki primerak na koji naiÄ‘em.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...