Jump to content


Gramofon vs CD - plejer: Kona�ni obra�un


phenomenon

Recommended Posts

Nisam ni sumnjao da znate sta pricate, Vi ste konstruktor od ne malog ugleda (retko persiram na forumu i obicno ne bez razloga).

Samo bih ukazao na malo drugaciju formulaciju problema.

Pretpostavimo da ja napravim dve kopije Mona Lize (muzike).

Jedna je bleda i zrnasta (CD, mala rezolucija, problemi sa diskretizacijom), druga je korektnija sto se boja tice, ali su na njoj nacrtani brkovi (vinil, brkovi = surface noise, cracks & pops).

Koja je od ovih kopija vernija?

Ako apstrahujemo brkove, mozda druga? A ako ih ne apstrahujemo? Da li iole verno originalu moze biti nesto sto sadrzi elemente koji u originalu ne postoje?

Mozemo da pitamo nekog poznatog filozofa. Ili bilo koje dete :).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 576
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I ja sam to radio otprilike u to vreme.Imao sam (imam jos uvek) cd od Dire Straits i isti takav vinyl i oba u izdanju tadasnjeg PGP RTS.Stara dobra crna ploca je radila neuporedivo bolje od nove srebrne ploce.Nikad jos nisam cuo da neko kaze da gramofon radi slicno kao CD vec obrnuto.Treba li dalje nesto reci?

A ja sam to radio sa:

Sting - Nothing like the sun (ak se ne varam ploca je bila Suzy, Zagreb)

Vollenweider - Dancing with the lion (dal beše isto Suzy ili PGP ne mogu da se setim)

The Soul Cages (Q-Sound, strana ploca)

Gipsy Kings - Mosaique (strana ploca)

Bilo je tu joÅ¡ koje Äega, ko će sad znati nakon 20-ak ljeta.

O svojim utiscima na temu LP/Vinil sam na ovom forumu napisao par redova pre koju godinu.

Link to comment
Share on other sites

Manimo se Mona Lize.Ako slusamo istu stvar na nekoliko razlicitih sistema svi cemo je doziveti drugacije.Slusamo istu stvar i ne znamo sta je reprodukuje.Imamo A i B u rukama.Nesto treba da podignemo i kazemo sta bolje zvuci.Nisam ja advokat gramofona niti mi je cd player gadljiv.Podjednako uzivam u muzici sa oba medija.U tome je stvar,u slusanju muzike i emocijama koje dozivljavamo u toku tog slusanja.

Link to comment
Share on other sites

Tu dolazimo do dileme - sta je to bolje? Da li je vernije bolje?

High Fidelity ili High Emotion-Evoking-Potential?

Ponovio sam mnogo puta, zasto ne jos jednom.

Uzivanje i emocije su predivna subjektivna stvar, vernost je u velikoj meri tehnicka kategorija.

Svaka tehnicka disciplina zahteva jasno definisane kriterijume i standarde i jasno definisane pojmove.

Emocije mozda nisu lako merljive (mada se mogu posmatrati, EEG-om ili poligrafom), vernost zapisivanja signala je vec objektivnija kategorija.

Tu vinilasi lako zastrane.

BTW, ploce cuvam, gramofon sam imao doskora i prodao ga sa idejom da kupim drugi.

Link to comment
Share on other sites

Razumemo o cemu pricamo(nadam se).Ja sam covek tehnicar a filozofija mi nije jaca strana.Hteo sam samo da kazem moje misljenje na temu i nedvosmisleno sam rekao.Svako dalje suceljavanje je bespotrebno.Bojim se da ce do konacnog obracuna jos potrajati.

Link to comment
Share on other sites

.U tome je stvar,u slusanju muzike i emocijama koje dozivljavamo u toku tog slusanja.

E to! JuÄer je bila živa demonstracija Å¡ta izaziva viÅ¡e emocija. Skupilo se druÅ¡tvance, pustih Floyde na gram, malo alkohol, malo duvan, atmosfera u fulu... Ali u tome uživamo samo mi prisutni u stanu. Onda smo pustili Back in Black cd, i pogodite Å¡ta! KomÅ¡ije se bune! A doÅ¡li i komunalci, nastup im je bio baÅ¡ nabijen... Emocijama... UzeÅ¡e mi novce namenjene za menzu, :plakanje sad ću da umrem gladan.... Eto ga, Äista raÄunica, cd izaziva viÅ¡e emocija, (ali je gram jeftiniji, opet izvedeno iz gornjeg primera) :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

Jedna je bleda i zrnasta (CD, mala rezolucija, problemi sa diskretizacijom), druga je korektnija sto se boja tice, ali su na njoj nacrtani brkovi (vinil, brkovi = surface noise, cracks & pops).

Koja je od ovih kopija vernija?

Tvoje poredjenje direktno vodi do odgovora. Gramofon nije sliÄniji originalu, gramofon je original.

Mona Liza je odavno naslikana tako da je vrlo verovatno vremenom malko zabrÄila s obzirom da je cuvaju i gledaju kao svetinju pa ne može kriÅ¡om da se voskom okoristi.

S druge strane, jedna vrlo utemeljena teorija govori da je slika gospođe Giocondo u stvari autoportret njenog tvorca, koji svakako ima pozamašne brkove.

S jedne ili druge strane gledano izgleda da Mona Liza ipak ima brkove, tj. "in brkovi veritas" Å¡to bi stari Latini rekli. :blah

filosof

P.S. Aman braćo, kakav konaÄan obraÄun, kakvi bakraÄi, reprodukcija CD-plejera i gramofona ne mogu da se uporeÄ‘uju ako niÅ¡ta drugo jer im se ne može priuÅ¡titi isti nosaÄ zvuka Äiju reprodukciju bi uporeÄ‘ivali :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

E to! JuÄer je bila živa demonstracija Å¡ta izaziva viÅ¡e emocija. Skupilo se druÅ¡tvance, pustih Floyde na gram, malo alkohol, malo duvan, atmosfera u fulu... Ali u tome uživamo samo mi prisutni u stanu. Onda smo pustili Back in Black cd, i pogodite Å¡ta! KomÅ¡ije se bune! A doÅ¡li i komunalci, nastup im je bio baÅ¡ nabijen... Emocijama... UzeÅ¡e mi novce namenjene za menzu, :plakanje sad ću da umrem gladan.... Eto ga, Äista raÄunica, cd izaziva viÅ¡e emocija, (ali je gram jeftiniji, opet izvedeno iz gornjeg primera) :crno-na-belo

Hajde da se malo nasalim.Dok je svirao gramofon to su bile pozitivne emocije i sve je bilo u redu,ali kad ste pustili cd tad su na scenu stupile negativne emocije i nagomilana destrukcija.To vas je prijavio sigurno neki vinilas koji je odmah napravio razliku u zvuku a u dosluhu je sa komunalcima.Lepa je ova anegdotica.

Link to comment
Share on other sites

E to! JuÄer je bila živa demonstracija Å¡ta izaziva viÅ¡e emocija. Skupilo se druÅ¡tvance, pustih Floyde na gram, malo alkohol, malo duvan, atmosfera u fulu... Ali u tome uživamo samo mi prisutni u stanu. Onda smo pustili Back in Black cd, i pogodite Å¡ta! KomÅ¡ije se bune! A doÅ¡li i komunalci, nastup im je bio baÅ¡ nabijen... Emocijama... UzeÅ¡e mi novce namenjene za menzu, :plakanje sad ću da umrem gladan.... Eto ga, Äista raÄunica, cd izaziva viÅ¡e emocija, (ali je gram jeftiniji, opet izvedeno iz gornjeg primera) :crno-na-belo

Hajde da se malo nasalim.Dok je svirao gramofon to su bile pozitivne emocije i sve je bilo u redu,ali kad ste pustili cd tad su na scenu stupile negativne emocije i nagomilana destrukcija.To vas je prijavio sigurno neki vinilas koji je odmah napravio razliku u zvuku a u dosluhu je sa komunalcima.Lepa je ova anegdotica.

ZnaÄi doÅ¡li smo do zakljuÄka da je CD loÅ¡.

Kod sebe posedujem nova izdanja LP Kraftwerka iz 2009 a imam i CD ista godina album "Der Katalog". Kada uporedim i jedno i drugo po meni bolji je zvuk sa ploÄe.

Pozdrav

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Gramofon zbog surface noise-a i ostalih nus-zvukova tesko moze da zvuci kao CD. Mozda zato niko i ne pravi takva poredjenja.

Surface noise dobrog izdanja/presa je minimalan,sa malo boljim gramofonskim set-up-om,sa dobrom zvucnicom (citaj "tip" igle(micro ridge/shibata i sl)),ne treba da kosta ko svetog Petra kajgana ni ovo,ako je zvucnica dobro podesena,taj "noise" se moze minimalizirati do nevidjenih srazmera..moze se napenaliti da bude "cisto" ko digitalija,nije to to jos uvek 100%,ali ovaj deo vec ne sme da bude razlog..kome je ovo razlog,nek se seli u gluvu komoru,i nek slusa svoje uzdisaje

:D

Link to comment
Share on other sites

Surface noise dobrog izdanja/presa je minimalan,sa malo boljim gramofonskim set-up-om,sa dobrom zvucnicom (citaj "tip" igle(micro ridge/shibata i sl)),ne treba da kosta ko svetog Petra kajgana ni ovo,ako je zvucnica dobro podesena,taj "noise" se moze minimalizirati do nevidjenih srazmera..moze se napenaliti da bude "cisto" ko digitalija,nije to to jos uvek 100%,ali ovaj deo vec ne sme da bude razlog..kome je ovo razlog,nek se seli u gluvu komoru,i nek slusa svoje uzdisaje

A clicks & pops?

Meni je indikativna ta stalna potreba vinilasa da druge ubedjuju u superiornost svoje price.

Superiornost koju treba stalno i sa tolikom mukom dokazivati i nije bas neka.

Ja uopste nemam potrebu da budem misionar i ubedjujem nekoga da je bolje ovo ili ono.

CD mi odgovara, slusam ga i to je to. Ploce ne prodajem.

Link to comment
Share on other sites

But how good is the playback from a CD ? It turns out that sometimes it is not as great as we are lead to believe. Data (or music) is stored on a CD in a digital format as 0s and 1s. For the CD to faithfully reproduce the stored sound none of this data should be lost before being converted back to the analog world (by D/A converters). The problem is that often digital data is lost due to a dirty or faulty CD, dirty lens in a CD player, problem with tracking, motors, guides, digital circuitry in a CD player, etc. When data loss is greater than the error correction system's ability to compensate for it, some of the signal is lost. This in turn results in skipping, brittle sound from the CD, clicks and pops in the signal, etc. So, we are back to the LP problems !

A opširnije na linku: http://www.digital-r...ck/cdstory.html

Pozdrav

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Poredimo neispravne CD plejere i ostecene CD-ove sa LP-jem?

Kakav dokaz :). Briljantno :).

Inace, par puta sam grab-ovao EAC-om moje CD-ove koje posedujem 25 godina i koje sam slusao desetinama puta. Uopste ne lice na ploce koje je neko slusao desetinama puta.

BTW, da li ti uopste imas predstavu ko je bio Guy Faulkes?

Link to comment
Share on other sites

Poredimo neispravne CD plejere i ostecene CD-ove sa LP-jem?

Kakav dokaz :). Briljantno :).

BTW, da li ti uopste imas predstavu ko je bio Guy Faulkes?

Naravno da je brilijantno isto ko i vi Å¡to poredite sa oÅ¡tećenim ploÄama i koje su troduplo starije od cd-a.

I da dodam u to spada i ne naštelovan gramofon.

Pozdrav

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Surface noise se javlja samo kod ostecenih i starih ploca?

S obzirom da ti je argumenata davno ponestalo mozda je i vreme za :wave2.

Ali prvo da mi objasnis sta je to "troduplo"? 3 x 2 = 6? Ili si mislio "trostruko"?

Diskusija sa Pajom i g. Solajom je ipak imala smisla.

Hvala svima.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

A clicks & pops?

Meni je indikativna ta stalna potreba vinilasa da druge ubedjuju u superiornost svoje price.

Superiornost koju treba stalno i sa tolikom mukom dokazivati i nije bas neka.

Ja uopste nemam potrebu da budem misionar i ubedjujem nekoga da je bolje ovo ili ono.

CD mi odgovara, slusam ga i to je to. Ploce ne prodajem.

Indikativno je i da kad ponestane argumenata u specifikacijama i brojevima ili nakon sto vecina proceni da im gramofon ipak zvuci prirodnije obavezno iskoci argument "e ploce puckaju",pa i na koncertu se neko lista program,neka bakica otpakuje bombonicu, neko se nakaslje,neko mlati nepodmazanom lepezom pa pravi temperaturni poremecaj ,a mi ipak slusamo muziku a ne "surface noise".

Tema je totalno besmislena za nastavak i prezvakana po stoti put na ovom forumu,kako neko rece cedi se drenovina,pokretac zakuvao bez ikakvih argumenata i nestao jos na prvoj strani...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...