Jump to content


Modifikacije CD plejera - dodavanje DAC funkcije


pera451

Recommended Posts

Inspiraciju za ovu temu dobio sam gledajuci Sucin CA 0.5 i DAC funkcionalnost koju mu je dodao.

Pretpostavljam da ovakve intervencije nisu preterano slozene za nekog iskusnog i ne dovode u pitanje osnovnu funkcionalnost uredjaja.

Ova tema nije deo price "MiniDisc player od 30 evra kao DAC", vec se pitanje odnosi na uredjaje koji su se kvalitetom dokazali, pa na osnovu toga zasluzuju i dodatnu funkciju.

Sta Vi mislite o tome i koje uredjaje vidite kao ozbiljne kandidate - sto po pitanju kvaliteta, sto po pitanju tehnicke izvodljivosti?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Wili je u pravu. Dosta sam se igrao sa varijantama SSDAC ( Srpsko sirotinjski DAC). Ideja je bila da se DAC deo CD playera iskoristi za DA konverziju i tako uÅ¡tedi na radu i materijalu. "Podmetnuti" I2S signali su bili dovodjeni sa USBa ( preko takodje DIY USB to I2S konvertora) ili preko SPDIF to I2S konvertora ( CS8412). Par USB DACova na ovom principu su se pokazali uspeÅ¡no i nalaze se kod nekih Älanova foruma pa mogu i oni da daju svoje utiske. Svi moji "uradci" su bili na CD palayerima sa TDA1541A DAC Äipom. Kako i zaÅ¡to samo sa njim, ni sebi ne mogu da objasnim ali najverovatnije je laka nabavljivost takvih CD playera i poÄetno zadovoljstvo postignutim uspehom uslovilo da ne tražim druge DAC Äipove da experimentiÅ¡em. A trebalo je verovatno. ( Ako je neko raspoložen da probamo i druge DAC Äipove u ovoj ulozi mogu da ponudim USB to I2S konvertor za experiment)

Uglavnom utisci su sledeći:

1 Da , moguće je napraviti DAC od  CD playera.

2. Kvalitet dobijenog DACa je direktno proporcionalan upotrebljenom CD playeru. Ako je low cost TDA1541A based PHILIPS u pitanju i ako se dobro istweakuje ( što je takodje opisano na forumu) onda su rezultati biše nego ohrabrujući.

3. Da li se isplati? Pa uporedjujući sa MDom koji je instant DAC onda je ovo malo skuplje i zahteva trud. Da bi se dobio vrlo dobar zvuk treba koristiti ili kvalitetniji CD player ili debelo istweakovati neki low cost. I jedno i drugo košta. MD jeste pogodniji za one koji hoće da "ne vataju lemilicu u ruke". I tweakovanje MDa takodje dolazi u obzir. Time se nisam bavio a takodje je trebalo.

4. Ko ima dobar CD player a želi DAC, definitivno treba da razmisli o ovakvom reÅ¡enju. Ja imam, koliko vidim ovde na forumu, malo Äudan kriterijum za DACove. Za mene DAC nije samo uredjaj koji radi konverziju već uredjaj koji mora da bude bolji od originalnog konvertora ( mora da bude bolji od CD playera ili network streamera). Zato se kod mene i nisu zadržali dugo raznio Zeroi, Lampucere, pa ni MD i sl ( Ostao je samo tweakovani AudioAlchemy). Dok god moj CD palyer tuÄe prinesene mu na test DACove, to DACovi ne zauzimaju mesto na polici. Tako da definitivno razmoÅ¡ljam da moj CD nabudžim na DAC i da definitivno reÅ¡im pitanje.

Evo   slike kako izgleda "podmetanje" I2S signala DACu TDA1541A

post-10168-0-88622600-1341888130_thumb.j

post-10168-0-88622600-1341888130_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@Siroma

Ako uspes da podmetnes direktno I2S signal nekom Sony DAC-u tj. u Sony CD plejeru koji koristi 1-bit Current Puls DAC chip (ne secam se tacnih oznaka - ima ih sijaset a pocinju sa CXD2xxx) ja cu licno da te castim ! :cheers Koliko se secam kad sam se interesovao za modifikaciju Sony DSR 1000 (digitalni sat tjuner) koji u sebi ima takav DAC - nema sanse da mu se direktno podmetne I2S signal jerbo je to Philipsov digitalni standard a Sony je razvio i naravno koristio za svoje uredjaje tkz. EIAJ standard (tj. protokol za digitalni format). Da bi se tako nesto nabudzilo potreban je jos jedan tkz. I2S to EIAJ convertor pa tek onda u Sony DAC (Sony DSP chipovi sa oznakama CXD2xxx - ima ih u 99% Sony uredjajima bilo CD, MD, DVD, itd.). Da bi se nekako ustanovio kakav takav red dva giganta Sony i Philips dogovorili su se oko toga pa je tako nastao S/PDIF (Sony / Philips Digital InterFace).

Nema lakse modifikacije od Philipsa TDA1541A DAC-a - samo mu tutnes I2S i to je to oces direktno u DAC (non-oversampling) ili oces oversampling tj. da ide signal prvo kroz Philips chip za digitalije (valjda SA7220 zaboravio sam tacnu oznaku) pa onda u DAC TDA1541A.

Nikako da nadjem volje i vremena pa da skockam onu Lampuceru i da cujem taj famozni PCM1798 DAC i nativni 24/96 FLAC ..... ovaj mojj sadasnji DAC modifikovani Revox DSR tjuner i Siromin USB=>I2S convertor ubijaju kako rade (iako su 16/44.1) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Tema je Modifikacija CD playera. To znaÄi po defoultu 16/44.1. Eventualno neki HDCD ako se koristi onda bi se razmiÅ¡ljalo o većoj rezoluciji. Nemam nameru da "jurim" Lampucerinu rezoluciju ako trebam da "pobedim" i lampucerinu cenu.

EDIT

PS DoduÅ¡e ako cenu stavimo na papir pa ako "ruke" i ne raÄunamo, opet ne možemo da pobedimo MD kao DAC. JoÅ¡ jednom ponavljam, MD je instant DAC. Plag end plej. Nema budženja, nema ulaganja ni rada ni sredstava. A može i da se tweakuje.

Najtoplija preporuka

Rekoh već da je moje shvatanje DACa donekle iÅ¡ÄaÅ¡eno pa da ponovim.

CD kao DAC je dobro rešenje ako je CD kvalitetan ili se tweakovanjem ( o tweakovanju smo dosta pisali) može kvalitetnim napraviti. Eventualno ako je Laser mrtav onda je ovaj zahvat pokušaj da se CD vrati u život makar kao DAC.

Bilo bi mi zanimljivo da Äujem neke od vlasnika CD playera sa DIG ulazom ( fabriÄki napravljenih da mogu da rade kao DAC) kako su zadovoljni. Mogu da ponudim USB to SPDIF ( varijanta USB to I2S-a) za test. Ima li dobrovoljaca vlasnika Cambridgea ili Quad 99ke?

:roll: Jedan Quadovac već ima moj USB na slušanju samo da se javi sa utiscima.

Link to comment
Share on other sites

Evo sta ima ispod haube onog Sony CDP-X 707ES zverke - evo vam par slicica pa uzivajte (najomrazeniji low-cost opm-amp NE5532 u izlazu i to 3 komata po kanalu). Ali kad se to lepo izvede u dobroj topologiji i kad imate jos i trandze koji pojacavaju dodatno izlazni signal onda to zaista svira dobro, mnogo dobro ;-) :

post-10803-0-52126700-1341920994_thumb.j

post-10803-0-74352600-1341921011_thumb.j

Sa slike iz manuala se vidi DAC chip CXD2562 (po jedan za levi i za desni kanal) - takvi isti ili slicni SONY DACovi se nalazi i ispod haube onog SONY DSR 1000 ali je problem, opet ponavljam, kako taj interni digitalni signal iz I2S busa proslediti u jedan takav DAC chip koji prepoznaje EIAJ digitalni protokol? Jedino uz pomoc dodatnog I2S to EIAJ konverttera.

U mom Revox DSR tjuneru pored DAC chipa (TDA 1541A) ima isto 3 x NE5532 po kanalu u izlaznom delu ali jebiga nema onih trandzi sto dodatno amplifikuju izlazni analogni signal kao u 707ES :plakanje ali i bez njih se cuje do jaja :banana (naravno mute trandze u izlazu su otisli u vecna lovista) !

post-10803-0-52126700-1341920994_thumb.j

post-10803-0-74352600-1341921011_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Evo sta ima ispod haube onog Sony CDP-X 707ES zverke - evo vam par slicica pa uzivajte (najomrazeniji low-cost opm-amp NE5532 u izlazu i to 3 komata po kanalu). Ali kad se to lepo izvede u dobroj topologiji i kad imate jos i trandze koji pojacavaju dodatno izlazni signal onda to zaista svira dobro, mnogo dobro ;-) :

post-10803-0-52126700-1341920994_thumb.j

post-10803-0-74352600-1341921011_thumb.j

Sa slike iz manuala se vidi DAC chip CXD2562 (po jedan za levi i za desni kanal) - takvi isti ili slicni SONY DACovi se nalazi i ispod haube onog SONY DSR 1000 ali je problem, opet ponavljam, kako taj interni digitalni signal iz I2S busa proslediti u jedan takav DAC chip koji prepoznaje EIAJ digitalni protokol? Jedino uz pomoc dodatnog I2S to EIAJ konverttera.

U mom Revox DSR tjuneru pored DAC chipa (TDA 1541A) ima isto 3 x NE5532 po kanalu u izlaznom delu ali jebiga nema onih trandzi sto dodatno amplifikuju izlazni analogni signal kao u 707ES :plakanje ali i bez njih se cuje do jaja :banana (naravno mute trandze u izlazu su otisli u vecna lovista) !

Link to comment
Share on other sites

Za lampe ok da se probaju ali i sam kazes da tvoj CDP X505ES shije sve ostale kombinacije a 99% sam siguran da i u ovom tvom Sony CD plejeru ima bar nekoliko NE5532 u izlaznom delu tako da ne vidim dobar razlog zasto da ih ja menjam u mom Revox DSR tjuneru. Naravno da bih zeleo da probam umesto njih i nabacim 6 x OPA2111 alii na zalost imam svega 2 komada (OPA 2111) trenutno a i nesto me mrzi da jurim jos 4 komada - ako naleti naleti. Ne gori pod nogama - kazem jos jednom prezadovoljan sam kvalitetom zvuka koji fabricki Revox DSR H7 trenutno pruza.

http://www.diybuy.net/thread-340374-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...