Jump to content


Kako prepoznati dobar DAC?


robespierre

Recommended Posts

  • Replies 258
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Naprotiv, uzimajuci u obzir sve moderne troskove proizvodnje, marketinga i zarade... kit varijanta za nesto nizu sumu bi pojela 8200CD. Narocito kada je vec MDAC zvucno bolji. Ipak, JW najavio mk2 verzije pa mozda i bude bolje iskoriscen potencijal sabre32.

Link to comment
Share on other sites

Ipak, JW najavio mk2 verzije pa mozda i bude bolje iskoriscen potencijal sabre32.

Možda bolje, ali daleko od stvarnih mogućnosti. Ima onih koji su uradili Premium posao sa ESS9018, ali je i cena Premium. :lol:

Kod najboljih, oko ESS9018 je custom made hardware i custom software (i hrpa opakih regulisanih napajanja), što retko ko zna i može.

Link to comment
Share on other sites

Možda bolje, ali daleko od stvarnih mogućnosti. Ima onih koji su uradili Premium posao sa ESS9018, ali je i cena Premium. :lol:

Kod najboljih, oko ESS9018 je custom made hardware i custom software (i hrpa opakih regulisanih napajanja), što retko ko zna i može.

Naravno, zbog toga uvek naglašavam da se mora praviti razlika između KIT varijante i ovakvih beskompromisnih projekata.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, zbog toga uvek naglašavam da se mora praviti razlika između KIT varijante i ovakvih beskompromisnih projekata.

Da, ali, da pojasnim.

Većina ureÄ‘aja u sub-1k€ zoni su generic varijante (basic, na osnovu data sheet DAC Äipa). Zato ima toliko kineskih ebay varijanti za 60-150$. To su samo popunjene ploÄice onoga Å¡to se nalazi u gotovim ureÄ‘ajima cenovne klase 400-1000 €. (bez trafoa, konektora, kutije, displeja, prateće elektronike, i ponegde sa loÅ¡ijim kvalitetom Å¡tampe i delova na Å¡tampi nego u brand varijantama)

Npr. Bel Canto samo uzme gotova reÅ¡enja za pojaÄalo u D klasi (Hypex ili ICE) i spakuje u kutiju sa konektorima, itd. SliÄno i za DAC, gotova ploÄica spakovana sa ostalim u kutiju, cena 1,5k$.

Ono o Äemu sam ja pisao je neka viÅ¡a kategorija, gde Äike koje zaista mnogo znaju, i imaju odgovarajuću opremu za razvoj, merenja, itd., rade razvoj svog hardware-a i software-a. I to je sluÄaj npr. kod Berkeley, Weiss, dCS, u nekim segmentima i M2Tech (USB komunikacija). Kao Å¡to su nekada radili Krell i Mark Levinson razvoj svojih vrhunskih digitalnih procesora.

Ove varijante sa kineskim kit kompletima su riziÄne. Oni imaju obiÄaj da spakuju dobru Å¡tampu, na njoj odliÄne delove, uslikaju, postave slike na ebay, a kada dobijete komplet, Å¡tampa loÅ¡ija, loÅ¡iji delovi, itd. Nije pravilo, uglavnom bude kao opisano, ali se nikada ne zna. Naprave da liÄi, i da uzmu pare. Ko ima novca, i neće da se bakće sa sklapanjem, brand je bolja varijanta. JoÅ¡ može i da se Äuje viÅ¡e razliÄitih ureÄ‘aja, i da se izabere onaj koji nam najviÅ¡e odgovara.

Ko je nesolventan (Bujodrag R), ima vremena i hoće da se bakće, ide na kit varijante.

Link to comment
Share on other sites

Da ne jurimo apsolutno, nego da pomerimo letvicu malo nagore.

Da sam se, recimo, malo uletvio :D , možda bih bolje savladao temu i vaše postove.

Ovako, jasno je samo da je "apsolutno" opasan pojam, tj. da je sve relativno, a to smo znali i bez otvaranja teme.

Zaboraviću na DAC neko vreme (& pratiti razvoj ove teme) :wave2

Link to comment
Share on other sites

Pratim Limundo i KP par poslednjih godina i ono što sam primetio to je da je svaki MiniDisc rec. prodat (pogotovo prošle godine).

Verujem da su svi kupljeni zbog DAC-a, pa me interesuje da li je to varijanta koja može kvalitetno da zameni DIY DAC, bar u cenovnom rangu do 50 e? (DAT uređaje ređe viđam u ponudi...)

Digitalni izvori su mi 10%, ploÄe su ostatak. Sa zvuÄnim karticama nekako i ne bih eksperimentisao a, opet, bih da malo unapredim zvuk i to malo muzike koja ide sa PC-a (malo jer veći deo ide samo kao pozadinsko osvetljenje dok neÅ¡to radim, sedim sa nekim i sl...)

LiÄna iskustva sa razliÄitim konveretorima baÅ¡ i nemam. Znam da ova tema nije jedin ovde na forumu, pisalo se i ranije, ali tek odskora sam jako zainteresovan - do sada sam novac uglavnom davao za ploÄe i police.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam danas narucio Sony MDS-JE520 kao nov za 35e i cini mi se da je to dobra stvar za te pare jer necu u skorije vreme imati za neki dobar DAC + zvucnu pa mislim da ce mi se koliko-toliko poboljsati zvuk sa racunara uz ovo. Samo jos da vidim koji kabl da ubacim i da li mi je bolja integrisana zvucna sa optickim/spdifom ili audigy koji ima samo onu bananicu ali moze i digitalni signal preko toga.

Link to comment
Share on other sites

E jbg, moja greška; Mislio sam na donji deo Perine "letvice", 150 e.

Tj., da li MD može, a ako može - koji modeli, da priđe DAC-u od 150e.

Izvinjavam se zbog zabune. A do 50 e za MD, misao o toj ceni me uvukla u grešku.

Ovaj, i te kako, otišao mi je pred nosom pre dva meseca, za 140 evrića.

post-29614-0-14189100-1343197711_thumb.j Denon DMD 1600 AL

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...