Jump to content


Erdinger (tema o pivu)


Willi Studer

Recommended Posts

1 sat ranije, SomiKnight said:

Taj Krugher i Brent su nam na prvoj pivskoj ekspediciji dali da probamo kao primer lošeg piva.

Bolji su sigurno od jelena i co. ali samo da napomenem da su jedna od lošijih domaćih kraft piva, za one koji tek ulaze u svet piva, da imaju i drugo mišljenje, suprotno od toga da su to naša najbolja piva.

Ima domaćih podosta piva za probu, nisu naravno te cena, dosta su skuplja, inače za te pare dobro pivo nije ni moguće napraviti.

Pa nisam rekao da su najbolja piva, ali su vrlo vrlo dobra, daleko bolja od apsolutno svih mass-production-troll-brand-name-unique-fancy-flaša industrijskih što mogu da se kupe kod nas.

Pojedina kraft su i kada se nađu, u poslednje vreme preterali sa cenom.

Nije to nikako zamerka njima, već više ovim velikima koji sada preplavljuju tržište sa toliko lošim pivom, da je potražnja za alternativnim jako jako porasla (što pozdravljam). A ovi dalje, u skladu sa ograničenom proizvodnjom i povećanom potražnjom, mogu da flašice od 0.3 prodaju za >200din u radnjama (što ne pozdravljam). Fina su to piva, ali ne toliko.

Da ne pričam da se neka mogu naći samo kao točena u pojedinim kafićima, toče "za poneti", ali po kafićkim cenama. Uzimao sam i ima jako jako dobrih, ali, meni je bzvz. da sedim kući i pijuckam pivo po kafićkoj ceni od >300-350din/0.5l. Ok mi je to za kafanu, ali ne i za "po kući".

Ako zanemarimo cenu, nema kraja kvalitetu piva (na bolje).

Ali treba mi i pivo da kupim gajbu i smenjujem u frižideru tople za hladne. Ranije u SFRJ, bilo je groznih, ali dobra piva jesu bila jako dobra. Sutradan nije bolela glava ni posle 5-6-7 komada. A koštala su k'o flaširana voda danas.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Father said:

Ovo neko sa "geografskim poreklom". Verovatno su još starom Rimu kuvali hmelj kad zaglibe na Balkanu.

Preporučujem uz Bijelo Dugme i onu studentsku Kosovska.

Hm... interesantno je što si pomenuo Rimljane. Postoji teorija da su Cincari potomci ostataka Rimske pete legije kao i da su po tome dobili ime: cinque.  Cincari su živeli u Moskopolju, današnja Korča. 

Što se preporuke tiče zahvaljujem se ali se ne usvaja. Nema dodirnih tačaka.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Father said:

Zar tamo ne pevaju na Albanskom kad se ponapijaju? :cheers

Napijao sam se sa njima dosta puta, Sa moja dva prijatelja koji su  inače univerzitetski profesori. Vole moju rakiju. Zakupe hotel na moru preko cele sezone i svake godine me zovu u goste.  Nažalost odavno nisam bio. Sjajni ljudi. Trude se da govore srpski, vole našu muziku i dosta su dobri poznavaoci. Gledaju i naše TV kanale. Jako su gostoprimljivi, imaju sjajnu hranu, riba sveže ulovljena, svinjetinu nigde bolju nisam jeo, pravo hladno ceđeno maslinovo ulje domaće, odličan kačkavalj, odlično spremaju pice, vrhunski esspresso, belo vino Tokaj iz Libražda. Upoznali su me i sa vlasnikom te vinarije... eN general ne vole kosovare, srbe vole. Inače su albanci i govore albanskim jezikom.  Ako je to nekom bitno. 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, nkrgovic said:

 Samo potsecanje da ne krenete u politiku, ukljucujuci nacionalne teme. Hvala :D

Nije bila namera. Samo mi je bilo interesantno poreklo piva. Kako nikada nisam čuo za Albansko pivo, rekoh da kulturoliški povežem pesmu koja je i imala nameru povezivanja Albanske omladine u pop rock tokove stare Juge... Bar je Brega tako opisao inspiraciju za tu pesmu.

Izvinjavam se ako je zazvučalo kao provokacija. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, perodeformero said:

Novosađani, dajte neku preporuku za proverenu pivnicu, jer sam sledeće nedelje nekoliko dana u vašem gradu.

Hvala!:cheers

U Dunavskoj ima neki britanac koji je otvorio pivnicu tj. kafic gde se toci pivo.tamo je bio koncert benda kolege Nomimasem-a prosli vikend, pa sam je tako otkrio.To su neka njihova britanska tocena piva.Ja popio neko malo tamnije koje se zove dilema,kaze konobar malo je jace.Jbt zveknulo me ko tri komada.Inace preporuka ko voli bas zdravo gorko.Ukus je kao gorko pivo sa dodatno iscedjenim velikim grejfrutom u njega.Prvo pomislih da necu moci ni da ga popijem,medjutim malo po malo bivalo je bolje.Mislim da sam popio jos jedno da bi zavrsio pod stolom,doduse bio premoren... Inace ima i nekih sa dzindzer ukusom,nekih psenicnih ali i nekih koje kaze konobar dosta lice na nasa...pa eto preporuka da se isproba nesto novo.Mislim da se mesto zove Bierer ili tako nesto i gazda koji je skotlandjanin bude tamo,konobarisao je, pa mozda iz prve ruke da se cuje o pivima. dolazi se do mesta pasazom iz Dunavske ili sa riblje pijace,jedina nova zgrada sa neuspelim trznim centrom,zavuceno dosta nije bas lako pronaci.

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, NShappy said:

Da pohvalim malo domaću alternativnu pivsku industriju...

41587851355_d8e0b210e3_o.jpg

Možda najbolja piva kod nas, normalne cene (50-70din po 0.5l flaši). Flaše standardne, zamenjljive. A piva jako jako dobra.

Imaju još i crno, nisam ga još probao, ali uzeću u sledećoj nabavci. Meni su belo i "običan" Pils ponajbolji, a žena preferira ovo crveno. Da napomenem da je crveno sa 8% alkohola, ali se to uopšte ne oseti (dok se ne popiju bar dva :P ).

Nadam se da nije reklama ako ljubitelje uputim na: http://www.krugheribrent.rs/

Poznati su oni sa festivaka piva i sa sličnih manifestacija, a mana im je da se vrlo teško nalaze. U principu, nema ih u slobodnoj prodaji, bar ne u NS. :(

.

.

.

A moram da pohvalim i...

...zaista, jako jako dobra piva.

 

Voleo sam crveni K&B dok jednom nisam dobio potres mozga od samo dva komada. Od tada ih ne pijem jer imaju problem sa QC.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Dreher vuče poreklo iz Beča, ako sam dobro razumeo italijanske tekstove još iz 1773 pa se sada proizvodnja odvija pod kapom Heiniken-a u severozapadnom delu italije u mestu Pollein.

Nešto spominju da se pije sa limunom...

http://dreher.it/storia/#/1773

Njemci vele samo pšenična i to ako se piju sa talogom ? . Pijah pive pu cijeloj europi , al Belgija ! - Ko dijete u slastičarnici. :)

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, sondek said:

U Dunavskoj ima neki britanac koji je otvorio pivnicu tj. kafic gde se toci pivo.tamo je bio koncert benda kolege Nomimasem-a prosli vikend, pa sam je tako otkrio.To su neka njihova britanska tocena piva.Ja popio neko malo tamnije koje se zove dilema,kaze konobar malo je jace.Jbt zveknulo me ko tri komada.Inace preporuka ko voli bas zdravo gorko.Ukus je kao gorko pivo sa dodatno iscedjenim velikim grejfrutom u njega.Prvo pomislih da necu moci ni da ga popijem,medjutim malo po malo bivalo je bolje.Mislim da sam popio jos jedno da bi zavrsio pod stolom,doduse bio premoren... Inace ima i nekih sa dzindzer ukusom,nekih psenicnih ali i nekih koje kaze konobar dosta lice na nasa...pa eto preporuka da se isproba nesto novo.Mislim da se mesto zove Bierer ili tako nesto i gazda koji je skotlandjanin bude tamo,konobarisao je, pa mozda iz prve ruke da se cuje o pivima. dolazi se do mesta pasazom iz Dunavske ili sa riblje pijace,jedina nova zgrada sa neuspelim trznim centrom,zavuceno dosta nije bas lako pronaci.

 

Vlasnik jeste iz Britanije, ali su piva srpska, od prvog do poslednjeg. Mesto je Beeraj.

Tokom leta na istoj lokaciji može da se očekuje više muzičkih nastupa u duhu onog koji pominje Sondek. Biće obaveštenja.

Link to comment
Share on other sites

Pio sam K and Brent. Sasvim dobra piva. Cak sam davno bio kod gazde. Poznajem ga. Zivi u okolini Vrsca, mesto Ritisevo.

Zanimljivo je da nema  nigde u Vrscu da se kupi flasirano. Moze na burad. Za kafice itd....

Cujem da svo pivo ide za BGD.

Inace llinija proizvodnje je kompletna uvezena iz SAD.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Aleksandar75 said:

Odličan je Dorćol IPA :thumbsup2

Koliko vidim kod Kraftera na cenovniku Dorćol je pšenično pivo? Jel to IPA ili prave još neku vrstu?

Naleteh na sledeći komentar ne nekom sajtu... UNNTAPED Drink Socially

"Pa, korektno je ovo sasvim. Cross-over duoble i ipe. Nije dovoljno yeasty/soapy za belgiju. Narandza na prvu mirise, slatkasto. ananas.ok"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...