Jump to content


Prva kupovina - ulazak u Hi-Fi svet


fege

Recommended Posts

Muziku slusam preko kompa (FLAC), koji je povezan na LG kucni bioskop. Zvuk je naravno jadan.

Krenuo sam sa citanjem foruma i shvatio neke stvari u vezi kupovine.

Iskreno, sada se osecam, kao kada sam 1992 godine kupovao svoj prvi PC kompjuter (do tada sam imao ZX Spectrum).

Otisao u biblioteku i uzeo da citam Svet kompjutera, a ono 386, 486, hard disk, monitor, floppy. ZX spectrum nista nije imao od toga naravno, ko se ne seca prikljucivao se na TV i imao smesnu gumenu tastaturu.

I tako hteo sam da uzmem 386 racunar od 1500 DM, a na kraju uzeo 486 na 66Mhz i iskesirao 2700 DM.

Da se to ne bi ponovilo, ogranicicu budzet na nekih 350-400 evra za pojacalo i zvucnike.

Budzet ogranicavam iz prostog razloga sto nemam referencu za Hi-Fi zvuk.

Znam da treba poslusati zvucnike pre kupovine, ali nemam referencu na osnovu koje bih uporedio, zato je i budzet ogranicen, pa iako kupim nesto sto mi se kasnije ne dopadne, mogu da ga prodam a da ne izgubim puno.

Muziku koju slusam je raznorodna, ne mogu reci neki specifican zanr, navescu neke izvodjace koje volim da slusam:

- Prince

- Eminem (kad mi Prince dosadi)

- Massive Attack

- Radiohead (prva 3 albuma)

- The Cure (za sada samo Mixed Up album)

- Depeche Mode (od pre par dana) ...

Najvise od svega slusam Prince i Eminem, posto imam sve njihove albume u FLACu, desi se da po mesec dva slusam samo njih.

Sad nesto o sobi. Pokusao sam da nacrtam sliku sobe u Paintu, ali je to izgledalo kao da je neko malo dete crtalo, pa cu probati da objasnim recima.

Soba je u obliku trapeza (povrsine 14 m2):

donja stranica trapeza je 4.7 m (Zvacemo je : a)

gornja stranica je 3.35 m. ( B)

leva (zvacemo je c) i desna (d) stranica trapeza je 3.7 m

Na levoj stranici © su ulazna vrata, pa posle 50 cm prozor duzine 1.4 m.

Na desnoj strani trapeza (d) je orman u obliku mosta i krevet na sredini mosta. U produzetku a malo ispred mosta je kompjuterski sto i moj komp.

Na gornjoj stranici ( B) na sredini je prozor velicine 1.7m,

1. Pretpostavljam da bi za ovakvu sobu trebali zvucnici da budu na stalcima?

2. Koliko snazni treba da budu zvucnici da bi ispunili sobu od 14m2 i koliko ih treba udaljiti od zida.?

3. Da li je dobro postaviti zvucnike ispod prozora, a desno od ulaznih vratiju?

Poceo sam da pratim oglase na KP. Iz Nisa sam pa mi je izbor siromasan.

Do 200 evra evo par zvucnika:

http://www.kupujempr...lter_id=6001694 (Infinity es-82)

http://www.kupujempr...lter_id=6001694 (JBL L19)

http://www.kupujempr...lter_id=6001694 (Kef Carina II)

Da li je cena ok za ove zvucnike i kako bi se oni ponasali u mojoj sobi?

Infiinity i L19 su vec neko vreme na KP, ili ne vrede 200 evra ili nema zainteresovanih kupaca

Ako imate neki drugi predlog, slobodno napisite.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mene je moj sistem (pojacalo i kutije) izneo okruglo 400e. Kutije nove Monitor Audio BX 2 (260e) i pojacalo polovno Nad C350 (140e). To je entry level sistem ali ja sam poprilicno zadovoljan s njim. I obavezno kasnije ako je izvor PC neka bolja zvucna ukoliko se koristi integrusa, i posle uloziti u bolje kablove.

Link to comment
Share on other sites

Pušenje je štetno po zdravlje :) Pojedini prodaju kutije stare 30 godina, maltene po ceni koštanja kad su izašle u prodaju, što je direktno posledica promocije pojedinih brendova, ovde na forumu. U prilogu, cenovnik JBL-a :wave2

http://www.lansinghe...1999-prices.htm

Ti bas gledas da zapocnes novu raspravu na sasvim ne prikladnoj temi za to? :P Uz cenovnik bi valjalo priloziti i "Inflation calculator", cisto da se ima malo bolji pogled na stvari.. Ovako se nista ne moze izvesti kao zakljucak..

Ne bih da branim bilo koje brendove, ali je ocigledno da kutije starije proizvodnje, ozbiljno napravljene u to vreme naravno, i dalje traju i daju jako dobar zvuk koji je cesto tesko nadmasiti. Sad, taj zvuk pripada nekog drugoj generaciji, pa se i dosta razlikuje od 'nekih novijih' stvari, no, kvalitet je neosporan.. Marketing i reci hvale uvek dodaju malo na cenu, to vec nije nista nepoznato.. Samo je pitanje u kakvom su stanje same kutije i drajveri, sto takodje daje znacaj svemu. Na kraju ostaje i pravo prodavca da trazi onoliko para koliko misli da to sto prodaje vredi, a da li ce prodati je vec savim druga stvar i nepotrebno je komentarisati..

Inace, hvala na cenovniku, korisna stvar! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ne zaboravite, pogotovo mlaÄ‘i audiofili, da je odnos vrednosti i valuta iz tog doba neuporediva sa ovim danas.Cena je u tadaÅ¡njim dolarima a tadaÅ¡nji dolar je vredeo viÅ¡e od dve a u odreÄ‘enim periodima i tri nemaÄke marke, a nemaÄka marka je imala kupovnu moć veću od evra.Tako dolazimo do Äinjenice da to nisu bile nimalo naivne cifre i da to tada nije svakao mogao da priuÅ¡ti ni na zapadu a kamoli kod nas.Uostalom isto kao i danas!

Link to comment
Share on other sites

Ti bas gledas da zapocnes novu raspravu na sasvim ne prikladnoj temi za to? :P Uz cenovnik bi valjalo priloziti i "Inflation calculator", cisto da se ima malo bolji pogled na stvari.. Ovako se nista ne moze izvesti kao zakljucak..

Ne bih da branim bilo koje brendove, ali je ocigledno da kutije starije proizvodnje, ozbiljno napravljene u to vreme naravno, i dalje traju i daju jako dobar zvuk koji je cesto tesko nadmasiti. Sad, taj zvuk pripada nekog drugoj generaciji, pa se i dosta razlikuje od 'nekih novijih' stvari, no, kvalitet je neosporan.. Marketing i reci hvale uvek dodaju malo na cenu, to vec nije nista nepoznato.. Samo je pitanje u kakvom su stanje same kutije i drajveri, sto takodje daje znacaj svemu. Na kraju ostaje i pravo prodavca da trazi onoliko para koliko misli da to sto prodaje vredi, a da li ce prodati je vec savim druga stvar i nepotrebno je komentarisati..

Inace, hvala na cenovniku, korisna stvar! :thumbsup2

1970

ДМ 3.65

1971

ДМ 3.48

1972

ДМ 3.19

1973

ДМ 2.65

1974

ДМ 2.58

1975

ДМ 2.46

1976

ДМ 2.52

1977

ДМ 2.32

1978

ДМ 2.00

1979

ДМ 1.83

1980

ДМ 1.82

1981

ДМ 2.26

1982

ДМ 2.43

1983

ДМ 2.55

1984

ДМ 2.85

1985

ДМ 2.94

1986

ДМ 2.17

1987

ДМ 1.80

1988

ДМ 1.76

1989

ДМ 1.88

1990

ДМ 1.62

1991

ДМ 1.66

1992

ДМ 1.56

1993

ДМ 1.66

1994

ДМ 1.62

1995

ДМ 1.43

1996

ДМ 1.50

1997

ДМ 1.74

1998

ДМ 1.76

1999

ДМ 2.08

Link to comment
Share on other sites

Pušenje je štetno po zdravlje :) Pojedini prodaju kutije stare 30 godina, maltene po ceni koštanja kad su izašle u prodaju, što je direktno posledica promocije pojedinih brendova, ovde na forumu. U prilogu, cenovnik JBL-a :wave2

http://www.lansinghe...1999-prices.htm

JBL L19 Lautsprecher

Artikelzustand: Gebraucht EUR 699,00 Sofort-KaufenSofort-Kaufen

Versand: EUR 90,00 - DHL Paket International

| Alle Details anzeigen

Artikelstandort: BERLIN by RetroAudio, Deutschland

Versand nach: Nord- und Südamerika, Europa, Asien Lieferung:

Bei Artikeln, die aus dem Ausland verschickt werden, kann der voraussichtliche Liefertermin nicht genau angegeben werden. Weitere Zahlungsmethoden

ebay_logo.png Targobank Online Kredit mit Topzins

+ 50 EUR PayPal Gutschein. Nur für kurze Zeit. Rücknahmen:

Verbraucher können den Artikel zu den unten angegebenen Bedingungen zurückgeben | Details lesen

imgEBPBannerLeft.png

Link to comment
Share on other sites

Pušenje je štetno po zdravlje :) Pojedini prodaju kutije stare 30 godina, maltene po ceni koštanja kad su izašle u prodaju, što je direktno posledica promocije pojedinih brendova, ovde na forumu. U prilogu, cenovnik JBL-a :wave2

http://www.lansinghe...1999-prices.htm

Ti bas gledas da zapocnes novu raspravu na sasvim ne prikladnoj temi za to? :P Uz cenovnik bi valjalo priloziti i "Inflation calculator", cisto da se ima malo bolji pogled na stvari.. Ovako se nista ne moze izvesti kao zakljucak..

Ne bih da branim bilo koje brendove, ali je ocigledno da kutije starije proizvodnje, ozbiljno napravljene u to vreme naravno, i dalje traju i daju jako dobar zvuk koji je cesto tesko nadmasiti. Sad, taj zvuk pripada nekog drugoj generaciji, pa se i dosta razlikuje od 'nekih novijih' stvari, no, kvalitet je neosporan.. Marketing i reci hvale uvek dodaju malo na cenu, to vec nije nista nepoznato.. Samo je pitanje u kakvom su stanje same kutije i drajveri, sto takodje daje znacaj svemu. Na kraju ostaje i pravo prodavca da trazi onoliko para koliko misli da to sto prodaje vredi, a da li ce prodati je vec savim druga stvar i nepotrebno je komentarisati..

Inace, hvala na cenovniku, korisna stvar! :thumbsup2

Ne zaboravite, pogotovo mlaÄ‘i audiofili, da je odnos vrednosti i valuta iz tog doba neuporediva sa ovim danas.Cena je u tadaÅ¡njim dolarima a tadaÅ¡nji dolar je vredeo viÅ¡e od dve a u odreÄ‘enim periodima i tri nemaÄke marke, a nemaÄka marka je imala kupovnu moć veću od evra.Tako dolazimo do Äinjenice da to nisu bile nimalo naivne cifre i da to tada nije svakao mogao da priuÅ¡ti ni na zapadu a kamoli kod nas.Uostalom isto kao i danas!

Sve stoji. Da dodam da su cene u pomenutom cenovniku za komad. ZnaÄi puta 2 za par, pa puta 3,5 za danaÅ¡nji iznos u dolarima. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ma normalno kakvo vredjanje, diskutabilno koliko koje kutije vrede, ponuda 10 pari istih cena od x eur do xx eur pa onda kazes toliko vrede na trzistu ili uzmes 200 evrica i vidis sta mozes kupiti za te pare odes poslusas rane kutije i odlucis . A ne nadju se par hajvana koji su u zivotu slusali 2-3 mini linije (KAMAKRAUN ) i procitali 3,5 komentara i oni sakriveni u budzaku relevantno odredjuju cene ,kvalitet, kompatibilnost hifa-a e to je tragikomicno.... a to koliko ko trazi i da li ce dobiti i zbog cega prodaje da li mu treba za hleb ili se igra to vec druga svar. Znaci HAJVANI ne komentarisati vrednost bilo cega osim KAMAKRAUNA.... :banana

Link to comment
Share on other sites

Pojedini na ovom forumu imaju puno vise iskustva nego ja,ali poslusaj pecass-a "prati svoj sluh i nece te izneveriti".To je lekcija br.1 kad je HI-FI u pitanju.Iskreno u savjetima bilo ovdje i gdje drugo cuces sve i svasta a vecina ne znaju mnogo vise od tebe."Prati svoj sluh" jer ces ti da slusas te komponente i samo ih ti tako cujes.Moja preporuka da od navedene svote ulozis u zvucnike barem 60-65 posto i da ih kupis nove,a polovne samo od bliskog prijatelja kojeg dobro poznajes i da ih poslusas naravno.Za slusanje zvucnika vazi da je validno slusanje u tvom prostoru,u radnji tek informativno ali ako ti se nesto dopane ne bjezi od toga.Ovo ti preporucujem iz razloga sto su na oglasima "premotavani" zvucnici 80%.Ja sam imao problem kao i ti jer tada u PG nije bilo puno toga da se kupi,cak ni polovnog,a u BGD sam stalno slusao pricu za uredjaj "drug mi se preselio za Kanadu,lekar po struci pa mi ostavio da mu prodam...."Izgledaju oni divno,nekad su kostali bogastvo ali ja bih to u 80 posto slucajeva eskivirao.Kad je pojacalo u pitanju njega je lakse kupiti polovnog nego zvucnike.Kupio sam ih svojevremeno sigurno na desetine i prodao i nikad nijesam imao problema. Generalno neku marku za preporuciti je tesko,svi imaju dobre i slabije modele.Ja preferiram NAD imao sam ih nekoliko i zadovoljan sam,ali svaki model je prica za sebe.Takodje u ROTEL povjerenja,Technics nikad za sebe ne bih kupio ali za prodaju je dobar.HARMAN KARDON je odlican,ovo ti sve govorim o nekoj budzet klasi.MARANTZ koji ti je preporucen je odlican sigurno,ako nije "cackan.Pazi se prevaranata i lazova oglasi su ih puni.

Link to comment
Share on other sites

Ma normalno kakvo vredjanje, diskutabilno koliko koje kutije vrede, ponuda 10 pari istih cena od x eur do xx eur pa onda kazes toliko vrede na trzistu ili uzmes 200 evrica i vidis sta mozes kupiti za te pare odes poslusas rane kutije i odlucis . A ne nadju se par hajvana koji su u zivotu slusali 2-3 mini linije (KAMAKRAUN ) i procitali 3,5 komentara i oni sakriveni u budzaku relevantno odredjuju cene ,kvalitet, kompatibilnost hifa-a e to je tragikomicno.... a to koliko ko trazi i da li ce dobiti i zbog cega prodaje da li mu treba za hleb ili se igra to vec druga svar. Znaci HAJVANI ne komentarisati vrednost bilo cega osim KAMAKRAUNA.... :banana

Prijatelju evo slika iz mog budzaka. :bounce :bounce :bounce

post-13634-0-59712800-1341225911_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...