Jump to content


Kindle - da, ne i ako da, koji


pera451

Recommended Posts

Pozdrav, ljudi.

Da li neko ima informaciju o mogucnosti servisiranja kindle-a kod nas, u Srbiji? Takodje, ukoliko se time jos uvek niko ne bavi, da li se mogu naruciti rezervni delovi i odakle, konkretno ekran? (Napukao ili nesto drugo, u svakom slucaju- vise ne radi.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pozdrav, ljudi.

Da li neko ima informaciju o mogucnosti servisiranja kindle-a kod nas, u Srbiji? Takodje, ukoliko se time jos uvek niko ne bavi, da li se mogu naruciti rezervni delovi i odakle, konkretno ekran? (Napukao ili nesto drugo, u svakom slucaju- vise ne radi.)

Treba proveriti da li popravka isplativa - sumnjam da je uredjaj kao "kindle" napravljen da se menja displej?

Link to comment
Share on other sites

Hvala! Toliko sam odusevljen celom idejom da cu kupiti jos nesto slicno (Kindle kao sto sam najavio), a i neki tablet.

isti sluÄaj. najpre sam kupio 5080 probe radi da li će da mi se svidi. onda sam ga prebacio ukućanima pa kupio ipad3. sad i ja razmiÅ¡ljam da uzmem neÅ¡to sa eink ekranom samo za Äitanje knjiga. jedino me nervira u celoj priÄi Å¡arenilo formata. imam knjige u epub, mobi, pdf, doc, fb2, i verovatno u joÅ¡ ponekom formatu, i onda nastaje igranka Å¡ta radi kako treba u kojem programu. iste knjige se razliÄito ponaÅ¡aju u razliÄitim programima za Äitanje, bar Å¡to se tiÄe naÅ¡ih slova i formatiranja, konvertovanje je smaranje a i nikad ne znaÅ¡ rezulat (tj. Äesto i nije dobar rezultat), neke knjige neki program neće da otvori a neki hoće, bla, bla...priÄam o tabletima, sa eink readerima nemam iskustva...bar javite Å¡ta njima prija od formata vi Å¡to ih imate...

P.S. ko želi samo knjige da Äita tzv. lepu literaturu neka beži od ipada. uopÅ¡te od tableta sa Å¡arenim ekranom. previÅ¡e te vuku druge stvari i skreću pažnju, pa odigraj neku igricu, pa flipboard, pa pulse, pa Å¡areni magazini, pa ajd malo surfovanja, nema tu leba od Äitanja...joÅ¡ na novom ipad ekranu, prosto ti žao da ga rabiÅ¡ za "monotone" crno-bele knjige...

Link to comment
Share on other sites

U pravu si - zato sam ja stvari i podelio - sareno - ne-sareno.

Formata zaista ima vise.

Kindle koristi Amazon-ov AZW format.

On takodje cita i .mobi, dok Prestigio i neki drugi koriste .epub. EPUB je otvoren format, u stvari zip fajl koji sadrzi XML i jos ponesto.

Na PC-u (Windows) za citanje oba formata koristim program Sumatra.

Veliki broj knjiga moze da se skine u oba formata, a moguce su i konverzije raznim alatima.

Tu je koristan Calibre.

Link to comment
Share on other sites

.epub i .mobi su isti formati tako da se samo olako prebace u Calibre.

Sto se tice popravke i vracanja u garanciji ako se dobro secam koleginica ovde u CZ je prijavila da joj je pukao ekran i oni su redovno poslali novi kad je ona poslala stari. Nisam siguran da li je imala neke troskove oko slanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

pero, kakva je sad situacija sa ebook readerima kod nas? ima li sta pametno da se nadje...nesto sam povrsno gledao okolo, i cini mi se da bih zaobisao kindle zbog mobi formata, mrzi me da sve epubove prebacujem...radij bih uzeo neki nook ili kobo, ima li toga da se nadje po oglasima posto u radnjam verovatno nema vajde od toga. sta se pokazalo bolje od ta dva?

Link to comment
Share on other sites

Nisam vidjao ni nook ni kobo po oglasima (bio je samo jedan nook Color, ali to je tablet 7").

Kindle je sjajan - ne treba ga zaobilaziti zbog formata, jer svaki epub mozes da konvertujes u mobi kao od sale - mozes i u batch-u istovremeno gomilu njih. Baterija traje dugo, a Touch mi je bas legao (jednom rukom i drzim uredjaj i vrtim strane).

I Prestigio je solidan, mada je mnogo sporiji (3172).

Sad je izasao i Kindle 5, i 4 i 5 mogu da se kupe za oko 100 evra novi - ne moze da se ozbiljno pogresi.

Ja se vise kajem sto se u sve to nisam ukljucio mnogo ranije, ponovo sam poceo da citam kao u najboljim danima.

Link to comment
Share on other sites

Moj je utisak da je eInk lakse citati od LCD-a (TFT-a) - zato je, na kraju krajeva, i napravljen.

Oci se naprezu i kad citas knjigu. Ako bi covek tako razmisljao, na kraju bi ispalo da je sve isto, a nije. Ni naprezanje ociju, ni potrosnja energije.

Ni znam ni sta su sve probali ti sto tvrde da je sve isto. Masa ljudi i dan-danas ima CRT monitore, jer im je sve isto.

Ako imas priliku, probaj, pa vidi kako ti se cini.

My 2c: za epub i mobi EBR-ovi, za PDF nesto sa vecom dijagonalom (TFT) i to je to. Za sada citam PDF-ove sa mog 12,1" Thinkpad-a, a sprema se i nabavka tablet-a.

Pa cu svaki da koristim za ono za sta je najbolji.

Link to comment
Share on other sites

magazine i slicne pdf citam na ipadu, to ne bih ni probao na eink readeru. imam nekog kineza android tablet koga sam "pretvorio" u ebook reader, ali nije to bas to...prvo me nervira sto ne moze dugo da izdrzi na standby, trosi bateriju i kad stoji na prazno, a mrzi me da ga svaki cas gasim pa podizem sistem, jer to traje...mozda me od ebook readera najvise odbija 6", nekako mi to deluje ipak malo za moj ukus...

http://reviews.cnet.com/8301-18438_7-20021227-82.html

Link to comment
Share on other sites

Nije malo. Mozes da povecavas i smanjujes slova u sirokom opsegu vrednosti. epub i mobi nemaju prelom kao PDF, tako da se lako prilagodjavaju dimenzijama ekrana i velicini slova.

Ja nemam nikakav problem sa citanjem na 6". Naravno, ne PDF-a! A daleko sam od prve mladosti...

Prica o trajanju baterija EBR-a i tablet-a je potpuno neuporediva...

Link to comment
Share on other sites

Nije bas spor, nego nesto sporiji od Kindle-a, procesor je stariji.

Ne bih na to ni obratio paznju, nego je to prokomentirisao covek od koga sam kupio futrolu za Kindle.

Meni je licno svejedno da li cu cekati 5 ili 15 sekundi da se ucita knjiga od 500+ (papirnih) strana, koju cu posle toga citati sat vremena, pa sutradan nastaviti gde sam stao.

Ljudima koji menjaju mobilne na 3-6 meseci "performanse" puno znace.

Ja koristim oba uporedo - da mi razlika u brzini nesto znaci, sigurno ne bi bilo tako.

Kad te uhvati manija citanja, zaboravices na brzinu procesora :).

Link to comment
Share on other sites

nasao sam dilove i za kobo i za nook...nook me malo zabrinuo jer njegova aplikacija na ipadu nece uopste da prihvati neke epub fajlove...pa rekoh ako je i sprava tako probirljiva dzaba ti poso...kobo mi se svidja sto je onako gumiran, ne bih ga ni stavljao u bilo kakve futrole...jos samo da su inch ili dva veci....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...