Jump to content


Klub ljubitelja mačkolikih stvorenja


perodeformero

Recommended Posts

Nije iskljuÄeno da je nekad ovamo zalutao neki turski van, mada sam vrlo skeptiÄan.

 

 

Posle 500 godina Turskog obitavanja na naÅ¡im prostorima, vama je malo verovatno da na naÅ¡im prostorima ima takvih maÄaka,

(bez utvrÄ‘enog porekla naravno), a jako verovatno je da ih ima u Americi (njihovi forumi, facebook stranice i sliÄno, su preplavljeni

"hvalisanjem" da imaju ovakve maÄke)...

 

Stvar je prosta, ovde se ljudi malo bave ili malo znaju o maÄkama...

Za većinu ljudi u Srbiji (u koje, priznajem, i sebe ubrajam) su maÄke "domaće" životinje, koje su tu oko kuće oduvek,

imaju ih oduvek i ne bave se njihovim "patern" Å¡arama...

Link to comment
Share on other sites

Å ta možemo da uÄinimo da prekinemo ovu agoniju?

 

Možemo da zamolimo nove kolege da pre postovanja u ovoj temi proÄitaju post #1 i da se pridržavaju želje pokretaÄa teme.

 

Izuzetno, ako je neko raspoložen da proÅ¡iri temu, neka prvo proÄita, razume i prihvati Zakon o dobrobiti zivotinja Republike Srbije (Sluzbeni glasnik RS 41-09), posebno Älan 55 o pravilnom držanju životinja i spreÄavanju reprodukcije životinja koja se gaje u nekomercijalne svrhe. Zakon je u prilogu.

 

Zakon o dobrobiti zivotinja (Sluzbeni glasnik RS 41-09).pdf

Link to comment
Share on other sites

 

 

... Zakon o dobrobiti zivotinja Republike Srbije (Sluzbeni glasnik RS 41-09), posebno Älan 55 o pravilnom držanju životinja i spreÄavanju reprodukcije životinja koja se gaje u nekomercijalne svrhe. Zakon je u prilogu.

 

attachicon.gifZakon o dobrobiti zivotinja (Sluzbeni glasnik RS 41-09).pdf

Koliko ja znam ne postoji ni jedan zakon po kojem je mackama zabranjeno da love miseve! 

Link to comment
Share on other sites

Posle 500 godina Turskog obitavanja na naÅ¡im prostorima, vama je malo verovatno da na naÅ¡im prostorima ima takvih maÄaka,

(bez utvrÄ‘enog porekla naravno), a jako verovatno je da ih ima u Americi (njihovi forumi, facebook stranice i sliÄno, su preplavljeni

"hvalisanjem" da imaju ovakve maÄke)...

 

Stvar je prosta, ovde se ljudi malo bave ili malo znaju o maÄkama...

Za većinu ljudi u Srbiji (u koje, priznajem, i sebe ubrajam) su maÄke "domaće" životinje, koje su tu oko kuće oduvek,

imaju ih oduvek i ne bave se njihovim "patern" Å¡arama...

 

Kao i većina rasa, turska van maÄka je nastala u poslednjih nekoliko decenija.

 

Pripadnost rasi se dokazuje odgovarajućim rodovnicima. Amerikanci su u tome, kao i u većini drugih stvari, vrlo pedantni. Ako se hvale da imaju tursku van maÄku, priliÄno je verovatno da je zaista imaju.

 

Da rezimiram - interesuje te rasa Äija je glavna odlika specifiÄna oÅ¡aranost, ali te "patern" Å¡are ne interesuju... tipiÄno srpski. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Kao i većina rasa, turska van maÄka je nastala u poslednjih nekoliko decenija.

 

Pripadnost rasi se dokazuje odgovarajućim rodovnicima. Amerikanci su u tome, kao i u većini drugih stvari, vrlo pedantni. Ako se hvale da imaju tursku van maÄku, priliÄno je verovatno da je zaista imaju.

 

Da rezimiram - interesuje te rasa Äija je glavna odlika specifiÄna oÅ¡aranost, ali te "patern" Å¡are ne interesuju... tipiÄno srpski. :unsure:

 

Ha, ha, ha... KluÄna reÄ je "nastala"! Ajmo malo da Äitamo istoriju... Nije "nastala" tada, nego je tada "patern"-ovana, tj. neko (a zna se i taÄno ko!) je odneo na zapad i reÅ¡ili su da je zvaniÄno priznaju. I to nikako ne znaÄi da pre 200 godina, recimo, nisu donosili takve maÄke na naÅ¡e prostore u svjim migracijama i osvajaÄkim pohodima...

 

Interesuje me ta "rasa", jer tvrdim da je moje maÄe pripadalo toj rasi, po svemu Å¡to sam proÄitala, i Å¡to ne želim (niti mogu :cry:  ) da dokazujem...  

 

Da rezimiram:

 

1. tražim belo maÄe, sa žutom glavom i proÅ¡aranim repom, kao na slikama...

2. ako neko ima, prvo bih ga videla i ocenila mu ponaÅ¡anje (ja liÄno)

3. ne tražim da neko ima glupi papir za njega na kome piše "Van šara"...

4. ukoliko ima taj papir, opet bi mu ocenila i izgled i ponaÅ¡anje (opet, ja liÄno) i videla da li mi odgovara, a uz to i cena za takav prestiž

 

Ako neko zna ili ima informacije koje bi mi pomogle da nađem to što tražim, i želi da podeli sa mnom, zahvaljujem mu unapred!!!

U suprotnom, ne bih da gubim svoje niti vaše vreme na bespredmetne rasprave i dokazivanja, jer to nikome neće doneti nikakvu korist!

Link to comment
Share on other sites

1. tražim belo maÄe, sa žutom glavom i proÅ¡aranim repom, kao na slikama...

 

ZaÅ¡to nisi ovo odmah napisala, da se ne zamajavamo. Potraži oko okolnih kontejnera, uÄinićeÅ¡ dobro delo.

 

InaÄe, priÄa se da je joÅ¡ car Murat, pravo sa jezera Van, doneo maÄku koja je ostala siroÄe.

Link to comment
Share on other sites

@Nena

 

Ukoliko pronadjes mache istim izgledom i istim temperamentom kao ono koje si izgubila (zao mi je :cry: ), dali planiras imenovati ga istim imenom?

 

Ne planiram...

I ne mislim da ću ikad naći isto...

Samo tražim da u mnogome sliÄi onom mom...  :cry:

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to nisi ovo odmah napisala, da se ne zamajavamo. Potraži oko okolnih kontejnera, uÄinićeÅ¡ dobro delo.

 

InaÄe, priÄa se da je joÅ¡ car Murat, pravo sa jezera Van, doneo maÄku koja je ostala siroÄe.

 

Da, baš super kada od svih uslova, uzmeš samo prvi...

 

Jel ne kapirate stvarno, ili samo želite da kontrirate...?

 

Poenta je bila da nije "neophodno" da se neko busa papirima o poreklu i dokazu istog...

 

Ajde, pozdrav, oÄigledno je da ovde ne postoje ljudi koji znaju, mogu i hoće da pomognu!

Link to comment
Share on other sites

Da, baš super kada od svih uslova, uzmeš samo prvi...

 

Jel ne kapirate stvarno, ili samo želite da kontrirate...?

 

Poenta je bila da nije "neophodno" da se neko busa papirima o poreklu i dokazu istog...

 

Ajde, pozdrav, oÄigledno je da ovde ne postoje ljudi koji znaju, mogu i hoće da pomognu!

 

Sve su ovo bili dobroduÅ¡ni saveti, ukljuÄujući i kritiku zbog nedovoljne pažnje prema maÄkama, samo ih ne ÄitaÅ¡ na adekvatan naÄin. KreneÅ¡ sa potragom za rasnom maÄkom, soleći usput pamet onima koji o tome znaju neÅ¡to viÅ¡e, a zavrÅ¡iÅ¡ time da ti rasa uopÅ¡te nije bitna.

 

Ili ti je bitna, ali ti ne trebaju papiri da se njima busaš? Kao što rekoh, srpska posla.

 

Ako ti je najbitnije da bude dobra dušica, zamoli Ston_Cold-a da ti pokloni svog zelenka (zelenku), meni deluje da ispunjava kriterijume. B)

Link to comment
Share on other sites

u pravu su Beotgeson i Milos...  ukoliko ti pravo poreklo ( rasno ) nije toliko bitno , potrazi slicno mace po azilima ili stranicama na netu koje se bave udomljavanjem zivotinja...  I na FB imas stranice za macke i tamo se svakodnevno nude macke spasene sa ulica , pa je veoma velika verovatnoca da ces naici na slicnu macku..

 

uzgred...  ukoliko te ka toj macki privukao neki njegov karakter, nemoj da mislis da druge macke nemaju neki dobar karakter..  Kao neko ko je imao dosta macaka , veruj mi , najzahvalnije i najumiljatije su macke koje su upravo spasene iz kontejnera , ulice...  

 Sto se boja tice,  neko moje iskustvo je da su skroz zute macke - klasicni Zucko - medju najvecim dobricama...  Macke koje su skroz ili skoro bele su cesto pomalo namcoraste i ljute... 

 Crno - bele

post-10581-0-02365000-1390667771_thumb.j post-10581-0-47991700-1390667938_thumb.j

kao sto je moj Djavolak  su veoma inteligentne macke i veoma vezane za vlasnika , ali samo ako je sam..  dosta su netolerantni i izuzetno ljubomorni prema  drugim mackama

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prema kojem kalendaru?

 

"World Cat Day
  
World Cat Day is celebrated on February 17th.
 
Through the ages cats have had many labels attached to them. In ancient Egypt, cats were worshiped as gods. In the Dark Ages, aptly named, cats were thought to be demons. The rats put an end to that idea. In some cultures black cats are thought to bring bad luck. Cats who wash their ears are said to be predicting bad weather.
 
Being owned by cats, we know that they are delightful, curious creatures. They've been called independent, but that's because, unlike dogs, they can fend for themselves if necessary. Luckily, they choose to be with us.
 
Whatever we attribute to the cat, we know they are loving companions. So hug your cat today and every day. And don't forget some extra treats in celebration..."
 
 
(World Cats Day is celebrated annually in USA on October 29th, in Russia on March 1st)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...