Jump to content


Bowers & Wilkins


Pavlaka

Recommended Posts

Pavlaka, nisam hteo da postojeci Revel M22 predstavim kao svoju referencu...

Jednostavno, imam ih uz 805S i sve usporedbe, na nekoliko vrlo pristojnih izlaznih pojacala (Parasound Halo A21, Rotel RB-1090, Primare A32, naravno i Krell Evo 400 blokovi), mi kazu istu stvar. Onu koju sam podvukao u inicijalnom postu. U stvari, B&W 805S svira jako pristojno sa Krellom i Primareom, a znatno manje dobro sa Rotelom. Imao sam nekad i manjeg RB-1080, i to je tek bilo nervozno ko sam djavo, doduse bili su mislim stariji Nautilus 805 a ne 805S, ko ce ga sad znati (toliko o cuvenoj "sinergiji" Rotel/B&W)... U sirokom spektru kombinacija (uz gamu odgovarajucih predpojacala istih brendova: Krell Evo-222, Parasound Halo JC-2, Primare PRE30, Rotel RC-1090) rezultat je uvek bio manje-vise stabilan: B&W 805S je meni inferiorniji zvucnik od Revela M22 u najvecem broju vitalnih parametara, s casnim izuzetkom visokih. Tu je tacniji, svileniji, pitkiji... Ali i to vise prica o najslabijoj tacki Revela M22, jer su svojevremeno Dynaudio C1 (Esotar 2 na visokima) i pogotovo Focal Micro Be (inverted Berilijum) bili za klasu ili dve iznad B&W aluminijum tweetera. Nisam doduse jos uvek ozbiljnije (kod sebe, u poznatom ambijentu, na mojoj elektronici) poslusao najnoviji 805D. To bi moglo da bude zaista interesantno.

BTW, od onoga sto sam slusao od JBL-a, nisam se bas usrecio... Nije to ono cemu tezim. Ono sto me je totalno oborilo je zvuk Magico Q5, nesto sto ne mogu da si priustim ni u snu, nazalost niti njegovu manju bracu... Doduse, mozda sam jos jaci kulturni shock doziveo svojevremeno kod forumskog kolege anubisa s njegovim hornama, i na jos jednom mestu u Beogradu, uz Magnepan 3.6, ali ni jedno ni drugo nije za mene - imam samo 25 kvadrata.

Od onoga sto sam imao, apsolutno najbolji zvucnik je Dynaudio Confidence C1. Focal Micro Be ima neverovatan, superioran presence cak i prema C1, ali u bassu zaostaje jako iza. To ipak ne znaci da cu opet ganjati Dynaudio. Ima toliko toga napolju. Za sada razmisljam o Martenu, novoj Focal Utopia III seriji... Videcemo.

Link to comment
Share on other sites

Pavlaka, nisam hteo da postojeci Revel M22 predstavim kao svoju referencu...

Nisam to ni mislio,vec sam odgovarao kolegi forumasu Zexx-u,zasto pominjem H.K i Infinity zvucnike.

A Magico Q5 je zaista nesto sto nemoze svako da priusti,voleo bih da imam priliku da cujem tu kutiju

Prosle godine sam radio u Hamburgu i u Saturnu sam slusao Canton Reference 1.2 odmah zatim,posto su stojale kutije jedna pored druge,Dynaudio Contour 5.4,Quadral Titan i Canton Reference 1.2 je tako po meni superiorna kutija da ni Dynaudio ni ostali nisu imali sta da traze,i plus je jedna od lepsih kutija koju sam imao prilike da vidim u skorije vreme,neka nijansa crvene u prirodnom finisu sa takvim lakom da im i Mercedesovo odeljenje za lakiranje moze pozavideti.

Moja soba je takodje 25m2 i mislim da su moje kutije dobre za tu velicinu sobe,sve jace i snaznije kutije ne bi dosle do izrazaja iako bi potencijalno i bile kvalitetnije (ali bih voleo da probam).

Jos u jednom se slazem sa tobom,a to je da ni Rotel nije moja omiljena firma.

A sve ovo drugo si vec u prethodnom postu opisao i opet se vracamo na sferu ukusa koji su razliciti i uparivanja,ali dobro.

Ali ti zato mogu ti pozavideti na sledecim nabavkama koje si naveo:"Za sada razmisljam o Martenu, novoj Focal Utopia III seriji.."

Svaka cast!

Link to comment
Share on other sites

E, vala hocu... hteo ne hteo, moracu. Stigao mi pre par sedmica novi Krell preamp s ugradjenom aktivnom skretnicom, pa ce zvucnik morati da saceka dublje u 2013.. Bice vremena za razmisljanje na pretek.

Sticajem okolnosti, imam priliku u zadnje vreme da kod jednog prijatelja koji si to moze priustiti, natenane tj u kucnim uslovima, poslusam sijaset vrhunskih zvucnika, uz recene Magico Q5 na benchu su bili i Avalon Isis, Sonus Faber Stradivari, Verity Lohengrin i jos neki. Jasno, to je daleko izvan mog dometa, ali iskustvo je iskustvo... Neka od njih, potenciracu ponovo Magico Q5, su bila stvarno prosvetljujuca. Kao u cuvenoj replici "...e, s kakvim mi međedom (od zvuka) život prođe..." iz onog crnogorskog filma, nakon koga su navodno Niksicani jurili da lincuju svog sugradjanina rezisera Zivka Nikolica...

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Ja moje B&W Nautiluse 802 vec neko vreme teram malim Electrocompanietom eci3 koga planiram da zamenim nekim snaznijim ampom. Probao sam u medjuvremenu nekoliko pojacala drugih proizvodjaca razlicitih cenovnih razreda i uverio sam se u jedno - 802 trazi snazne tranzistore blago toplijeg zvuka jer su sami zvucnici monitorskog tipa i ne leze mu linearna pojacala svetlog karaktera. Ukratko, vrlo su osetljivi na sve na sta sam ih do sada prikljucivao.

Ja sam ovim zvucnicima veoma zadovoljan, ali tek cu znati na cemu sam (tj. gde je njihov maksimum) kad na mesto malog ec-a stigne nesto ozbiljnije...

Link to comment
Share on other sites

Kazu da je EC dobar match za B&W, uostalom zna se da su cuveni EC Nemo blokovi dizajnirani kako bi prosvirali B&W Nautiluse. Prijatelj pre par meseci nabavio EC AW 250R izlaz, vozi Tannoy srednje klase i kaze da to radi super. Nisam jos bio, pa ne mogu detaljnije, ali su to u svakom slucaju jako dobra pojacala. ECI-3, ipak, nije dovoljan za 802 bilo koje serije, tu nema dileme.

Link to comment
Share on other sites

Pa ako je u perfektnom stanju i bas bi ti oni legli u sistem,onda treba ih pojuriti verovatno to nije zadnja cena.

Jedno 100-tinak eura manje,mozda i 150 bi moglo da ide dole.

Neskor je prodao za 900 eura 703 - ke, mislim da je ona lepo bolja od 704 - ki. Slusao sam i jedne i druge

Link to comment
Share on other sites

Neskor je prodao za 900 eura 703 - ke, mislim da je ona lepo bolja od 704 - ki. Slusao sam i jedne i druge

Nije lepo bolja,nego neuporedivo bolja,slusao sam i ja i jedne i druge,samo su u boljem estetskom stanju bile 704-ke.

Meni je za te 704-ke trazeno 950e,znas ti Suco kod koga i od koga,meni licno ne vrede (po zvuku samo) vise od 600e,ali nemamo svi isti ukus ni isti slusni aparat,kada sam kupio CDM 7 NT,to je zvucalo bolje od 704-ke taman koliko i 703-ka koja mi se bas svidela ali sam odavno zeleo da imam 7 NT i kada se pojavila nisam mogao da je ne kupim.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja ne bih da poredim zvuk, posto su ljudi jako osetljivi, samo bih voleo da ljudi iznose misljenja na osnovu iskustva, tj. poredjenja, slusanja tri, cetiri, pet razlicitih zvucnika, pa onda da daju sud. Naravno pod slusanjem ne mislim odlazak u salon ili na hi-fi show, vec posedovanje istih na neko duze vreme. Moj put do trenutnog sistema je isao preko B&W-a, zato se i javljam, naime imao sam CDM 1, CDM 1Se, i na kraju CDM 7 NT. Zvucnici koje sam imao pored B&W-a su Mission 780 ( moj ulazak u hi-fi), Sinevoice sistem 7, Jamo Concert 8 (koji je zamenio bas B&W 7 NT), Focal Micro Utopija i sadasnje Focal Mini Utopije. Bolje da ne citiram clana foruma koji je bio sa mnom kada smo posle CDM 7NT povezali Jamo Concert 8.

Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi naravno i od ostatka sistema,sa cime si slusao jedne kutije a sa cime druge,u kakvoj prostoriji.

Uvek se setim mog druga Paje koji je imao Sonus Faber kutije i nezadovoljan njima proda ih jednom svom drugu i kada su ih kacili kod njega na ozbiljnijem pojacalu nego sto je imao Paja(Marantz pm-78),nije mogao da veruje kako kutije rade i odmah se pokajao sto ih je prodao.Zato kazem,veoma je bitno da li su odredjene kutije zvucno legle ostatku sistema,bez uobicajenih pretpostavki ove dobro rade sa ovim itd...treba cuti!

Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok, slazem se, ali po mom misljenju i iz mog skromnog iskustva, zvucnici su ubedljivo najbitnija stavka u hi-fi/hi-end sistemu, tako da ako su oni organicavajuci faktor, nema te amplifikacije koja ce to popraviti, sta vise, sto bolja, kvalitetnija amplifikacija mogu samo da zvuce kao jos vece kante, otuda smisao uparivanja u slicnom, kvalitativnom rangu. Konkretno 7NT je kod mene svirao na Primare I30, sto mislim da je itekako adekvatna amplifikacija za takav zvucnik, a slusao sam ga i na NAD c370, takodje odlicno pojacalo, opet kazem u tom cenovnom rangu. U oba slucaja promenom zvucnika se desila ogromna promena, sto se nije moglo reci za bilo kakvo drugo menjanje u sistemu, amplifikacija, izvor, kablovi...

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa tobom oko kutija i amplifikacije,ali kao sto znas

i na ovom forumu ima drugacijih misljenja,recimo da treba imati bolju amplifikaciju od kutija

da bi izvukli maximum iz kutija.Na mojim sistemima konkretno mislim da je sve Naim i slabije kutije od ostatka sistema i vlasnik je bas tako obrazlozio na pitanje nekog forumasa zasto su za klasu ili vise losiji zvucnici od ostatka sistema.

Ja isto mislim da treba imati sto bolje kutije,pa onda dalje! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Pa to je isto ono sto sam ja rekao, samo drugacije formulisano, opet se svodi da su zvucnici ogranicavajuci faktor, a naravno, ukoliko imate novca, stavite sto bolju, kvalitetniju amplifikaciju. Ali imati amplifikaciju za klasu ili dve bolju od samih zvucnika??? Jednom ja Anubisgraj, cini mi se, lepo objasnio teoriju da je izvor podjednako bitan kao i zvucnici, ali, nema potrebe ponavljati, sto ljudi sto cudi, svako ima pravo da iznese svoje misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Ne ću govorit generalno za sve B i W proizvode . Imao sam P 6 i mogu Vam reći da dok nisu dobiili adekvetno pojaÄalo zvuÄali su mutno, zatvoreno tj. morao sam osluÅ¡kivati.a Äuo sam " potencijal" .Spajanjem na Rotela 980 se, koda li je neko mako "ćebe" .Moja izvedenica iz toga je da B i W trebaju snage i strujno "potentnija" pojaÄala ma Å¡to to znaÄilo -. Osobno iskustvo. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Sada sam proveravao u Stereoplay magazinu iz jula 2000 god.

B&W Nautilus 805 je u Spitzenklasse sa 46 bodova i cenom od 4000 dem.

A Jamo Concert 8 je u Obere Mittelklasse sa 32 boda i cenom od 4000 dem.ali se B&W neuporedivo bolje kotira i nisu nikako jedan pored drugog.

Jamo Concert 11 je u Spitzenklasse sa 48 bodova i cenom od 6000 dem i samo jedan bod je bolji od B&W CDM 7 NT sa 47 bodova i cenom od 4000 dem.

Link to comment
Share on other sites

Upravo ono sto sam i rekao, a to je da je Concert serija bliza seriji 8 a ne seriji 7 kao sto su ih neki poredili, sto se moze zakljuciti i iz cene. Nazalost nisam imao priliku da slusam 805-icu, a velika mi je zelja bila, tako da ne mogu porediti ta dva zvucnika, ali stojim iza onoga sto sam rekao za NT vs. Concert 8, a i sta su neki drugi clanovi foruma rekli za odnos ta dva zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

To verovatno spada i u ukus slusaoca i kakvom zvuku licno preferira!

Ima ljudi koji i dalje vise cene i vole kutije iz 70-80-tih god.iako po brzini najvise,

pa i tehnologiji uveliko zaostaju za novijim ali ljudima se vise svidja ta filozofija

zvuka,i to je u redu.Iako su u pitanju stari i iskusni audiofili.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...