Jump to content


DAT - RECORDERI


erich

Recommended Posts

Sto se tice povremenog stajanja najverovatnije je problem u Mode remenu sa donje strane mehanike. Isti sam ja problem imao na DA40 . U pitanju je standardan problem za tascama, remen je kvadratni precnika 13 mm, problem ga je naci u toj dimenziji. Lako se menja i lako je dostupan sa donje strane mehanike.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa dobro, ako je serviser rekao da je zupcanik onda mozda I je....mozda je ocigledno da je potrgan neki zub.

Sto se tice broja radnih sati glave na profesionalnim uredjajima je naglaseno da se moze provjeriti, ali prakticki svaki dat ima tu provjeru ili mogucnost ulaska u service mod....Sony npr. ima kombinaciju preko daljinskog dok profesionalni Tascam, Studer, Alesis ADAT etc....imaju preko kombinacije preklopnika na samom uredjaju.

Link to comment
Share on other sites

Evo nama jos jednog DAT-omana!

 

Bravo Bato, cestitam na novo-pristiglom Tascam-u, i da te lepo sluzi.

A to sto se tice problema sa mehanikom, neverujem da je u pitanju nesto strasno, verovatno je neka glupost, ili to sto mozda masina nije dugo radila.

 

Da li si proverio broj radnih sati glave bubnja?

 

To te pitam iz prostog razloga jer taj DAT ima tu mogucnost provere broja radnih sati!

Ajde nauchi me kako se to radi?

Link to comment
Share on other sites

Evo stigla i dugo najavljivana "makina".Putovala je punih 5-6km.  a  toliko joj je i trebalo mjeseci od kako sam je najavio.Kao sto vidite radi se o Tascam DA 30 MKII.Dat je estetski ocuvan dobro,veoma dobro.Ima jednu manu,naime nesto sa mehanizmom nije kako treba pa zna da stane.Inace dok radi-radi sto se vidi na originalnim fotkama,ali kad stane,nece i pise  "ERROR 1".U uputsvu pise da je greska do mehanizma sto nije trebala neka pamet.E sad kad bih ga otvorio i malo cacnuo vjerujem da bi opet radio.To sto sam mogao isprobao sam i radi sve i taman kad sam htio snimiti nesto stao je.Koristim ovu priliku da se zahvalim clanu foruma Kotor,zapravo Sashi iz Kotora od kog sam na poklon dobio 4 kasete vide se na fotkama.Dat je inace prelijep.Odlican dizajn,prepoznatljiv,onako gabaritan.Znate vec skoro sve jer i poneko ima ovu mashinu.Zbog nekih nepredvidjenih situacija pricekace opravku,ali neka ga tu da parim oci na njemu.Fotke su sa telefona pa su zato malo mutne."Iznutrice" obecavam neki dan,kad stignem.

O Prijatelju,stigla masina....ajde valjda ce i da se napravi ta sitnica.Stvarno je bas lijep....nisam taj model nikad imao,a sto se DAT kaseta tice...ma sitnica.Prije neki dan mi stigla iz makedonije DAT CLEAN TAPE.... e nju ti ne dam...hahhaha.pozdrav stari druze. :wave2

Link to comment
Share on other sites

JVC XD-Z505 vs Fine Arts DAT 9000........ukratko

 

 

Da dodam i ja ponesto na Tvoj post :)

 

Koliko se secam Grundig DAT9000 koristi samo jedan konverter za oba kanala. To znaci da postoji fazni pomak izmedju levog i desnog kanala a sto teorijski utice na dozivljaj zvucne slike. E, sada... koliko je to i da li se zaista cuje... ostaje pitanje.

 

Taj DAT ima malo mana, ali jedna od njih je da se gumeni tockici koji uvode DAT kaseticu vremenom tope i pretvaraju u zelatinastu masu - to su dva valjkasta tockica na osovini sa gornje strane lifta za kasetu. Simptom je da DAT ne izbacuje kasetu do kraja ili ona zaglavi pri izbacivanju jer postojeci tockici proklizaju. Takodje ostaje prljav, lepljiv trag na kaseti usled materijala sa rastopljenih tockica.

 

Problem se resava postavljanjem starog remena od nekog deka (ili novog, ko voli) i odredjivanjem tacne debljine nanosa - duzine remena. Na kraju se zalepi super lepkom i to drzi i radi.

 

Mozda je bas taj kod Tebe bivsi moj DAT9000... ako ima jedan cinc pozadi koji nije pozlacen.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Evo slika.........cigo prodaje sve i svaÅ¡ta......bacio pogled i vidim neÅ¡to zapakirano u foliji na prvi pogled ni ja sam nisam znao Å¡ta je. Sagnem se i imam Å¡to vidjeti. Pitam cigu kakve su ti to kazete, kaže on za kameru ja mu odgovrim da nisu nego da su za dat maÅ¡ine a on meni haaaaa, za Å¡ta? E to ti je neÅ¡to za muziku. Koja cijena kaže on 30kn po komadu. Ja fino spustim kazete (onako lagano, da se ne oÅ¡tete) u kutiju i kažem cigi: " te kazete neÄeÅ¡ ovdje nikome prodati jer ti to nitko ne koristi, evo ovako ja sada idem joÅ¡ prolunjati po pijaci a ti pitaj 20 ljudi jel zna netko za Å¡to su ti te kazete i ja Äu ti dati duplo od onoga Å¡to si tražio"

   Nakon jedno 40 minuta sam se vratio i pitao ga jel ko zna, reÄe da nezna i da ih je veÄina rekla da su za kameru. Da skratim na kraju sam ih dobio za 60kn

post-21344-0-34810000-1378667570_thumb.j

post-21344-0-45860900-1378667580_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Evo slika.........cigo prodaje sve i svaÅ¡ta......bacio pogled i vidim neÅ¡to zapakirano u foliji na prvi pogled ni ja sam nisam znao Å¡ta je. Sagnem se i imam Å¡to vidjeti. Pitam cigu kakve su ti to kazete, kaže on za kameru ja mu odgovrim da nisu nego da su za dat maÅ¡ine a on meni haaaaa, za Å¡ta? E to ti je neÅ¡to za muziku. Koja cijena kaže on 30kn po komadu. Ja fino spustim kazete (onako lagano, da se ne oÅ¡tete) u kutiju i kažem cigi: " te kazete neÄeÅ¡ ovdje nikome prodati jer ti to nitko ne koristi, evo ovako ja sada idem joÅ¡ prolunjati po pijaci a ti pitaj 20 ljudi jel zna netko za Å¡to su ti te kazete i ja Äu ti dati duplo od onoga Å¡to si tražio"

   Nakon jedno 40 minuta sam se vratio i pitao ga jel ko zna, reÄe da nezna i da ih je veÄina rekla da su za kameru. Da skratim na kraju sam ih dobio za 60kn

 

E' erich samo to nisu kasete za muziku nego kasete za podatke ili ti data kako god oćeš...

:wave2 

 

Link to comment
Share on other sites

E' erich samo to nisu kasete za muziku nego kasete za podatke ili ti data kako god oćeš...

:wave2 

 

Znam ja to kolega jako dobro......ali da sam to iÅ¡o objaÅ¡njavat cigi na buvljaku onda mi zaista ne bi povjerovao u moju priÄu, a na kraju krajeva jako dobro Äe raditi u mojem ...............

post-21344-0-53687300-1378748349_thumb.j

post-21344-0-92312900-1378748365_thumb.j

post-21344-0-92295600-1378748376_thumb.j

post-21344-0-67922800-1378748411_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Da se pridružim diskusiji o kasetama. Od pre nekoliko meseci sam vlasnik Sony DTC-700ZE DAT-a i do sada sam imao prilike da isprobam Maxell DDS1 trake, dužine 90 metara, od 9 koliko ih imam, 6 su ispravne, a 3 ne valjaju. Te tri imaju razliÄite probleme, same kasete nisu dobre. Jedna ne može da se odmota poslednjih 10 minuta, Å¡to i nije neki problem, i kada probam ruÄno da namotam traku imam jak mehaniÄki otpor u kaseti, onda je DAT namota do kraja, ali već sledeći put se deÅ¡ava ista stvar. Može da se koristi sa tom manom. Jedna ima dropove na prvoj pesmi, sama traka je malo pogužvana, i ima otpor u premotavanju i namotavanju, kad proÄ‘e taj deo oÅ¡tećene trake snimak sa nje je dobar. IzbaÄena iz upotrebe. Poslednja pravi problem od samog ubacivanja, izbaÄena iz upotrebe. Ove koje rade smeÅ¡taju 3h 6m 30s audio materijala. DAT pravilno prijavljuje koliÄinu trake do kraja kasete. Od skoro sam poÄeo da koristim Digital kasete DDS2 standarda od 120metara. One rade savrÅ¡eno, osim Å¡to DAT pogreÅ¡no prijavljuje koliÄinu trake do kraja kasete, Å¡to je problem sa kojim se može živeti, s obzirom da smeÅ¡taju 4h 14m 20s muzike! Lepo se premotavaju i namotavaju, ureÄ‘aj otprilike preko polovine kasete uspori kao da se pribižava poÄetak trake i tako ih premota/namota do kraja. Kad sluÅ¡am DAT ionako ne preskaÄem pesme jer snimam kompilacije po izboru i po redosledu kako volim, pa nemam ni potrebe za mnogo transporta trake. Trenutno samo sluÅ¡am DAT jer mi zvuÄno tuÄe sve ostale izvore, na DAT snimam FLAC na 48kHz preko Pioneer PDR-W839 CD rekordera i PC-a, jedino bih voleo da može preko 48k, a ne može.

Link to comment
Share on other sites

Dds je tanja traka, zato se lako guzvaju i dropaju, a nemogucnost namotavanja je, jer su ti mehanizmi od Sonya slabi, ako stavis tu traku u neki drugi rekorder koji nema Sony transport namotat ce ju bez problema....to najvise govori da one u neku ruku stete mehanizmu prije ili kasnije....ako je dds nek bude sto manja metraza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update: Probao sa buvljaka joÅ¡ dva tipa DDS kaseta, FujiFilm DG3-125, od 125 metara dužine, DDS3 standarda, kao i Hewlett Packard C5708A, takoÄ‘e DDS3, 24GB kapaciteta, istog trajanja kao i prethodna. 125 metara, odnosno 4h 14m 30s muzike. Rade savrÅ¡eno, snimio tajm-kod na njih, snimio muziku, nema dropova, premotavaju se i namotavaju normalno, traju isto kao i DDS2, preko 4 sata. Uz njih stigla i poslastica, Hewlett Packard cleaning cartridge C5709A, kaseta za Äišćenje! Retko za nabaviti, a korisno. DoduÅ¡e joÅ¡ nisam imao problema sa prljavom glavom na Soniju, ali neka je...

Link to comment
Share on other sites

Tako to uvek biva. Ali dobro je da si uspeo.

Kako radi taj cika Luxman...

 

Pa iskreno ja nemam puno iskustva sa DAT uredjajima. Sem ovog luxmana, igrao sam se sa jednim poluispravnim DTC690 i to je to. Taj sony je igracka prema ciki luxmanu.

 

Nevezano od iskustva, ono sto se vidi je da je luxman napravljen ko tenk: unutra je sonijeva mehanika sa ukupno 7 motora ako se dobro secam, blok napajanja je kao u pojacavaca. DAC je PCM56 i to dva komada. Ispred DAC-ova je neki zanimljivi (u smislu mator, pa ima i paralelni interface?!?!)  4xovresampling digitalni filter. 

 

Ono sto ocigledno daje smek zvuku je specificna realizacija filtera u analognom domenu. Zvuk je jako prijatan i nezamarajuci. Nije preterano detaljan, to se tesko moze ocekivati od starih multibit DACova. Potpuno drugaciji utisak od SRC2496 npr (AK4393 je unutra) ili od mog starog (diy nos) DAC-a sa AD1865.

 

Hoce malo da izdize sam gornji kraj zvucnog spektra kada se snima sa analognog ulaza. Ocigledno je posledica preemphasisa, odnosno demph prilikom reprodukcije. To mom uhu ne smeta ni malo, cak je prijatno - testirano sa vinila. Dal su to hteli, ili je greska, ili su neke komponente usled starenja promenile vrednost....Nisam se udubljivao previse.

 

Interesantno je da ovaj DAT ima ugradjen ulazni antialiasing filter za 44.1KHz (naravno pored 48KHz), cija je uloga meni pomalo nejasna. Moja pretpostavka je da su mozda hteli da omoguce  i analogno snimanje na 44.1KHz ali se od toga naravno odustalo iz nekih copy bla-bla razloga.

 

Znaci nevezano od tehnike tj tehnologije i realizacije, luxmanov zvuk mi odgovara: SRC ponekad zna da bude naporan, moja realizacija sa AD1865 je onako ko i svaki bezfilterni: slabiji u gornjem delu spektra..

 

Mislio sam cak da ga  preradim u univerzalni DAC ali sam u medjuvremenu odustao - previse posla oko gluposti.

 

Uglavnom namucio me je bas dok sam osposobio mehaniku da radi kako treba, ali vredelo je.  Sve kasetice guta bez problema. Ne znam da li bi ga preporucio za nabavku: matora je sprava, a DAT tehnologija je od samog pocetka bila osetljiva. Kada se to sve pomesa ispadne super kombinacija za izbegavanje (ili zabavu, sve zavisi kako se posmatra :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zabava je svakako. Prosto je milina kad se ozivi tako neka matora sprava. Ja sam uspeo dosad vise puta u tome.

Medjutim ono sto na kraju pruže je stvarno vredno truda. Jednog momenta sam imao 5 DAT masina i nisam znao kojeg bi pre uposlio.

Sretao sam se sa sony , tascam i fostex ali luxmana nisam imao priliku da slušam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...