Jump to content


Erdinger (tema o pivu)


Willi Studer

Recommended Posts

Jok.

Od crnih sam pio (kod nas) Guinness, Leffe, Nikšićko (koje i nije tako loše kao njegova apatinska braća), Weifert, Paulaner,... verovatno još neko, ne mogu sad da se setim.

Kad sam bio u Pragu u poseti prijateljima pio sam veliki broj razliÄitih piva, ne mogu ni sam da se setim svih, bilo je i crvenih, ali i tamnih, pogotovo su bila dobra toÄena u pivnicama kojih u Pragu ima mali milion.

Link to comment
Share on other sites

Jok.

Od crnih sam pio (kod nas) Guinness, Leffe, Nikšićko (koje i nije tako loše kao njegova apatinska braća), Weifert, Paulaner,... verovatno još neko, ne mogu sad da se setim.

Kad sam bio u Pragu u poseti prijateljima pio sam veliki broj razliÄitih piva, ne mogu ni sam da se setim svih, bilo je i crvenih, ali i tamnih, pogotovo su bila dobra toÄena u pivnicama kojih u Pragu ima mali milion.

Ja sam bio davne *86-te na zimovanju u Liptovskom MikulaÅ¡u (Niske tatre) bivÅ¡a ÄŒehoslovaÄka i tada su imali pivo kakvo mi nikada nećemo imati i crno i sva ostala,nisam se tolio skijao koliko sam se Å¡ankao (za Å¡ankom).Nikad neću zaboraviti rodjendan jednom naÅ¡em drugu kada smo se zarakijali i direktor hotela izlazi i hoće da zatvori Å¡ank i da ide kući,ja mu nudim tadaÅ¡njih 50 dem.za neku flaÅ¡u pića a on mi daje kljuÄ od Å¡anka,kada sam ga pitao a Å¡ta ako popijemo viÅ¡e od 50 dm,on kaže nemožete popiti viÅ¡e od 50 dm,moja plata tada je bila od 1200-2500 DM zavisno od prekovremenog i smene koje sam radio,pa vi vidite kakva smo država tada bili ,imao sam 1500 dm tada kod sebe koje nikako nisam uspeo da potroÅ¡im a trudio sam se.Kada smo kod crnog piva zapamtio sam i jednu pivnicu u Zagrebu gde se toÄilo crno pivo,odmah iznad železniÄke stanice,doduÅ¡e tada sam bio vojnik pa mi je verovatno svako bilo dobro ali sam ovo zapamtio kao odliÄno crno pivo verovatno uvozno,mislim da se zvalo Tomislavovo crno pivo ili se pivnica zvala tako,sada nisam siguran.

Link to comment
Share on other sites

To bre, pravi pivopija se i ne seća koje je pio pivo. Tako treba :smile:

 

Pravi pivopija se ne seća ni da je uopÅ¡te pio, dok mu ruka ujutru pre doruÄka ne posegne sama od sebe za kafetinom. Piva deli na hladna i mlaka, velika i mala. Daje prednost kvantitetu u odnosu na kvalitet. Boja ga ne zanima. Osećaj superiornosti u odnosu na ljubitelja piva mu je uroÄ‘en iz viÅ¡e razloga a najvažniji dokaz je da je njemu normalna stvar da pivo popije rano ujutru. FiziÄki izgled ga, obiÄno, jasno odvaja od fiziÄke pojave ljubitelja piva zahvaljujući vidno naglaÅ¡enom stomaku. On pivo pije tokom cele godine, ne praveći razliku izmeÄ‘u julskog sparnog dana i januarske ledene noći. Po svim merilima pivopija pije previÅ¡e, Å¡to i on ume da prizna, doduÅ¡e, veoma retko jer ni sam nije siguran kako bi definisao Å¡ta je to previÅ¡e.

 

Pravi ljubitelj piva je neÅ¡to drugo, pamti sve i vodi urednu evidenciju u excel kolonama, poklanja pažnju iz koje ÄaÅ¡e pije koje pivo, na kojim temperaturama, uz koje jelo i u koje vreme, i na pivopije gleda sa visine na koju nije stigao uz pomoć piva. Po prirodi kolekcionarski tip, voli da skuplja flaÅ¡ice, limenke ili, makar, etikete. Ljubitelj piva ne ljubi pivopije, a stomak mu je ravan kao Bred Pitu kad je ovaj imao 23 godine. Pivo konzumira u sezoni od polovine maja do polovine septembra, posle Äega prelazi u fazu sumiranja utisaka i popunjavanja excel kolona. Nikad ne pije previÅ¡e a kad mu se to desi, iako vrlo retko, nikad ne priznaje i ubedljivo demantuje.

 

Treća podvrsta je nešto između ove dve.

Link to comment
Share on other sites

Moji kumovi zive u Slovackoj,tamo vec ima lepih piva uglavnom manje poznatih.Ja volim njihovo koje nije joÅ¡ stranjsko Zlatni Bazant ili tako neÅ¡to,zlatni fazan u prevodu.Jedan njihov prijatelj Slovak dodje jednom prilikom kod nas i po svojoj nekoj navici uz pivo pije mineralnu vodu.Meni bi to malo Äudno kad videh ,pa upitah Voda? Ne ,reÄe on i pokaza ka pivu na stolu "to je voda" ,toliko o naÅ¡em pivu.

Btw.kako ovi za Jelen plus tako bezoÄno lažu na reklami,cede neki limun pa meÅ¡aju s pivom kobajagi tako nastalo ...lepo mi reÄe jedan prijatelj da je sve Å¡to Äini ukus limuna poreklom iz neke "hemije" toliko koncentrovane da je koliÄina uvezena za celu sezonu 90kg.Danas baÅ¡ videh prvi put reklamu,jasno je valjda svima da to s prirodom nema veze,Äemu onda to cedjenje limuna u reklami valjda to smeju,a na etiketu ne smeju...podcenjuju inteligentnciju.

Link to comment
Share on other sites

Da, u tadaÅ¡njoj ÄŒehoslovaÄkoj (druga polovina 80-ih) služili su kriglu 1/2l piva i kriglu 1/2l kisele vode uz veÄeru - na raÄun kuće . ÄŒehinje su mi priÄale da kod njih samo žene piju pivo, muÅ¡karci pivo i votku. Mladog i neiskusnog - navukoÅ¡e me.  :cheers

Link to comment
Share on other sites

JuÄe sam bio na Beer festu prvi put otkako je premeÅ¡ten na Ušće. PoÅ¡to sam bio sa druÅ¡tvom koje nije moglo dugo da ostane, a ni meni se nije dalo da ostajem i da se guram po onoj praÅ¡ini, popio sam sa velikim uživanjem "samo" Hobgoblin, Spitfire i Krugher & Brent novo svetlo nefiltrirano pivo. Bila su rasprodata joÅ¡ neka koja sam hteo da probam tako da sam se kući vratio sa samo nekoliko "uzoraka". Na slici nema nemaÄkog Krombachera koji je u frižideru. Nisam ljubitelj pilsa ali sam morao da uzmem par komada da probam jer godinama gledam njihove reklame u prenosima F1. Å to se tiÄe ocene engleskih piva, od mene Äista desetka.

 

:wave2

 

post-11719-0-21778700-1376841720_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

JuÄe sam bio na Beer festu prvi put otkako je premeÅ¡ten na Ušće. PoÅ¡to sam bio sa druÅ¡tvom koje nije moglo dugo da ostane, a ni meni se nije dalo da ostajem i da se guram po onoj praÅ¡ini, popio sam sa velikim uživanjem "samo" Hobgoblin, Spitfire i Krugher & Brent novo svetlo nefiltrirano pivo. Bila su rasprodata joÅ¡ neka koja sam hteo da probam tako da sam se kući vratio sa samo nekoliko "uzoraka". Na slici nema nemaÄkog Krombachera koji je u frižideru. Nisam ljubitelj pilsa ali sam morao da uzmem par komada da probam jer godinama gledam njihove reklame u prenosima F1. Å to se tiÄe ocene engleskih piva, od mene Äista desetka.

 

:wave2

 

attachicon.gifPivo.jpg

Zna li neko gde ovo ima da se nabavi kod nas? Voleo bih da probam. :)

Link to comment
Share on other sites

Moj prijatelj je kupovao, ako se dobro sećam, u nekoj radnjici kod Šest kaplara - zgrada najbliža Meku.

Obišao sam danas peške svih šest kapilara - nema ni u jednoj. Molim za bliže informacije ako možeš da saznaš pošto pivara ne odgovara na pitanja i poruke na svojoj FB strani.

Link to comment
Share on other sites

Sestra donela sa nekog proputovanja Italija - Å vajcarska - NemaÄka

 

post-10102-0-87102900-1377280387_thumb.j

 

Paulaner od 1 litra i pripadajuća krigla iste zapremine. Mmmmm, vrlo dobro, kaže brat :beer . Pakla cigara 100s je slikana radi razmere da se vidi kolika je krigla a bogami i limenka, nikad nisam video limenku od 1l.

Link to comment
Share on other sites

Obišao sam danas peške svih šest kapilara - nema ni u jednoj. Molim za bliže informacije ako možeš da saznaš pošto pivara ne odgovara na pitanja i poruke na svojoj FB strani.

 

Malopre sam razgovarao sa ortakom. Kaže da je kupovao K&B na NBG kod Å¡est kaplara u drugoj zgradi od Meka ali nije 100% siguran jer nije obraćao pažnju. Kaže da ga ima joÅ¡ u nekoj neuglednoj prodavnici u GrÄića Milenka. ÄŒuo sam da K&B ima i u TC Ušće ali samo toÄenog.

 

edit:

 

Evo informacija sa fejsbuk strane K&B:

 

Svetlo, tamno i RED u 0,5 l staklenoj ambalaži:

prodavnica M.A.K.S. GrÄića Milenka 17, 011 240 34 65

prodavnica "VIN 1" Blagoja Parovića 27 (Banovo Brdo) - prodavnica je zatvorena, tamo sam ja kupovao

prodavnica "DANDI", Zaplanjska 57Ä‘

prodavnica "Rica", preko puta hotela Hajat - pretpostavljam da je to prodavnica koju nisi mogao da pronađeš

ToÄeno:

"Zlatni vilajet", Maksima Gorkog 37

"Baron food", Delta city

"Baron food", Vojislava Ilića

U jesenjem i zimskom periodu flaširano crno i crveno:

"KuglaÅ¡", ÄuÅ¡ina 5

"Šipražje", Golsvortijeva 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...