Jump to content


Kindle - da, ne i ako da, koji


pera451

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ishti, ago, sta ti drago...

http://forum.benchma...ndle-Paperwhite

thanks, ali nisam bas fasciniran cenama s obzirom da su korisceni vise meseci...a za paperwhite ga bas pretera...imamo bolje ponude ;-)

ali svejedno mislim da cu odustati, jer me nervira konverzija. gomila knjiga mi je originalni pdf, narocito prevedenih, i nikako da napravim epub kako treba...ili je potpuno brljavo prelomljena strana, ili razdvaja krajeve recenica na milion slogova, nista mi se to ne svidja, a trosi veliko vreme...ajd na vecem ekranu ipada jos da progutas, mogu da zamislim kako je to na 6"...ne volim kad nemam kontrolu nad takvim stvarima...a pdf je pain in the ass...

Link to comment
Share on other sites

Steta.

Jednostavno je - ako imas PDF, treba ti 8" i vise. Neki PDF-ovi koje imam ne izgledaju dobro ni na 10+ inca.

S druge strane, ima hiljade knjiga koje su uspesno konvertovane u EPUB i MOBI.

Za cenu jednog Kindle-a moze se kupiti, recimo, 20-tak novih hard copy knjiga. A ovde cekaju hiljade :).

Konvertovati nesto sam i cistiti header-e, footer-e i paginaciju isplati se samo za izuzetno vredne (subjektivno) knjige.

Link to comment
Share on other sites

Steta.

Jednostavno je - ako imas PDF, treba ti 8" i vise. Neki PDF-ovi koje imam ne izgledaju dobro ni na 10+ inca.

S druge strane, ima hiljade knjiga koje su uspesno konvertovane u EPUB i MOBI.

Za cenu jednog Kindle-a moze se kupiti, recimo, 20-tak novih hard copy knjiga. A ovde cekaju hiljade :).

Konvertovati nesto sam i cistiti header-e, footer-e i paginaciju isplati se samo za izuzetno vredne (subjektivno) knjige.

thing is, gadno je kad imas "zatvorenu" spravu...a to su zapravo svi ebr...ako se sve potrefi onda je super, ali ako imas kolekciju knjiga skrpljenu iz raznih izvora ( nadž nadž sej no more), onda je muÄenje...tablet ti ako niÅ¡ta drugo pruža alternativu, probaÅ¡ razne programe pa u nekom bude neÅ¡to bolje itd. recimo, neki programi za pdf ne daju sepia mod, ali neki daju, Å¡to je zgodno jer je ipak bolje nego bela pozadina...kod ebr ti je tako ti je kako je, i nema mnogo pomoći. recimo, na androidu ima programa koji mogu da pdf zumiraju do ivice ekrana, i zapamte taj položaj..na ipadu, zapravo ios-u nisam uspeo da nadjem tako neÅ¡to a probao sam skoro sve...sve to ponekad zahteva velike akrobacije na ekranu, Å¡to je na ebr vrlo nekomforno...tako da na kraju dana morao bi Äovek da ima android tablet, ipad, i neki ebr da bi se nekako namirio za sve situacije... :order ali i po nazivu tih sprava se vidi da im je jasna namena, da troÅ¡iÅ¡ pare na knjige iz njihovih shopova i onda je sve bez greÅ¡ke. problem nastaje Å¡to bismo mi to nekako da zaobiÄ‘emo...

sve to je jedan od razloga zaÅ¡to i ne volim sprave tipa wd tv, nego filmove puÅ¡tam s mini pc-a...sliÄna je priÄa, ako neÅ¡to neće da radi na pc, lako ćeÅ¡ naći reÅ¡enje, ako wd tv neće neÅ¡to da pusti možeÅ¡ da se slikaÅ¡...

Link to comment
Share on other sites

Steta.

Jednostavno je - ako imas PDF, treba ti 8" i vise. Neki PDF-ovi koje imam ne izgledaju dobro ni na 10+ inca.

S druge strane, ima hiljade knjiga koje su uspesno konvertovane u EPUB i MOBI.

Za cenu jednog Kindle-a moze se kupiti, recimo, 20-tak novih hard copy knjiga. A ovde cekaju hiljade :).

Konvertovati nesto sam i cistiti header-e, footer-e i paginaciju isplati se samo za izuzetno vredne (subjektivno) knjige.

BTW pošto su te knjige?

Podržavam prethodnika. I ja sam za Android tablet.

Link to comment
Share on other sites

Posto su knjige? Koliko ti savest nalaze.

Kako neko rece: "Savest je onaj mali glas u nama koji nam kaze "Pazi, mozda neko gleda"."

Ovog leta morao sam zbog povrede dosta da lezim, tako da sam imao prilike da isprobam kako izgleda svakodnevno visesatno citanje i znam zasto podrzavam eInk :).

Za razliku od audia, koji mi je hobi i trosak, racunari i knjige su mi alat od koga zivim. Ako sam kod audia u dilemi da li potrositi 100 evra vise ili manje, ovde to ne mogu da budem.

Zato imam i 12", 14" i 15" laptope, vise desktopa, 2 EBR-a i kupujem tablet (ili dva).

U skladu sa tim i nemam dilemu EBR ili tablet. Pre je pitanje koliko EBR-ova i koliko tablet-a :). Prava informacija je mnogo skuplja i od EBR-a i od tablet-a.

Link to comment
Share on other sites

dobro, dobro, nije baÅ¡ da ti sad posao zavisi od Äitanja 50 nijansi sive... ;-) ako ÄitaÅ¡ struÄne stvari na portabl ureÄ‘ajima onda sve ok, i ja bih kupio neÅ¡to za svaku sobu...Å¡alim se malo, imam i ja viÅ¡kova toga, trenutno recimo 3 tableta, nije sad problem Å¡to ću dati 100 evra za neki ebr, ali znam da će me nervirati Å¡to će ovo Äitati, neÅ¡to neće, neÅ¡to ću morati da konvertujem sa nezadovoljavajućim rezultatima, pa će biti ovde ću Äitati ove knjige, na tabletu neke druge, a to je ko Å¡to rekoh smorna situacija gde moram svaki Äas da razmiÅ¡ljam gde Å¡ta prebacujem, gde mi je ovo, ovo mora da se konvertuje, prebaci, probaj, ne valja, odgovarajući je format ali nije dobro uraÄ‘en fajl, ajmo onda neÅ¡to drugo :order a ne volim ni da mi sprave stoje besposlene...

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, nerviranje je neizbezno.

Cak i da sve funkcionise u cisto tehnickom smislu, postoji mnogo drugih izvora za nervozu. Recimo, postoje stotine knjiga napisane na temu finansijske analize, a tako malo dobro i prakticno napisanih, sa upotrebljivim primerima. Postoje hiljade knjiga napisanih na temu raznih duhovnih disciplina, a tako malo ih ima neku upotrebnu vrednost.

Vreme utroseno na razdvajanje zita od kukolja predstavlja (bar za mene) mnogo vecu frustraciju od toga da li je neki header "protrcao", da li je sve lepo poravnato i dr.

Kako u moru informacija naci pravu, to je muka najveca :).

Link to comment
Share on other sites

I knjige će (pogotovu elektronske) doživeti revolucionarnu transformaciju, i više neće biti crno bele ( sive) već u boji, multimedijalne, interaktivne... pa ja glasam za komp , (tablet) umesto striktno readera.

Pogotovo Å¡to ne volim da gomilam nepotreban hardver.

Link to comment
Share on other sites

Može li mali off i savet struÄnijih? Video sam ovaj tablet u Telenoru, poigrao se sa njim, brz je, lep je. Firma je no-name, tj Telenor. Cena je viÅ¡e nego povoljna - valja li Äemu?

InaÄe imam i prezadovoljan sam njihovim no-name Android telefonom (koji je u stvari Alcatel OT990). Unapred zahvalan! Ovo je taj tablet...

phone_413_8.jpg

http://www.telenor.r...lenor/Touch_Pad

Link to comment
Share on other sites

I knjige će (pogotovu elektronske) doživeti revolucionarnu transformaciju, i više neće biti crno bele ( sive) već u boji, multimedijalne, interaktivne... pa ja glasam za komp , (tablet) umesto striktno readera.

Pogotovo Å¡to ne volim da gomilam nepotreban hardver.

tablet jeste fleksibilniji...ebr imaju ipak dosta prednosti, manji su, laksi, baterija drzi jako dugo, manje se zamaraju oci, i bolji su za plazu, park, itd...imaju smisla, i ko ozbiljno cita nije lose imati jedan...

Link to comment
Share on other sites

Ako covek kupi EBR, pa ne cita, onda je to nepotreban hardver. Ako cita, nije.

Kao sto rekoh, za nekoga ko misli da cita dugo i u kontinuitetu, nema potrebe za poredjenjem.

Kome je do glasanja i poredjenja, OK, i to je valjda neki oblik zabave.

a vidi ovo...

http://www.the-digital-reader.com/2012/10/09/new-txtr-beagle-ereader-to-cost-less-than-10-euros/#.UHSCW84aySM

Link to comment
Share on other sites

Ja sam poceo da skupljam muziku na HDD-u u vreme kada sam otisao na postdiplomske u inostranstvo. Kolekciju nisam mogao da nosim, a bez muzike nisam mogao da funkcionisem.

Sad kada sam kod kuce prednost i dalje dajem "opipljivoj" kolekciji.

Slicno je i sa knjigama. Lepse je imati knjigu nego fajl. Ali nositi kolekciju knjiga sa sobom gde god podjes nije bas prakticno. A mnoge knjige nije lako ni nabaviti.

Ako covek vec mora da cita fajl, onda to treba uraditi na najprakticniji moguci nacin - a to ponekad zahteva vise od jednog uredjaja.

EBR je jedno od boljih resenja.

Probao bih ja i ovaj Beagle, sto da ne ;).

Link to comment
Share on other sites

5 knjiga? budalastina

ne znam Äemu onda služi memorija od 4gb? mora da postoji joÅ¡ neka kvaka...na žalost, neće ovo ipak koÅ¡tati 10 evra, to je subvencionisana cena uz neki ugovor, to će znaÄi ići po toj ceni uz neki android telefon na ugovor. ako se neko od nasih operatera toga seti, mada sumnjam...pitanje je koliko će biti u slobodnoj prodaji i da li će po regularnoj ceni biti isplativo...

Link to comment
Share on other sites

ovat txtr će koštati oko 60 evra u slobodnoj prodaji, forget it...druga glupava stvar je da se na njihovu aplikaciju, koja je neophodna za transfer knjiga, moraš logovati samo sa facebook nalogom, još jednom forget it...

ovaj pocketbook je zanimljiv, ali koliko god kukao na 6" ovo mi je sad nekako golemo...

Link to comment
Share on other sites

10" je vec nesto, mada nije bas "za poneti" kao 6".

sad vidim da se kobo touch prodaje po supermarketima u evropi za 99e...sad mi je dilema to ili kindle 5? kindle nema touch, kobo opet Äita neki svoj epub, tako da i on zahteva neke korekcije fajlova, pa su tu negde Å¡to se tiÄe formata, ne gine mi neko sreÄ‘ivanje fajlova kako god okrenem...kobo ima slot za joÅ¡ memorije...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...