Jump to content


Gramofon vs CD - plejer: Kona�ni obra�un


phenomenon

Recommended Posts

  • Replies 576
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jedna od najÄešćih kombinacija je Gibson Les Paul uboden u VOX AC30 koje je ozvuÄen Shure 57 mikrofonom.Kažu da je mnogo rock'n'roll-a tako snimljeno, Äak, da su neki FenderaÅ¡i tako snimali svoje albume, iako su na koncertima koristili drugu opremu.Svakako, i Fender i Marshall i druga pojaÄala su tako snimana:mikrofon pred zvuÄnik.

Link to comment
Share on other sites

Digitalni gitarski procesori zvuka su nebitni ako se ide na snimanje amplifikovanog zvuka, Å¡to svaki gitarista koji drži do sebe i do svog zvuka radi. Dakle, izmeÄ‘u (digitalnog) procesora i opreme za snimanje stoje pojaÄalo (najÄešće lampaÅ¡ko) i mikrofon.

Jedna od najÄešćih kombinacija je Gibson Les Paul uboden u VOX AC30 koje je ozvuÄen Shure 57 mikrofonom.Kažu da je mnogo rock'n'roll-a tako snimljeno, Äak, da su neki FenderaÅ¡i tako snimali svoje albume, iako su na koncertima koristili drugu opremu.Svakako, i Fender i Marshall i druga pojaÄala su tako snimana:mikrofon pred zvuÄnik.

Mislio sam da je ovo opÅ¡te poznato. Gitarista glavu (pojaÄavaÄ) i zvuÄnike smatra sastavnim delom svog instrumenta. Na koncertima ozvuÄavaju na isti naÄin. Setimo se Santane i njegovog Mesa Boogie na kome je Äak i modifikovao zvuÄniÄke drajvere. Efekti su neÅ¡to drugo.

Koga zanima nešto više može pronaći na ovim stranicama:

http://www.ultimatesantana.com/Mesa-Boogie-Amps.html

Edited by prophet
Link to comment
Share on other sites

Ok, ako sam ja dobro shvatio ad konverzija u gitarskom procesoru, onda efekti pa da konverzija je koser, ako posle ide na amp, pa na mikrofon? :j

A ploce od 80-tih dp 2009-te nisu koser? Pravi audiofili slusaju samo stare ploce i 180gr izdanja?

Ovo nažalost ne može da se pojednostavi. Da razdvojimo prvo naÄin snimanja od mastera i na kraju od nosaÄa zvuka.

Treba se samo zapitati zbog Äega su se već sredinom 90-ih cevi vratile na velika vrata u studija i zbog Äega pojedini izvoÄ‘aÄi i danas žele da im masteri budu raÄ‘eni na trakama?

Niko ne kaže da i danas nema dobro producirane muzike, ali je ona nažalost u velikoj manjini. Ko zna, možda smo kroz proteklih nekoliko decenija izfiltrirali ono Å¡to vredi od snimaka iz ogromne zaostavÅ¡tine pa stiÄemo utisak da se nekada sve generalno bolje snimalo.Mada liÄno mislim da to nije sluÄaj.

U ovoj temi govorimo o razlikama izmeÄ‘u nosaÄa zvuka i ureÄ‘aja koji služe za reprodukciju.

Ostaje kao glavni utisak da dobro snimljen materijal, u dobrom studiju, na lampama, sa starim mikrofonima, na starim zvuÄnicima, od strane pravih majstora sa obe strane mikrofona danaÅ¡nja produkcija ne može da nadmaÅ¡i u atmosferi koja postoji na tim snimcima. Ove snimke odlikuje jednostavnost Å¡to je jako teÅ¡ko postići i samim tim joÅ¡ viÅ¡e govori o majstorstvu nekadaÅ¡njih snimatelja i producenata. StiÄe se utisak da su u duÅ¡u poznavali svaki ureÄ‘aj u svom studiju, Å¡to se pojavom digitalije, hteli mi to da priznamo ili ne - izgubilo.

Link to comment
Share on other sites

Niko ne kaže da i danas nema dobro producirane muzike, ali je ona nažalost u velikoj manjini. Ko zna, možda smo kroz proteklih nekoliko decenija izfiltrirali ono Å¡to vredi od snimaka iz ogromne zaostavÅ¡tine pa stiÄemo utisak da se nekada sve generalno bolje snimalo.Mada liÄno mislim da to nije sluÄaj.

"Sound inženjera" je nekad bilo malo, i po pravilu su oni vrlo dobro znali svoj posao (ili je bar do danas saÄuvano samo ono Å¡to su snimali oni koji jesu znali svoj posao). Danas ih ima zilion, ali nisu svi na nivou svog zadatka. Kada Äovek Äuje kako zvuÄe Bitlsi koji su snimljeni na 2-kanalnom (kasnije 4-kanalnom) sistemu, mora da se zapita Å¡ta je u glavi ovih danaÅ¡njih snimatelja koji imaju viÅ¡e kanala na raspolaganju nego vijuga u glavi. Ne generalizujem, naravno; i danas postoje majstori svog zanata i kada naiÄ‘em na njihovih ruku delo uvek se oduÅ¡evim, ali samo kažem da je onih drugih sve viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Ma ja se slazem - produkcija je alfa i omega dobrog zvuka, ono sto se u studiju upropasti je trajno ukakeno. Ali to nije krivica digitalnog procesiranja per se. Verovatno ima mnogo toga da neki stariji tonci znaju bolje da rade sa tim starim spravama, to je i logicno. Ovih novih, i to je mbranko u pravu, ima gomila, pa svasta itrci kao lose. Ali ima i sjajno produciranih novih albuma, radjenih u studijima gde ima dosta digitalne tehnike - koji i dalje dobro zvuce. Jako ih je malo, ali, realno, dobrih albuma ima jako malo u svakom vremenskom periodu....

Link to comment
Share on other sites

"Å ta se to dogodilo u avgustu 2009?"

"A ploce od 80-tih dp 2009-te nisu koser? Pravi audiofili slusaju samo stare ploce i 180gr izdanja?"

Za kratko vreme upecao sam vas dvojicu ;-)

Naravno da sam se u prethodnom postu posteno nalupao.

Hteo sam samo da skrenem paznju da je ova tema tipicna tema za prosipanje razlicitih patkometrija koje niti mogu da uticu na necije misljenje niti imaju svrhu da nekog nesto nauce.

Poredjenje CD-a i gramofona je isto kao i poredjenje istorije i biologije.

Koja je od te dve nauke veca ? Koja je zanimljivija ? Koja je teza za kapiranje ? Za koju treba vise novca za istrazivanje ?

U sustini ni za jednu od ove dve dileme nema odgovora jer se te dve stvari ne mogu uporedjivati, a kamoli se moze generalizovati odgovor. Da bi se izvrsilo poredjenje moraju postojati kriterijumi za uporedjivanje.

Da li je taj kriterijum utrosen novac za sistem ? Sta znaci konstatacija da je produkcija presudna za uporedjivanje ? Da li to znaci da je losiji sistem bolji od kvalitetnijeg zato sto njegov gazda ima bolje producirane nosace zvuka ?

No, da ne tupim, jedini validni kriterijumi za uporedjivanje zvuka sa CD-a i gramofona su muzicki ukus i sluh slusaoca, a oni su apsolutno subjektivni sto uporedjivanje cini bespredmetnim.

Brale, zipit shrimpi ! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Poredjenje CD-a i gramofona je isto kao i poredjenje istorije i biologije.

Koja je od te dve nauke veca ? Koja je zanimljivija ? Koja je teza za kapiranje ? Za koju treba vise novca za istrazivanje ?

:wave2

Za divno cudo, obe navedene nauke su u velikoj meri falsifikovane kroz istoriju, bas slicno kao sto je i digitalni medij svojevrstan falsifikat.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nažalost ne može da se pojednostavi. Da razdvojimo prvo naÄin snimanja od mastera i na kraju od nosaÄa zvuka.

Treba se samo zapitati zbog Äega su se već sredinom 90-ih cevi vratile na velika vrata u studija i zbog Äega pojedini izvoÄ‘aÄi i danas žele da im masteri budu raÄ‘eni na trakama?

Niko ne kaže da i danas nema dobro producirane muzike, ali je ona nažalost u velikoj manjini. Ko zna, možda smo kroz proteklih nekoliko decenija izfiltrirali ono Å¡to vredi od snimaka iz ogromne zaostavÅ¡tine pa stiÄemo utisak da se nekada sve generalno bolje snimalo.Mada liÄno mislim da to nije sluÄaj.

U ovoj temi govorimo o razlikama izmeÄ‘u nosaÄa zvuka i ureÄ‘aja koji služe za reprodukciju.

Ostaje kao glavni utisak da dobro snimljen materijal, u dobrom studiju, na lampama, sa starim mikrofonima, na starim zvuÄnicima, od strane pravih majstora sa obe strane mikrofona danaÅ¡nja produkcija ne može da nadmaÅ¡i u atmosferi koja postoji na tim snimcima. Ove snimke odlikuje jednostavnost Å¡to je jako teÅ¡ko postići i samim tim joÅ¡ viÅ¡e govori o majstorstvu nekadaÅ¡njih snimatelja i producenata. StiÄe se utisak da su u duÅ¡u poznavali svaki ureÄ‘aj u svom studiju, Å¡to se pojavom digitalije, hteli mi to da priznamo ili ne - izgubilo.

Slažem se sa tvojom konstatacijom ili miÅ¡ljenjem ka ko god. Obilazeći neke studije u inostranstvu (u zlatno vreme pre ***** u ex Jugi) koristili su se 24 kanalni trakaÅ¡i a i sad preko interneta kada posetim (sajt) studijo u opremi imaju 24 kanalne trakaÅ¡e. Ja ipak poklanjam prednost ploÄi a vidim i da većina vas smatra da je ploÄa bolja. Posedujem album Azre ZadovoljÅ¡tina a imam i CD u izdanju Croatia Records (Jugoton) i razlika je velika mnogo je bolji zvuk sa ploÄe, nije samo sluÄaj sa ovim albumom ima tu joÅ¡ dosta albuma za primer.

Digitalni zapis je lakši za obradu. Bilo je komentara u rubrici "Vintage audio" tema "

jel netko probao ovo raditi s trakom u kazetama?" bogami bilo je teÅ¡ko izmontirati materijal a kod digitalije cut, copy i paste i tako dalje da sad ne nabrajam. Po meni oba medija su dobra i koristim oba ali, ali ipak dajem prednost ploÄama Å¡ta ja znam možda sam se zaglavio u vremenu, a možda i nisam, a možda je i nostalgija uvek vrtim ploÄe i vrteću na gramofonu. Za moje potrebe kada snimim ploÄu na 192kHz/32bit mnogo je dobar zvuk verniji ploÄi a tu istu ploÄu kada snimim na 44,1kHz nekako mi je hladna nema toplinu. Ima tu dosta zajebancija. Ma osedeh...

Pozdrav

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Vim da cedite teoriju ki Marko Kraljević suvu drenovinu, ali imali qi medju diskutantima da je slusao isti muziÄki materijal na oba izvora u jednom sistemu i pod istim uslovima? A, imal taki? Aj ako ima da gu Äujemo koje će kaže. Ja jesam to radio al pre jedno 20 godina, u vreme kad je zvuk CD-a bio gramofonskom apsolutno inferioran.

Link to comment
Share on other sites

Vim da cedite teoriju ki Marko Kraljević suvu drenovinu, ali imali qi medju diskutantima da je slusao isti muziÄki materijal na oba izvora u jednom sistemu i pod istim uslovima? A, imal taki? Aj ako ima da gu Äujemo koje će kaže. Ja jesam to radio al pre jedno 20 godina, u vreme kad je zvuk CD-a bio gramofonskom apsolutno inferioran.

DobroveÄe gospodine, avatar vam se malo uzjebucio.

Link to comment
Share on other sites

Vim da cedite teoriju ki Marko Kraljević suvu drenovinu, ali imali qi medju diskutantima da je slusao isti muziÄki materijal na oba izvora u jednom sistemu i pod istim uslovima? A, imal taki? Aj ako ima da gu Äujemo koje će kaže. Ja jesam to radio al pre jedno 20 godina, u vreme kad je zvuk CD-a bio gramofonskom apsolutno inferioran.

I ja sam to radio otprilike u to vreme.Imao sam (imam jos uvek) cd od Dire Straits i isti takav vinyl i oba u izdanju tadasnjeg PGP RTS.Stara dobra crna ploca je radila neuporedivo bolje od nove srebrne ploce.Nikad jos nisam cuo da neko kaze da gramofon radi slicno kao CD vec obrnuto.Treba li dalje nesto reci?

Link to comment
Share on other sites

Treba li dalje nesto reci?

Mozda.

Gramofon zbog surface noise-a i ostalih nus-zvukova tesko moze da zvuci kao CD. Mozda zato niko i ne pravi takva poredjenja.

Obicno ima smisla porediti uporedivo, a ne neuporedivo.

Imam puno simpatija za sve ljubitelje medijuma koji se pri svakom slusanju degradira, ali ne treba gubiti kompas.

Link to comment
Share on other sites

Vim da cedite teoriju ki Marko Kraljević suvu drenovinu, ali imali qi medju diskutantima da je slusao isti muziÄki materijal na oba izvora u jednom sistemu i pod istim uslovima? A, imal taki? Aj ako ima da gu Äujemo koje će kaže. Ja jesam to radio al pre jedno 20 godina, u vreme kad je zvuk CD-a bio gramofonskom apsolutno inferioran.

gdje si bre pooya majstore :)

ovo ni danas nije problem uraditi,vecina ima duple primerke nekih muzickih materijala (poseduje LP i CD),i slusa to na svom (istom) sistemu,sa promenama komponenti kako na CD reprodukcijskom ili analognom frontu,vecinu danasnjih LP-a sa novopecenom muzikom mozes kupiti u opciji da uz LP,prakticki "gratis" dobijes i CD,ili kome se vise svidja uz kupljeni CD,dobija gratis LP primerak :D ..plasim se da ce svaka strana da drzi i dalje svoje misljenje,sta ce preferirati :1038: ..imas masu snimaka gde je upotrebljena digitalna tehnologija,jasno je vidljivo recimo i na samom LP (ECM),paralelno su izdavani i CDovi sa istim snimkom,pitanje sta je sa njima :)

Link to comment
Share on other sites

Mozda.

Gramofon zbog surface noise-a i ostalih nus-zvukova tesko moze da zvuci kao CD. Mozda zato niko i ne pravi takva poredjenja.

Obicno ima smisla porediti uporedivo, a ne neuporedivo.

Imam puno simpatija za sve ljubitelje medijuma koji se pri svakom slusanju degradira, ali ne treba gubiti kompas.

Naravno da sam mislio samo na zvuk a ne na propratne pojave.U pravu si,stvarno nema smisla porediti neuporedivo.Naravno da i ovde mislim samo na zvuk.Posedujem i gramofon i cd player,znam sta pricam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...