Jump to content


Thorens


Spachek

Recommended Posts

Citam na forumu a i van njega da su gramofoni ovog proizvodjaca izuzetno cenjeni, sa druge strane, kvalitetni, pouzdani a i skupi.

Od skoro posedujem gramofon i ne znam bas mnogo o njima.Ono sto me zanima u vezi Thorensa je, koji od modela bi bio dobra kupovina, vidim da ih na KP ima za 100-tinak evra.

Planiram da u nekoj blizoj buducnosti kupim jedan, pa bi mi svaka informacija koristila, na sta bi trebalo da se obrati paznja...ako je 1210 mkII Bog kod Techniks-a sta bi to bilo kod Thorensa?

Uzgred, nije Thorens ali mi se mnogo svidja :klanjanje

DSC00092.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 555
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ekvivalent Technics SL1200 modelu u Thorens gramofonskoj gami bi bio Thorens TD 160 MK2.Ima boljih Thorens gramofona a ima i loÅ¡ijih, joÅ¡ viÅ¡e.Ovaj je priliÄno Äest, na netu ima puno informacija o njemu, mnogi ga uspeÅ¡no budže i modifikuju.

Primerak koji bi bio u perfektnom stanju, s novim (svežim) kaiÅ¡om i ispravno podeÅ¡en bi vredeo nekih dvestotinjak evra (bez zvuÄnice), po mojoj skromnoj proceni.

Nažalost, uglavnom se prodaju zamaskirane kršine.

Link to comment
Share on other sites

Ekvivalent Technics SL1200 modelu u Thorens gramofonskoj gami bi bio Thorens TD 160 MK2.Ima boljih Thorens gramofona a ima i loÅ¡ijih, joÅ¡ viÅ¡e.Ovaj je priliÄno Äest, na netu ima puno informacija o njemu, mnogi ga uspeÅ¡no budže i modifikuju.

Primerak koji bi bio u perfektnom stanju, s novim (svežim) kaiÅ¡om i ispravno podeÅ¡en bi vredeo nekih dvestotinjak evra (bez zvuÄnice), po mojoj skromnoj proceni.

Nažalost, uglavnom se prodaju zamaskirane kršine.

Upravo tako...nazalost ia ja sam vlasnik jednog takvog zamaskiranog :roll:

Link to comment
Share on other sites

Za poÄetak (a i kraj), prouÄi ovaj sajt:

http://www.theanalogdept.com/thorens_dept_.htm

To je TD 160 sa automatikom. Zbog toga bi, navodno, trebalo da je lošiji od TD 160.

Ni ja ne volim automatiku na gramofonima, naroÄito ako je gramofon stariji od 10 godina.

InaÄe, taj Slobec Äesto prodaje Thorens gramofone.Pretpostavljam da ih nabavlja, sredjuje, preprodaje.Ne znam kakve sredjivalaÄke veÅ¡tine poseduje ni da li je pouzdan.

Thorens TD 320 bi, takodje, mogao biti interesantan, ako se može naći po razumnoj ceni.

U svakom sluÄaju, poÅ¡to sad imaÅ¡ nekakav gramofon da se vrti, ne žuri, prouÄavaj gramofone, prouÄavaj ploÄe(najvažnija stvar). Ako budeÅ¡ hteo neÅ¡to da kupujeÅ¡, prvo proceni koliko novca bi potroÅ¡io, pa tek onda traži odgovarajuću spravu.

Link to comment
Share on other sites

Za poÄetak (a i kraj), prouÄi ovaj sajt:

http://www.theanalog...orens_dept_.htm

To je TD 160 sa automatikom. Zbog toga bi, navodno, trebalo da je lošiji od TD 160.

Ni ja ne volim automatiku na gramofonima, naroÄito ako je gramofon stariji od 10 godina.

InaÄe, taj Slobec Äesto prodaje Thorens gramofone.Pretpostavljam da ih nabavlja, sredjuje, preprodaje.Ne znam kakve sredjivalaÄke veÅ¡tine poseduje ni da li je pouzdan.

Thorens TD 320 bi, takodje, mogao biti interesantan, ako se može naći po razumnoj ceni.

U svakom sluÄaju, poÅ¡to sad imaÅ¡ nekakav gramofon da se vrti, ne žuri, prouÄavaj gramofone, prouÄavaj ploÄe(najvažnija stvar). Ako budeÅ¡ hteo neÅ¡to da kupujeÅ¡, prvo proceni koliko novca bi potroÅ¡io, pa tek onda traži odgovarajuću spravu.

Slobeca ne znam liÄno, ali ono Å¡to sam imao poslovnog kontakta sa njime(nije bilo u vezi gramofona)Äini mi se da je korektan Äovek i prvenstveno je zaljubljenik u vintage opremu ploÄe i Thorens gramofone.Ali voditi raÄuna mnooogo je gadne naravi treba dobro diplomatsko umeće sa njime!
Link to comment
Share on other sites

Za poÄetak (a i kraj), prouÄi ovaj sajt:

http://www.theanalog...orens_dept_.htm

To je TD 160 sa automatikom. Zbog toga bi, navodno, trebalo da je lošiji od TD 160.

Ni ja ne volim automatiku na gramofonima, naroÄito ako je gramofon stariji od 10 godina.

InaÄe, taj Slobec Äesto prodaje Thorens gramofone.Pretpostavljam da ih nabavlja, sredjuje, preprodaje.Ne znam kakve sredjivalaÄke veÅ¡tine poseduje ni da li je pouzdan.

Thorens TD 320 bi, takodje, mogao biti interesantan, ako se može naći po razumnoj ceni.

U svakom sluÄaju, poÅ¡to sad imaÅ¡ nekakav gramofon da se vrti, ne žuri, prouÄavaj gramofone, prouÄavaj ploÄe(najvažnija stvar). Ako budeÅ¡ hteo neÅ¡to da kupujeÅ¡, prvo proceni koliko novca bi potroÅ¡io, pa tek onda traži odgovarajuću spravu.

Thorens TD 320 je zakon
Link to comment
Share on other sites

Imao sam prilike da probam Thorens TD320, zahvaljujući jednom(1) izvanredno izvrsnom forumaÅ¡u. Rekao bih da je to modernija verzija TD160 (možda su ga zato nazvali 160x2=320). Kao i TD160(imao sam ga), TD320 ima tipiÄan boomy, živahan Thorens zvuk, s okruglim basom i veselim visokim. To je sasvim dobro. Technics SL1200 zvuÄi mnogo "suvlje" i to je, takodje, sasvim dobro. Medjutim, surface noise je na Technics-u mnogo manji a Å¡to viÅ¡e otkrivam o gramofonima sve viÅ¡e cenim "tihe" gramofone. Naravno, to zavisi i od ostatka sistema, phono sekcije naroÄito, ali, gramofon je prva karika.

LiÄno bih pre kupio TD320 nego TD160, ali, uglavnom se prodaje po sumanutim cenama, sumanutijim, svakako, nego TD160.

Evo,ovde, Äoveka koji se nije ustruÄavao da stavi SME IV ruÄku na siroti TD320

http://www.theanalogdept.com/tom_jung.htm

320mod.jpg

Mislim da je to overkill, ali, srećom po moje gramofonsko znanje, nikad neću imati prilike da to proverim.

Link to comment
Share on other sites

Moj prvi thorens bio je TD316 kupljen nov u Beogradu po astronomskoj ceni za mene kao tadasnjeg teenagera,nazalost vecinu od te cene cinila je carina i ostali haraci od oko 70%(cisto da se vidi da je haraclija oduvek bilo).Bio sam zadovoljan i to je ujedno bio moj prvi belt drive(rules!) gramofon i prvi gram sa subsasijom.Resiti se rumble-a i akustic feedbacka u koji je neki dotadasnji jadni plstikanerdirektdrive krs od marantz-a bilo mi je u tom momentu sasvim dosta da kao klinac otvorim oci,pritom zvuk je bio naravno drasticno bolji.Animozitet prema direkt drive gramofonima i narocito dizajnima bez subsasije je dakle strah iz detinjstva,pa odatle i sve moje predrasude potencijalno.Nedavno proverih i jedan belt drive bez subsasije(Rega) i moram reci da je i tu izolacija od podloge jadna,mozda moze da posluzi kao sredstvo za navezbavanje za nekog perkuzionistu pocetnika ali za ozbiljne gramofondzije preporucio bih ipak neko resenje sa subsasijom koje je tih kod thorensa koji su predmet teme nesto podrazumevajuce i to je toj firmi po meni veliki +.Nista licno prema Regi,cak stavise imao sam priliku cuti u svom sistemu thorens 145 i posle par meseci 145 rega je dosta bolje zvuceci gram,ali u tom slucaju treba ici na kvalitetan zidni stalak,mada dobar gram sa subsasijom ce bolju izolaciju imati i na kofi tejblu.

Dalje licno iskustvo jeste thorens 160mk2 sa tp16 i on je nadsvirao znacajno moj td316.Cena polovnog je tad bila odprilike 30% od cene zestoko nadsviranog td316 i mislim da je to nesto sto me je zestoko prebacilo medju sekondhendere-ipak je cinjenica da dobijes duplo bolji zvuk za upola manje para prevladala nad argumentima tima imam garanciju i novo je novo.Kao logican korak trebao bi da bude kupovina td160,ali sam ja resio da za stepenicu preskocim i kupio sam td160B+sme 2 improved i na njega stavio ortofom MC10mk2 i dopunio ga sa ortofon mc76 preampom.To je bilo jedno dosta dobro resenje i potrajalo je par godina.Gramofon je bio dodatno sredjivan od strane miljenka Jelusica i kao apgrejd stavljen(zalepljen) mu je Audiovision mat,beli sa kojim je dobio opasan vizuelni smek.

Eto to u moja dva licna thorens iskustva,inace imao sam prilike slusati i 105,110,145,126... i to su sve dobri gramofoni u svojoj klasi naravno,slusao sam kod nekih drugara kako se jedan po jedan nadgradjuju zvucno i to je bila sjajna zabava.

Ono sto bi ja najpre preporucio je stari dobri 150 koji se moze apgrejdovato nekim Linn delovima(na pr oprugama i tako doci do vrhunskog gramofona.Promena rucki takodje je dobar put.

P.S.Unapred se izvinjavam "DD sekti",ovo je ipak samo moje iskustvo i misljenje ,a sto kaze drti hari.... "Opinions are like assholes.Everybody's got one"

Link to comment
Share on other sites

P.S.Unapred se izvinjavam "DD sekti",ovo je ipak samo moje iskustvo i misljenje

Taman posla, kakvo izvinjenje - "DD sekta" toplo pozdravlja formiranje Thorens kluba! I bilo je vreme :thumbsup2

Thorens je bio i ostao "nacionalni gramofon" u Srba, možda i zato Å¡to je imao veoma agilnog uvoznika - zvao se Kontaktor, Äini mi se?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.theanalog...ens_history.htm

1928 Development of the first electric motor (direct drive) for gramophones.

Å to je svakako za :klanjanje i kazuje dosta.

Međutim ista firma radi i na ovim proizvodima:

1913-1964 Manufacturing of cigarette lighters

1914-1952 Manufacturing of harmonicas (except for the time from 1921-1938)

ZnaÄi ovo:

220px-100_Yen_lighter.JPG

plus

ovo:

1300046186_177073817_1-Slike--Harmonika-dugmetara-Guerini-Prezident-Shampion-oriignal-italijanska-vrhunska.jpg

daju ovo:

0.jpg

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...