Jump to content


Krckanje vinila?Za�in!


Bujodrag

Recommended Posts

Ma ko od nas voli, opasan strah imam (kao strah od mraka kada sam bio maaali :roll: ) pri pomisli da li će i koliko krckati tek nabavljena ploÄa.

Zabavna ideja za one koji nemaju gramofon/ploÄe, ili za klince koji nisu ni videli, ili Äuli...

Ja odabrao new wave, pojavila se Lene Lovich, ali krckanje mu i nije neko Äak i sa pojaÄanjem - mnogo jaÄe sam Äuo na nekim ploÄama koje su prodavci opisali kao mint. :huh:

Link to comment
Share on other sites

@ Bujodrag

Ako je to krckanje poput onog blagog koje je prisutno i na novim ploÄama, na samom poÄetku i u pauzama, tj. ako nije prejako i ako nije rezultat oÅ¡tećenja, ili ako je povremeno, onda ok...

Ako ti krevet Å¡kripi non-stop, onda naÄ‘i bolji primerak, bar u ex stanju, ili, smanji malo aktivnosti ako su one uzrok - mož' propadneÅ¡(propadnete), u oba znaÄenja :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ma ideja je svakako za pohvalu i originalna, jer danasnji klinci jedva da su i videli LP, kamo li ga slusali. To mu dodje kao navijanje gramofona sa trubom za nase generacije. No nama koji smo i tekako odrastali uz vinil, krckanje nije bilo bas cool. Jedno je sigurno, romanticno jeste, uostalom kupujem samo mint dva krca po strani max :wave2

Link to comment
Share on other sites

Мени претерано крцкање Ñмета, али не у толикој мери да не бих могао да изржим!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Tema nije dobra, ima raznih vrsta krckanja. Ima krckanje u pozadini muzike, krckanje preko muzike, pa click-ovi, pop-ovi, stick-ovi... Dok ovaj web majstor ne pokrije sve vrste i podvrste ništa nije uradio. :wave2

ps. ne volim ni ja krckanje na sveže nabavljenim ploÄama nikako, ali ima nekih ploÄa gde mi zaliÄi na puckanje vatre u obližnjem (nepostojećem) kaminu, pa mi poboljÅ¡a doživljaj. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

RazliÄita krckanja si dobro pomenuo...

Veći deo ploÄa mi je odliÄno oÄuvan, a meÄ‘u slabijima je jedna uz koju to krckanje ide i ni malo mi ne smeta, nje se prvo setih: B.B. King - The best of, MCA / PGP licenca, mislim da je komilacija iz 1973. godine. Tu baÅ¡ lepo legne, mada bi se pre moglo okarakterisati kao pucketanje nego kao krckanje; mislim da od Å¡uÅ¡tanja koje ide "preko" muzike nema niÅ¡ta gore. Preskakanje ne raÄunam, a i nemam ploÄe sa tim problemom, sem 2-3 koje imaju po jedno mesto gde igla ne može dalje bez lifta i pomeranja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kupovao ploce samo sa ocenom 5 ili mint ili pitam trgovca.Desavalo se da su ocene date po vizuelnom izgledu.Imam odredjene prodavce kojima mogu i da vratim ploce tako da je moja kolekcija ne tako velika/oko 300kom/ dobra ,ni jedna ploca ne preskace pojedine krcnu tu i tami i toliko.

Link to comment
Share on other sites

ZaÄin?

Fuj!

To krckanje je glavni (a bogami i jedini) razlog zaÅ¡to sam pre Äetvrt veka poÄeo sa mokrom reprodukcijom, koja se (tada) pokazala toliko efikasnom, da sam zahvaljujući njoj nastavio da sluÅ¡am ploÄe Äak i kada je CD format (legalni i piratski) bio bukvalno jedini format u opticaju.

Mnogi su se krstili (od zgražavanja) kada su prvi put videli Lencoclean na gramofonu, ali kada su Äuli koliko krckanja i pucketanja nestane tokom njegove uoptrebe, morali su da prihvate Äinjenicu da cilj opravdava sredstva.

MeÄ‘utim, niko od njih nije imao petlje da zapoÄne takvu avanturu, jer su bili svesni da se te ploÄe posle neće moći reprodukovati suvo, a da nivo krckanja ostane isti kao kod mokre reprodukcije (a u mnogim sluÄajevima se krckanje Äak i pojaÄa).

Danas, pored mokre reprodukcije, koristim i raznorazni softver koji eliminiše šumove koji su uspeli da se "provuku" (sitne ogrebotine, posledice recikliranog vinila...) pa je užitak još lepši.

Bar meni...

Link to comment
Share on other sites

U mogo vecoj meri kupujem polovne od novih ploca,ne samo zbog cene ali da ne obrazlazem sad zasto.Kad kupujes polovnjake koji po meni moraju da su mint (odustacu u 95% na prvoj iole ozbiljnijoj ogrebotini,nisam kolekcionar da kupim nesto samo da bih imao) neku kolicinu pucketanja iz kamina treba uracunati,ali iskustvo uci da je to puckanje razlicito od izdanja do izdanja.Pgp ploce iako izgledaju nekad kao neslusane imaju nekad nepodnosljivo krckanje koje direktno ugrozava slusanje muzike(narocito kad jos nisu stalna pa uhvate neki kontraritam u odnosu na muziku-tu trebaju dobri zivci i koncentracija da se to u glavi razdvoji od muzike).Kod stranih izdanja to puckanje je tise , u backgroundu i neugrozava muziku u vecini slucajeva,vremenom se pojacava ali ravnomerno.Ozloglasene pgp ploce su nazalost tako "grbo rodjene" pa ih ni vreme ne ispravi,secam se da sam nekad i po tri puta menjao plocu dok ne utrefis podnosljiv primerak.Ujedno ima i nekih korektnih jazz izdanja koja ni danas nakon 30g nepuckaju previse.Licno mislim da je u pitanju tipicna srpska bahatost koje je bilo i nekad,uz danasnju bi verovatno bilo na plocama malo muzike koja ometa puckanje.Ima medjutim toga nekvaliteta i danas tamo gde ga neocekujes ni najmanje,da ne pljujem po celoj izdavackoj kuci recicu samo da je jedno bas skupo novo strano izdanje tako propuckalo za godinu dana da je to cudo bozje,kad obracunas da si za to dao 30-35E ne osecas se uopste dobro-i zato je za mene bolji ocuvan stari original za crvenu + malo ocekivanja da ce malo da pucne i jos malo drvofiksa kao slag na torti za mene je dobitna kobinacija.

@bujo od kvrckanja na krevetu nista bez onog sa " hifi kamina" , poziv "idemo da slusamo poce" prolazi i danas 100%,samo je jos originalniji nego nekad

Link to comment
Share on other sites

Hm...

Ako se jedna oÄigledna mana proglaÅ¡ava vrlinom (u ovom sluÄaju "zaÄinom"), onda je krajnje vreme da svakojakoj jeftinoj i nekvalitetnoj robi dodajemo epitet "best buy".

Kad već upotrebljavamo takvu logiku...

Link to comment
Share on other sites

Froggy, ja jesam tvrd po pitanju krckanja vinila, ali ti si preoštar u ovoj temi.

Ako imaÅ¡ sluÄajno (a verujem da imaÅ¡ i to) De La Soul ploÄu "3 Feet High And Rising", interesuje me da li si probao da 'mokrom' reprodukcijom skineÅ¡ usemplovano pucketanje? :o

Ne zameri zbog zezanja... kao Å¡to sam već napisao, pri svakom prvom puÅ¡tanju tek nabavljene ploÄe prvo obratim pažnju na to da li i koliko ima pucketanja/krckanja nego na samu muziku. Eventualna razoÄaranost stanjem je jako velika, nekada mi maltene upropasti dan...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Froggy, ja jesam tvrd po pitanju krckanja vinila, ali ti si preoštar u ovoj temi.

Ako imaÅ¡ sluÄajno (a verujem da imaÅ¡ i to) De La Soul ploÄu "3 Feet High And Rising", interesuje me da li si probao da 'mokrom' reprodukcijom skineÅ¡ usemplovano pucketanje? :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...