Jump to content


Erdinger (tema o pivu)


Willi Studer

Recommended Posts

Ovo za Nikšićko pivo i kukuruznu krupicu nije tačno! I dalje najviše volim Nikšićko, al ne zbog lokal patriotizma, moj želudac ne zna za taj pojam. Negdje je normalno da se u Apatinu puni Nikšićko za teritoriju Srbije a Jelen u Nikšiću za Crnu Goru, pa to isto radi i CocaCola, Haineken, Zlatopramen itd u svim licencnim fabrikama.
Inače jeste li probali nikšićki Jelen, sigurno je bolji od "originala", makar zbog novog fabričnog postrojenja i bolje vode.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Wtf, prvi put vidim, ovo je za Srpsko tržište nisam pročitao kod nas, ali...
Reče mi jednom inženjer iz Nikšićke pivare da je Hajneken najbolje pivo jer koristi najbolje sirovine, al ga nisam uzeo za ozbiljno...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Engine, upravo je voda jedan od vitalnih sastojaka koji pravi razliku između piva i razlog zašto češko licencno pivo sa vodom s obale Novog Sada ne valja. Voleo sam Zaječarsko pivo, ono staro koje se pravilo u Zaječaru od vode iz Grljanskog jezera, a ne ovo u koje sipaju istu vodu kao u Staropramen. Nije pivo isto što i gazirani napitak pa da je svejedno s kojom vodom je.

Link to comment
Share on other sites

To za vodu sam čuo milion puta, ali po meni to je samo mit.

Voda je jedan od sastojaka, ali rekao bih najmanje bitan što se tiče ukusa piva,

kvasac, slad, hmelj su ono što daje ukus i miris pivu, a voda je nešto što samo može da ih pokvari.

Voda kao voda, čista hemija, ako ne odgovara po sastavu, napravi se "čista" voda preko ro aparata, a onda po potrebi dodaju minerali i šta već treba, dovede se ph na željenu vrednost i to je to.

E ali ako nema hmelja u toj vodi to je već problem :) .

Inače lager vodi od reči lagerovanje, dakle odležavanje, na hladnom, to bi trebalo da traje recimo mesec dana, ovi jeftini bućkuriši se prave za par dana, ako je inženjer iz Nikšićke pivare iskren neka podeli sa nama, mada šta je rekao za Hajneken očigledno nije tehnolog tamo i ne bih ga ni ja uzimao za ozbiljno.

Svodi se sve na to, probajte, i šta vam se sviđa to konzumirajte, ali je lepo ako se trudite da probate što kvalitetnija, ako ništa zdravije je.

Ja na primer kad ponudim nekoga paulanerom, on kaže e baš je super, ali nastavi da kupuje krš za 50din.

Ali samo treba biti uporan, ja recimo ove lagere više ne koristim, ne pamtim kada sam kupio i popio neki, kupim poneku flašu skupljeg i u toj jednoj flaši uživam više nego u 5 lagera iz marketa.

Dakle, pijmo manje ali kvalitetnije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Nije mit, ali... evo kako su meni objasnili: Nekad je voda bila mnogo bitna. Zato je npr. Pecko pivo bilo vrh - imalo je fantazija vodu. Danas, tehnika filtracije vode je mnogo bolja i, bitnije, povoljnija. Zato danas svi imaju "korektnu" vodu - jer je pivare filtriraju. Realno, danas vecina pivara ima bolju vodu od one koju su jako dobre imale pre 50 godina.

 Zato danas voda utice mnogo manje. Postoji uticaj, ali to su finese.... Danas je mnogo bitnije sta od ostalih sastojaka ide u proizvodnju, voda je polako "demokratizovana".

 Objasnjavao drugar tehnolog. Mozda i nije u pravu....

Link to comment
Share on other sites

Voda je bitna da se razlikuju finese između vrhunskih piva. Ako se kao ostali sastojci koriste brlja materijali, ako se koristi hemija da se ubrza vrenje i skrati period odležavanja, ako se koristi  prefabrikovani slad koji mora da putuje iz centralizovanih sladara, ako se šećeri koji treba da se formiraju vrenjem i odležavanjem dodaju veštački, ako se trpa konzervansa da može dugo da se lageruje, tada se dobija ovako loše pivo kakvo imamo. A ne zato što 0.5% minerala u vodi nije sa planine ili iz nekog tog i tog jezera.

Sve pivare danas koriste reversnu osmozu da dobiju čistu vodu, i tu nema razlike među njima. Pouzdano znam da Amstel pivara u Amsterdamu ima postrojenje za reversnu osmozu sličnu ovom u Heineken pivari u NS, ovoj pored gradske deponije.

Glavobolja od dva piva i dehidriranost ceo sledeći dan su posledica loših alkohola, šećera i hemikalija u pivu (iako i dalje u dovoljnim granicama) a ne onog u čemu se ti alkoholi, šećeri i hemikalije razređuju.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Nije mit, ali... evo kako su meni objasnili: Nekad je voda bila mnogo bitna. Zato je npr. Pecko pivo bilo vrh - imalo je fantazija vodu. Danas, tehnika filtracije vode je mnogo bolja i, bitnije, povoljnija. Zato danas svi imaju "korektnu" vodu - jer je pivare filtriraju. Realno, danas vecina pivara ima bolju vodu od one koju su jako dobre imale pre 50 godina.

 Zato danas voda utice mnogo manje. Postoji uticaj, ali to su finese.... Danas je mnogo bitnije sta od ostalih sastojaka ide u proizvodnju, voda je polako "demokratizovana".

 Objasnjavao drugar tehnolog. Mozda i nije u pravu....

U pravu si ti i tvoj drugar. Za vodu. Sve moze danas. I od losijih  voda da se napravi kvalitetna. Hemija je cudo.

Nekada je ovde, u Vrscu postojala pivara, koja je isporucivala pivo sirom cele bivse SFRJ. Pivo je bilo extra.  I radio se tacan postupak, kuvanja i odlezavanja piva. Zvalo se Sampion. Pivo je 80 tih, bilo u rangu sa najboljim pivima u bivsoj zemlji.

Na kraju su "strucnjaci", sve upropastili.

A pivnicu su imali, koja danas ne radi, za vise stotina posetilaca. Sve stoji u centru grada i dalje. Delija zna.

Jedino sam u ZR video vecu pivnicu. Koja je fenomenalna na Begeju.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

voda je polako "demokratizovana"

Pre bih rekao standardizovana, u pravu ti je drugar, sa RO se dobija demineralizovana voda koja se posle mineralizuje po potrebi i time je ona postala predvidiv sastojak nezavisno od lokacije proizvodnje. Sve ozbiljne komercijalne pivare koriste demineralizovanu vodu koju mineralizuju kasnije.

Verovatno postoje neke pivare koje se još uvek drže upotrebe izvorske vode ali ne verujem da je u pitanju masovna proizvodnja.

Grundfos u Inđiji ima postrojenje za preradu vode koje otpadnu prečisti do pijaće i poslednji stepen (tehnološka podcelina) je RO + mineralizacija. Dodouše, ovo je PR trik koji pokazuje koliko su "zeleni" ali opet.

Link to comment
Share on other sites

Ima ih, ja više ne pijem, jesam nekad (ali očigledno nisam znao kako, pa sam prestao), tako da ne mogu da komentarišem o ukusima sadašnjih piva. Vodu poznajem jer smo svojevremeno radili i za Čelarevsku pivaru, Apatinsku pivaru i za nekadašnji MB (sadašnji Heineken).

Kažu ljudi koje znam, u čiji ukus ne sumnjam i koji su ljubitelji piva da ima dobrih domaćih "craft" piva. Bilo je u par navrata na klizalištu u Subotici neko okupljanje gde je takođe bilo tih malih proizvođača piva.

Od novosadskih ima, što je znam da mi ove kolege spominju 3Bir, Razbeerbriga, Brauhaus ima svoje pivo...

Lepo je što se gaji manufaktura, to je za ljubitelje piva i trebali bi naši ljubitelji alkohola, pa i piva, više da gledaju i cene naše dvorište i podrže naše pivare pre nego strane. Nisi svetski čovek ako ne upoznaš prvo svoju kuću.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, nesone said:

U pravu si ti i tvoj drugar. Za vodu. Sve moze danas. I od losijih  voda da se napravi kvalitetna. Hemija je cudo.

Nekada je ovde, u Vrscu postojala pivara, koja je isporucivala pivo sirom cele bivse SFRJ. Pivo je bilo extra.  I radio se tacan postupak, kuvanja i odlezavanja piva. Zvalo se Sampion. Pivo je 80 tih, bilo u rangu sa najboljim pivima u bivsoj zemlji.

Na kraju su "strucnjaci", sve upropastili.

A pivnicu su imali, koja danas ne radi, za vise stotina posetilaca. Sve stoji u centru grada i dalje. Delija zna.

Jedino sam u ZR video vecu pivnicu. Koja je fenomenalna na Begeju.

 

Sveze crno pivo u pivnici - priceless!

Bilo nekad, sad se prepricava :( Sve su sje*ali sto su mogli da sje*u.

 

I crni Zoffmann je isto bio opasno dobar u startu - posle su ga upropastili.

 

Link to comment
Share on other sites

Bio sam par puta. Brat mi zivi u ZR.

38 minuta ranije, somilenko said:

 

Lepo je što se gaji manufaktura, to je za ljubitelje piva i trebali bi naši ljubitelji alkohola, pa i piva, više da gledaju i cene naše dvorište i podrže naše pivare pre nego strane. Nisi svetski čovek ako ne upoznaš prvo svoju kuću.

Ovo si 200 posto u pravu.

Nzm koliko je stara pivnica, ali je ogromna. A mesto je predivno, uz Begej.

badnjak-pivnica-ilustracija_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Delija said:

I crni Zoffmann je isto bio opasno dobar u startu - posle su ga upropastili.

 

Uffff....Zoffman....kad se samo setim, kartone smo popili ovog piva, bio je odličan.

Inače, kad sam bio u Belfastu, Severna Irska, kolega iz kompanije čiji sam bio gost me je vodio u Dablin, Republika Irska, u obilazak fabrike piva Guinness, pošto mu tamo radi rođeni brat.
E, treba videti kako Irci vode računa o svom brendu i učiti od njih. Po mentalitetu su nam prilično bliski, vole druženje uz kapljicu, ali ne samo što drže do tradicije, već je i neguju.

Dali su mi da probam “iz bureta” par varijanti crnog, šta reći....mislio sam da je ovaj Guinness što ga kupujem u Maxiju odličan, ali izgleda da sam bio u velikoj zabludi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...