Jump to content


Kindle - da, ne i ako da, koji


pera451

Recommended Posts

Slatke muke :). Nisam imao nikakvog dodira sa Kobo-om, tako da ne mogu da komentarisem, a nisu mi bas najjasnije ni razlike izmedju Kindle-a 4 i 5.

Mislim da su stvar tu vec dosle dotle da je tesko pogresiti, ma sta covek da kupi.

touch ili no-touch? kolko je važno za ovu vrstu uređaja?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Touch ume da bude praktican, mozes lako da prebacujes stranice istom rukom kojom drzis uredjaj - meni je to zgodno. Kindle ima razne menije koje nisam ni koristio, touch je i tu pogodan, ali ne mogu da napravim poredjenje.

Sto se sredjivanja knjiga tice, moj je stav sledeci:

a) veci broj knjiga koje se mogu naci kao epub ili mobi su dovoljno sredjene da mogu da se citaju,

B) pretvaranje PDF-ova u ove formate je dosta zametno i vise se isplati kupiti jos jedan citac nego gubiti vreme sa slozenim prelomima.

Primer za B) su knjige iz edicije ".. for dummies". One pored "obicnog" teksta imaju i hrpu ubacenih text box-ova. Kada se izvrsi konverzija Calibre-om tekstovi iz box-ova i glavnog "toka" se pomesaju. Razdvojiti ih je zametan posao.

Na srecu, vecina knjiga (pogotovo beletristike) ima jednostavan prelom, tako da su konvertovane verzije uglavnom pristojno

citljive.

Link to comment
Share on other sites

da li prebacujeÅ¡ epub u mobi i kojim programom? vidim da se uglavnom koristi calibre, ali mnogi kažeu da je joÅ¡ bolje sa kindlegen, amazonov program za konverziju? kakvi su rezultati? meni je veći deo kolekcije u epub formatu, Å¡to znaÄi da bih ukoliko mi kindle dopadne Å¡aka morao da ih konvertujem...

Link to comment
Share on other sites

mobi se od epuba razlikuje u tome sto mobi "insistira" na sopstvenim, ugradjenim fontovima i donekle razlicitom implementacijom i interpretacijom :) css-a, pa je utoliko "primitivniji".

preporucuje se da se za prebacivanje iz epuba u mobi koristi amazonov kindle previewer, ali mi se cini da i calibre zavrsava posao, pogotovu jer je moguce konvertovanje vise fajlova odjednom.

Link to comment
Share on other sites

Dobro je cuti ovakvo objasnjenje, posto je neko skoro (mozda bas uu ovoj temi) tvrdio da je to jedno te isto, u sta licno nisam bio potpuno uveren.

Licno sam zadovoljan rezultatima upotrebe Calibre-a. Imam i Kindle preview-er, pa cu jednom prilikom probati i to :).

kindle previewer je ono što mu ime kaže, da na kompu proveriš kako će mobi izgledati na kindleu, za konverziju se valjda koristi kindlegen program, koji se takođe skida sa amazon sajta...nađoh ovo uputstvo možda bude korisno...deluje komplikovano na prvi pogled

http://www.jutoh.com/kindlegen.htm

Link to comment
Share on other sites

Hm, ovde pise da je konverzija moguca i previewer-om, ali bolja Kindlegen-om.

Probacu Kindlegen, pa javljam rezultate.

javi kad stigneÅ¡. btw, jel nosaÅ¡ okolo ebr i jel stavljaÅ¡ zaÅ¡titu ;-) mislio sam da uzmem neki pouch od neoprena, ali mi ne deluje kao dobra zaÅ¡tita u torbi za ekran? deluje mekano i lagano, ali ne znam koliko Å¡titi ureÄ‘aj...druga varijanta je neki kao kožni cover, koji su svi ubi bože ružni, kao nekadaÅ¡nji socijalistiÄki rokovnici...ali deluju tvrÄ‘e Å¡to znaÄi i bolju zaÅ¡titu...

Link to comment
Share on other sites

Prestigio ima svoju futrolu.

Za Kindle sam kupio divnu koznu futrolu. Imam i jednu "soft" (tipa neoprena) za tablet u koju stavim Kindle sa ovom koznom (kozna se ne skida vec prianja, nije ona fora sa "lastikama").

Za teze uslove imam i jednu tvrdu plasticnu kutiju u koju stavim oba citaca, to je vec ozbiljna zasta

Link to comment
Share on other sites

Prestigio ima svoju futrolu.

Za Kindle sam kupio divnu koznu futrolu. Imam i jednu "soft" (tipa neoprena) za tablet u koju stavim Kindle sa ovom koznom (kozna se ne skida vec prianja, nije ona fora sa "lastikama").

Za teze uslove imam i jednu tvrdu plasticnu kutiju u koju stavim oba citaca, to je vec ozbiljna zasta

to sa lastikama ne preporuÄujeÅ¡? meni to deluje lakÅ¡e za stavljanje sprave nego one koje imaju kao kožni okvir pa tu umetneÅ¡ spravu?

Link to comment
Share on other sites

Prestigio ima svoju futrolu.

Za Kindle sam kupio divnu koznu futrolu. Imam i jednu "soft" (tipa neoprena) za tablet u koju stavim Kindle sa ovom koznom (kozna se ne skida vec prianja, nije ona fora sa "lastikama").

Za teze uslove imam i jednu tvrdu plasticnu kutiju u koju stavim oba citaca, to je vec ozbiljna zasta

Gde se pazare futrole? Treba mi za ACER Iconia TAB 200. Da li neko zna gde ima da se kupe futrole za nju?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@pera451

naruÄio sam kobo touch. Äita epub, pdf, i navodno mobi, Å¡to je odliÄno ako je tako. meÄ‘utim, sad vidim da sam za neÅ¡to viÅ¡e para mogao da kupim kobo touch glo, sa pozadinskim osvetljenjem, pa mi to malo pokvarilo ugoÄ‘aj...teÅ¡im se da zbog svetla i bežim od tableta, ali opet razmiÅ¡ljam i da može biti zgodno imati backlight ponekad...

Link to comment
Share on other sites

@pera451

naručio sam kobo touch. čita epub, pdf, i navodno mobi, što je odlično ako je tako. međutim, sad vidim da sam za nešto više para mogao da kupim kobo touch glo, sa pozadinskim osvetljenjem, pa mi to malo pokvarilo ugođaj...tešim se da zbog svetla i bežim od tableta, ali opet razmišljam i da može biti zgodno imati backlight ponekad...

Pozadinsko osvetljenje je svakako dobrodošlo s' vremena na vreme, barem sudeći po sporadičnim komentarima lepše polovine koja se skoro pa ne razdvaja od Kindle-a. Ona je taj nedostatak rešila nameskim osvetljenjem - jeste nezgrapno, ali služi svrsi:

Belkin-eBook-Light-for-Amazon-Kindle.jpg

Link to comment
Share on other sites

@chowek

nešto razmišljam, ako mi već treba svetlo za čitanje onda ću uzeti tablet, sve što blješti u mraku podjednako zamara oči...

Ima smisla. Ovo svetlo ima dva nivoa jačine, puni se preko USB-a, ume biti korisno u različitim situacijama, ali istini za volju koristi ga relativno retko (npr. kada se zatekne(mo) u veoma slabo osvetljenjom prostoru tokom putovanja i sl.).

pored ovoga, jel neka stona lampa dovoljan izbor svetla za čitanje ebook readera?

Koliko sam primetio jeste. Lampa na noćnom stočiću "troši" dve mlečne sijalice od 60W i to joj je sasvim dovoljno uveče, mada se nije libila ni egzibicija tipa čitanja u autobusu tokom noćne vožnje uz noćno svetlo za putnike (tipa onih avionskih "plafonjera" koje u našim autobusima po pravilu neutralizuju odmah po kupovini vozila).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ureÄ‘aj je sam odmah uradio update na verziju 2.1.5, i krenulo je Äitanje. za poÄetak sam ubacio nekoliko knjiga samo za probu. manje viÅ¡e je ok, problemi su tamo gde sam i oÄekivao...naime, neki epub koje sam pretvorio iz pdf imaju Äudan prelom, i ne mogu da se poravnaju redovi. ali to nije baÅ¡ tolika prepreka za Äitanje. ima pdf fajlova koji se fino zumiraju, ali kod nekih je beznadežno, teÅ¡ko je naći pravi zum a da se može iole normalno Äitati. u svakom sluÄaju, pdf je manje viÅ¡e za izbegavanje na ovom ureÄ‘aju. možda neki textualni pdf i knjige mogu da se fino zumiraju, ali sve u svemu velika lutrija. skoro svi epub koje sam probao rade ok sa naÅ¡im slovima, a većina je kao Å¡to sam rekao pretvorena kroz calibre u epub. problem jednakih redova ostaje, ali i to je od sluÄaja do sluÄaja, neki su bez greÅ¡ke a ponegde su redovi nepravilno prelomljeni. nekoliko fajlova sam imao takoÄ‘e u mobi formatu i njih Äita bez problema. ureÄ‘aj je solidno brz, ali je to daleko od tableta, i to može nekome biti Äudno na poÄetku. Äitav sistem touchscreena i svega je na svoj naÄin spor, ali opet kažem samo ako se uporeÄ‘uje sa tabletima, to nekome može biti poÄetni Å¡ok....

prijatno me je iznenadilo koliko je ureÄ‘aj Äitljiv u loÅ¡ijim svetlosnim uslovima. mislio sam da je uveÄe praktiÄno nemoguće Äitati bez ultra jakog svetla, ali prevario sam se...sasvim je dovoljna neka lampa sa strane, ili neka lampa odozgo, bilo Å¡ta Å¡to može baciti neku dovoljnu koliÄinu svetlosti. problem je dakle samo totalni mrak, ali to sad svako treba da proceni koliko će Äitati u takvim uslovima. meni sad viÅ¡e uopÅ¡te nije žao Å¡to nisam ipak kupio kobo glo. eto, tolko za sada...sprava je lagana, baÅ¡ laka za držanje naroÄito nakon ipada koji je jedno tri puta teži...

Link to comment
Share on other sites

možda bi 8" bio neki sweet spot, ali ajd sad...nekako se standard ustalio na 6"...ima doduÅ¡e nekih meni nepoznatih firmi koje prave neke od 8", pa i neÅ¡to veće, ali kreću od 300 dolara (znaÄi evra, pa do 500+), a to je stvarno previÅ¡e...

Link to comment
Share on other sites

E, drago mi je da si se i ti konacno nasao u klubu zadovoljnih korisnika EBR :cheers

thanks. ovde niÅ¡ta Å¡areno ne odvlaÄi pažnju tako da imaÅ¡ opciju ili da ÄitaÅ¡ ili niÅ¡ta...taman sam poÄeo da preturam po kući tražeći neku viÅ¡ak micro sd karticu, pa reÅ¡ih da je ipak ne stavljam. kobo dolazi sa 2gb memorije, tako da ću knjige stavljati po principu nekoliko knjiga, proÄitaÅ¡, ubaci nove...na tabletu sam tako napunio jednu karticu knjigama pa sam samo napravio gužvu u glavi, da li bih Äitao ovu, ma ne, možda ovu, ili onu, ma jok, ova nije baÅ¡ neÅ¡to zanimljiva, i onda uhvatih sebe kako niÅ¡ta ne Äitam jer ne mogu da se odluÄim Å¡ta...dosta je tih 1.5gb ( koliko je na raspolaganju korisniku)...kobo inaÄe ima desktop aplikaciju, koja omogućava da se knjige sinhronizuju sa svim spravama na kojima imaÅ¡ kobo reader ( android, ipad, itd), Å¡to je zgodno...prednost je i to Å¡to podržava i mobi, jer imam dosta tih fajlova pa ću biti poÅ¡teÄ‘en konverzije...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...