Jump to content


Technics svetilište


Milos A

Recommended Posts

Bio sam prije par dana u radnji gdje sam vidio taj Panasonic ili National.Isao sam tamo specijalno da bih ga slikao fotku postavio ,nemaju nijedan vise cijena je bila nesto oko 440e,a prodavacica mi je rekla da ga mozda imaju u Herceg Novom radnja je Tehnomarket cini mi se(ima i Tehnomax).

Kada si ovo gledao? Technomarket su imali 4 komada na sajtu ali pre godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam imao samo technics gramofone. 2 modela do sad... Oba sam prodao.. To su jeftini modeli bili Q3 i Sl-2000. Posto se ne razumem u gramofone, neznam ni da ga nastelujem, podesim, bas nista oko njega neznam, jednostavno sam ih prodao. Sl-2000 mi je bio nov...prodao ga jednom forumasu iz Novog Sada...nadam se da ga dobro sluzi....

Steta sto na ovom forumu od toliko ljudi, nisam uspeo da saznam osnovne stvari...sve se svodi na neka prepucavanja...dolazi do situacije, da ti nesto pitas...a onaj ko malo vise zna te ponizava jer imas taj i taj model....

Uglavnom eto samo sam hteo da kazem da sam imao nekoliko technics gramofona, jedan sam bas bio slusao... drugar koji se tim malo vise bavi mi je podesio bio teg, izmerio glavu itd...

Pored gramofona od technicsa sam imao jedan dobar dupli dek.... godinama me sluzio prodao sam ga menjao ga za luxman pojacalo, i imao sam nekoliko pojacala, nize klase (oni sto imaju potenciometar u sredini) ne secam se tacno modela, to je bilo pre 10 godina....

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao samo technics gramofone. 2 modela do sad... Oba sam prodao.. To su jeftini modeli bili Q3 i Sl-2000. Posto se ne razumem u gramofone, neznam ni da ga nastelujem, podesim, bas nista oko njega neznam, jednostavno sam ih prodao. Sl-2000 mi je bio nov...prodao ga jednom forumasu iz Novog Sada...nadam se da ga dobro sluzi....

Steta sto na ovom forumu od toliko ljudi, nisam uspeo da saznam osnovne stvari...sve se svodi na neka prepucavanja...dolazi do situacije, da ti nesto pitas...a onaj ko malo vise zna te ponizava jer imas taj i taj model....

Uglavnom eto samo sam hteo da kazem da sam imao nekoliko technics gramofona, jedan sam bas bio slusao... drugar koji se tim malo vise bavi mi je podesio bio teg, izmerio glavu itd...

Pored gramofona od technicsa sam imao jedan dobar dupli dek.... godinama me sluzio prodao sam ga menjao ga za luxman pojacalo, i imao sam nekoliko pojacala, nize klase (oni sto imaju potenciometar u sredini) ne secam se tacno modela, to je bilo pre 10 godina....

Ma opušteno, bitno je da si imao Technics gramofone i da si sa njim bio zadovoljan. Nažalost mislim da je greška što si prodao gramofon, jer mislim da u ovim trenucima on dođe ko besendin, bar ja tako mislim...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Q3 je veoma dobar gramofon, možda nije "hip" zato Å¡to je automatski pa nema mogućnost menjanja ruÄki. Ali u njemu je fantastiÄan Tehniksov DD motor, automatika nije loÅ¡a stvar, a menjanje ruÄki je retko kome bitno. Sl-2000 je isto tako sjajna sprava. Nadam se da su mali srećno udomljeni i da se veselo vrte kod novih vlasnika!

Link to comment
Share on other sites

Dobro je, sad mi jasnije.

BaÅ¡ sam se bio zaÄudio zaÅ¡to te služio (verno) samo par godina, obzirom da mene SL-Q202 (brat blizanac sa kvarcno-zakljuÄanom brzinom) savrÅ¡eno služi neprekidno već 23 godine (a prethodnog vlasnika joÅ¡ 8 godina pre toga)...

Link to comment
Share on other sites

Dobro je, sad mi jasnije.

BaÅ¡ sam se bio zaÄudio zaÅ¡to te služio (verno) samo par godina, obzirom da mene SL-Q202 (brat blizanac sa kvarcno-zakljuÄanom brzinom) savrÅ¡eno služi neprekidno već 23 godine (a prethodnog vlasnika joÅ¡ 8 godina pre toga)...

Ja takoÄ‘e imam Q202.Kod mene je od prvog dana, znaÄi od poÄetka 1982.Imam joÅ¡ uvek ambalažu i papire,Jedino su Å¡arke na poklopcu pukle joÅ¡ 1987, ali su napravljene nove metalne.Odnosno ne Å¡arke nego oni noktikoji ulaze u Å¡arku.
Link to comment
Share on other sites

Ti Technics-i s kraja '70-tih/poÄetka '80-tih su izuzetno jednostavni i pouzdani low-budget gramofoni koji se lako i jeftino održavaju, a uopÅ¡te nisu naivni Å¡to se tehniÄkih karakteristika tiÄe.

Mislim na one sa "S" ruÄicama i odvojivim headshell-om, da budem precizniji...

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za vlasnike aktivnih vintage Technicsa: kakav je naš stav prema održavanju, a posebno podmazivanju?

Moja devojka ima SL-5300, full-automatic iz 1979, izuzetan gramofon (W&F 0,025, R 78db) koji se neumorno vrti već 33 godine. Nabavio sam ulje za gramofone, otvorio ga, i bio zaprepašćen koliÄinom poluga, Å¡tangli, federa i zupÄanika. Ima li razloga ÄaÄkati meÄku, rizikovati da se neÅ¡to pokvari, ili gramofon treba ostaviti da radi dok radi?

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ Milos A

Preporuka ne dirati ako radi. Te poluge se koriste za size, repeat, start, Stop i lift up-down i možda joÅ¡ neÅ¡to ako sam izostavio ispravite me. Mada bi bilo dobro podmazati te poluge sa silikonskom mast ukljuÄujući i zupÄanike.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Dobro je, sad mi jasnije.

BaÅ¡ sam se bio zaÄudio zaÅ¡to te služio (verno) samo par godina, obzirom da mene SL-Q202 (brat blizanac sa kvarcno-zakljuÄanom brzinom) savrÅ¡eno služi neprekidno već 23 godine (a prethodnog vlasnika joÅ¡ 8 godina pre toga)...

Taman posla, volim ja svoje gramofone i nikad me ni jedan nije izdao. :) A ovaj moj Technics nije imao kvarcnu kontrolu brzine, ali je radio sasvim pouzdano i stabilno. Jedina mana mu je poklopac koji se otvarao svega 20-ak cm u visinu, a ako se potegne malo viÅ¡e nastaje rizik od pucanja plastiÄnih jeziÄaka koji su ulazili u Å¡arke (Å¡to je moj mlaÄ‘i brat od tetke svojevremeno "uspeÅ¡no" testirao :evil: ). InaÄe, u vreme kad sam ga kupio, mislio sam da samo vrhunski gramofoni imaju S ruÄku i pitch kontrolu. :lol:

Link to comment
Share on other sites

@ Milos A

Ako radi kako treba ne ÄaÄkaj meÄku, to uradi ako imaÅ¡ taj problem kako su oni napisali u uputstvu. Silikonsko ulje i ja tražim mislim da je teÅ¡ko to nabaviti, na par mestima sam se raspitivao i gledali su me bledo (mada moram da priznam nisam se u skorije vreme raspitivao zbog nekih mojih problema). Å to se tiÄe silikonske masti nju možeÅ¡ da nabaviÅ¡ kod servisera za Å¡tampaÄe.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Silikonsko ulje i ja tražim mislim da je teško to nabaviti, na par mestima sam se raspitivao i gledali su me bledo (mada moram da priznam nisam se u skorije vreme raspitivao zbog nekih mojih problema).

svrati u neku bolje opremljenu radnju auto modelara..diferencijali,amortizeri se pune sa time u danasnje vreme u toj "bransi"

Link to comment
Share on other sites

svrati u neku bolje opremljenu radnju auto modelara..diferencijali,amortizeri se pune sa time u danasnje vreme u toj "bransi"

Hvala na info...

O tome sam Äuo ali nisam mogao da naÄ‘em bilo kakvo udruženje ili ti radnju. ÄŒuo sam od drugara da se modelari okupljaju negde ali ne mogu da se setim gde. Dok je nekad bio R.K. Nikola Tesla ( u TimoÄkoj / C.K.) ja sam se raspitivao i nisu mogli da mi pomognu, Äak i za silikonsku mast sam se raspitivao i niÅ¡ta dok nisam nabasao na serv. za Å¡tampaÄe.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Hvala na info...

O tome sam Äuo ali nisam mogao da naÄ‘em bilo kakvo udruženje ili ti radnju. ÄŒuo sam od drugara da se modelari okupljaju negde ali ne mogu da se setim gde. Dok je nekad bio R.K. Nikola Tesla ( u TimoÄkoj / C.K.) ja sam se raspitivao i nisu mogli da mi pomognu, Äak i za silikonsku mast sam se raspitivao i niÅ¡ta dok nisam nabasao na serv. za Å¡tampaÄe.

:wave2

http://www.kupindo.com/Ostalo/9649812_Caramba-Silikonska-mast-500ml

Link to comment
Share on other sites

Par saveta za kolege koje se tek spremaju da postanu gramofondžije, ali i za one koji žele da se ratosiljaju lastiÅ¡a i kartonskih stroboskopa, i zakoraÄe u blistavi svet direct-drive gramofona. Svi znamo da je Tehniks 1210 simbol DD tehnologije - njegov motor je pravo malo tehniÄko remek-delo. Ako je zadatak motora da vrti ploÄu ravnomerno i bez mnogo buke, Tehniksov DD motor to radi neprevaziÄ‘eno: wow&flutter je zanemarljivih 0,025% a rumble je 78db (Thorens TD 125: 0,06% i 68db). Krajem 70-tih godina, Tehniks je zapoÅ¡ljavao ogroman tim super-Å¡kolovanih inženjera i kružila je priÄa da ako bi se odluÄili da prave satove - ti satovi bi verovatno bili bolji od Roleksovih.

Posle nerazumne odluke Panasonica da obustavi proizvodnju 1210 i da se posveti kućnim kinima, ovaj gramofon je postao pravi fetiÅ¡ meÄ‘u audiofilima, i cena mu je skoÄila u nebeske visine. Nema viÅ¡e nikakvih Å¡ansi da ćemo na babinom tavanu zateći praÅ¡njavi 1210 u mint stanju - i babe posećuju Kupujem-prodajem, pa ni kod njih viÅ¡e nema za džabe. Cene za dobre primerke će uskoro biti Äetvorocifrene, pa se postavlja pitanje - kako za male pare doći do Tehniksove tehnologije?

E pa ovako: skoro svi Tehniksovi DD gramofoni imaju motor koji je isti ili je varijacija na temu 1210 motora! Na primer, SL-1500, 1600 i 1700 su odliÄni gramofoni, sa motorima koji postižu potpuno iste performanse kao SL-1210: wow&flutter je 0,025% a rumble 78db. Jedina razlika je za nijansu manji obrtni momenat, Å¡to u praksi znaÄi sporiji start tanjira.

Na sledećim slikama su redom SL-1500 (manuelni), 1600 (automatski) i 1700 (polu-automatski)...

SL-1500.jpg

SL-1600.jpg

SL-1700.jpg

Za odlikaše: informacije o svim Tehniksovim gramofonima su sabrane u tabeli na adresi http://vintagetechnics.co.uk/turntables.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...